РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2023 року справа № 580/5609/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі служби у справах дітей Чигиринської міської ради до відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради, треті особи - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури (18015, м. Черкаси, вул. Б.Хмельницького, 60) в інтересах держави в особі служби у справах дітей Чигиринської міської ради (20901, м. Чигирин, вул. Хмельницького Богдана, 19) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради (20901, м. Чигирин, вул. Хмельницького Богдана, 13А), треті особи - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради щодо не нарахування та не виплати випускникам закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності Чигиринської міської територіальної громади, які мають статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої ч. 7 ст. 8 Закону України “Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік”;
-зобов'язати відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради нарахувати і виплатити випускникам закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності Чигиринської міської територіальної громади, які мають статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої ч. 7 ст. 8 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік”, тобто у сумі не менше 15708гривень, кожному.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наявною у позивача інформацією випускниками державних навчальних закладів на території громади стали 3 дітей із статусом сиріт, або зі статусом дітей, позбавлених батьківського піклування. Проте зазначеним випускникам одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів, яка передбачена ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», впродовж 2022 рокe не виплачувалась. Дане порушення вимог чинного законодавства зумовило звернення позивача з даним позовом до суду. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради до суду надав відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не перебували на повному державному забезпеченні у закладі для дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, оскільки мають офіційних опікунів, а тому виплата передбачена ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» не здійснювалася.
Треті особи, письмові пояснення до суду не надали.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Як встановлено з матеріалів справи, за інформацією, наданою Чигиринською міською радою від 18.04.2023 №908/-02-33/2, служби у справах дітей Чигиринської міської ради від 22.05.2023 № 152/01-30 та відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради від 23.05.2023 № 441 встановлено, що у 2022 році загальноосвітні навчальні заклади Чигиринської міської ради закінчили:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус дитини - сироти, випускниця 9-А класу Чигиринського ліцею №1 ім. Б.Хмельницького Чигиринської міської ради;
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , має статус дитини - сироти, випускник 9 - Б класу Чигиринського ліцею №1 ім. Б.Хмельницького Чигиринської міської ради;
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , має статус дитини, позбавленої батьківського піклування, випускниця 11 - Б класу Чигиринського ліцею №2 Чигиринської міської ради.
При цьому, із змісту інформації відділу освіти, культури, туризму, молоді, та спорту Чигиринської міської ради від 23.05.2023 № 441 вбачається, що зазначеним випускникам одноразова грошова допомога в розмірі шести прожиткових мінімумів, яка передбачена ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» у 2022 році не виплачувалась.
Разом з тим, зазначено, що ОСОБА_3 виплатилася одноразова грошова допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2005 р. № 823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку» із змінами.
В зв'язку з зазначеними порушеннями та бездіяльністю відповідача, щодо не виплати одноразової грошової допомоги третім особам, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
У Преамбулі Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (у редакції зі змінами, схваленими резолюцією №50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, зазначено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження. У відповідності до п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів. Держави-учасниці забезпечують, щоб установи, служби і органи, відповідальні за піклування про дітей або їх захист, відповідали нормам, встановленим компетентними органами, зокрема, в галузі безпеки й охорони здоров'я та з точки зору численності і придатності їх персоналу, а також компетентного нагляду (ст. 3 Конвенції).
Затверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України є загальнообов'язковими та однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить їх у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що призводить до порушення засад соціальної правової держави.
Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
З преамбули Закону України «Про охорону дитинства» вбачається, що цей Закон визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що гуртуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» забезпечення найкращих інтересів дитини - дії та рішення, що спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров'я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку і рівня розвитку, що може її висловити. Охорона дитинства - система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її' прав.
При цьому, статтею 2 вищевказаного Закону визначено, що законодавство про охорону дитинства ґрунтується на Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, міжнародних договорах, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і складається з цього Закону, а також інших нормативно-правових актів, що регулюють суспільні відносини у цій сфері і його завданням є розширення соціально-правових гарантій дітей, забезпечення фізичного, інтелектуального, культурного розвитку молодого покоління, створення соціально-економічних і правових інститутів з метою захисту прав та законних інтересів дитини в Україні.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону дитинства» система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає, зокрема, проведення державної політики, спрямованої на реалізацію цільових програм з охорони дитинства, надання дітям пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі виховання, навчання, підготовки до трудової діяльності, заохочення наукових досліджень з актуальних проблем дитинства, встановлення відповідальності юридичних і фізичних осіб (посадових осіб і громадян) за порушення прав і законних інтересів дитини, заподіяння їй шкоди.
Згідно ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Статтею 53 Конституції України та статтею 19 вищевказаного Закону передбачено, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Утримання і виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечує держава. Діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави (ст. 24 та ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства»).
Законом, який визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства, є Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (преамбула Закону).
Згідно із ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (надалі - Закон), статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, - це визначене відповідно до законодавства становище дитини, яке надає їй право на повне державне забезпечення і отримання передбачених законодавством пільг та яке підтверджується комплектом документів, що засвідчують обставини, через які дитина не має батьківського піклування; особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - особи віком від 18 до 23 років, у яких у віці до 18 років померли або загинули батьки, та особи, які були піднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування; державні соціальні стандарти для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, - встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами мінімальні норми і нормативи забезпечення дітей-сиріт, дітей, які залишилися без батьківського піклування, та осіб з їх числа.
Відповідно до ст. 4 Закону заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа гарантуються, забезпечуються та охороняються державою, та встановлюються незалежно від того, де така дитина або особа перебуває на утриманні та вихованні, на рівні, не меншому за встановлений прожитковий мінімум для осіб відповідного віку.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа. Допомога та утримання таких дітей не може бути нижчою за встановлені мінімальні стандарти, що забезпечують кожній дитині рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального та соціального розвитку на рівні, не нижчому за встановлений прожитковий мінімум для таких осіб. Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до вісімнадцяти років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Згідно із частиною 7 статті 8 Закону випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, частина 7 статті 8 Закону встановлює обов'язок з виплати грошової допомоги усім випускникам навчальних закладів, не розмежовуючи їх на окремі категорії, зокрема на тих, хто продовжив навчання в іншому навчальному закладі, та тих, хто працевлаштувався та інші. Таким чином, усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування незалежно від форми їх утримання та виховання гарантовано перебувають на повному державному утриманні. Крім того, сам факт випуску з навчального закладу є підставою для виплати одноразової грошової допомоги в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів, встановлених законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.09.2018 у справі №493/407/16-а, від 26.05.2020 у справі №303/5848/16-а, від 05.06.2019 у справі №159/1684/16-а, від 03.10.2019 у справі №303/5849/16-а, від 26.05.2020 у справі №303/5848/16-а, від 04.11.2020 у справі №303/5842/16-а, від 28.01.2021 у справі №164/1907/16-а, від 28.01.2021 у справі №169/521/16-а та інших.
Вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від народження до трьох років, від трьох до семи років, від семи до десяти років, від десяти до чотирнадцяти років, від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум». Державні соціальні стандарти, нормативи споживання, нормативи забезпечення є однаковими для всіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, незалежно від форми їх влаштування та утримання, і затверджуються відповідно до законодавства (ст. 8 Закону).
Відповідно до ст. 9 Закону витрати на утримання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа у сім'ях опікунів, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, у державних закладах фінансуються з державного, обласних бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, інших джерел, не заборонених законодавством. Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком.
Статтею 25 Закону передбачено, що порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.
Матеріальне забезпечення та зокрема, виплата грошової допомоги, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994 №226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» (далі - Постанова).
Відповідно до підпункту 1 пункту 13 Постанови, дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа, а також учням та студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків і перебували на повному державному утриманні в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, при вступі на навчання до професійно-технічних та вищих навчальних закладів видається безоплатно за рахунок коштів тих закладів, які вони закінчили, комплект нового одягу і взуття на суму не менш як 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також грошова допомога в розмірі не менш як 2,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Учні та студенти зазначеної категорії зараховуються на повне державне утримання в навчальних закладах, до яких вони вступили, і в період навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів забезпечуються безоплатно продуктами харчування, одягом.
Так само, і допомога визначена постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2005 № 823 «Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку» має іншу правову природу, ніж одноразова грошова допомога, визначена п. 7 ст. 8 Закону України №2342-ІУ.
Тобто, порядок виплати одноразової грошової допомоги випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, яка підлягає виплаті при випуску з навчального закладу, визначений Законом, не узгоджується з порядком виплати такої одноразової грошової допомоги згідно із Постановою.
Водночас, відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно із ч. 3 ст. 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, та оскільки норми Постанови прийняті до набрання чинності Законом та не приведені у його відповідність, при вирішенні спірного питання підлягають застосуванню норми Закону, згідно із яким одноразова грошова допомога підлягає виплаті випускникам вказаної категорії саме у розмірі шести прожиткових мінімумів.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 18.09.2018 у справі №493/407/16-а та від 03.10.2019 у справі №303/5849/16-а, від 26.05.2020 у справі №303/5848/16-а, від 28.01.2021 у справі №164/1907/16-а.
Відповідно до п. 1.1 Положення про відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 27.04.2023 №1308-36/VIII, відділ освіти, культури, туризму. молоді та спорту Чигиринської міської ради є виконавчим органом Чигиринської міської ради.
