Справа № 304/2046/23 Провадження № 1-кс/304/443/2023
04 жовтня 2023 року м. Перечин
Слідчий суддя Перечинського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72023070000000001 від 04 січня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів,
детектив ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором, на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72023070000000001 від 04 січня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України, про надання йому тимчасового доступу до належним чином завірених копій документів з можливістю їх вилучення, що перебувають в розпорядженні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме наказу про створення тендерного комітету, положення про тендерний комітет, яке діяло у 2020-2021 роках, протоколу засідання тендерного комітету, на якому визначено функції кожного члена тендерного комітету, всіх наявних протоколів, рішень тендерного комітету щодо закупівлі «Кисневий генератор» (UA-2020-12-24-008730-c), закупівлі «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги» (UA-2020-06-05-001144-a) та закупівлі «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Коригування» (UA-2021-04-12-002303-a), плану закупівель на 2020-2021 роки із внесеними змінами, протоколів обговорення включення до плану закупівель вказаних закупівель, протоколів обґрунтування очікуваної вартості закупівель, запитів до офіційних постачальників, документації щодо моніторингу ринкової вартості товарів, робіт і послуг, документів, що подавались учасниками для участі у вказаних закупівлях, всієї тендерної документації щодо даних закупівель, договорів, всіх додатків до них, актів приймання-передачі товару та виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат, видаткових накладних та платіжних доручень. Клопотання мотивує тим, що підрозділом детективів ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється досудове розслідування даного кримінального провадження, з матеріалів якого видно, що службовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради у грудні 2020 року без проведення відкритих торгів проведено закупівлю кисневого генератора на суму 3 600 000 грн та укладено договір з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ). Аналізом інформації з відкритих джерел встановлено, що у період 2021 року КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » здійснювала придбання аналогічного кисневого генератора ( ІНФОРМАЦІЯ_5 від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) вартістю 3 326 400 грн, а відтак розбіжність у вартості укладених договорів щодо поставки ТМЦ та вартості аналогічних ТМЦ у іншому тендері складає близько 273 600 грн. Окрім цього детектив вказує, що у 2020 році укладено договір про капітальний ремонт з перепланування приймального відділення» під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги ( ІНФОРМАЦІЯ_7 у тендері на який приймали участь чотири суб'єкти господарської діяльності, а саме ФОП ОСОБА_5 з остаточною ціною 11 267 305 грн, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » з остаточною ціною 11 322 421 грн, ПП « ОСОБА_6 » з остаточною ціною 12 378 770,85 грн, а також ПП « ОСОБА_7 » з остаточною ціною 12 420 756,79 грн, який і став переможцем даної тендерної угоди. Зазначає, що пропозиції трьох перших учасників були відхилені з різних підстав та обрано пропозицію з найбільшою вартістю, а відтак розбіжність у вартості укладених договорів та найбільш вигідною запропонованою ціною для замовника складає близько 1 153 451 грн. Також посилається на те, що у 2021 році КНП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » проведено закупівлю без використання електронної системи «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення» КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Коригування» ( ІНФОРМАЦІЯ_10 та укладено договір з тим же ПП « ОСОБА_7 » на суму 1 156 888,58 грн. Відтак під час здійснення досудового розслідування органу досудового розслідування необхідно отримати належним чином завірені копії наказу про створення тендерного комітету, положення про тендерний комітет, яке діяло в 2020-2021 роках, протокол засідання тендерного комітету, на якому визначено функції кожного члена тендерного комітету, всіх наявних протоколів, рішень тендерного комітету щодо закупівлі «Кисневий генератор» (UA-2020-12-24-008730-c), закупівлі «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги» (UA-2020-06-05-001144-a) та закупівлі «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Коригування» (UA-2021-04-12-002303-a), плану закупівель на 2020-2021 роки із внесеними змінами, протоколів обговорення включення до плану закупівель вказаних закупівель, протоколів обґрунтування очікуваної вартості закупівель, запитів до офіційних постачальників, документації щодо моніторингу ринкової вартості товарів, робіт і послуг, документів, що подавались учасниками для участі у вказаних закупівлях, всієї тендерної документації щодо даних закупівель, договорів, всіх додатків до них, актів приймання-передачі товару та виконаних будівельних робіт, довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати, видаткових накладних та платіжних доручень. Як зазначає ініціатор клопотання, вказані документи можуть мати значення речових доказів, оскільки містять відомості, що у свою чергу можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Також вказує на те, що орган досудового розслідування звернувся у порядку ст. 93 КПК України до КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради задля отримання належним чином завірених копій частини вказаних документів, однак у визначений термін і на даний час запитувані документи надано не було. На підставі наведеного просить клопотання задовольнити.
Ініціатор клопотання у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд такого у його відсутності та підтримав клопотання у повному обсязі.
У судове засідання представник КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради також не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся у встановленому законом порядку, у тому числі детективом ОСОБА_3 , на що останній вказував у своїй заяві від 04.10.2023.
На підставі ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не проводиться.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий, серед іншого, уповноважений звертатися за погодженням із прокурором до слідчого судді з клопотаннями про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 216 КПК України передбачено, що детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених, зокрема ст. 191 КК України (якщо предметом кримінального правопорушення є бюджетне відшкодування).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
З Витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 28 вересня 2023 року видно, що відділом детективів ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023070000000001 від 04 січня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Підставою внесення відомостей до ЄРДР став рапорт старшого детектива відділу детективів (на правах самостійного відділу) ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 від 04 січня 2023 року про те, що невстановлені службові особи ІНФОРМАЦІЯ_9 у період 2020 - 2022 років, використовуючи комунальні заклади охорони здоров'я міської ради, завищують вартість тендерних закупівель з придбання товарів і послуг, внаслідок чого вчинено розтрату бюджетних коштів у особливо великих розмірах.
Так, згідно з аналітичною довідкою за результатами аналізу закупівель, проведених комунальними закладами охорони здоров'я від 22 грудня 2022 року, органом досудового розслідування вдалось серед іншого встановити, що посадовими особами КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради у період з 01 січня 2019 року по день аналізу закупівель було укладено 24 договори, очікувана вартість яких перевищувала 500 000 грн, обґрунтуванням яких була пандемія COVID-19, з яких 7 стосувалися закупівель медичного обладнання та будівельних послуг загальною сумою 16 374 888,58 грн. Так, у грудні 2020 року було проведено закупівлю кисневого генератора без проведення відкритих торгів на суму 3 600 000 грн, у той час як такий кисневий генератор у 2021 році був придбаний КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за 3 326 400 грн; згідно з інформацією відкритих джерел (веб-сайтів) вартість аналогічного генератора становить 2 180 864 грн. Крім цього у 2020 році було укладено договір «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради, переможцем торгів у якому з вартістю найбільшою серед учасників - 12 420 756,79 грн, стало ПП « ОСОБА_7 », з яким у 2021 році комунальним підприємством знову було укладено договір за результатами проведеної закупівлі без використання електронної системи «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення» КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Коригування» ( ІНФОРМАЦІЯ_10 на суму 1 156 888,58 грн.
Крім цього матеріалами клопотання підтверджується, що орган досудового розслідування ще 20 січня 2023 року (вх. № 115/01-6) звернувся до володільця інформації задля отримання належним чином завірених копій відповідних документів, однак, як вказує у клопотанні детектив, до сьогоднішнього дня жодної відповіді від КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради не надходило.
Враховуючи наведене слідчим суддею встановлено, що інформація, вказана у клопотанні про тимчасовий доступ дійсно перебуває у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради.
Слідчий суддя погоджується, що інформація, доступ до якої просить надати ініціатор клопотання, в сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, адже допоможуть встановити наявність/відсутність у діях посадових осіб комунального підприємства/службових осіб органу місцевого самоврядування ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Одержати в інший спосіб необхідні відомості у межах досудового розслідування, неможливо, тому саме тимчасовий доступ забезпечить можливість отримати доступ до копій всіх документів, про які зазначено у клопотанні.
З огляду на зазначене, отримані в результаті проведення такої процесуальної дії, як тимчасовий доступ, відомості та документи можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження № 72023070000000001 для встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до положень п. 7 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено, зокрема, обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження, яка звертається з відповідним клопотанням.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність застосовування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей та документів, оскільки ініціатором клопотання доведено, що у володінні « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради перебувають зазначені у клопотанні документи, які є необхідними для проведення слідчих дій, та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись статтями 40, 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя
клопотання старшого детектива Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_4 на підставі матеріалів кримінального провадження, внесених до ЄРДР за № 72023070000000001 від 04 січня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про надання тимчасового доступу до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому детективу Територіального управління БЕБ у Закарпатській області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради, ЄДРПОУ НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ), а саме: наказу про створення тендерного комітету; положення про тендерний комітет, яке діяло у 2020-2021 роках; протоколу засідання тендерного комітету, на якому визначено функції кожного члена тендерного комітету; всіх наявних протоколів, рішень тендерного комітету щодо закупівлі «Кисневий генератор» (UA-2020-12-24-008730-c), закупівлі «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги» (UA-2020-06-05-001144-a) та закупівлі «Капітальний ремонт з переплануванням приймального відділення КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Ужгородської міської ради під відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Коригування» (UA-2021-04-12-002303-a); плану закупівель на 2020-2021 роки із внесеними змінами; протоколів обговорення включення до плану закупівель вказаних закупівель; протоколів обґрунтування очікуваної вартості закупівель; запитів до офіційних постачальників; документації щодо моніторингу ринкової вартості товарів, робіт і послуг; документів, що подавались учасниками для участі у вказаних закупівлях; всієї тендерної документації щодо даних закупівель; договорів, всіх додатків до них, актів приймання-передачі товару та виконаних будівельних робіт; довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат; видаткових накладних та платіжних доручень, з можливістю вилучення копій вказаних документів.
Строк дії даної ухвали до 04 листопада 2023 року.
Роз'яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1