ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про призначення експертизи
11 жовтня 2023 рокум. Ужгород№ 260/3847/23
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про призначення судово-економічної експертизи у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Представником позивача до суду подано клопотання про призначення судово-економічної експертизи, мотивуючи необхідність її проведення тим, що для правильного вирішення спору по суті заявлених позовних вимог необхідно надати оцінку наявним у матеріалах справи доказам та певним обставинам справи, що входять до предмету доказування у цій справі, а також існує потреба у спеціальних знаннях, а саме в економічній галузі, для того, щоб підтвердити відповідність наданих ТОВ «Закарпатгаз Збут» розрахунків на затвердження НКРЕКП.
Разом з клопотанням до суду подано матеріали, які необхідні для проведення експертизи, а саме: довідка про обсяги та структуру дебіторської і кредиторської заборгованості; копія Актів звіряння розрахунків; копія Актів приймання-передачі природного газу; Копія Договору купівлі продажу природного газу №17-408-Н від 27.09.2017 року з додатковими угодами; Копія Договору купівлі продажу природного газу №18-508-Н від 05.11.2018 року з додатковими угодами; Копія Договору купівлі продажу природного газу №19-05-Н (ГД) від 23.08.2019 року з додатковими угодами; Копія Договору купівлі продажу природного газу №17-12DZKz1311-Н від 07.04.2017 року з додатковими угодами; Обороти рахунків №631, №944, №71, №361, №381 за 2020 рік; Обороти рахунків №361, №381 за 2021 рік; Обороти рахунків №361, №381 за 2022 рік; Копія Наказу №02Но-9а-03198 від 12.03.2019 р. про внесення змін до наказу від 28.12.2018 року №2Но-28-1218 про затвердження облікової політики ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2019 рік; Копія Наказу №2Но-28-121817 від 28.12.2018 р. про затвердження облікової політики ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2019 рік; Копія Наказу №2Но-1-0118 від 02.01.2018 р. про затвердження облікової політики ТОВ
«ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2018 рік; Копія Наказу №2Но-3-0120 від 03.01.2020 р. про затвердження облікової політики ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2020 рік; Копія Наказу №0бНо-14/а-0520 від 23.05.2020 р. про внесення змін до наказу №02Но3-0120 про затвердження облікової політики ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2020 рік; Копія Наказу №3-1 від 17.08.2015 р. про затвердження облікової політики ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2015 рік; Копія Наказу №ДД-2-ZKz01-017 від 03.01 2017 р. про затвердження облікової політики ТОВ «ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ» на 2017 рік; Копія звіту незалежного аудитора за 2017 рік; Копія звіту незалежного аудитора за 2018 рік; Копія звіту незалежного аудитора за 2019 рік; Копія звіту незалежного аудитора за 2020 рік із Звітом про фінансові результати за
2020; Копія звіту незалежного аудитора за 2021 рік із Звітом про фінансові результати за
2021; Копія Податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2020 рік; Копія Звіту про фінансові результати за 2022 рік; Компакт диск; Копія листів вих.№88705-Сл-21301-1221 від 21.12.2021, вих.№88701-Сл-3216-0522 від 12.05.2022; Копія Наказів про безнадійну та сумнівну дебіторську заборгованість побутових споживачів від 11.01.2021 №06Но-2/а-0121 та від 30.08.2021 №06Но-19/а-0821; Копія Наказів про ціни на природний газ для споживачів ТОВ «Закарпатгаз Збут» та розрахунки плати з природний газ, який відпускається побутовим споживачам (населенню); Копія листа №88705-Сл-580-0823 від 03.08.2023; Копія Статуту ТОВ «Закарпаттаз Збут»;
Одночасно представник позивача зазначає, що всі матеріали, які подані до суду для проведення експертизи надавалися відповідачу разом з заявами від 16.05.2022, 11.11.2022 та 18.01.2023 та наявні в нього.
Розглянувши подане клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно ч.ч. 3-5 ст.102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно зі ст. 1 Закону України “Про судову експертизу”, судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.
Судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмету доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не може замінити інші засоби доказування.
Враховуючи вищезазначене, з метою забезпечення додержання вимог статті 129 Конституції України, всебічного та об'єктивного розгляду адміністративної справи для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, і потребують спеціальних знань, та складністю спору, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про призначення судово-економічної експертизи, проведення якої необхідно доручити судовому експерту Сумського відділення при національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім.засл.проф.М.С.Бокаріуса» Міністерства юстиції України.
Одночасно з цим, на підставі п.4 ч.2 ст.236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначенням судом експертизи до одержання її результатів.
Керуючись ст. ст. 102, 103, 105, 180, 236, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача про призначення судово-економічної експертизи в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Призначити у справі № 260/3847/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Закарпатгаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії судово-економічну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
1) Чи підтверджується документально розрахунки ТОВ «Закарпатгаз Збут» різниці між
вартістю ресурсу природного газу, використаного постачальником для забезпечення потреб побутових фпоживачів протягом січня-квітня 2021 року включно, та вартістю реалізації цього ресурсу побутовим споживачам протягом січня-квітня 2021 року, при тому що вартість ресурсу природного газу, використаного постачальником для|забезпечення потреб побутових споживачів протягом січня-квітня 2021 року, визначається за ціною, яка складається із суми (що перераховується у гривні за 1000 метрів кубічних (без податку на додану вартість) за середньоарифметичним обмінним курсом відповідних валют Національного банку України за відповідний період постачання) таких показників: 1) середньоарифметичного значення між цінами природного газу "Bid" та "Ask" у євро/МВт•год на наступну газову добу поставки (Day-Ahead) на нідерландському газовому хабі TTF відповідно до інформації, опублікованої під заголовком "Complete European Gas prices: TTF"у звіті "Argus European Natural Gas", що
склалися за відповідний період постачання (січень, лютий, березень, квітень 2021 року), помноженого на коефіцієнт "Gross Calorific Value (GCV), який відображає значення співвідношень одиниць енергії (МВт•год) та об'єму (1000 метрів кубічних) і визначається на рівні 10,6 (далі - коефіцієнт GCV); 2) спреду (різниця між ціною природного газу на нідерландському газовому хабі ТТF та на кордоні України), який визначається як фактична середня різниця в цінах між хабами NCG та ТТF (Day-Ahead) за відповідний період постачання з додаванням вартості транспортування за найкоротшим маршрутом (Німеччина-Австрія-Словаччина) при бронюванні потужностей на місяць до кордону України згідно з тарифами операторів ГТС відповідних країн), але не більше 3,20 євро/МВт•год, помноженого на коефіцієнт GCV; 3) тарифу на транспортування природного газу для точки входу в Україні на міждержавному з'єднанні з урахуванням місячного коефіцієнта 1,2; 4) торговельної націнки постачальника природного газу в розмірі не більше 5 відсотків; 5) тарифу на послуги з транспортування природного газу оператора газотранспортної системи
України для внутрішніх точок виходу з газотранспортної системи; а вартість реалізації такого ресурсу побутовим споживачам визначається як добуток обсягу реалізованого природного газу, підтвердженого документами щодо остаточної алокації відборів побутових споживачів, та ціни, встановленої постановами Кабінету Міністрів України на період лютий-березень 2021 року включно;
2) Чи підтверджується документально розрахунок ТОВ «Закарпатгаз Збут» сумнівної та/або безнадійної дебіторської заборгованості побутових споживачів з урахуванням усіх коригувань сумнівної та/або безнадійної дебіторської заборгованості, якщо такі мали місце у зв'язку із переоцінкою заборгованості побутових споживачів у фінансовій звітності постачальника, зокрема заборгованості, що включає в себе вартість неоплачених обсягів, що виникла внаслідок приведення об'єму природного газу до стандартних умов, проведеного за методикою визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об'єму газу до стандартних умов, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 21 жовтня 2003 року №595, а також у зв'язку з визнанням судом незаконними та нечинними актів Кабінету Міністрів України про
затвердження норм споживання природного газу населенням без лічильників у період з 1 жовтня 2014 року до розрахункової дати та не сплачена станом на розрахункову дату, внаслідок та за рахунок якої утворилася кредиторська заборгованість постачальників природного газу за договорами купівлі-продажу природного газу для побутових споживачів.
Доручити проведення судово-економічної експертизи Сумському відділенню при національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім.засл.проф.М.С.Бокаріуса» Міністерства юстиції України (Україна, 40030, Сумська область, м.Суми, вул.Кондратьєва Герасима, 27).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок експерта та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків у суді.
Для проведення експертизи надати експерту матеріали згідно додатку.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивача.
Зобов'язати Сумське відділення при національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім.засл.проф.М.С.Бокаріуса» Міністерства юстиції України після проведення судово-економічної експертизи невідкладно надіслати на адресу суду висновок експерта та матеріали експертизи.
Провадження у справі зупинити до одержання результатів експертизи.
Копію ухвали та матеріали, що підлягають дослідженню, надіслати Сумському відділенню при національному науковому центрі «Інститут судових експертиз ім.засл.проф.М.С.Бокаріуса» Міністерства юстиції України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення за формою і змістом, передбаченими ст.296 КАС України.
Суддя П.П.Микуляк