Рішення від 04.10.2023 по справі 560/9379/23

Справа № 560/9379/23

РІШЕННЯ

іменем України

04 жовтня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.08.2022 № 0548787-2409-2209.

В обґрунтування позову зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення рішення є протиправним, оскільки відповідач визначив податкове зобов'язання зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, виходячи з непідтверджених відомостей про ставку податку. Зазначає, що так як Кам'янець-Подільською міською радою не оприлюднювались проекти про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2021 рік і на попередні роки, і такі рішення загалом не приймались, у спірному податковому повідомленні - рішенні відсутній належний розрахунок податку, а у позивача, відтак, відсутній обов'язок щодо сплати такого зобов'язання. Також позивач покликається на те, що у особи, яка підписала оскаржуване рішення, відсутні повноваження на прийняття цього рішення, що теж свідчить про його протиправність.

У відзиві Головне управління ДПС у Хмельницькій області просить відмовити у замовленні позову. Посилається на те, що рішенням 56 сесії Кам'янець - Подільської міської ради VIІ скликання від 05.06.2018 №2/56 затверджене Положення про місцеві податки та збори Кам'янець - Подільської міської ради, яке є оприлюдненим відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та знаходиться у відкритому доступі. Оскільки зміни до вказаного Положення не вносились і ставки податку не змінювались, на цей час залишаються чинними вказані у ньому ставки. Мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2021 становила 6000 грн., відтак позивачу було нараховано суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та сформоване податкове повідомлення-рішення, яке відповідач вважає правомірним.

У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами відповідача.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Підпунктом статтею 265 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України) визначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до п. 266.3. ст. 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

Як було передбачено п.п. 266.5.1. п. 266.5 ст. 266 ПК України станом на дату прийняття спірного рішення, а також станом на 2021 рік, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу.

Як встановлено з відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, позивач ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення загальною площею 27,9 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 . Дата реєстрації об'єкта нерухомості - 03.10.2018.

19.08.2022 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняте податкове повідомлення - рішення №0548787-2409-2209, яким позивачу нараховане податкове зобов'язання по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 1674 грн.

У позовній заяві позивач, як на підставу протиправності оскаржуваного рішення, посилається на те, що Кам'янець-Подільська міська рада не приймала рішення щодо встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на 2021 рік.

Після надання податковим органом копії вказаного рішення позивач зазначив про те, що це рішення всупереч вимогам Податкового кодексу України не було оприлюднене, тому у відповідача відсутні підстави для прийняття спірного рішення.

Відповідно до п. 10.3 ст.10 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

Підпунктом 12.3.1 пункту 12.3 статті 12 ПК України передбачено, що встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. Відповідно до п.12.3 ст.12 ПУ України (в редакції, чинній на дату прийняття рішення про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. Підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України встановлено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

У разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, сільська, селищна, міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів (п.п. 12.3.5 п.12.3 ст. 12 ПК України)

Судом встановлено, що 56 сесією Кам'янець - Подільської міської ради VIІ скликання прийняте рішення від 05.06.2018 №2/56 щодо затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке на даний час залишається чинним та регулює порядок справляння та ставки вказаного податку.

Як вбачається з інформації, розміщеної на офіційному сайті Кам'янець - Подільської міської ради, справляння місцевих податків, а саме, податку на майно (податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та плати за землю), в місті регламентується рішенням сесії міської ради від 05.06.2018 № 2/56 «Про затвердження Положень про місцеві податки і збори у м. Кам'янці-Подільському» (зі змінами та доповненнями).

Це рішення з послідуючими змінами та доповненнями до нього опубліковано на офіційному сайті Кам'янець-Подільської міської ради (у розділі «Офіційні документи міської ради»), де можна відслідковувати у подальшому й усі наступні зміни. Визначені цим рішенням сесії міської ради ставки місцевих податків були чинними протягом 2021 року. У 2021 році рішення щодо змін ставок місцевих податків міською радою не приймались.

Додатком 1 до вказаного рішення визначено ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема ставка податку за 1 кв. м. нежитлової будівлі становить 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати.

Суд звертає увагу на те, що предметом спору є правомірність податкового повідомлення - рішення, прийнятого відповідачем на виконання своїх повноважень, передбачених Податковим кодексом України. У той же час, правомірність рішення органу місцевого самоврядування щодо місцевих податків не є предметом оскарження в межах цієї справи.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Нормами ПК України не встановлений обов'язок податкового органу надсилати платнику розрахунок податкових зобов'язань до податкового повідомлення-рішення. Одночасно з цим платники податку мають право звернутись з заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення.

Наданий до суду розрахунок суми податку, нарахованого позивачу, дає можливість встановити і підтвердити об'єкт оподаткування, базу оподаткування (площу об'єкта), ставку податку та суму податку. Правильність цього розрахунку належними доказами не спростована.

Що стосується посилання позивача на відсутність у особи, що підписала оскаржуване податкове рішення, повноважень на вчинення таких дій, суд враховує наступне.

Як вбачається з офіційної інформації, розміщеної на веб - сайті Головного управління ДПС у Хмельницькій області ( https://km.tax.gov.ua/dfs-u-regioni/upovnovajeni-osobi-/77492.html), відповідно до наказу ГУ ДПС у Хмельницькій області від 06.07.2022 року №195 ОСОБА_2 як начальник Кам'янець-Подільського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Хмельницькій області, має право на прийняття податкових повідомлень - рішень про визначення грошових зобов'язань, передбачених ст. 266 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» ПКУ, ст. 267 «Транспортний податок» ПКУ, ст. 286 «Порядок обчислення плати за землю» ПКУ.

З огляду на це та враховуючи усі вищевикладені міркування, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством. Підстав для скасування спірного рішення судом не встановлено, відтак позов не є обґрунтований та не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 жовтня 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Головуючий суддя І.С. Козачок