Постанова від 04.10.2023 по справі 719/403/23

Єдиний унікальний номер 719/403/23

Номер провадження 3/719/107/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2023 року м. Новодністровськ

Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Цицак В.Л., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції № 1 (м. Сокиряни) Дністровського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, неодруженого, непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 28 серпня 2023р. о 22 год. 00 хв. в м. Новодністровськ керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21063», державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився; від керування відсторонений. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р., із змінами та доповненнями, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Крім цього, ОСОБА_1 28 серпня 2023р. о 22 год. 00 хв. в м. Новодністровськ, керуючи транспортним засобом марки «ВАЗ 21063», державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 , під час об'їзду запаркованого транспортного засобу марки «Opel Zefira», державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , не врахував дорожньої обстановки, не дотримався безпечного бокового інтервалу, що призвело до зіткнення. Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків, травмованих немає. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 12.1., п. 13.3. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р., із змінами та доповненнями, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 28 серпня 2023р. о 22 год. 00 хв. в м. Новодністровськ, на вул. Подільська, керуючи транспортним засобом марки «ВАЗ 21063», державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 , скоївши дорожньо-транспортну пригоду, а саме здійснив наїзд на автомобіль марки «Opel Zefira», державний номерний знак НОМЕР_2 , що стояв, після чого місце пригоди залишив. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.10. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р., із змінами та доповненнями, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП.

В судовому засіданні 04 жовтня 2023р. ОСОБА_1 , після отримання правової допомоги адвоката, свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, визнав повністю за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення. Зазначив, що обдумав вчинене, щиро розкаюється, матеріальну шкоду потерпілому ОСОБА_3 відшкодував у повному обсязі на наступний день після вчинення ДТП та зобов'язується утриматись від протиправної поведінки в майбутньому. Просить не призначати додаткове покарання у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки має намір служити в підрозділі «Лють» на посаді водія-штурмовика.

Представник ОСОБА_4 подав заяву від 04.10.2023р. про розгляд справи у його відсутності (а.с.75).

Потерпілий ОСОБА_3 в судовому засіданні 11 вересня 2023р. повідомив, що завдана йому в результаті ДТП матеріальна шкода відшкодована ОСОБА_1 у повному обсязі. В подальшому потерпілий, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи (а.с. 70), на судове засідання не з'явився, заяв чи клопотань не подавав.

Беручи до уваги належне повідомлення учасників справи про судове засідання, за відсутності клопотань потерпілого про відкладення розгляду справи, зважаючи на повне визнання ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, суд приходить до висновку, що справу можливо розглянути без заслуховування пояснень потерпілого та представника поліції.

Заслухавши ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до п.п. 2, 3 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015р. за № 1413/27858 (надалі - Інструкція № 1452/735), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Згідно п. 1.10. Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001р., із змінами та доповненнями, транспортним засобом є пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.

Відповідно до ч.ч. 1-3, 6 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 розділу 1, п. 2 розділу ІІ Інструкції № 1452/735 та п. 4, 6 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015р., зареєстрованої Міністерством юстиції України 10.11.2015р. за № 1408/27853 (надалі - Інструкція № 1395), огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Аналогічні положення закріплені також у п. 3-6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008р. (надалі - Порядок).

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, окрім повного визнання останнім своєї вини, підтверджується також матеріалами справи, а саме:

- протоколами про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 451097 від 28.08.2023р., серії ААД № 177115 від 28.08.2023р., серії ААД № 177116 від 28.08.2023р.;

- рапортом старшого інспектора ВП № 1 (м. Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області Свинобой Ю.М. від 29.08.2023р.;

- довідками про реєстрацією до ІТС ІПНП №6753/123/44/01-23, №6754/123/44/01-23 та №6755/123/44/01-23 від 29.08.2023р.;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з відмітками про відмову від проходження огляду;

- схемою місця дорожньо-транспортної пригоди від 28.08.2023р.;

- фототаблицею, складеною поліцейським СРПП ВП № 1 (м. Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області, сержантом поліції Скутельником Р.;

- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 28.08.2023р.;

- копією постанови серії БАД № 139885 від 28.08.2023р. про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, за ч. 1 ст. 126 КУпАП;

- довідками ВП № 1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області №6753/123/44/01-23, №6754/123/44/01-23 та №6755/123/44/01-23 від 29.08.2023р. про видачу ОСОБА_1 посвідчення водія;

- копією посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 18.12.2014р., оригінал якого вилучено під час складання адміністративних матеріалів;

- відеозаписами з дисків, згідно яких ОСОБА_1 а) підтвердив, що керував транспортним засобом, б) надав пояснення в якому напрямку рухався та з якої причини трапилась дорожньо-транспортна пригода, в) відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння як на місті зупинки, так і в закладі охорони здоров'я.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

За ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зокрема, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.

Зважаючи на визнання особою, що вчинила адміністративні правопорушення, своєї вини, та на наявні у матеріалах справи письмові докази та відеозаписи, оцінивши їх в сукупності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, у зв'язку з чим за скоєне він повинен нести відповідальність.

При цьому, суд зазначає, що із наявних у справі матеріалів не вбачається виняткових обставин, що свідчили б про можливість незастосування обов'язкового додаткового адміністративного стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами.

Обставин, що пом'якшують відповідальність винного, щире розкаяння винного та добровільне відшкодування збитків.

Обставиною, що обтяжує відповідальність винного за ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, є вчинення правопорушення в стані сп'яніння.

Вчиненим адміністративним правопорушенням, яке передбачене ст. 124 КУпАП, завдано матеріальної шкоди внаслідок механічних ушкоджень транспортних засобів марки «ВАЗ 21063», державний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , та Opel Zefira», державний номерний знак НОМЕР_2 .

Згідно довідок ВП № 1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області № 6753/123/44/01-23, № 6754/123/44/01-23 та № 6755/123/44/01-23 від 29.08.2023р. ОСОБА_1 протягом 2022-2023 років до адміністративної відповідальності за ст. 130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП не притягувався.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Призначаючи адміністративне стягнення, суд враховує, що санкцією ст. 122-4 КУпАП передбачено стягнення у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від одного до двох років, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб; санкцією ст. 124 КУпАП - у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року; санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП - у вигляді штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, особу порушника, його поведінку до та після вчинення адміністративного правопорушення, зокрема, вчинення адміністративних правопорушень вперше, ступінь його вини, майновий стан, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність, та обставин, що обтяжують відповідальність за ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, заподіяну майнову шкоду, вважаю, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у виді штрафу із позбавленням права керування транспортними засобами. При цьому, зважаючи на санкції ч. 1 ст. 130, ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП, розмір штрафу на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП слід призначити в межах більшої санкції, тобто в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

На підставі ст.ст. 122-4, 124, 130 КУпАП, керуючись ст.ст. 7-8, 27, 30, 33-36, 38, 40-1, 221, 245, 247, 251, 256, 276-277, 279, 280, 283-285, 287, 294, 298-299, 300, 303, 307-308, 317-317-1, 321 КУпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_4 ) винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, та на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000, 00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок), на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний № НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 0, 2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 536, 80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок), на користь держави.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Строк звернення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення такої постанови. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Суддя: