Ухвала від 27.09.2023 по справі 580/1795/23

УХВАЛА

27 вересня 2023 року справа № 580/1795/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання судового рішення та клопотання про накладення штрафу у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Рішенням суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23, що набрало законної сили 30.05.2023, Черкаський окружний адміністративний суд позов ОСОБА_1 задовольнив частково та, зокрема, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2021 нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 11.07.2023 Черкаський окружний адміністративний суд встановив судовий контроль за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 27.04.2023 адміністративній у справі № 580/1795/23 в місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.

08.08.2023 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23.

У звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зазначило, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 та ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії з 01.07.2021 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”. Розмір пенсії з 01.07.2021 становить 37650,56 грн. Пенсію у перерахованому розмір ОСОБА_1 отримує із серпня 2023 року. Нарахована доплата пенсії за періоди із 01.07.2021 до 31.07.2023 становить 50000,00 грн.

Стосовно виплати доплати за періоди із 01.07.2021 до 31.07.2023 в розмірі 50000,00 грн відповідач зазначив, що нараховані позивачу згідно з рішенням суду кошти у сумі 50000,00 грн включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Відповідач підкреслив, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 № 1167 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік. Згідно з планом доходів і видатків Головного управління на 2022 рік, затвердженого 19.10.2022 (зі змінами внесеними 23.12.2022), за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 4534,8 тис. грн. Станом на 01.01.2023, відповідно до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - Реєстр), Головним управлінням протягом 2022 року було погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду до 09.07.2020 включно у загальній сумі 4534,8 тис. грн. Також, постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. Згідно з планом доходів і видатків Головного управління на 2023 рік за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, виділено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в сумі 5664,4 тис. грн. У липні 2023 року відповідно до Реєстру, Головним управлінням було погашено заборгованість із пенсійних виплат за рішеннями суду до 20.09.2020 включно у загальній сумі 5658,2 тис. грн. Згідно з Реєстром судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, станом на 01.08.2023 загальна сума заборгованості за рішеннями судів, що надійшли до Головного управління протягом 2020 - 2023 років, становить 1132623794,03 грн. Враховуючи вищезазначене, заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду, яка виникла у 2020 - 2023 роках, значно перевищила видатки, передбачені планом доходів і видатків Головного управління на її погашення.

Відповідач стверджує, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” (далі - програма КПКВК 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат за вказаною бюджетною програмою, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України є відповідальним виконавцем та розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Головне управління є одержувачем бюджетних коштів.

Відповідач вказав, що органи Пенсійного фонду України здійснюють виплату пенсій лише у межах видатків, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України, тому виплата позивачу нарахованої доплати пенсії в сумі 50000,00 грн на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України, а порушення такої черговості призведе до порушення прав громадян, закріплених в Конституції України, та до порушень Закону України від 30.05.2014 № 5207-VI “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”.

Також відповідач зазначив, що фактична невиплата позивачу нарахованої доплати до пенсії зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником у яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості, що жодним чином не може свідчити про намір ухилитися від виконання судового рішення чи умисного невиконання або про бездіяльність Головного управління при виконанні рішення суду.

У підсумку відповідач вказує на те, що вжив всіх можливих заходів для виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23: провів перерахунок пенсії; рішення суду включив в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою; направив звернення до Пенсійного фонду України щодо сприяння у вирішенні питання про фінансування коштів для забезпечення виконання рішення суду в частині виплати нарахованої суми доплати за рішенням суду у справі № 580/1795/23.

11.08.2023 позивач подав клопотання про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області штрафу, як відповідального за виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23.

Клопотання обґрунтоване тим, що незважаючи на те, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23 набрало законної сили 30.05.2023, відповідач до цього часу не виконав зобов'язання та не нарахував і не здійснив виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до пенсії позивачу за червень та липень 2023 рік. Тобто, за червень та липень 2013 року (вже після набрання законної сили 30.05.2023 зазначеного рішення суду) відповідач не здійснив поточну доплату у розмірі 2000 грн. до пенсії, тим самим фактично не виконав у цій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23. Наразі тільки після винесення Черкаським окружним адміністративним судом ухвали від 11.07.2023 року про встановлення судового контролю відповідач був змушений в серпні 2023 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн до пенсії.

Наведене вказує, що станом на момент подачі цього клопотання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не виконало в повному обсязі рішення суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23, яке набрало законної сили 30.05.2023 та поважних причин такого невиконання ним не надано.

За наслідками розгляду поданого звіту та клопотання про накладення штрафу суд зазначає таке.

Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.

Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частин 1, 2 згаданої норми Кодексу суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 8 Закону № 2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільнених із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2) головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальними органами Пенсійного фонду України. Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат; планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду. Тобто, виплати пенсій здійснюються територіальним органом виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має. Виділення коштів з державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до статей 72, 73 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені цим Законом, забороняється.

Як передбачено положеннями статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 35-1 від 09.12.2021) (далі - Порядок) видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України від 05.06.2012 № 4901-VI “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Відповідно до пункту 4 Порядку кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді на: виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом, та доставку цих виплат; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України від 18.05.2004 № 1727-IV “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” та доставку цих виплат; погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду; покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 цього Закону; покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, передбачених абзацами п'ятим та шостим пункту 2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”; покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (перевищення видатків над доходами, у тому числі з урахуванням резерву коштів Пенсійного фонду); здійснення інших виплат, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Враховуючи наведені положення законодавства та здійснені відповідачем дії, спрямовані на виконання судового рішення, суд погоджується з позицією відповідача про те, що фактична невиплата позивачу нарахованої доплати до пенсії зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником у яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості, що жодним чином не може свідчити про намір ухилитися від виконання судового рішення чи умисного невиконання або про бездіяльність Головного управління при виконанні рішення суду.

З урахуванням вказаного суд приймає звіт про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23, долучає його до матеріалів адміністративної справи та вважає, що клопотання позивача про накладення штрафу не може бути задоволене.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу відмовити.

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 у справі № 580/1795/23 та долучити його до матеріалів справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала в повному обсязі складена та підписана 27.09.2023.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК