Рішення від 03.10.2023 по справі 380/17622/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2023 року

справа №380/17622/23

провадження № П/380/17759/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Чаплик І.Д, розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить:

визнати протиправними дії Відділу розгляду звернень управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до його стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею з видобутку вугілля період роботи: з 04.09.1996 по 31.03.1998 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 01.04.1998 по 10.01.1999 на ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит»; 10.01.1999 по 18.05.2003 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 19.05.2003 по 31.12.2008 на ВП «Шахтоуправління їм. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит»; з 05.03.2009 по 31.07.2010 на ТДВ «Шахтоуправління ім. Чапаева»; з 01.08.2010 по 21.06.2011 на ТзОВ «Ескіменерго»; з 12.07.2011 по 02.08.2011 на ТзОВ «Угледобича»; з 01.09.2011 по 19.09.2011 на ВП шахта «Вінницька 2», та перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 №345-VI, починаючи з 01.12.2022 року, з урахуванням проведених виплат;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає, за адресою: АДРЕСА_3 ) до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею з видобутку вугілля період роботи: з 04.09.1996 по 31.03.1998 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 01.04.1998 по 10.01.1999 на ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит»; 10.01.1999 по 18.05.2003 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 19.05.2003 по 31.12.2008 на ВП «Шахтоуправління ім. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит»; з 05.03.2009 по 31.07.2010 на ТДВ «Шахтоуправління ім. Чапаева»; з 01.08.2010 по 21.06.2011 на ТзОВ «Ескіменерго»; з 12.07.2011 по 02.08.2011 на ТзОВ «Угледобича»; з 01.09.2011 по 19.09.2011 на ВП шахта «Вінницька 2», перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію згідно із ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з 01.12.2022 року, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач неодноразово звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно із ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Проте відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку та у зарахуванні спірних періодів до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, у зв'язку з відсутністю даних про зайнятість упродовж повного робочого дня під землею та наказів про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

Ухвалою від 02.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, подати відзив на позовну заяву та всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області матеріали пенсійної справи позивача.

Відповідач 25.08.2023 подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що позивачу призначено пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок професійного захворювання в розмірі пенсії за віком з 01.12.2022 відповідно до положень Закону №1058 на підставі заяви встановленого зразка про призначення пенсії від 05.01.2023 та пакету документів. Страховий стаж позивача становить 28 років 09 місяців 28 днів, з них 17 років 11 місяців 17 днів пільгового стажу за Списком 1 (в тому числі 3 місяці 28 днів пільгового стажу за Списком 1, що дає право на обчислення пенсії відповідно до положень ст. 8 Закону №345).

Відповідно до ст. 1 Закону №345, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. Згідно з пунктом 2 Порядку застосування Списків 1 і 2 (Порядок 383), під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних із виконанням своїх трудових обов'язків. Відповідно до пункту 10 Порядку 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу підприємства про проведення атестації на відповідному робочому місці, та у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі викладеного, періоди роботи з 10.01.1999 по 18.05.2003; з 19.05.2023 по 31.12.2008; з 05.03.2009 по 31.07.2010; з 01.08.2010 по 21.06.2011 на ТОВ «Ескіменерго»; з 12.07.2011 по 02.08.2011; з 01.09.2011 по 19.09.2011 зараховано до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 на підставі наявних відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вказані періоди не зараховано до стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком №1, що дає право на обчислення пенсії в розмірах, визначених Законом №345, у зв'язку з відсутністю відомостей, що підтверджують зайнятість впродовж повного робочого дня під землею з видобутку вугілля. Періоди з 04.09.1996 по 31.03.1998 та з 01.04.1998 по 10.01.1999 зараховано виключно до страхового стажу у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок та наказів про результати атестації робочих місць за умовами праці, а в записах трудової книжки відсутні відомості про зайнятість впродовж повного робочого дня під землею.

Разом з відзивом відповідач подав до суду витребувані матеріали пенсійної справи позивача.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23.12.2022 №1305-5002445639.

Згідно з трудовою книжкою НОМЕР_2 та довідками про підтвердження наявного трудового стажу №182 від 27.09.2021 та №108 від 28.12.2022, які наявні у матеріалах пенсійної справи, позивач має наступний трудовий стаж:

04.09.1996 - прийнятий гірничим майстром підземним на Державне підприємство «Шахта «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»;

01.05.1997 - переведений заступником начальника дільниці ВТБ з прогнозу та контролю за газодинамічними явищами;

31.03.1998 - звільнений відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України у зв'язку з переведенням до ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит»;

01.04.1998 - прийнятий на посаду начальника ділянки ВТБ підземного до ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит»;

10.01.1999 - звільнений відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України у зв'язку з переведенням на Державне підприємство «Шахта «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»;

10.01.1999 - прийнятий на посаду заступником начальника дільниці ВТБ підземним;

01.12.1999 - переведений на посаду виконувача обов'язків начальника дільниці ВТБ підземного;

01.01.2000 - призначений на посаду начальника дільниці ВТБ підземного;

18.05.2003 - звільнений за угодою сторін відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України;

19.05.2003 - прийнятий на посаду начальника дільниці ВТБ підземним з повним робочим днем під землею до ВП «Шахтоуправління ім. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит»;

31.12.2008 - звільнений відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку з ліквідацією підприємства;

05.03.2009 - прийнятий на посаду підземного головного інженера до ТДВ «Шахтоуправління ім. Чапаєва»;

24.07.2010 - звільнений у зв'язку з переведенням до ТОВ «Ексіменерго» відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України;

30.07.2010 - прийнятий на посаду головного інженера з повним робочим днем на підземних роботах в шахті у ТОВ «Ексіменерго»;

21.06.2011 - звільнений за власним бажанням згідно з ст. 38 КЗпП України;

12.07.2011 - прийнятий на посаду начальника дільниці підземного з повним робочим днем на підземних роботах у шахті у ТОВ «Угледобича»;

02.08.2011 - звільнений за власним бажанням згідно з ст. 38 КЗпП України;

01.09.2011 - прийнятий на посаду головного інженера шахти підземного з повним робочим днем під землею до ВП «Шахта «Вінницька»;

19.09.2021 - звільнений у зв'язку з переведенням до ДП «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України;

20.09.2011 - прийнятий на посаду технічного директора ДП «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду»;

07.02.2012 - звільнений за власним бажанням згідно з ст. 38 КЗпП України;

08.02.2012 - призначений з випробувальним терміном три місяці на посаду головного державного гідротехнічного інспектора на вугільних шахтах з підземними роботами Східної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості Донецького гірничого округу як такого, що успішно пройшов конкурсний відбір; прийняв присягу державного службовця;

31.05.2012 - призначений на посаду на посаду головного державного гідротехнічного інспектора на вугільних шахтах з підземними роботами Східної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості Донецького гірничого округу як такого, що успішно пройшов випробування; присвоєно 13 ранг державного службовця;

06.04.2014 - звільнений за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України;

08.04.2014 - прийнятий на посаду головного інженера шахти до ДП «Шахта імені Кисельова»;

19.11.2014 - звільнений за власним бажанням згідно з ст. 38 КЗпП України;

01.08.2015 - прийнятий начальником зміни з підземними роботами до ПАТ «Шахта «Надія»;

03.08.2016-15.01.2019 - начальник зміни з повним робочим днем на підземних умовах;

16.01.2019-10.05.2019 - виконуючий обов'язків заступника директора з виробництва з повним робочим днем на підземних умовах;

11.05.2019-15.03.2020 - начальник зміни з повним робочим днем на підземних умовах;

16.03.2020-18.03.2020 - заступник директора з виробництва з повним робочим днем на підземних умовах;

19.03.2020-12.10.2020 - начальник зміни з повним робочим днем на підземних умовах;

12.10.2020 - звільнений із займаної посади за угодою сторін відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України;

26.10.2020 - призначено виплату допомоги з безробіття;

22.07.2021 - припинено виплату допомоги з безробіття;

06.10.2021-10.02.2022 - начальник зміни з повним робочим днем на підземних умовах у ПАТ «Шахта «Надія»;

10.02.2022 - звільнений за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню роботи відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України.

З 01.12.2022 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як особа з інвалідністю ІІІ групи та отримує пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач звертався до відповідача із запитами, в яких просив перерахувати йому пенсію відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом від 06.02.2023 №2833-1692/Л-52/8-1300/23 відповідач відмовив у проведенні вказаного перерахунку. У листі вказано наступне: розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 01 день (зарахований по 10.02.2022), в тому числі додатково зараховано 17 років за стаж на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, з них 5 років 06 місяців 17 днів - стаж з повним робочим днем під землею з видобутку вугілля, який враховується при визначенні права на обчислення пенсії в розмірах, визначених Законом №345 та 12 років 04 місяці 20 нів - стаж роботи за Списком 1. При призначенні пенсії до стажу з повним робочим днем під землею за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, робота на яких дає право на обчислення пенсії в розмірах визначених Законом № 345 не зараховано періоди роботи з 04.09.1996 по 31.03.1998 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит» та з 01.04.1998 по 10.01.1999 на ДВАТ “Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель” ДХК «Шахтарськантраци» у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок передбачених пунктом 20 Порядку № 637 та наказів про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці, а в записах трудової книжки відомості про зайнятість впродовж повного робочого дня під землею. Зазначені періоди роботи зараховані до страхованого стажу відповідно до записів трудової книжки. За даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений Кабінетом Міністрів України зараховано періоди роботи з 10.01.1999 по 18.05.2003 на шахті “Московська” ДХК «Шахтарськантрацит», з 19.05.2003 по 31.12.2008 на ВП «Шахтоуправління ім. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит», з 05.03.2009 по 31.07.2010 на ТДВ «Шахтоуправління ім. Чапаева», з 01.08.2010 по 21.06.2011 на ТЗОВ «Ексіменерго», з 12.07.2011 по 02.08.2011 на ТЗОВ «Угледобича» та з 01.09.2011 по 19.09.2011 на ВП шахта «Вінницька - 2», проте не зараховано до стажу з повним робочим днем на підземних роботах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, робота на яких дає право на обчислення пенсії в розмірах, визначених Законом № 345 у зв'язку з відсутністю відомостей, що підтверджують зайнятість впродовж повного робочого дня під землею з видобутку вугілля.

Не погодившись із такою відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (надалі по тексту - Закон №1788-XII) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (надалі по тексту - Закон №1058-ІV).

Відповідно до статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, зокрема, громадянами України, які застраховані згідно із цим Законом, досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною другою статті 24 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 3 статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Статтею 32 Закону №1058-IV встановлено, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для осіб з інвалідністю II та III груп - від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років.

Згідно з частиною 1 статті 33 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон №345-VІ.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI), дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162 затверджено списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (чинна до 16.01.2003).

Як встановлено судом, у період чинності вказаної постанови, позивач обіймав посади гірничого майстра, заступника начальника, начальника дільниці ВТБ. Вказані посади були віднесені до підпункту «г» пункту 1 Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 затверджено списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (чинна до 24.06.2016).

У період чинності вказаної постанови позивач працював на посадах начальника дільниці та головного інженера, які передбачені підпунктом «в» (керівники шахт, шахтоуправлінь на правах шахт, рудників і копалень) та «г» (працівники, зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді)).

Таким чином, протягом спірних періодів позивач працював на посадах, які не передбачають обов'язкову зайнятість на підземних роботах протягом повного робочого дня.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, Міністерством праці та соціальної політики України було прийнято Наказ від 18.11.2015 №383 «Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі - Порядок №383).

Пунктами 2-3 Порядку №383 визначено, що під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах (постанова від 20.11.2018 у справі №345/4616/16; від 06.02.2019 у справі №345/4570/16-а; від 05.12.2019 у справі №345/4462/16-а; від 11.07.2019 у справі №345/3954/16-а; від 29.12.2021 у справі №345/2562/17).

Водночас, за правилами статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» обов'язковою умовою для застосування положень цього закону є зайнятість особи на підземних роботах протягом повного робочого дня.

З трудової книжки та з довідок про підтвердження трудового стажу випливає, що позивач працював з повним робочим днем під землею з 19.05.2023 по 31.12.2008; з 30.07.2010 по 21.06.2011; з 12.07.2011 по 02.08.2011; з 01.09.2011 по 19.09.2011. Також відповідно до довідок про підтвердження трудового стажу позивач працював з повним робочим днем під землею з 03.08.2016 по 15.01.2019; з 16.01.2019 по 10.05.2019; з 11.05.2019 по 15.03.2020; з 16.03.2020 по 18.03.2020; з 19.03.2020 по 12.10.2020; з 06.10.2021 по 10.02.2022.

Водночас інші спірні періоди, на які посилається позивач, які перераховані у трудовій книжці, не містять вказівок на наявність повного робочого дня під землею.

Пунктами 1-2 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 18 Порядку №637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, стаж роботи установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У такому ж порядку підтверджується стаж роботи за відсутності документів у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються (розміщувалися) на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, в районі проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, а також на територіях територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також у разі, коли майно (документи) підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (незалежно від місця їх реєстрації на території України) розташоване на території України та/або пошкоджене чи знищене внаслідок воєнних (бойових) дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови документального підтвердження пошкодження чи знищення майна (документів).

Пунктом 20 Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17, від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 та від 25 квітня 2019 року у справі № 336/6112/16-а (2-а/336/302/2016).

Системний аналіз вищевказаних правових норм дає підстави для висновків, що за змістом Списків № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, право на пенсію на пільгових умовах мають як робітники, зайняті повний робочий день, так і робітники, зайняті 50 і більше відсотків робочого часу, а тому саме собою призначення позивачу пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 не може бути безумовною підставою для перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Таким чином, позивачеві необхідно довести належними і допустимими доказами саме зайнятість на підземних роботах повний робочий день для отримання права на пенсію відповідно до ст. 8 Закону №345-VI. Водночас, на працівників шахтобудівних підприємств, які не були зайняті на підземних роботах повний робочий день дія Закону № 345-VI не поширюється.

Наведене узгоджується із правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду України від 28.01.2014 у справі №21-455а13, від 24.06.2014 у справі №21-236а14 та у постановах Верховного Суду від 20.01.2016 у справі №459/6146/13-а, від 21.01.2020 у справі №640/4469/17, від 27.08.2020 у справі №442/3559/17 та від 13.10.2020 у справі №442/3555/17.

Таким чином, оскільки судом було встановлено факт виконання позивачем трудових обов'язків у повний робочий день під землею у періоди з 19.05.2003 по 31.12.2008; з 30.07.2010 по 21.06.2011; з 12.07.2011 по 02.08.2011; з 01.09.2011 по 19.09.2011, як випливає із трудової книжки, вказані періоди підлягають зарахуванню до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею. Водночас позивачем не доведено факт виконання робіт у повний робочий день під землею у інші спірні періоди, тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Таким чином, загальний стаж роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею відповідно до Закону №345-VI становить 11 років 2 місяці 2 дні, чого недостатньо для призначення пенсії відповідно до ст. 8 Закону №345-VI. Тому позовні вимоги у цій частині також не підлягають задоволенню.

З приводу незарахування до пільгового стажу за Списком 1 періоду роботи з 04.09.1996 по 31.03.1998 та з 01.04.1998 по 10.01.1999 у зв'язку з непроведенням атестації робочих місць суд зазначає наступне.

19 лютого 2020 року Велика Палата Верховного Суду прийняла постанову у справі № 520/15025/16-а, в якій зазначила, що з метою дотримання завдань адміністративного судочинства та забезпечення конституційних гарантій осіб на пенсійне забезпечення Велика Палата Верховного Суду вважає за необхідне відступити від висновків Верховного Суду України, викладених у постановах від 10.09.2013 у справі № 21-183а13, від 25.11.2014 у справі № 21-519а14, від 10 й 17 березня 2015 року у справах № 21-51а15, та № 21-585а14, від 14.04.2015 у справі № 21-383а14, від 02.12.2015 у справі № 21-1329а15, від 10.02.2016 у справі № 21-5432а15 та від 12.04.2016 у справі № 21-6501а15, щодо відсутності підстав для призначення пенсії на пільгових умовах з огляду на відсутність результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Приймаючи зазначену вище постанову у справі № 520/15025/16-а, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.

Отже, із урахуванням правового висновку Великої Палати Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а суд зазначає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Тому дії відповідача щодо незарахування до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 04.09.1996 по 31.03.1998 та з 01.04.1998 по 10.01.1999 є протиправними, тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню. Водночас, як уже зазначалось судом раніше, вказані періоди не підлягають зарахуванню до стажу роботи з повним робочим днем під землею, у зв'язку з недоведеністю позивачем факту виконання роботи повний робочий день під землею.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо незарахування до пільгового стажу періоду роботи з 04.09.1996 по 31.03.1998 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 01.04.1998 по 10.01.1999 на ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит» та незарахування до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею періодів роботи з 19.05.2003 по 31.12.2008 на посаді начальника дільниці ВТБ підземним з повним робочим днем під землею до ВП «Шахтоуправління ім. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит», з 30.07.2010 по 21.06.2011 на посаді головного інженера з повним робочим днем на підземних роботах в шахті ТОВ «Ексіменерго», з 12.07.2011 по 02.08.2011 на посаді начальника дільниці підземного з повним робочим днем на підземних роботах у шахті ТОВ «Угледобича» та з 01.09.2011 по 19.09.2021 на посаді головного інженера шахти підземного з повним робочим днем під землею до ВП «Шахта «Вінницька» здійснені не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправними. Водночас в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки суд не знаходить протиправності дій відповідача стосовно них.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

В рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 у справі №1-29/2007 зазначено, що утверджуючи і забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, які є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини 2 статті 6, частини 2 статті 19, частини 1 статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейської соціальної хартії (переглянутій) 1996року, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та рішеннях Європейського суду з прав людини.

Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст. 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України, судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 132, 241-246, 250, 255, 257-258, 262, 295, п.п.15.5 п.15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд

вирішив:

адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 04.09.1996 по 31.03.1998 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 01.04.1998 по 10.01.1999 на ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит» та відмови в зарахуванні до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею періодів роботи з 19.05.2003 по 31.12.2008 на ВП «Шахтоуправління ім. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит», з 30.07.2010 по 21.06.2011 на ТОВ «Ексіменерго», з 12.07.2011 по 02.08.2011 на ТОВ «Угледобича» та з 01.09.2011 по 19.09.2021 на ВП «Шахта «Вінницька».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до пільгового стажу за Списком №1 періоду роботи з 04.09.1996 по 31.03.1998 на шахті «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит»; з 01.04.1998 по 10.01.1999 на ДВАТ «Управління по профілактиці і гасінню породних відвалів та рекультивації земель» ДХК «Шахтарськантрацит».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 із зайнятістю впродовж повного робочого дня під землею періоди роботи з 19.05.2003 по 31.12.2008 на ВП «Шахтоуправління ім. 1 Травня» ДП «Шахтарськантрацит», з 30.07.2010 по 21.06.2011 на ТОВ «Ексіменерго», з 12.07.2011 по 02.08.2011 на ТОВ «Угледобича» та з 01.09.2011 по 19.09.2021 на ВП «Шахта «Вінницька».

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 1384885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 536 (п'ятсот тридцять цість) грн 80 коп.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Чаплик І.Д.