ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 вересня 2023 року Справа № 320/13256/23 ЗП/280/20/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна служба геології та надр України (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ" (далі - відповідач), в якому просить суд:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4978 від 5 березня 2019 року, наданий позивачу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Товариству з обмеженою відповідальністю «МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІАЛЗ» надано спеціальний дозвіл на користування надрами. В ході проведення позапланової перевірки відповідача в період з 01 по 12 листопада 2021 року на предмет дотримання відповідачем вимог законодавства в сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр з питань, визначених у Переліку питань проведення заходу державного нагляду (контролю), позивачем виявлено ряд порушень. Приписом від 19 листопада 2021 року за № 270 позивач у строк до 19 грудня 2021 року зобов'язувався усунути виявлені в ході проведення перевірки порушення. Однак, повністю порушення усунуті не були, у зв'язку із чим дату зупинення дії спеціального дозволу відповідача відтерміновано до 01 грудня 2022 року. Однак, ані до 01 грудня 2022 року, ані станом на дату звернення до суду із позовом, порушення, виявлені в ході проведення позапланової перевірки відповідачем не усунуто, що з урахуванням положень частини 2 статті 24 та статті 26 Кодексу України про надра, пункту 23 Порядку 615, пункту 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» є підставою для звернення до суду із позовом про застосування заходу реагування у вигляді анулювання спеціального дозволу на користування надрами, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІАЛЗ». З огляду на вказане, позов просить задовольнити.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року матеріали адміністративної справи № 320/13256/23 передані за підсудністю до Запорізького окружного адміністративного суду.
28 червня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №320/13256/23за вх.№27023.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу № 320/13256/23 передано на розгляд судді Татаринову Дмитру Вікторовичу.
Ухвалою суду від 03 липня 2023 року адміністративну справу № 320/13256/23 прийнято до провадження суддею Татариновим Дмитром Вікторовичем.
22 серпня 2023 року відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти задоволення позову з огляду на наступне. ТОВ «МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ» зі свого боку вчинило необхідні дії щодо внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами шляхом неодноразового направлення відповідної заяви до Державної служби геології та надр України. Однак, виконання цієї частини припису знаходиться у прямій залежності від волі позивача, оскільки відповідно до пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 та статті 16-5 Кодексу України про надра, внесення змін до дозволу здійснюється органом з питань надання дозволу на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів. Обґрунтованих відповідей на звернення відповідача позивачем надано не було. Окрім того, вказує, що відповідачем також проведено заходи з метою усунення інших виявлених порушень. Остаточне виконання умов припису було унеможливлено настанням надзвичайних, невідворотних та об'єктивних обставин. Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в України введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений період дії воєнного стану неодноразово продовжувався та станом на сьогодні його продовжено до 18 серпня 2023 року згідно з Указом Президента України № 254/2023 від 01 травня 2023 року, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 3057-ІХ від 02 травня 2023 року. Введення по всій території держави воєнного стану належить до форс-мажорних обставин, про що зазначила Торгово-промислова палата України у листі від 28 лютого 2022 року. Окрім того, вказує, що згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22 грудня 2022 року № 309, територія місця розташування П'ятигорівської площі, а саме: вся територія Чернігівської області у період з 24 лютого 2022 року по 03 квітня 2022 року була віднесена до територій активних бойових дій. Вказане унеможливило виконання будь-яких робіт як у вказаний період, так і в подальшому, оскільки жодна підрядна організація не виявляла зацікавленості у проведенні робіт на потенційно небезпечній території. Крім того, проведення робіт вимагало втручання на територію військового об'єкту в умовах воєнного стану. Відповідно до Заключного звіту Інституту геологічних наук НАМ України «Проведення комплексу польових атмогеохімічних досліджень в межах П'ятигорівської площі» 2021 року встановлено, що в центрі досліджуваної ділянки розташована військова частина, в межах якої виконання робіт неможливо, оскільки заборонено командуванням військової частини. Також, відповідач був позбавлений повного безперешкодного доступу до всієї площі наданої ділянки з метою належного здійснення необхідного обсягу сейсморозвідувальних робіт. Таким чином, ТОВ «МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ» після отримання припису про усунення порушень здійснювало всі залежні від нього заходи з метою усунення виявлених порушень. Не усунення деяких порушень, які не залежать від волі відповідача, не може бути підставою для анулювання дозволу на користування надрами. З огляду на фактичні підстави звернення позивача до суду з позовом щодо виявлених порушень, в розрізі положень пунктів 4,5,6 етапі 26 Кодексу України про надра, частини 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», відповідач вважає, що порушення, з огляду на їх зміст, можливість усунення в розумні строки з огляду на воєнний стан в державі, враховуючи вчинення відповідачем дій, спрямованих на їх виправлення, є недостатніми для висновку про необхідність припинення права відповідача на користування надрами. Враховуючи вищевикладене, у задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4978 від 05 березня 2019 року метою геологічного вивчення, пошуків і розвідки вуглеводнів, у разі відкриття родовища - дослідно-промислова розробка, геологічно-економічна оцінка і затвердження запасів ДКЗ µкраїни, промислова розробка.
Наказом Державної служби геології та надр України від 25 жовтня 2021 року №775 «Про проведення позапланових перевірок» Департаменту державного нагляду (контролю) доручено провести позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ» в період з 01 по 12 листопада 2021 року відповідно до спеціального дозволу № 4978 від 05 березня 2019 року, на предмет дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр з питань, зазначених у Переліку питань проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єкта господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26 червня 2019 року за № 229, зареєстрованої в Мін'юсті 25 липня 2019 року за № 81833789.
Згідно з актом перевірки № 270 від 12 листопада 2021 року виявлено наступні порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр:
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Мастер ЛІТ Індастрілз» не внесено зміни до пункту 1 особливих умов спеціального дозволу на користування надрами № 4978 від 05 березня 2019 року, в частині доповнення пункту 1 виконанням рекомендацій протоколу ДКЗ України від 05 березня 2019 року №4727;
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Мастер ЛІТ Індастрілз» проводяться роботи на ділянці надр наданої з метою геологічного вивчення, пошуку і розвідки вуглеводнів без відповідних документів;
- надрокористувачем не виконується пункт 4 Програми робіт, додаток 2 до Угоди від 10 червня 2019 року № 4978, а саме не проведенні сейсморозвідувальні роботи. Відповідно до Програми робіт сейсморозвідувальні роботи повинні були проведенні у строк до II кв.2019 по І кв.2021 року.
Приписом від 19 листопада 2021 року № 270 відповідача зобов'язано у строк до 19 грудня 2021 року усунути вищезазначені порушення у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Листом відповідача від 17 грудня 2021 року № 17/12-2021 повідомлено про кроки вчинені для усунення порушень, а саме:
- стосовно першого порушення, зазначеного у приписі відповідача, супровідним листом № 2021/12-14 від 15 грудня 2021 року направлено до Державної служби геології та надр України заяву № 14/12-2021 про внесення змін до пункту до пункту 1 особливих умов Спеціального дозволу користування надрами № 4978 від 05 березня 2019 року;
- стосовно другого порушення, зазначеного у приписі відповідача, на основі проведення робіт ДП «Укргеофізика» «Сейсморозвідувальні роботи з уточненням геологічної будови П'ятигорської ліцензійної площі по відкладах середнього та нижнього карбону щляхом аналізу, переробки та інтерпретації геолого-геофізичних матеріалів» із ТОВ «Геолого-екологічним дослідний центр» укладено договір № 1-11/2021 від 29 листопада 2021 року щодо складання «Геологічного проекту пошукових робіт на нафту та газ П'ятигорської площі та договір № 2-11-2021 від 29 листопада 2021 року на розробку проектно-кошторисної документації (ПКД) на влаштування пошукової свердловини № 1 П'ятигорської площі»;
Стосовно третього порушення, зазначеного у приписі, з метою продовження геологічного вивчення П'ятигорської площі та визначення доцільності подальшого проведення польових сейсморозвідувальних робіт ТОВ «МАСТЕР ІНДАСТРІЛЗ» 22 лютого 2021 року з ДГП «Укргеофізика» уклало договір № 01/02-2021 на проведення сейсморозвідувальних робіт з уточненням геологічної будови П'ятигорської ліцензійної площі по відкладах середнього та нижнього карбону шляхом аналізу переробки та інтерпретації геолого-фізичних матеріалів. За результатами розгляду звіту про виконання сейсморозвідувальних роботі за цим договором на спільне засідання НТР ТОВ «Мастер Літ Індастрілз» ДП «Укргеофізика» рекомендовано проведення деталізованих сейсморозвідувальних робіт по додаткових п'яти профілях МСГТ загальною довжиною 37 км. Отримані результати дадуть змогу виконати комплексну інтерпретацію сейсмічних матеріалів з метою уточнення будови П'ятигорської нафтогазоперспективного об'єкту. 10 грудня 2021 року між ТОВ «Мастер Літ Індастрілз» та ДГП «Укргеофізика» укладеного договір № 10.12-2021 на виконання сейсморозвідувальних робіт МСГТ 2D П'ятигорської площі. Термін початку виконання цих робіт заплановано на лютий 2021 року, а після їх завершення у травні 2022 року розглянути звіт про проведені роботи у сумісному засіданні НТР.
Наказом Державної служби геології та надр України від 31 грудня 2021 року № 1015 «Про поновлення .зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушена та внесення змін до наказів» - зупинено дію спеціального дозволу з 01 березня 2021 року.
13 січня 2022 року за № 387/01/02-22 Державною службою геології та надр України на адресу відповідача направлено лист щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами.
Наказом Державної служби геології та надр України від 01 квітня 2022 року № 122 «Про поновлення зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів на усунень», відповідачу відтерміновано дату зупинення дії спеціального дозволу до 01 липня 2022 року.
Державною службою геології та надр України на адресу відповідача направлено лист щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами, але вказаний лист не одержано відповідачем з незалежних від позивача причин.
Відповідач листом від 24 лютого 2022 року за № 24/02-2022вих. повідомив позивача про кроки вчинені для усунення порушень, визначених у приписі.
Так, стосовно першого порушення, зазначеного у приписі відповідача, 10 лютого 2022 року направлено до Державної служби геології та надр України заяву № 10-02/22 про внесення змін до Спеціального дозволу користування надрами, в частині додавання до пункту 1 особливих умов Спеціального дозволу на користування № 4978 від 05 березня 2019 року посилання на протокол ДКЗ № 4727 від 05 березня 2019 року.
Щодо другого порушення, зазначеного у приписі відповідача, на основі проведення робіт ДП «Укргеофізика» «Сейсморозвідувальні роботи з уточненням геологічної будови П'ятигорської ліцензійної площі по відкладах середнього та нижнього карбону щляхом аналізу, переробки та інтерпретації геолого-геофізичних матеріалів» із ТОВ «Геолого-екологічним дослідний центр» укладено договір № 1-11/2021 від 29 листопада 2021 року щодо складання «Геологічного проекту пошукових робіт на нафту та газ П'ятигорської площі та договір № 2-11-2021 від 29 листопада 2021 року на розробку проектно-кошторисної документації (ПКД) на влаштування пошукової свердловини № 1 П'ятигорської площі». На цей час роботи за вказаними договорами тривають та перебувають на завершальному етапі.
Стосовно третього порушення, зазначеного у приписі, з метою продовження геологічного вивчення П'ятигорської площі та визначення доцільності подальшого проведення польових сейсморозвідувальних робіт ТОВ «МАСТЕР ІНДАСТРІЛЗ» 22 лютого 2021 року з ДГП «Укргеофізика» уклало договір № 01/02-2021 на проведення сейсморозвідувальних робіт з уточненням геологічної будови П'ятигорської ліцензійної площі по відкладах середнього та нижнього карбону шляхом аналізу переробки та інтерпретації геолого-фізичних матеріалів. За результатами розгляду звіту про виконання сейсморозвідувальних роботі за цим договором на спільне засідання НТР ТОВ «Мастер Літ Індастрілз» ДП «Укргеофізика» рекомендовано проведення деталізованих сейсморозвідувальних робіт по додаткових п'яти профілях МСГТ загальною довжиною 37 км. Отримані результати дадуть змогу виконати комплексну інтерпретацію сейсмічних матеріалів з метою уточнення будови П'ятигорськго нафтогазоперспективного об'єкту. 10 грудня 2021 року між ТОВ «Мастер Літ Індастрілз» та ДГП «Укргеофізика» укладеного договір № 10.12-2021 на виконання сейсморозвідувальних робіт МСГТ 2D П'ятигорської площі. Однак, через введення надзвичайного стану в Україні терміни початку робіт можуть змінитися. Після їх завершення планується розглядати звіт про проведення роботи на сумісному засіданні НТР.
Наказом Державної служби геології та надр України від 13 липня 2022 року № 232 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами», відповідачу відтерміновано дачу зупинення лії спеціального дозволу до 01 жовтня 2022 року.
18 липня 2022 року Державною службою геології та надр України на адресу відповідача направлено лист щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами, але вказаний лист не одержано відповідачем з незалежних від позивача причин.
Службовою запискою головного спеціаліста Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Панченко Н.В. у зв'язку із неусуненням відповідачем порушень запропоновано винести на розгляд Робочої групи з питань надрокористування питання стосовно подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 4978 від 05 березня 2019 року з метою видобування питних підземних вод водозбору ТОВ «Мастер Літ Індастрілз».
Наказом Державної служби геології та надр України від 26 жовтня 2022 року № 360 «Про продовження термінів на усунення порушень», відтерміновано дату зупинення дії спеціального дозволу до 01 грудня 2022 року.
Станом на грудень 2022 відповідачем не усунуто порушення законодавства щодо надрокористування, у зв'язку із чим Державна служба геології та надр України звернулась із листом від 02 грудня 2022 року № 1974/02-1до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мастер ЛІТ Індастрілз» про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами №4978.
З огляду на те, що інформації від ТОВ «Мастер Літ Індастрілз» про усунення останнім порушень законодавства про надра до Держгеонадра України не надходило, так само, як і згоди/незгоди щодо анулювання спеціальних дозволів, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам в адміністративній справі № 320/13256/23 суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Статтею 60 Кодексу України про надра передбачено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.
Відповідно статті 61 Кодексу України про надра Державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Державний нагляд за веденням робіт з геологічного вивчення надр, їх використанням та охороною, а також використанням і переробкою мінеральної сировини (державний гірничий нагляд) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Державний контроль за використанням і охороною надр у межах своєї компетенції здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснює в межах своєї компетенції розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, відповідно до методики визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно частини першої статті 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (далі - Порядок № 615).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 615 надання спеціальних дозволів на користування надрами невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Пунктом 22 Порядку № 615 надання спеціальних дозволів на користування надрами визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Частиною сьомою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» передбачено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Відповідно до частин першої, другої статті 26 Кодексу України про надра Право користування надрами припиняється у разі закінчення встановленого строку користування надрами, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з відчуженням прав на користування надрами шляхом укладення договору купівлі-продажу чи внесення таких прав як вклад до статутного капіталу суб'єктів господарювання, анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Право користування надрами припиняється у разі:
1) звернення користувача надр із заявою про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, в тому числі якщо відпала потреба у користуванні надрами;
2) виявлення факту вичерпання запасів, визначених спеціальним дозволом на користування надрами, на основі звітності, поданої надрокористувачем, - якщо надрокористувач не звернувся у встановленому цим Кодексом порядку із заявою про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами на підставі пункту 5 частини першої статті 16-5 цього Кодексу;
3) наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи, яка є надрокористувачем, шляхом ліквідації або відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, яка є надрокористувачем, а також у разі неподання надрокористувачем заяви про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з перетворенням юридичної особи - власника спеціального дозволу на користування надрами у строк, встановлений пунктом 14 частини першої статті 16-5 цього Кодексу;
4) заподіяння внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої шкоди життю чи здоров'ю людей або виникнення істотного забруднення навколишнього природного середовища;
5) невиконання, за винятком наявності обставин, не залежних від надрокористувача, затвердженої програми робіт з порушенням строків на більш як один рік з дати закінчення виконання відповідного етапу програми робіт;
6) встановлення факту подання в заяві про видачу спеціального дозволу на користування надрами та документах, що додаються до неї, недостовірних відомостей щодо заявника;
7) невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог законодавства - після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з таким порушенням із наданням достатнього часу для їх усунення;
8) застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції" у вигляді анулювання спеціального дозволу на користування надрами;
9) наявності підстави, передбаченої частиною четвертою статті 16-1 цього Кодексу;
10) виявлення підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами, передбачених Законом України "Про газ (метан) вугільних родовищ" - для спеціальних дозволів на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку, та видобування газу (метану) вугільних родовищ.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає відповідний наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, і предмет перевірки, та на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, що підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою. Перед початком перевірки суб'єкта господарювання посадові особи, які проводять перевірку, пред'являють керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу, і надають суб'єкту господарювання копію направлення на перевірку, а також інформують цих осіб про мету перевірки.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
З системного аналізу положень Кодексу України про надра, Порядку № 615 вбачається, що анулювання спеціального дозволу на користування надрами у судовому порядку можливе у разі виявлення у встановленому законом порядку порушення надрокористувачем законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища, умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, та невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення цих порушень за відсутності поважних причин неможливості їх усунення й за умови, що надрокористувачем не надано згоди на припинення права користування надрами.
Аналогічного висновку стосовно підстав анулювання спеціального дозволу на користування надрами у судовому порядку дійшов Верховний Суд у постанові 26 травня 2020 року у справі №460/1033/19.
Суд зазначає, що підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами та, як наслідок, звернення позивача до суду з позовом, слугувало саме неусунення Товариством з обмеженою відповідальністю «Мастер Літ Індастріалз» порушень, зазначених у відповідному приписі Державної служби геології та надр України.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем після винесення припису вживались заходи щодо усунення порушень, виявлених позивачем під час проведення позапланової перевірки.
Так, з метою усунення порушень відповідачем направлялись заяви про внесення змін до Спеціального дозволу користування надрами, в частині додавання до пункту 1 особливих умов Спеціального дозволу на користування № 4978 від 05 березня 2019 року; укладено договір № 1-11/2021 від 29 листопада 2021 року щодо складання «Геологічного проекту пошукових робіт на нафту та газ П'ятигорської площі та договір № 2-11-2021 від 29 листопада 2021 року на розробку проектно-кошторисної документації (ПКД) на влаштування пошукової свердловини № 1 П'ятигорської площі», укладено договір № 01/02-2021 на проведення сейсморозвідувальних робіт з уточненням геологічної будови П'ятигорської ліцензійної площі по відкладах середнього та нижнього карбону шляхом аналізу переробки та інтерпретації геолого-фізичних матеріалів.
Копії вищезазначених заяв та договорів надано відповідачем до суду разом із відзивом на позовну заяву.
Однак, через введення надзвичайного стану в Україні 24 лютого 2022 року, який триває і станом на дату ухвалення судового рішення в адміністративній справі № 320/13256/23, терміни початку робіт за вказаними договорами змінились.
Суд, зазначає, що про можливість зміни терміну виконання робіт за вказаними договорами у зв'язку із введенням на всій території України надзвичайного стану, позивач повідомлявся листом відповідача 24 лютого 2022 року № 24/02-22 вих., копія якого додана позивачем до позовної заяви.
Крім того, суд зазначає, що дана обставина жодним чином не залежить від дій відповідача, відтак, відповідач у справі позбавлений можливості прискорити терміни виконання робіт/надання послуг за вказаними договорами з метою усунення порушень, вказаних у приписі.
Також, суд зазначає, що позивач позбавлений можливості вплинути на Державну службу геології та надр України стосовно внесення змін до Спеціального дозволу користування надрами, в частині додавання до пункту 1 особливих умов Спеціального дозволу на користування № 4978 від 05 березня 2019 року посилання на протокол ДКЗ № 4727 від 05 березня 2019 року, оскільки відповідно до пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 та статті 16-5 Кодексу України про надра, внесення змін до дозволу здійснюється органом з питань надання дозволу на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів.
Також, суд бере до уваги місцерозташування П'ятигорівської ліцензійної площі, а саме Чернігівська область, яка у відповідності до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з грудня 2022 року віднесена до територій активних бойових дій, оскільки із ним безпосередньо пов'язана можливість усунення відповідачем порушень (сторонами за договорами, укладеними з метою усунення порушень) , визначених у приписі.
Окрім того, судом береться до уваги і той факт, що заходи щодо усунення порушень, виявлених позивачем під час проведення позапланової перевірки, почали вживатись відповідачем одразу після одержання припису, а не через сплив тривалого проміжку часу, що підтверджується відповідними листами, заявами та договорами, копії яких містяться в матеріалах справи.
З огляду на той факт, що позивачем вжито заходів щодо усунення порушень, виявлених відповідачем під час проведення позапланової перевірки, враховуючи наявність поважних причин неможливості усунення порушень, визначених у приписі, у суду, з урахуванням положень статті 26 Кодексу України про надра, відсутні правові підстави для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4978 від 05 березня 2019 року.
А тому, зважаючи на встановлені у ході розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
З огляду на той факт, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАСТЕР ЛІТ ІНДАСТРІЛЗ" про припинення права користування - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 28 вересня 2023 року.
Суддя Д.В. Татаринов