Рішення від 29.09.2023 по справі 260/6135/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2023 року м. Ужгород№ 260/6135/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) через представника - адвоката Олійника Романа Богдановича, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Закарпатській області), яким просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області №881903-2413-0710 від 22.09.2022 року в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку за 2022 рік у розмірі 33572,80 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області, було винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №881903-2413-0710 від 22.09.2022 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб (код платежу 18010700) за 2022 рік у сумі 38072,02 грн. Водночас, на переконання позивача, податкове повідомлення-рішення №881903-2413-0710 від 22.09.2022 року є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Зокрема вказує на те, що Головним управлінням ДПС у Закарпатській області не вірно застосовано нормативно-грошову оцінку та відповідно не вірно визначено розмір податку. Зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки у с. Тур'ї-Ремети площею 3,0 га, що перебуває у користуванні ОСОБА_1 не проводилася, а це в свою чергу означає, шо ставка земельного податку має бути визначена згідно п.277.1 ст.277 виходячи з нормативно-грошової оцінки ріллі по області.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 липня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, згідно з яким проти задоволення даного адміністративного позову заперечив та зазначив, що фізична особа ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 3,0 га, наданої в тимчасове довгострокове користування на підставі договору від 30.03.2000 року на право тимчасового довгострокового користування землею.

Згідно довідки Тур'я-Реметівської сільської ради від 25.06.2020 року №538/02-27 земельна ділянка площею 3,0 га, яка є в користуванні ОСОБА_1 , є в межах населеного пункту с. Тур'я-Ремети з 30.10.2018 року згідно рішення двадцять третьої сесії VI скликання Перечинської районної ради №401 від 17.04.2014 року «Про встановлення (зміну) меж населеного пункту села Тур'я-Ремета».

Рішенням Тур'я-Реметівської сільської ради сьомої сесії (1-ше пленарне засідання) VIIІ скликання від 14.07.2021 року №171 встановлено з 01.01.2022 року ставки земельного податку (% нормативної грошової оцінки) на території Тур'я-Реметівської сільської ради Перечинського району Закарпатської області. Згідно додатку 1 до вказаного рішення Тур'я-Реметівської сільської ради ставка земельного податку (% нормативної грошової оцінки) за земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено для фізичних осіб для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення (код 07.01), становить 2%.

Рішенням Тур'я-Реметівської сільської ради двадцять восьмої сесії VII скликання від 27.06.2019 року №416 «Про затвердження технічної документації по грошовій оцінці земель с, Тур'я-Ремети» сільська рада затвердила технічну документацію по грошовій оцінці земель населеного пункту с. Тур'ї-Ремети, якою визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель 113,66 грн. та ввела в дію технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с. Тур'ї-Ремети з 01.01.2020 року.

Представник відповідача зазначає, що у відповідності до вимог Податкового кодексу України, Ужгородським відділом податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 22.09.2022 року №881903-2413-0710, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб по земельній ділянці площею 3 га, категорія земель (07) - для рекреаційного призначення, на 2022 р. в сумі 38072,10 грн. Вказане рішення направлене на адресу скаржника поштою - рекомендованим листом з повідомленням про вручення - 18.01.2023 року та отримано ним 24.01.2023 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення. Розрахунок суми земельного податку з фізичних осіб за 2022 рік по гром. ОСОБА_1 становить: (64,22 (зона 1) + 51,15 (зона 2)) : 2 = 57,685 (за 1 кв.м) - середня вартість 1 кв.м. землі рекреаційного призначення, 57,685 х 30000 м кв. (3 га) х 2% (ставка податка - % від нормативно грошової оцінки) х 1,1 =38072,10 грн. Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку наступного висновку.

Судом встановлено, що 30.03.2000 року Перечинська районна рада (власник землі) уклала договір з ОСОБА_1 на право тимчасового довгострокового користування земельною ділянкою у відповідності до якої останній є користувачем земельної ділянки площею 3,0 га на території Тур'я-Реметівської сільської ради кв.10 в 4.

Дана земельна ділянка яка перебуває у користуванні позивача знаходиться на землях реакреаційного призначення, що підтверджується листом Перечинського відділення Ужгородської МДПІ від 15.07.2011р. №603/09/08-1700/1.

22.09.2022 року контролюючий орган в особі Головного управління ДПС у Закарпатській області виніс податкове повідомлення-рішення №881903-2413-0710, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб по земельній ділянці площею 3 га, категорія земель (07) - для рекреаційного призначення, на 2022 рік в сумі 38072,10 грн.

Вважаючи таке податкове повідомлення-рішення протиправним позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так згідно пп. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Приписами п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками плати за землю є: платники земельного податку: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

Об'єктами оподаткування платою за землю є: об'єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності, земельні частки (паї), які перебувають у власності, земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди (ст. 270 Податкового кодексу України).

Таким чином, обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.

Відповідно до ч.1. ст.79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку землі», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Із змісту ч.3 ст. 23 даного закону, визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки дається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру

Отже, з системного аналізу норм видно, що об'єктом оподаткування земельного податку є конкретна земельна ділянка (з певним місцем розташування), яка перебуває у власності або користуванні платника податку (з визначеними щодо неї правами), базою оподаткування відповідної конкретної земельної ділянки є її нормативно-грошова оцінка(або її площа, якщо нормативно-грошову оцінку цієї ділянки не проведено). При цьому, документом, який підтверджує величину бази оподаткування конкретної земельної ділянки (її нормативно-грошову оцінку) є витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель.

Тобто, для правильного обчислення суми земельного податку необхідно встановити, чи була проведена нормативно-грошова оцінка конкретної земельної ділянки, яка перебуває у користуванні позивача та чи підтверджується її розмір належним, доказом, зокрема витягом з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель на відповідну конкретну земельну ділянку.

Суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено такого механізму нарахування земельного податку (визначення бази оподаткування) який застосований податковим органом при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення (виходячи із середньої вартості 1 кв.м.) виходячи з наступних підстав.

Рішенням Тур'я-Реметівської сільської ради від 27.06.2019 р. №416 затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту с. Тур'ї-Ремети, якою визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель - 113,66 грн.

Однак, така середня (базова) вартість використовується тільки як один із показників для обрахунку вартості квадратного метра земельної ділянки згідно з п. п. 9, 10 розділу ІІ Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 №489 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2016 року за №1647/29777 (далі - Порядок №489, був чинний на протязі 2022 року, втратив чинність 06.05.2023 р.).

Як видно з Додатку Ж4 технічної документації по грошовій оцінці земель населеного пункту с.Тур'ї-Ремети технічною документацією визначена різна середня (базова) 1м.кв. для різних економіко-планувальних зон (в тому числі і для земель рекреаційного призначення).

При визначенні величини земельного податку контролюючим органом не встановлено, до якої економіко-планувальної зони входить спірна земельна ділянка, яка перебуває у користуванні позивача та яка вартість квадратного метра цієї конкретної земельної ділянки.

Абзацом 2 п.п.56.4 ст.56 ПК України передбачено, що на контролюючий орган покладається обов'язок доведення правомірності нарахування або прийняття будь-якого рішення.

Пунктом 1 розділу 3 Порядку №489 визначено, до якого за результатами нормативно грошової оцінки земель складається технічна документації. Дані про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (додаток 9).

До моменту формування спірної земельної ділянки (внесення відомостей про неї до Державного земельного кадастру), визначення, до якої економіко-планувальної зони вона віднесена, визначення її нормативно-грошової оцінки та отримання витягу про таку нормативно-грошову оцінку, відсутні підстави стверджувати, що на спірну земельну ділянку дійсно проведено нормативно-грошову оцінку, так само неможливо достовірно визначити базу оподаткування земельним податком спірної земельної ділянки виходячи із її нормативної грошової оцінки.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази які підтверджуються ту обставину, що нормативно-грошова оцінка спірної земельної ділянки проведена та визначення її величини, оскільки такими доказами можуть бути виключно витяг з технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель на спірну земельну ділянку.

Суд зазначає, що нормативна грошова оцінка окремої земельної ділянки площею 3,0 га яка перебуває у користуванні позивача не проводилась, відсутній витяг про нормативно грошову оцінку вказаної земельної ділянки, що підтверджується листом Відділу у Перечинському районі Головного управління Дежгеокадастру у Закарпатській області №207/0/199-20 від 10.03.2020р.

Статтею 277 ПК України визначено, що ставка податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено,розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Як випливає із листа Перечинського відділення Ужгородської МДПІ від 15 липня 2011 року №603/09/08-1700/1, земельна ділянка, яка перебуває у користуванні ОСОБА_1 , знаходиться на землях рекреаційного призначення.

Згідно з Положенням про оподаткування земельним податком, затвердженого рішенням Тур'я-Реметівської сільської ради від 14.07.2021 р. №171 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Тур'є-Реметівської сільської ради», з 01.01.2022 року ставка земельного податку для фізичних осіб за земельні ділянки рекреаційного призначення, нормативна грошова оцінка яких не проведена, складає 5,5% (Додаток 1 до Положення).

Згідно з Додатком 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.05.2017р. №262 нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Закарпатській області складає - 27268 грн. (Порядок був чинним на протязі 2022 року; втратив чинність 06.05.2023 року).

Тобто, в даному випадку розмір земельного податку для позивача мав складати: 4 499,22 грн. (27268,00 грн. (грошова оцінка 1 га ріллі по області) х 5,5% х 3,00 (площа земельної ділянки)).

Отже, контролюючий орган невірно провів розрахунок земельного податку позивача за 2022 р. та зайво нарахував - 33572,80 грн. (38072,02 грн. (сума податкового зобов'язання із земельного податку по оскаржуваній ППР) - 4499,22 грн. (сума земельного податку нарахована виходячи із нормативної грошової оцінка 1 га ріллі по Закарпатській області).

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даній справі всупереч ст.77 КАС України відповідач не довів та не підтвердив належними та допустимими доказами ту обставину, що вірно визначив базу оподаткування ( нормативно-грошову оцінку) для конкретного об'єкту оподаткування земельної ділянки яка перебуває у користуванні позивача та розмір грошового зобов'язання, визначений в податковому повідомленні-рішенні.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління ДПС у Закарпатській області діяв не у спосіб визначений законами та Конституцією України, відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Закарпатській області №881903-2413-0710 від 22.09.2022 року в частині нарахування ОСОБА_1 земельного податку за 2022 рік у розмірі 33572,80 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ ВП 44106694) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.

СуддяЯ. М. Калинич