ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.09.2023 Справа № 914/2831/22
за позовом: Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз”, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Вівівал”, м. Пустомити, Львівська обл.
про стягнення вартості неблікованого об”єму природного газу
Суддя Коссак С.М.
за участі секретаря Волошин Р.Р.
Представники:
Від позивача: Турчиняк Я. - представник;
Від відповідача: Рісна Ю. - представник;
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз”, м. Львів до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Вівівал”, м. Пустомити, Львівська обл. про стягнення вартості неблікованого об”єму природного газу, згідно складеного акту про порушення від 13.08.2021 року №009387, в розмірі 446 062,73грн.
Ухвалою суду від 10.11.2022 року позов залишено без руху, позивачу встановлено строк для виправлення виявлених недоліків.
29.11.2022 року від позивача через канцелярію суду подано заяву за вх.№24504/22 про усунення недоліків позовної заяви, які позивачем усунено, надано документи згідно вказаного додатку та додано докази надіслання заяви з додатками відповідачу у справі.
Ухвалою суду від 05.12.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 22.12.2022 року на 11год. 00хв. Рух справи відображено в ухвалах суду.
Ухвалою суду від 16.02.2023 року у задоволенні клопотання відповідача про проведення судової експертизи відмовлено. Представником відповідача подано клопотання за вх.№657/23 та вх..№ 1056/23 про зупинення даної справи до вирішення іншої справи. Судом відхиляються дані клопотання у зв'язку з необгрунтованістю та безпідставністю.
Представник відповідача просив викликати у судове засідання та допитати як свідків Лабу І., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . Це клопотання судом відхилено у зв'язку з порушенням ст.80, 88 ГПК України.
У судове засідання 04.05.2023 року позивач та відповідач з'явилися та не заперечили щодо закриття підготовчого засідання та призначення розгляд справи по суті.
Враховуючи вчинення усіх необхідних процесуальних дій у даній справі для виконання завдань підготовчого провадження, визначених ст.177 ГПК України та вирішення питань які підлягають з'ясуванню у порядку ст.182 ГПК України, суд прийшов до висновку про необхідність закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні 28.09.23 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Правова позиція учасників справи
Аргументи позивача
13.08.2021 року працівником АТ «Львівгаз» здійснено перевірку лічильника газу КУРС-01А заводський № 10649 в точці обліку споживача за адресою: м. Пустомити, вул. Фабрична, 19, коректора - ВЕГА-1.01 Р заводський номер 07016 та складено Акт про порушення № 654 (009387). В цьому Акті про порушення від 13.08.2021 р. №654 (009387) зазначено про пошкодження ЗВТ (лічильника газу) та його роботу в позаштатному режимі, внаслідок чого відбулась витрата (споживання) природного газу в об'ємі 6862,99 м.3. Акт підписано представником споживача. В Акті зазначено, що споживач своєї вини не визнає.
Відповідач порушив умови договору - допустив несанкціонований відбір природного газу.
Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу. Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу (Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ). При цьому кожен із передбачених способів втручання в ЗВТ є несанкціонованим втручанням в ЗВТ, тобто несанкціоноване втручання у будь-якій спосіб і є викривленням даних обліку природного газу.
Несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу (Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).
Власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, (п.5 Глави 5 Розділу X КГРС).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (абз. 1 п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС).
За результатами засідання 14.12.2021 р. Комісія прийняла рішення про задоволення акту про порушення, що підтверджується Витягом з протоколу засідання комісії.
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі (абз. 1 п.12 глави 5 розділу XI КГРС).
Після задоволення акту про порушення АТ “.Львівгаз” направило Відповідачу супровідним листом рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого об'єму) разом із актом- розрахунком необлікованого об'єму природного газу.
Просить позов задоволити.
Правова позиція відповідача
У задоволені позову просить відмовити. Зокрема, зазначає, що виходячи зі змісту Кодексу газорозподільних систем, передумовою виникнення обов'язку відповідача зі здійснення оплати є, зокрема, своєчасне надання відповідачу позивачем окремого платіжного рахунку Оператора ГРМ разом із супровідним листом.
Звертає увагу суду, що склад Комісії з розгляду актів про порушення, який приймав рішення про задоволення акта про порушення № 654 (009387) від 13.08.2021 року не відповідав вимогам, встановленим пунктом 9 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРС.
