Справа № 383/1464/23
Номер провадження 3/383/759/23
11 жовтня 2023 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Бондаренко В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.5 ст.126 КУпАП, -
До Бобринецького районного суду Кіровоградської області з Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП за протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №545804 від 30.08.2023 року, відповідно до якого 30.08.2023 року о 12 год. 06 хв. в м. Бобринець по вул. Дімітрова, 4 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом мопед «Альфа», державний номер б/н, при цьому не мав права керувати таким транспортним засобом, правопорушення вчинено повторно протягом року та 13.10.2022 року постановою серії БАД 163303 був притягнений до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, чим порушив вимоги п.2.1 а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.5 ст.126 КУпАП.
Також в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №545804 від 30.08.2023 року складеного відносноОСОБА_1 зазначено місце проживання (перебування) останнього за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 в судові засідання, призначені на 19.09.2023 року, 28.09.2023 року та 11.10.2023 року не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним. Згідно доповідних записок старшого судового розпорядника Бобринецького районного суду Кіровоградської області Одінцової Н.Г. від 13.09.2023 року, 26.09.2023 року вручити судову повістку ОСОБА_1 за адресою проживання останнього АДРЕСА_1 , не вдалося. Крім того, згідно рапортів інспектора СРПП Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Віталія Григоренка від 26.09.2023 року та поліцейського СПРР Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Антона Цициліна від 27.09.2023 року, під час виїзду за вказаною адресою вручити судову повістку ОСОБА_1 не представилось можливим.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За приписами ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до змісту ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, тощо. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно ч.2 ст.126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, визнаються адміністративним правопорушенням.
Частиною 4 статті 126 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Частиною 5 статті 126 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
Згідно з абз.3 п.3 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1395 від 07 листопада 2015 року (далі - Інструкція), повторність правопорушення це повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьою статті 130 КУпАП).
Однак до протоколу про адміністративне правопорушення не додано копію постанови серії БАД 163303 від 13.10.2022 року, на яку здійснюється посилання в протоколі на підтвердження позбавлення права керування транспортними засобами, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення, з огляду на що під час доопрацювання матеріалів до справи необхідно долучити копію вказаної постанови з відміткою про набрання нею законної сили.
Відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього обвинувачення.
Згідно зі ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Як вбачається із роз'яснень, викладених у п.12 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 року №11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Відповідно до висновків, наведених у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 02.09.2021 у справі № 11-97сап20, - не має процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього.
Зважаючи на виявлені недоліки суд позбавлений можливості забезпечити виконання вимог ст.268 КУпАП, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та повідомити ОСОБА_1 про час і місце розгляду справи за відсутності у суду достовірних даних про місце проживання (перебування) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що також позбавляє суд можливості розглянути справу по суті та винести законне й обґрунтоване рішення в межах визначеного законом строку накладення адміністративного стягнення, тому матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП слід повернути на доопрацювання, в ході якого слід встановити та надати до суду достовірну адресу місця проживання (перебування) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та долучити до матеріалів справи копію відповідної постанови, на яку міститься посилання в протоколі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП з документально підтвердженою інформацією щодо набрання нею законної сили.
Керуючись ст.ст. 245, 278 КУпАП, -
Справу №383/1464/23, провадження №3/383/759/23 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП - повернути до Відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Бондаренко