Рішення від 05.10.2023 по справі 120/11031/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 жовтня 2023 р. Справа № 120/11031/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної установи "Територіально медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області"

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області» про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 29.11.2021 року у справі № 120/12501/21-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.12.2019 року виходячи з 73% від відповідних сум грошового забезпечення визначених у довідці Держаної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" №2601 від 29.09.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Водночас позивач зазначає, що у такій довідці не зазначено такого додаткового виду грошового забезпечення, які індексація, у зв'язку із чим позивач звернувся із заявою до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" із заявою у якій просив виготовити довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням у такій довідці індексації грошового забезпечення за листопад 2019 року в розмірі 887,09 гривень.

Листом № 33/22-1063 від 11.07.2023 року відповідач повідомив позивача про те, що при складанні довідки про грошове забезпечення для перерахунку його пенсії індексація грошового забезпечення в таку довідку не включається.

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся з цією позовною заявою до суду та просить визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" щодо відмови у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із включенням до такої такого додаткового виду як індексація грошового забезпечення, а також зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області оновлену довідку із обов'язковим зазначенням у такій індексації грошового забезпечення.

Ухвалою від 25.07.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

11.08.2023 відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог. Зазначив, що відповідно до частини 5 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону. При цьому, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема пенсії, стипендії, грошового забезпечення, які мають систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою частиною сум для розрахунку пенсії військовослужбовцям. Відтак, на думку представника відповідача, враховуючи те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, тому вона враховується у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби.

Окрему увагу представник відповідача звернув на тому, що наведений висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, оскільки у цій постанові Велика Палата відступали від висновку Верховного Суду України, викладеного в постанові від 10 березня 2015 року у справі № 21-70а15 щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Тобто, на думку представника відповідача, слід розрізняти врахування індексації грошового забезпечення при обчисленні пенсії (стаття 43 Закону) та при подальшому перерахунку пенсії (стаття 63 Закону). При цьому індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому, на переконання представника відповідача, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

17.08.2023 позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій додатково наведені аргументи щодо задоволення позовних вимог.

25.08.2023 відповідачем подано заперечення на відповідь на відив.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 2601 від 29.09.2021 для перерахунку його пенсії.

Проте, до такої довідки відповідач не включив такої складової, як індексація грошового забезпечення.

Позивач звернувся до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" із заявою у якій просив виготовити довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням у такій довідці індексації грошового забезпечення за листопад 2019 року в розмірі 887,09 гривень.

Листом відповідач повідомив позивача про те, що відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI єдиний соціальний внесок нараховується на суми грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу. Перелік виплат, які належать до грошового забезпечення поліцейських містить Постанова № 988. При цьому суми індексації грошового забезпечення не віднесено до цього переліку, відповідно єдиний соціальний внесок на суми нарахованої індексації поліцейським не нараховується.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд враховує наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ.

Положення статті 43 Закону № 2262-ХІІ містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Приписами пункту 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 розділу ІІ Порядку № 260).

Згідно статті 1 вказаного Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, на який стаття 9 Закону № 2011-ХІІ посилається, а тому механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

При цьому, Верховний Суду у справі № 638/9697/17, виклав правовий висновок щодо застосування статті 43 Закону № 2262-ХІІ та зазначив, що територіальні органи Пенсійного фонду України при обрахуванні пенсії особам, які мають право на неї відповідно до Закону № 2262-ХІІ, повинні враховувати індексацію грошового забезпечення, яка нараховувалася за час служби перед звільненням.

Водночас Верховний Суд не робив висновку, щодо застосування статті 63 Закону №2262-ХІІ та положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Судом в межах цієї справи встановлено, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області» видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 2601 від 29.09.2021 для перерахунку його пенсії.

Тобто складання (не складання) відповідачем довідки станом на 19 листопада 2019 року для перерахунку пенсії позивача не є спірним в межах розгляду цієї справи, позаяк цей спір стосується лише не включення до такої довідки такого додаткового виду грошового забезпечення, як індексація у листопаді 2019 року за прирівняної посадою поліцейського для проведення перерахунку пенсії позивача.

Водночас порядок здійснення перерахунку пенсій зокрема колишнім працівникам органів внутрішніх справ України врегульовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядком № 45.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому, сума індексації грошового забезпечення повинна враховуватися при обрахунку (тобто призначенні) пенсії територіальними органами Пенсійного фонду України та не повинна враховуватися при перерахунку пенсії, яка здійснюється відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

За таких обставин, слід дійти висновку, що індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки сума індексації грошового забезпечення має враховуватися при обрахунку (призначенні) пенсії територіальними органами Пенсійного фонду України та не повинна враховуватися при перерахунку пенсії, яка здійснюється відповідно до частини 3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а тому відсутні підстави для зазначення їх у довідці про грошове забезпечення за аналогічною посадою для перерахунку пенсії позивачу.

Подібних висновків дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суду у постановах від 17 липня 2023 року (справа № 560/5304/23), від 25 липня 2023 року (справа №600/4304/22-а), від 19 вересня 2023 року (справа №560/9664/21) та від 26 вересня 2023 року ( справа 560/5018/23).

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог відсутні й підстави для відшкодування позивачеві витрат, пов'язаних із сплатою ним судового збору.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" (1-ий провулок Ботанічний, 38, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08734457)

Суддя Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом

Суддя:

Секретар: