Рішення від 04.10.2023 по справі 686/9724/23

права № 686/9724/23

РІШЕННЯ

іменем України

04 жовтня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправним висновку №276 від 19.10.2022, зобов'язання внести зміни до актового запису про народження.

В обґрунтування позову зазначає, що через допущену помилку в написанні дати народження у неї виникли перешкоди щодо реалізації права на отримання спадщини. Позивач звернулась до відповідача з заявою про внесення змін у актовий запис про народження, на що отримала висновок про відмову у внесенні змін до актового запису, з яким не погоджується.

Відповідачу направлена ухвала про відкриття провадження у справі та позов з додатками. Документи вручені відповідачу 16.06.2023, що доводиться відомостями про доставку документів в кабінет електронного суду. Протягом 15 днів з дати вручення відповідачу вказаних документів відзив до суду не надходив. Зважаючи на це, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою від 04.10.2023 відповідача замінено правонаступником.

Вирішуючи спір, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 народилась у с. Зяньківці Деражнянського району Хмельницької області, про що Зяньковецькою сільською радою Хмельницької області був складений актовий запис про народження №18 від 27.11.1970, у якому вказано, що позивачка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У той же час, з інших наявних у справі документів суд встановив, що у паспорті громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 06.12.1995, зроблений запис про те, що вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначена дата також вбачається з свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, витягу з трудової книжки серії НОМЕР_2 від 19.05.1987, у яких містяться записи про дату народження позивачки 27 жовтня 1969 року.

Позивачка вважає, що у актовому записі №18 складеному 27.11.1970, було зроблено помилку у даті народження позивачки.

Позивач звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління юстиції ( м. Хмельницький) із заявою про внесення змін до актового запису про народження щодо виправлення дати народження "27 жовтня 1970" на "27 жовтня 1969".

Висновком №276 від 19.10.2022 начальник Відділу РАЦС відмовив у внесенні змін до актового запису у зв'язку з відсутністю підстав. У висновку зазначається про відсутність первинних документів, які б підтверджували, що при складанні актового запису було у дійсності допущено помилку, а тому підстав для внесення виправлень немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010. Відповідно до статті 2 вказаного закону актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI (далі по тексту Закон № 2398), відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Приписами статті Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

За правилами частин першої - четвертої статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно із пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5 (далі Правила №96/5) внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку. Питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

За правилами пункту 2.12 Правил №96/5 на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови.

У даній справі предметом дослідження є правомірність або протиправність висновків органу РАЦС щодо відсутності підстав для задоволення заяви позивачки про внесення змін до актового запису про її народження.

Судом встановлено, що первинним документом, яким підтверджена дата народження позивачки 27 жовтня 1970 року, і який виданий на підставі спірного актового запису, є свідоцтво про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 , копію якого вона додає до позову, видане 27.11.1970 року.

У даному випадку між відомостями про народження, зазначеними у вказаному свідоцтві про народження, та відомостями, зазначеними у актовому записі про народження, щодо якого виник спір, відсутні розбіжності.

У спірному висновку органу РАЦС відповідач зазначає, що у актовому записі у графі "Документ , що підтверджує факт народження дитини" вказано - довідка про народження, видана 02.11.1970 року. Крім того, суд вважає обґрунтованими доводи висновку про те, що правильність змісту актового запису про народження підтверджена підписом одного з батьків позивачки, яким у такий спосіб засвідчувався вказаний юридичний факт.

Суду не надані належні докази того, що саме при реєстрації факту народження позивачки, відтак і при складанні актового запису, а також видачі свідоцтва про її народження була допущена помилка в частині невірного року народження.

В свою чергу, усі інші документи, на які позивач покликається ( паспорт, свідоцтво, трудова книжка) стверджуючи, що саме вони відображають вірний рік народження - 1969, є похідними і складеними пізніше ніж первинний документ, яким є свідоцтво про народження, видане на підставі актового запису, щодо якого виник спір.

З огляду на це, за відсутності будь-яких належних доказів того, що позивачка дійсно народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також за відсутності будь-яких належних доказів вчинення фактичної помилки у цій частині органом РАЦС на час складання актового запису, вказані документи не можуть спростовувати відомості, внесені до свідоцтва про народження, яке видане на підставі вищезгаданого актового запису.

Враховуючи вказане, суд не вбачає ознак протиправності у висновку відповідача і не вважає можливим зобов'язувати останнього вносити зміни до актового запису, у якому відсутні/не встановлені помилки або неточності, наявність яких є законною підставою для внесення відповідних виправлень.

В свою чергу, у разі наявності у позивачки відповідних належних доказів, які можуть довести певні юридичні факти, що впливають на переоцінку відповідних обставин органом РАЦС, вона може звернутись до місцевого загального суду щодо встановлення таких юридичних фактів. Одночасно з цим, адміністративний суд не здійснює вказані повноваження, а лише надає оцінку рішенню суб'єкта владних повноважень, виходячи з встановленої законом процедури, передбаченої для тих чи інших дій останнього.

Оскільки судом не встановлено ознак неправомірності у оскарженому висновку органу РАЦС, позов не є обґрунтованим та не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 жовтня 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )

Відповідач:Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Героїв Маріуполя, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33282487)

Головуючий суддя І.С. Козачок