Постанова від 05.10.2023 по справі 524/5430/23

Справа № 524/5430/23

Провадження 3/524/2488/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.10.2023 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:

головуючого судді - Обревко Л.О.,

за участю секретаря - Ханділян А.Ж.

прокурора - Ульванської М.В.

захисника - Гольдінової О.В.

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці Полтавської області матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Кременчука, Полтавської області, працює директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» ПОР, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ВСТАНОВИВ:

01.08.2023 р. старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України Шеремет М.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 304 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи директором Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка, маючи повноваження на видання наказів, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїм службовими повноваженнями, у порушення вимог ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів прийняла рішення та вчинила дію, а саме: 01.09.2022 видала та підписала наказ від 01.09.2022 № 705-к «Про виконання педагогічної роботи керівним та іншим працівникам коледжу», відповідно до якого :

1. Встановити керівним педагогічним працівникам навчальне навантаження як викладачу коледжу, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік) та включити його до тарифікації на 2022-2023 навчальний рік, у тому числі ОСОБА_1 , директору коледжу (кваліфікаційна категорія - вища; викладач-методист; кандидат педагогічних наук);

2. Дозволити керівним та іншим працівникам виконання педагогічної роботи з викладенням дисциплін в обсязі до 240 годин з погодинною оплатою праці (зокрема в свій робочий час) в групах бакалаврату у 2022-2023 навчальному році з 01.09.2022 по 30.06.2023, у тому числі ОСОБА_1 , директору коледжу (кафедра ПОГДІ, кандидат педагогічних наук.

Відповідно до довідки про нараховану та виплачену заробітну плату за основною посадою ОСОБА_1 - директору коледжу за період з жовтня 2022 по грудень 2022, за погодинне викладання, нараховано та виплачено заробітну плату в загальному розмірі 12221,00 грн.

Згідно листа Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» ПОР від 04.07.2023 № 01-37/459 директором коледжу ОСОБА_1 не надсилалися в період з дати призначення до 29.06.2023 повідомлення на Полтавську обласну раду та Департамент освіти і науки Полтавської військової (державної) адміністрації та/або НАЗК про наявність у неї потенційного або реального конфлікту інтересів.

Таким чином, в порушення вимог п. 2,3,4 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» про наявність реального конфлікту інтересів ОСОБА_1 не повідомила у встановленому законом порядку Полтавську обласну раду (засновник) та/або Департамент освіти і науки Полтавської військової (державної) адміністрації (орган управління), не утрималась від прийняття рішення та вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів, а також не вжила заходів щодо його врегулювання.

Приватний інтерес ОСОБА_1 - це особистий майновий інтерес, зумовлений бажанням покращити свій майновий стан та отриманням додаткового доходу, використавши свої повноваження.

Суперечність полягає в тому, що з одного боку, в особи наявний приватний інтерес (майновий або немайновий), а з іншого особа, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, має виконувати свої службові обов'язки в інтересах держави, територіальної громади, виключаючи можливість будь-якого впливу приватного інтересу. Таким чином, особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймаючи те чи інше рішення (вчиняючи ту чи іншу дію) по суті стоїть перед вибором задоволення публічного інтересу (на користь держави, територіальної громади) або приватного інтересу (власних інтересів, інтересів близьких осіб). Тому навіть за умови, що особа, маючи приватний інтерес, приймає об'єктивні та неупереджені рішення, вона вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів ( п. 2.4 методичних рекомендацій НАЗК від 21.10.2022 №13 «Суперчність між приватним інтересом та повноваженнями».

Виходячи із змісту диспозиції статті 172-7 КупАП дане правопорушення має формальний склад і може бути вчинено як у формі бездіяльності (неповідомлення про наявність реального конфлікту інтересів), так і дії (вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів), а тому встановлення суспільно небезпечних наслідків не вимагається.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи директором Кременчуцького педагогічного коледжу імені ОСОБА_2 , відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований під час видачі та підписання наказу від 01.09.2022 № 705-к «Про виконання педагогічної роботи керівними та іншими працівниками коледжу», відповідно до якого наказала: встановити керівним педагогічним працівниками навчальне навантаження як викладачу коледжу, керівним педагогічним працівникам навчальне навантаження як викладачу коледжу, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік) та включити його до тарифікації на 2022-2023 навчальний рік, у тому числі ОСОБА_1 , директору коледжу (кваліфікаційна категорія - вища; викладач-методист; кандидат педагогічних наук); дозволити керівним та іншим працівникам виконання педагогічної роботи з викладенням дисциплін в обсязі до 240 годин з погодинною оплатою праці (зокрема в свій робочий час) в групах бакалаврату у 2022-2023 навчальному році з 01.09.2022 по 30.06.2023, у тому числі ОСОБА_1 , тобто сама собі, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Окрім цього, 01.08.2023 р. старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України Шеремет М.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 305 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований під час видачі та підписання наказу від 01.09.2022 № 705-к «Про виконання педагогічної роботи керівними та іншими працівниками коледжу», відповідно до якого : встановити керівним педагогічним працівниками навчальне навантаження як викладачу коледжу, керівним педагогічним працівникам навчальне навантаження як викладачу коледжу, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік) та включити його до тарифікації на 2022-2023 навчальний рік, у тому числі ОСОБА_1 , директору коледжу (кваліфікаційна категорія - вища; викладач-методист; кандидат педагогічних наук); дозволити керівним та іншим працівникам виконання педагогічної роботи з викладенням дисциплін в обсязі до 240 годин з погодинною оплатою праці (зокрема в свій робочий час) в групах бакалаврату у 2022-2023 навчальному році з 01.09.2022 по 30.06.2023, у тому числі ОСОБА_1 , тобто сама собі, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

Також, 01.08.2023 р. старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України Шеремет М.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 306 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований під час видачі та підписання наказу від 03.02.2023 № 24-к «Про прийняття за сумісництвом з погодинною оплатою праці» відповідно до якого наказала прийняти ОСОБА_1 на посаду доцента кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплати для викладання дисциплін на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників з 06.02.2023 по 30.06.2023, тобто саму себе, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Окрім цього, 01.08.2023 р. старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України Шеремет М.В. складено протокол про адміністративне правопорушення № 307 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, який нею був реалізованй під час видачі та підписання наказу від 03.02.2023 № 24-к «Про прийняття за сумісництвом з погодинною оплатою праці» відповідно до якого наказала прийняти ОСОБА_1 на посаду доцента кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплати для викладання дисциплін на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників з 06.02.2023 по 30.06.2023, тобто саму себе, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

Постановою суду від 14.09.2023 об'єднано в одне провадження справи про адміністративні правопорушення: справа №524/5430/23 провадження №3/524/2488/23; №524/5432/23 провадження №3/524/2489/23, №524/5433/23 провадження №3/524/2490/23, №524/5434/23 провадження №3/524/2491/23 відносно ОСОБА_1 та присвоєно спільний номер справи №524/5430/23, провадження №3/524/2488/23.

Прокурор в судовому засіданні вказала, що ОСОБА_1 , будучи директором Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С. Макаренка, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного Закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований під час видачі та підписання наказу від 01.09.2022 № 705-к «Про виконання педагогічної роботи керівними та іншими працівниками коледжу», відповідно до якого наказала: встановити керівним педагогічним працівниками навчальне навантаження як викладачу коледжу, керівним педагогічним працівникам навчальне навантаження як викладачу коледжу, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік) та включити його до тарифікації на 2022-2023 навчальний рік, у тому числі ОСОБА_1 , директору коледжу (кваліфікаційна категорія - вища; викладач-методист; кандидат педагогічних наук); дозволити керівним та іншим працівникам виконання педагогічної роботи з викладенням дисциплін в обсязі до 240 годин з погодинною оплатою праці (зокрема в свій робочий час) в групах бакалаврату у 2022-2023 навчальному році з 01.09.2022 по 30.06.2023, у тому числі ОСОБА_1 , тобто сама собі, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП; ОСОБА_1 , будучи директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований під час видачі та підписання наказу від 01.09.2022 № 705-к «Про виконання педагогічної роботи керівними та іншими працівниками коледжу», відповідно до якого : встановити керівним педагогічним працівниками навчальне навантаження як викладачу коледжу, керівним педагогічним працівникам навчальне навантаження як викладачу коледжу, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік) та включити його до тарифікації на 2022-2023 навчальний рік, у тому числі ОСОБА_1 , директору коледжу (кваліфікаційна категорія - вища; викладач-методист; кандидат педагогічних наук); дозволити керівним та іншим працівникам виконання педагогічної роботи з викладенням дисциплін в обсязі до 240 годин з погодинною оплатою праці (зокрема в свій робочий час) в групах бакалаврату у 2022-2023 навчальному році з 01.09.2022 по 30.06.2023, у тому числі ОСОБА_1 , тобто сама собі, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 172-7 КУпАП; ОСОБА_1 , будучи директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, у встановленому законом порядку не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів, який нею був реалізований під час видачі та підписання наказу від 03.02.2023 № 24-к «Про прийняття за сумісництвом з погодинною оплатою праці» відповідно до якого наказала прийняти ОСОБА_1 на посаду доцента кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплати для викладання дисциплін на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників з 06.02.2023 по 30.06.2023, тобто саму себе, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП; ОСОБА_1 , будучи директором Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-7 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч.1 ст. 28 вказаного закону, усвідомлюючи наявну суперечність між приватним інтересом та своїми службовими повноваженнями, прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, який нею був реалізованй під час видачі та підписання наказу від 03.02.2023 № 24-к «Про прийняття за сумісництвом з погодинною оплатою праці» відповідно до якого наказала прийняти ОСОБА_1 на посаду доцента кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплати для викладання дисциплін на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників з 06.02.2023 по 30.06.2023, тобто саму себе, чим умисно вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину не визнала, просила закрити справу відносно неї за відсутністю складу.

Захисник Гольдінова О.В. не погодилась з складеними протоколами відносно ОСОБА_1 , вказала, що прокурором докази вини ОСОБА_1 не надано, матеріали щодо вказаних обставин при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не були вивчені в повному обсязі, в даному випадку взагалі відсутній конфлікт інтересів, а особа, що є суб'єктом Закону України «Про запобігання корупції» повинна діяти певним чином лише за наявності конфлікту інтересів, тому просила справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю складу.

Суд, заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Відповідно до пунктів 1.2-1.7, 2.2, 4.1-4.3, 6.1 Статут Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради (нова редакція) Обласний коледж «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради є комунальним закладом вищої освіти, заснованим на майні спільної (комунальної) власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області те переданим в управління Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації; засновник Академії - Полтавська обласна рада, власник Академії - територіальні громади сіл, селищ і міст Полтавської області в особі Полтавської обласної ради; Академія підзвітна та підконтрольна Полтавській обласній раді; Академія підпорядкована, підзвітна та підконтрольна Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації; Обласний коледж «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С.Макаренка» Полтавської обласної ради є правонаступником прав і обов'язків Кременчуцького педагогічного училища ім.. А.С.Макаренка. Згідно з рішенням пленарного засідання чотирнадцятої сесії Полтавської обласної ради четвертого скликання від 18.10.2004 Кременчуцьке педагогічне училище ім.. А.С. Макаренка реорганізовано в Кременчуцький педагогічний коледж імені А.С. Макаренка. Відповідно до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 21.10.2021 № 300 ОСОБА_3 змінив найменування на Обласний коледж «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С.Макаренка» Полтавської обласної ради. Академія є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи Академія набуває з дня її державної реєстрації; Академія здійснює свою діяльність на основі та у відповідності до чинного законодавства та цього Статуту, який затверджується Управлінням майном обласної ради за попереднім погодженням з Департаментом освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації; Академія має гербову печатку, штампи, рахунки в органах Державної казначейської служби України; самостійний баланс, веде бухгалтерську та статистичну звітність; безпосереднє керівництво Академією здійснює її директор, який призначається рішенням сесії Полтавської обласної ради, шляхом укладення з ним контракту.

Відповідно до п.3 наказу Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації від 06.07.2021 № 184-ВД ОСОБА_1 07.07.2021 на умовах контракту призначено на посаду директора Кременчуцького педагогічного коледжу імені ОСОБА_2 строком на 5 років.

06.07.2021 між Полтавською обласною радою та ОСОБА_1 укладено Контракт, відповідно до якого останню призначено на посаду директора Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка на строк 5 років, у період з 07.07.2021 по 06.07.2026.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4, 2.1, 2.11, 2.12 Контракту з директором Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка, що є у спільній власності територіальних громад сіл, селищ і міст області від 06.07.2021, Директор, який уклав цей контракт, є повноважним представником закладу під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків закладу, передбачених законодавством, статутом закладу, іншими нормативними документами; Директор діє на засадах єдиноначальності; Директор здійснює поточне (оперативне) керівництво закладом, організовує його виробничо-господарську, соціально побутову, фінансову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань закладу, передбачених законодавством, статутом закладу та цим контрактом; Директор несе повну відповідальність за стан та вічність закладу; Директор має право: представляти інтереси закладу та діяти від його імені на всіх підприємствах, в установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди; розпоряджатися коштами закладу, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства; у межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов'язкові до компетенції Директора, визначені законодавством, Обласною радою, статутом закладу, цим контрактом; Обласна рада делегує Директору такі повноваження: укладати трудові договори з працівниками закладу відповідно до законодавства; при укладенні трудових договорів з працівниками закладу, визначенні та забезпеченні умов їх праці та відпочинку керуватися трудовим законодавством з урахуванням галузевих особливостей, передбачених статутом закладу, колективним договором, генеральною та галузевими тарифними угодами і фінансовими можливостями закладу.