14.09.2021 р. відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, проведення нарахування обсягів спожитого газу та перерахунків споживачами природного газу. За результатами цього засідання прийнято рішення щодо задоволення Акту про порушення №654 (009387) від 13.08.2021.
Звертає увагу, що згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 308 П-05/19 від 17.10.2019 року та протоколу повірки лічильника газу № 603 від 11.10.2019 року, лічильник газу Курс-01G25АЗ заводський № 10649 відповідає метрологічним характеристикам та придатний до застосування.
Коректор в ході перевірки, проведеної 13.08.2021 працював та жодних зауважень до його роботи у представників позивача не було відповідно і доказів його непридатності комісії не надано.
Обставини, встановлені судом.
Відповідач приєднався до умов договору розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (надалі - Договір розподілу). Приєднання здійснено у формі підписання Заяви-приєднання №09421ЗFBOPDP016.
Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви- приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Договір розподілу регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки АТ “Львівгаз” обсягів природного газу до об'єкту споживача а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п.1.1. Розділу І договору розподілу).
Відповідно до пп.5 п. 7.4. Розділу 7 договору розподілу споживач зобов'язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Відповідно до п.8.1 Розділу. 8 Договору розподілу за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
Відповідно до пп.7 п. 7.4. Розділу. 7 Договору, споживач зобов'язується: дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
13.08.2021 року працівником АТ «Львівгаз» здійснено перевірку лічильника газу КУРС-01А заводський № 10649 в точці обліку споживача за адресою: м. Пустомити, вул. Фабрична, 19, коректора - ВЕГА-1.01 Р заводський номер 07016 та складено Акт про порушення № 654 (009387). В цьому Акті про порушення від 13.08.2021 р. №654 (009387) зазначено про пошкодження ЗВТ (лічильника газу) та його роботу в позаштатному режимі, внаслідок чого відбулась витрата (споживання) природного газу в об'ємі 6862,99 м.3. Акт підписано представником споживача. В Акті зазначено, що споживач своєї вини не визнає.
В акті про порушення № 654 (009387)від 13 серпня 2021 року складеного головним інженером з метрології Сочинським Юрієм Анатолійовичем (посвідчення №4955) за адресою: м. Пустомити, вул. Фабрична, 19 виявлено розбіжність між показниками лічильника (34 166,59 м3) та коректором ВЕГА-1.01 (27 303,6 м3). Різниця складає 6 862,99 м3.
Отже, працівниками позивача встановлено порушення пп.1 п.3 глави 2 Розділу XI Кодексу ГРС, а саме: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Судом встановлено, що при фіксуванні порушення в акті про порушення № 654 від 13.08.2021 не було виявлено жодних механічних пошкоджень ЗВТ, а в акті технічної перевірки комерційного ВОГ № 5771 від 13.08.2021 про пошкодження цілісності ЗВТ або пошкодження пломб та несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ інформації не відображено.
Матеріали справи містять паспорт коректора - ВЕГА-1.01 Р заводський номер НОМЕР_1 та інформацію про перевірку його станом на 15.10.2019 з відміткою «придатний». Коректор підлягає перевірці з інтервалом 2 роки.
Згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 308 П-05/19 від 17.10.2019 року та протоколу повірки лічильника газу № 603 від 11.10.2019 року, лічильник газу Курс-01G25АЗ заводський № 10649 відповідає метрологічним характеристикам та придатний до застосування.
14.09.2021 р. відбулося засідання Комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, проведення нарахування обсягів спожитого газу та перерахунків споживачами природного газу. За результатами цього засідання прийнято рішення щодо задоволення Акту про порушення №654 (009387) від 13.08.2021.
Як вбачається з акту-розрахунку від 14.09.2021 року, за період з 01.08.2021 року по 13.08.2021 року позивачем донараховано відповідачу об'єм природного газу у розмірі 23,060 тис. м3. Донарахування об'єму газу здійснено з приведенням газу до стандартних умов, де за кожен день донараховано по 1,867830 тис. м3 природного газу.
10.11.2021 р. АТ “Львівгаз” було одержано заяву від ТОВ “Вівівал” про повторний розгляд акту про порушення №009387 від 13.08.2021 р. на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, у зв'язку із чим 16.11.2021 року відбувся повторний розгляд акту про порушення. За результатами цього засідання прийнято рішення про задоволення Акту про порушення №654 (009387) від 13.08.2021та виставлено рахунок на оплату №61196120 в сумі 446 062,73 грн.
Матеріали справи містять Витяг з протоколу №19/09 від 14.09.21 та №47/11 від 16.11.21 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами вимог кодексу ГРС, підписані секретарем комісії - Витичак С. - провідним фахівцем з відділу продажів; Черніковим Ю. - інженером з метрології; Булат Н. - юрист (головний юрисконсульт АО «Правовий Альянс»).
Судом встановлено, що копії витягів із протоколів комісії з розгляду актів про порушення від 14.09.2021 р. (№19/09) та від 16.11.2021 р. (№47/11) які долучені АТ “Львівгаз” до позовної заяви містять печатку Пустомитівського відділення АТ “Львівгаз” “Згідно із оригіналом” із датою засвідчення 06.09.2022 р. Зазначені документи підписано секретарем Соломією Щербою, при тому що на засіданнях комісій з розгляду актів про порушення 14.09.2021 р. та 16.11.2021 р. був присутнім секретар Софія Витичак. Враховуючи пояснення позивача, судом з'ясовано, що Софія Витичак з 03.12.2021 року звільнена з роботи в АТ “Львівгаз” за угодою сторін, тому станом на момент виготовлення витягу - 06.09.2022 р. Софія Витичак не могла підписати витяг, оскільки вже не була працівником позивача.
Судом встановлено, що Акт про порушення не містить зауважень щодо роботи коректора ВЕГА-1.01 заводський № 07016 (який є частиною ВОГ) та підтвердження, що на момент його складання звіт коректора містив повідомлення про аварійні/діагностичні ситуації (несправності).
Норми права та мотиви суду.
Предметом доказування є встановлення обставин правомірності виявлення порушень несанкціонованого відбору природного газу, фіксування виявленого порушення у відповідному акті, розгляд Акту про порушення № 654(009387) від 13.08.21 року повноваженими членами комісії позивача, а відтак законності нарахування та стягнення з відповідача суми вартості необлікованого (донарахованого об'єму) природного газу.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Правовідносини сторін у цій справі виникли з Договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 за №1379/27824, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
Згідно з абзацом першим пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС фактичний об'єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об'єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
При цьому, визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору, що передбачено абзацом 1 пункту 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРС.
Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Відповідно до положень пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ в порядку, визначеному главою 7 розділу X Кодексу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно із пунктом 2 глави 6 розділу Х Кодексу контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний допустити уповноважених представників Оператора ГРМ (разом з їх відповідними засобами) за пред'явленням ними службових посвідчень на власну територію (у приміщення), де встановлений комерційний ВОГ, та забезпечити їм доступ до елементів комерційного ВОГ для виконання зазначених заходів, у тому числі огляду газопроводу перед та після ВОГ. У випадку відмови в доступі чи незабезпечення допуску Оператор ГРМ має право здійснити заходи, передбачені цим Кодексом.
Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.
У разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.
Кодексом ГРС диференційовано процедурні питання, у тому числі пов'язані з: 1) визначенням об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу, 2) з наявністю сумнівів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових та 3) з виявленням позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі).
Зокрема, відповідно до глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.
Змістовний аналіз цієї глави дозволяє сформулювати висновок про те, що ним врегульовано 3 основних групи порушень:
1) порушення споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 глави 2 розділу XI);
2) порушення, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу (пункт 2 глави 2 розділу XI);
3) порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу (пункт 3 глави 2 розділу XI).
Правові висновки щодо цього питання викладені Верховним Судом у постановах від 13.02.2020 у справі №908/386/19 та від 28.05.2020 у справі № 908/902/19.
Запроваджений у пункті 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС підхід дозволяє кваліфікувати пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно як порушення "не з вини споживача", оскільки, хоча споживач у цих випадках не здійснює несанкціонованого втручання, водночас може виявити пошкодження ЗВТ/лічильника газу (механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання) або позаштатний режим роботи, що за пунктом 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС охоплює ситуації, які споживач може виявити. Подібну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 02.12.2020 у справі № 906/962/18, від 04.10.2018 у справі №910/5282/17, від 04.03.2020 у справі №910/2929/18, від 18.02.2021 у справі №910/4072/18.
Як зазначено вище, судом встановлено, що матеріали справи містять паспорт коректора - ВЕГА-1.01 Р заводський номер НОМЕР_1 та інформацію про перевірку його станом на 15.10.2019 з відміткою «придатний». Коректор підлягає перевірці з інтервалом 2 роки.
Згідно свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 308 П-05/19 від 17.10.2019 року та протоколу повірки лічильника газу № 603 від 11.10.2019 року, лічильник газу Курс-01G25АЗ заводський № 10649 відповідає метрологічним характеристикам та придатний до застосування.
Коректор в ході перевірки, проведеної 13.08.2021 працював та жодних зауважень до його роботи у представників позивача не було відповідно і доказів його непридатності комісії не надано.
У п. 8.34. постанови Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 02 грудня 2020 року у справі №906/962/18 об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зробила висновок, що з аналізу абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу Х, пункту 3 глави 2 та пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС доходить висновку, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.
Верховний Суд у постанові від 31.05.2022 р. у справі № 914/954/21 зазначив наступне: «Абзац перший пункту 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначає мінімально допустиму кількість представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, які (вказані представники) входять до складу комісії з розгляду актів про порушення.
Тобто вказана норма Кодексу визначає як мінімальний кількісний склад членів комісії для розгляду акта про порушення, так і її суб'єктний склад (інженерно - технічний персонал та юристи) без конкретизації їх співвідношення, проте із вказівкою на необхідність наявності у складі комісії при розгляді акта про порушення кожного з них.
При цьому формування постійного складу комісії з більшої кількості її членів (більше ніж 3 члени) законом не заборонено, проте зазначене не повинно впливати на дотримання вимоги про суб'єктний склад такої комісії (обов'язкової наявності серед членів комісії при розгляді акта про порушення як представника (ів) інженерно-технічного персоналу, так і юриста (ів)).
Водночас зазначена норма закону не містить заборон та обмежень на участь у засіданні комісії залученого Оператором ГРМ фахівця у галузі права.
При цьому Верховний Суд звертає увагу, що згідно з вимогами пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Отже, кваліфікаційні характеристики особи - члена комісії з розгляду актів про порушення (юриста) мають забезпечувати можливість відповідної оцінки та визначення правомірності актів про порушення, як конкретного виду юридичної роботи, що має виконуватись.
З метою правомірності розгляду та вирішення питання стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму газу судом досліджувалося питання правомірності складу комісії з розгляду акту про порушення на предмет відповідності Кодексу ГРС.
Так, на виконання вимог суду позивачем надано витяг з наказу № Но-11-0321 від 18 березня 2021 року «Про постійно діючі комісії АТ «Львівгаз»: голова комісії - Бойко В. - директор з безпеки; секретарем комісії - Витичак С. - провідним фахівцем з відділу продажів; члени комісії - Черніковим Ю. - інженером з метрології; Дуць О. - головний фахівець з фінансово-економічної безпеки, Булат Н. - юрист (головний юрисконсульт АО «Правовий Альянс»).
Досліджуючи питання правомірності складу комісії з розгляду акту про порушення, зафіксованого у протоколі від 16.11.21 судом встановлено, що це рішення, оформлене протоколом підписаний секретарем комісії - Витичак С. - провідним фахівцем з відділу продажів; Черніковим Ю. - інженером з метрології; Булат Н. - юрист (головний юрисконсульт АО «Правовий Альянс»).
Як зазначено вище, Верховний Суд у постанові від 31.05.2022 р. у справі № 914/954/21 зазначив, що абзац перший пункту 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначає мінімально допустиму кількість представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів, які (вказані представники) входять до складу комісії з розгляду актів про порушення. Тобто вказана норма Кодексу визначає як мінімальний кількісний склад членів комісії для розгляду акта про порушення, так і її суб'єктний склад (інженерно - технічний персонал та юристи) без конкретизації їх співвідношення, проте із вказівкою на необхідність наявності у складі комісії при розгляді акта про порушення кожного з них.
Відтак суд доходить висновку, що позивачем порушено мінімальний склад комісії з розгляду актів про порушення, що становить згідно протоколу №47/11 від 16.1121 два члени комісії та секретаря, за відсутності голови. Інформації щодо участі інших осіб з розгляду акта про порушення у протоколі не зазначено, сторонами не підтверджено, судом не встановлено.
Судом досліджено питання складу комісії на відповідність кваліфікаційним характеристикам.
Суд витребував у позивача докази, які підтверджують наявність в секретаря комісії та членів комісії інженерно-технічної освіти та кваліфікації інженера або техніка, юриста та докази, які підтверджують обсяг трудових обов'язків зазначених членів комісії, які розглядали акт про порушення від 13.08.21 № 009387 та приймали відповідне рішення про його задоволення.
Так, ОСОБА_3 , прийнята на роботу у АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» наказом від 02.06.2022 року, на час засідання комісії була головним юрисконсультом АО «Правовий Альянс», відтак може вважатись належним членом комісії, оскільки до цього часу здійснювала такі функції відповідно до Договору № 200220-9 про надання правової допомоги, укладений між АО «Правовий Альянс» та АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз».
Член комісії Юрій Черніков може відповідати вимогам пункту 9 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРС за наявності у нього відповідної кваліфікації та документів, що підтверджують це згідно наданого суду позивачем витягу із штатного розпису керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців АТ «Львівгаз» станом на 16.11.21.
Однак суд критично оцінює належність ОСОБА_4 , ст. менеджер з продажів відділу з продажів до складу інженерно-технічних працівників чи юристів. На вимогу суду позивачем не надано посадову інструкцію ОСОБА_4 , докази, які підтверджують обсяг її трудових обов'язків. Згідно витягу із штатного розпису керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців АТ «Львівгаз» станом на 16.11.21, встановити факт належності такого працівника до визначеного складу комісії з розгляду актів про порушення, який відповідає встановленому кваліфікаційному рівню, визначеному Кодексом ГРС, не можна.
Суд відхиляє з цього приводу доводи позивача, що із штатного розпису, вбачається, що Софія Витичак є інженерно-технічним працівником..
Відтак, оскільки позивачем не доведено належними та допустимими доказами факт належності ОСОБА_4 , ст. менеджер з продажів відділу з продажів, до складу інженерно-технічного персоналу та юристів, які (вказані представники) входять до складу комісії з розгляду актів про порушення, суд доходить висновку про наявність порушення абзацу першого пункту 9 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем в частині законності складу комісії з розгляду Акта про порушення від 13.08.21 №654(009387).
Також варто зазначити, що в запрошенні на комісію з розгляду актів про порушення №654(009387) від 04 вересня 2021 року вказано, що розгляд актів відбудеться за адресою: м. Пустомити, вул. Шептицького, 22.
Суд враховує аргументи позивача, що 13.03.2020 р. на підприємстві АТ “Львівгаз” було запроваджено обмежений режим роботи та встановлено протиепідемічні заходи, у зв'язку із поширенням коронавірусної хвороби Covid-19. Дія карантину неодноразово продовжувалася постановами Кабінету Міністрів України, і у зв'язку із цим карантин на нашому підприємстві неодноразово продовжувався наказами голови правління. Тому, станом на 14.09.2021 та 16.11.2021 р. (момент проведення комісії з розгляду актів про порушення по споживачу Вівівал) карантинні обмеження на “Львівгазі” тривали. У зв'язку з цим, споживач отримав запрошення відвідати Пустомитівське відділення АТ “Львівгаз” (81100, м. Пустомити, вул. Шептицького, 22) саме 14.09.2021 року о 13.20 год. та 16.11.2021 р. о 16:20 год., де в віддаленому режимі (за допомогою Skype зв'язку) відбулося дистанційне засідання комісії з розгляду актів про порушення із членами комісії, які були присутні за адресою: м. Львів, вул. Золота, 42, що не заборонено Кодексом ГРС. 14.09.2021 р. в АТ “Львівгаз” відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення, де було прийнято рішення задовольнити акт про порушення №009387 від 13.08.2021 р. 16.11.2021 р. в АТ “Львівгаз” відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення де було прийнято аналогічне рішення.
За змістом статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частини 1, 3 статті 74 цього Кодексу).
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене вище, суд доходить висновку про відмову у задоволені позову.
Судовий збір
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає таке. Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Відтак судовий збір, сплачений позивачем, покладається на нього.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволені позову відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua
Повний текст рішення складено та підписано 06.10.2023 року.
Суддя Коссак С.М.