Згідно наказу Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка від 07.07.2021 № 97-к ОСОБА_1 приступила до виконання обов'язків директора Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка з 07.07.2021 на умовах контракту та є посадовою особою юридичної особи публічного права.

Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст. 172-7 КУпАП.

При цьому відповідно до диспозиції ч. 1 ст.172-7 КУпАП відповідальність за нею настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

В той же час, вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-7 КУпАП.

Суб'єктивна сторона правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ст.172-7 КУпАП, характеризується тим, що воно вчиняється умисно; особа, яка його вчиняє, усвідомлює, що вона не повідомляє про наявність у неї реального конфлікту інтересів або вчиняє дії чи приймає рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

Згідно з приміткою ст.172-7 КУпАП під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень.

Аналогічне визначення реального конфлікту інтересів міститься у ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції» де розкривається зміст такого терміну як приватний інтерес, яким є будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Аналіз вказаних термінів дає можливість констатувати, що для встановлення факту реального конфлікту інтересів слід безпосередньо встановити те, що приватний інтерес наявний, що він суперечить службовим чи представницьким повноваженням, і, що така суперечність реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.

Для встановлення наявності факту прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів, у тому числі і для кваліфікації рішення як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, необхідно також встановити наявність обов'язкової сукупності відповідних юридичних фактів: 1) наявність факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований (артикульований) та визначений; 2) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням того, у чому саме ця суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення; 3) наявність повноважень на прийняття рішення; 4) наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення.

Без наявності хоча б одного з фактів із цієї сукупності реальний конфлікт інтересів не виникає.

Отже, для висновку про наявність в особи реального конфлікту інтересів та про прийняття нею рішення в умовах реального конфлікту інтересів необхідно встановити: 1) наявність в особи приватного інтересу; 2) наявність суперечності між приватним інтересом особи та її представницькими повноваженнями; 3) наявність впливу цієї суперечності на об'єктивність або неупередженість рішення; 4) наявність повноважень на прийняття рішення.

При цьому, має бути беззаперечно визначено, в чому саме полягає приватний інтерес конкретної особи, в чому саме проявляється суперечність між приватним інтересом та представницькими повноваженнями цієї особи та її вплив на прийняття рішення.

За змістом ст.172-7 КУпАП особистий інтерес - це користь, вигода яка стосується (або цікавить) особи, і які вона бажає отримати для себе особисто або близьких осіб.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Предметом доказування у справі про притягнення особи до відповідальності за ст. 172-7 КУпАП є доведеність наявності ситуації, за якої приватна заінтересованість особи впливає на об'єктивність виконання ним службових чи представницьких повноважень, за якої існує можливість виникнення протиріччя між приватним інтересом особи і публічними, що може поставити під сумнів справедливість прийнятого рішення чи вчинення публічним діячем інших дій. Доведення достатніми доказами обставин чітко визначеної суперечності є обов'язковим для уповноваженої на складання протоколу про адміністративне корупційне правопорушення особи, оскільки відсутність доказів таких обставин свідчитиме й про відсутність складу адміністративного правопорушення.

Стосовно моменту виявлення правопорушень, суд не погоджується з позицією прокурора і зауважує, що момент виявлення порушення і момент складення протоколу про таке порушення не можна ототожнювати. Днем виявлення порушення, у розумінні ст. 38 КУпАП, слід вважати день, коли суб'єкт, уповноважений на складання протоколу, отримав фактичні дані про вчинення правопорушення певною особою. Інше тлумачення цієї норми, на думку суду, надало б суб'єкту, уповноваженому на складання протоколу, незбалансовану перевагу на власний розсуд визначати момент, з якого починається строк накладення адміністративного стягнення.

Тому з даного питання суд вважає слушною думку захисту щодо дати виявлення правопорушення, з моменту отримання органом, що уповноважений на складання протоколу, фактичних даних про вчинення певною особою порушення, пов'язаного з корупцією, а не «01 серпня 2023 року».

Щодо суті адміністративних правопорушень, суд виходить з такого.

Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, а саме є посадовою особою юридичної особи публічного права.

Так, згідно з п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень, у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до абзацу 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях, що зазначено у абзаці 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до пункту 91 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 (зі змінами та доповненнями), керівні працівники закладів освіти мають право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але не більше 9 годин на тиждень (360 годин на рік), якщо вони за основною посадою отримують повний посадовий оклад (ставку).

Іншим працівникам закладів освіти надано право вести викладацьку роботу чи заняття з гуртками в цьому закладі, але в середньому не більше 12 годин на тиждень (480 годин на рік), якщо вони за основною посадою отримують повний посадовий оклад (ставку).

Таким чином, якщо викладацька чи гурткова робота виконується в межах, визначених пунктом 91 Інструкції № 102, таку роботу дозволено керівним та іншим працівникам закладів освіти у цьому ж закладі освіти в межах свого робочого часу за основною посадою, тому така викладацька чи гурткова робота не є сумісництвом.

Вказаним працівникам за норму годин, визначену в пункті 91 Інструкції (тобто не більше 9-и годин на тиждень для керівних працівників та не більше 12-и для інших працівників), оплата проводиться понад основний посадовий оклад (ставку) у порядку, передбаченому відповідно для вчителів, викладачів та керівників гуртків (за тарифікацією).

За години викладацької роботи чи занять з гуртками, виконані, як виняток через виробничу необхідність понад норму, зазначену в пункті 91 Інструкції, здійснюється погодинна оплата праці за фактичну кількість годин, але не більше 240 годин на рік.

Таким чином, ухвалення постанови КМУ від 22.11.2022 № 130-6 та розпорядження КМУ від 22.11.2022 № 1047-р, не обмежує право на здійснення відповіднними працівниками закладів освіти робіт, передбачених вказаним п. 91 Інструкції.

При цьому, права на ведення викладацької діяльності для ОСОБА_1 , що передбачено законодаством, не вступає в супеерчність між приватним інтересом особи та її службовим чи представницькими повноваженнями.

Порядок встановлення педагогічного навантаження в коледжі на навчальний рік регламенується наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівникам освіти» (зі змінами), «Порядком розподілу навчального навантаження на новий навчальний рік, тарифікації науково-педагогічних, педагогічних працівників, вихователів, керівників гуртків» (додаток № 18 до Колективного договору) та «Положенням про порядок встановлення навчального навантаження педагогічних та науково-педагогічних працівників Кременчуцького педагогічного коледжу імені А.С.Макаренка», затвердженим рішенням Вченої ради коледжу (протокол № 7 від 07.12.2020). Керівним працівникам дозволяється вести викладацьку роботу, але не більше 9 годин на тиждень, в порядку, встановленому п. 91 Інстуркції, якщо вони по основній посаді отримують повний посадовий оклад.

В наказі № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівникам освіти» (зі змінами), визначено, що тарифікаційні списки встановленої форми (додатки 1-3), затверджуються за погодженням із профспілковим комітетом не не пізніше 5 вересня і подаються вищестоящому органу управління. Навчальне навантаження між вчителями, викладачами та іншими педагогічними працівниками розподіляється залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, кількості сформованих навчальних груп студентів, наявності відповіднних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склалися у закладі.

Згідно з Положенням про порядок встановлення навчального навантаження педагогічних та науково-педагогічних працівників Кременчуцького Обласного коледжу імені А.С.Макаренка передбачені такі терміни розподілу та встанвлення навчального навантаження за відповідною процедурою.

Відповідно до наказу директора коледжу № 74-од від 29.04.2022 розпочалося формування навчального навантаження на новий 2022-2023 навчальний рік.

15 червня 2022 ОСОБА_1 , як викладач ЦК української та російської філології, отримала пропозицію щодо попередньього навантаження як викладача на 2022-2023 навчальний рік в кількості 9 годин на тиждень та була ознайомлена з цією пропозицією під підпис. Надалі, відповідно до Положення, питання формування остаточного педагогічного навантаження вірішувалося завідуючим кафедрами (головами циклових комісій) та заступником директора з навчальної роботи.

Наказом № 125-од від 29.08.2022 створено комісією по проведенню тарифікації педагогічних працівників коледжу й ліцею та організацію її роботи» в кількості голови т 7 членів комісії.

29 серпня 2022 проект навчального навантаження на 2022-2023 навчальний рік передано на погодження профспілкової організації педколеджу. Відповідно до протоколу № 8 засідання профкому від 29.08.2022, навчальне навантаження педагогічних працівників на 2022-2023 навчальний рік погоджено без зауважень чи доповнень.

В цей же день, відбулося засідання тарифікаційної комісії, де розглядалось питання про погодження до затвердження тарифікаційних списків з навантаження педагогічних працівників на 2022-2023 навчальний рік та заява директора коледжу ОСОБА_1 про згоду на пропозицію щодо викладання нею, як науково-педагогічним працівником 159,6 год. У групах бакалаврату та 4 години на тиждень у ліцеї.

Відповідно до протоклу засідання тарифікаційної комісії, заява ОСОБА_4 прийнята до уваги та погоджено до затвердження тарифікаційні списки з навантаженням педагогічних працівників. ОСОБА_1 в приміщенні, де працювала комісія, під час розгляду питання щодо неї не була присутня, про що зазначено в протоколі.

31 серпня 2022 директором коледжу виданий наказ № 124-о/с «Про затвердження обсягу педагогічного навантаження викладачів на 2022-2023 навчальний рік», обчислення заробітної плати передбачено проводити на підставі постанови КМУ від 30.08.2022 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з Додатком № 5 Наказу Міністерства освіти у науки України від 26.09.2005 № 557 «Про упорядкування праці та затвердження схем тарифікаційних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ; наказу Міністерства освіти і науки України від 15.04.1993 № 102 «Про затвердження інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти».

А вже, 01 вересня 2022 ОСОБА_1 видала наказ № 705-к, як директор коледжу, що діє на принципі єдиноначальності, де відповідно до затвердженої тарифікації встановила педагогічне навантаження працівникам коледжу на наступний навчальний рік, в тому числі і собі, в кількості 159,6 год. у групах бакалаврату та 4 години на тиждень.

Окрім цього, згідно з наказом № 67-од від 29.12.2016 року в коледжі запроваджено перехідний період до закладу вищої освіти, який закінчується 01.09.2023. Таким чином, фінансування коледжу до 01.09.2023 здійснювалося як закладу фахової перед вищої освіти відповідно до п. 91 наказу МОН № 102.

Відповідно до наказу МОН від 15.04.1993 № 102 «Про затвердження інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти», тарифікація (встановлення педагогічного навантаження), проводиться раз на рік в кінці серпня-початку вересня і протягом року не змінюється. Відповідно до п. 76 вказаної Інструкції, вчителям, викладачам та іншим педагогічним працівникам у яких з незалежних від них причин протягом навчального року зменшується навантаження порівняно з навантаженням, встановленим при тарифікації, до кінця навчального року виплачується заробітна плата за повне навантаження згідно тарифікації.

Наказом № 705-к від 01.09.2022 встановлено педагогічне навантаження (тарифікація) керівним та іншим працівникам коледжу на 2022-2023 навчальний рік. 05.09.2022 вказане педагогічне навантаження затверджено Департаментом освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ внесено зміни до ст. 102-1 КЗпП, яку викладено в новій редакції. Встановлено, що сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору, у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві., установі, організації. Скасовано норму, відповідно до якої умови роботи за сумісництвом працівників державних установ, підприємств, організацій визначали КМУ.

Постановою КМУ від 22.11.2022 № 1306 «Про визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету міністрів України з питань роботи за сумісництвом працівників державних установ, організацій, підприємств» - постанова КМУ № 245 “Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” (ЗП України, 1993 р., № 9, ст. 184)(з урахуванням змін) - скасована.

Розпорядженням КМУ від 22.11.2022 року № 1047-р скасовано також наказ міністерства праці, Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України від 28.06.1993 року № 43, який містив Перелік робіт, що не вважалися сумісництвом і виконання яких з дозволу керівників могли здійснюватися впродовж основного робочого часу без утримання заробітної плати.

14.12.2022 року, в зв'язку зі змінами в законодавстві, на ім'я директора коледжу ОСОБА_1 , надійшла службова записка від помічника директора по кадрах ОСОБА_5 , про необхідність оформлення викладання педагогічних годин на умовах сумісництва, відповідно до вимог трудового законодавства (а.с. 204 т.1). В цей же день, помічник директора по кадрах звернулася з листом до голови профспілки коледжу щодо можливості погодження виконання педагогічного навантаження керівними працівниками коледжу у неробочий час (а.с.205 т.1). 23.01.2023 від гаранту освітньої програми «Початкова освіта», завідуючої кафедри ПОГДІ Світлани БАРДИ до профспілкового комітету коледжу надійшло клопотання про погодження продовження викладання, але на умовах сумісництва директору коледжу ОСОБА_1 годин спеціальності «Педагогіка», з врахуванням затвердженого у вересні 2022 навантаження та змін законодавства (а.с. 206-207 т. 1).

23.01.2023 голова профспілки коледжу ОСОБА_6 звернулась до уповноваженої особи з питань запобігання та виявлення корупції Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені ОСОБА_2 » Віри УСАТЕНКО з запитом щодо роз1яснення законності встановлення навчального навантаження для провадження викладацької діяльності на умовах сумісництва на друге півріччя 2022/2023 навчального року директору ОСОБА_1 (а.с. 208 т.1).

24.01.2023 уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені ОСОБА_2 » Вірою УСАТЕНКО надано роз'яснення, згідно з яким вказано, що викладацька діяльність директора Коледжу за сумісництвом не може розглядатись як «конфлікт інтересів у керівника закладу освіти, який працю в цьому ж закладі».

Окрім того, конфлікт інтересів під час прийняття керівником рішення про встановлення того чи іншого виду виплати буде відсутній, якщо він зобов'язаний встановити конкретний розмір виплати, і законодавство не дає змогу йому зробити вибір щонайменше із двох чи більше можливих варіантів розмірів виплати (відсутність дискреції), адже погодинна заробітна плата викладача навчальної дисципліни - фіксована у штатному розписі фінансова виплата. Прослідковується колегіальність у вирішенні питання розміру педагогічного навантаження директору коледжу для провадження викладацької діяльності у другому семестрі 2022-2023 навчального року, Отже, одноособність у прийнятті рішення директора коледжу по відношенню до самої себе у встановленні заробітної плати за провадження викладацької діяльності повністю виключається (а.с. 209-214 т. 1).

Як зазначив Верховний Суд - дискреція це не обов'язок, а повноваження адміністративного органу, оскільки юридична концепція дискреції передбачає можливість вибору між альтернативними способами дій та/або бездіяльністю. У разі, якщо законодавство передбачає прийняття лише певного конкретного рішення, то це не є реалізацією дискреції (повноважень), а є виконанням обов'язку.

Дискреція є необхідною та безальтернативною для управлінської діяльності адміністративного органу юридичною конструкцією, завдяки якій вирішується низка важливих завдань, центральними з яких є забезпечення справедливої, ефективної та орієнтованої на індивідуальні потреби приватної особи правозастосовної та правотворчої діяльності названих суб'єктів.

Дискреція не є довільною; вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки згідно з частиною другою статті 19 Конституції України «органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Зв'язаність дискреції адміністративного органу законом (правом) робить можливим здійснення адміністративними судами перевірки рішень (дій), прийнятих адміністративним органом внаслідок реалізації дискреційних повноважень.

У рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (див. рішення у справі «Hasan and Chaush v.Bulgaria» № 30985/96).

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої 11.03.1980, державам-членам стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, як дискреційне повноваження слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою дискреції, тобто, коли такий орган може обрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за певних обставин.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями органами - державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не слід ототожнювати лише з формалізованими повноваженнями, вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тому, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Проте, з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24.03.1988), встановлено, що запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців.

Закон вимагає, щоб він був доступний для особи і вона також могла передбачити наслідки його застосування до неї, та щоб закон не суперечив принципові верховенства права. В національному праві має існувати засіб правового захисту від свавільного втручання з боку державних органів у права, гарантовані Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Небезпека свавілля є особливо очевидною, коли виконавча влада здійснює свої функції закрито (рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Гавенда проти Польщі» від 14.03.2002).

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 24.12.2020 у справі №802/1286/18-а.

В зв'язку з вище викладеним, профспілковим комітетом на засіданні профкому від 25 січня 2023, погоджено питання щодо викладання навчальних дисциплін в групах бакалаврату на кафедрі початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплатии у розмірі 98,36 грн. за годину з обсягом навчального навантаження 111,6 встановлення педагогічного навантаження на ІІ семестр 2022/2023 навчального року директору коледжу ОСОБА_1 (а.с. 215-216 т. 1).

Протоколом № 3 засідання тарифікаційної комісії від 01 лютого 2023 року, погоджено до затвердження навчальне навантаження директора коледжу з оформленням трудових відносин на умовах сумісництва та погоджено до затвердження навантаження керівних працівників з оформлення трудових відносин на умовах сумісництва (а.с. 218-221 т.1), при цьому на а.с. 220 вказано, що Леся КРУПІНА, директор коледжу, зазначила, що з моральної, етичної сторни та зметою уникнення її тиску на комісію, вона не буде брати участь у голосуванні, при цьому з моральних переконано остання залишила залу проведення засідання. І вже відкрите голосування відбулося за відсутності директора ОСОБА_1

03.02.2023 наказом № 23-к «Про зміни до каназу від 01.09.2022 № 705-к «Про виконання педагогічної роботи керівними та іншими працівниками коледжу» скасовано дію пункту 2 про виконання педагогічної роботи керівними та іншими працівниками коледжу з 06.02.2023 (а.с. 222 т.1).

03.02.2023 наказом директора коледжу прийнято на посаду ОСОБА_1 на посаду доцента кафедри початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплатии у розмірі 98,36 грн. за годину з обсягом навчального навантаження 111,6 годин в групах бакалаврату з оплатою праці з розрахунку 76% заробітної плати за рахунок загального фонду коледжу та 24% заробітної плати за рахунок спеціального фонду коледжу та для викладення дисциплін на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників у розмірі 197,3 грн. за годину з 06 лютого 2023 по 30 червня 2023 року (а.с. 223 т.1).

14.02.2023 наказом № 27-к було внесено зміни до наказу № 24-к від 03.02.2023, де в п.1 видалено слово «прийняти», а сам абзац 1 пункту 1 викладено в новій редакції: «Я, ОСОБА_1 приступаю до викладання навчальних дисциплін в групах бакалаврату на кафедрі початкової освіти, гуманітарних дисциплін та інформатики за сумісництвом на умовах погодинної оплати у розмірі 98,36 грн. за годину з обсягом навчального навантаження 111,6 годин в групах бакалаврату з оплатою праці з розрахунку 76% заробітної плати за рахунок загального фонду коледжу та 24% заробітної плати за рахунок спеціального фонду коледжу та для викладення дисциплін на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників у розмірі 197,3 грн. за годину з 06 лютого 2023 по 30 червня 2023 року (а.с. 225 т.1).

Згідно з п.1 ч.1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється: займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

При цьому, ч.1 ст. 20 Закону України «Про освіту» встановлено, що навчальний заклад очолює керівник (завідуючий, директор, ректор, президент). Відповідно до ч.1 ст. 54 цього закону педагогічну діяльність у навчальних закладах здійснюють педагогічні працівники, у вищих навчальних закладах - науково-педагогічні працівники.

Згідно ст. 47 Закону України «Про вищу освіту» педагогічними працівниками є особи, які за основним місцем роботи у вищих навчальних закладах першого та другого рівня акредитації професійно займаються педагогічною діяльністю. До науково-педагогічних працівників віднесено осіб, які за основним місцем роботи у вищих навчальних закладах третього і четвертого рівнів акредитації професійно займаються педагогічною діяльністю у поєднанні з науковою та науково-технічною діяльністю.

Вказане свідчить про те, що ОСОБА_1 не вступала у суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями, а лише виконала вимоги обов'язкових нормативно-правових актів, що свідчить про відсутність у ОСОБА_1 умислу на вчинення інкримінованих адміністративних правопорушень, пов'язаних із неповідомленням про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Відсутність приватного інтересу, в свою чергу, виключає наявність реального конфлікту інтересів у особи, а відтак і склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Позиція суду також узгоджується з правовою позицією Національного агентства з питань запобігання корупції , що викладені в Методичних рекомендаціях щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції.

Відповідно до принципу презумпції невинуватості щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину або правопорушення, припускається невинність до того часу, поки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому законодавством.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 10.02.1995 р. у справі «Рібермон проти Франції» підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.

Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього обвинувачення.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях притримується позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 р.), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

На підставі вище викладеного, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, пояснення захисника, вивчивши протоколи про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, суд приходить до висновку про відсутність події і складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, а отже провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись п. 1 ст. 247 , ст. ст. 283, 284 КупАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративних правопорушень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука.

Суддя Ліна ОБРЕВКО