Згідно пунктів 3.1.2, 3.2.1, 3.3.20 вказаного Положення, відділ відповідно до покладених на нього завдань створює рівні та доступні умови для здобуття громадянами дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти, забезпечує соціальний захист учасників освітнього процесу; забезпечує дотримання конституційних прав та свобод людини і громадянина, які закріплені в Конституції та законодавстві України; співпрацює з соціальною службою у запобіганні дитячій бездоглядності.
Відповідно до пунктів 3.1.9, 3.3.8, 3.3.12 Положення, відділ здійснює управління закладами освіти та культури, що є комунальною власністю і перебувають у безпосередньому підпорядкуванні. Спільно із відділом фінансів Чигиринської міської ради розробляє і подає на розгляд сесії міської ради пропозиції до проектів фінансування та матеріально - технічного забезпечення виконання програм і здійснення заходів, спрямованих на розвиток освіти, культури та спорту. Сприяє фінансовому забезпеченню закладів освіти, вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналізує їх використання; сприяє фінансовому забезпеченню існуючої мережі навчальних закладів та закладів спортивного спрямування.
Згідно із пункту 7.1 Положення, відділ фінансується за рахунок коштів міського бюджету Чигиринської територіальної громади, які виділені на його утримання, а також інших джерел не заборонених законодавством.
Відповідно до підпункту 3.4.5 Положення, відділ має право вносити органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування на розгляд міської ради пропозиції щодо фінансування закладів освіти та брати безпосередню участь у формуванні бюджету освітньої галузі.
В той же час, згідно інформації Чигиринської міської ради Черкаської області від 26.05.2023 № 1218/02-33/2 та рішення XX сесії Чигиринської міської ради VIII скликання від 23.12.2021 №901-20/УІІІ «Про бюджет Чигиринської міської громади на 2022 рік» з додатком 3 до цього рішення, відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів за видатками, які визначені рішенням про місцевий бюджет на фінансування установ і закладів освіти, місцевих програм і заходів.
Отже, обов'язок щодо виплати випускникам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, гарантований ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» одноразової грошової допомоги в розмірі не менше 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку за рахунок навчального закладу або відповідної установи, покладено на відповідача, як розпорядника бюджетних коштів.
Однак, всупереч вимогам чинного законодавства відповідачем допущено системну бездіяльність в частині не нарахування та невиплати випускникам загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності Чигиринської міської ради із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги в розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку відповідно до вимог ч. 7 ст. 8 Закону.
Докази іншого відповідачем не надані та в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Законом України про Державний бюджет України на 2022 рік встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, для дітей віком від 6 до 18 років, у розмірі: з 1 січня 2022 року- 2618 грн., з 1 липня - 2744 гривень.
Відповідно до документів (наказів загальноосвітніх навчальних закладів відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради Черкаської області) ОСОБА_1 ученицю 9 -А класу із Чигиринського ліцею №1 ім. Б. Хмельницького Чигиринської міської ради випустили у червні 2022 року, ОСОБА_2 учня 9 -Б класу із Чигиринського ліцею №1 ім. Б. Хмельницького Чигиринської міської ради випустили в червні 2022 року та ОСОБА_3 ученицю 11 -Б класу із Чигиринського ліцею №2 Чигиринської міської ради випустити у червні 2022 року.
Виходячи з вищенаведених норм чинного законодавства, кожному випускнику загальноосвітнього навчального закладу Чигиринської міської ради з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, мала бути нарахована та виплачена відповідачем одноразова грошова допомога у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідно віку, у сумі не менше 15708 грн.
Як зазначалось вище, випускниками державних навчальних закладів на території громади стали 3 дітей із статусом сиріт, або зі статусом дітей, позбавлених батьківського піклування.
Однак, відповідачем випускникам вказаної категорії одноразова грошова допомога у розмірі 6 прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку, передбачена ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», по закінченню НЗ комунальної форми власності Чигиринської міської ради не виплачувалася.
Вказана позиція відповідача суперечить вищевказаним нормам Закону.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження. Згідно із статтями 5, 8 Закону України «Про охорону дитинства» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують: проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері тощо.
Враховуючи наведене, реалізація державної політики у сфері забезпечення прав дитини є безпосереднім обов'язком органу місцевого самоврядування та його виконавчих органів.
Проте всупереч вимогам вищезазначених Законів відповідач покладених на нього обов'язків не виконав, що свідчить про його протиправну бездіяльність.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
Врахувавши зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради щодо не нарахування та не виплати випускникам закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності Чигиринської міської територіальної громади, які мають статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої ч. 7 ст. 8 Закону України “Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік”.
Зобов'язати відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Чигиринської міської ради нарахувати і виплатити випускникам закладів загальної середньої освіти комунальної форми власності Чигиринської міської територіальної громади, які мають статус дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, одноразової грошової допомоги, передбаченої ч. 7 ст. 8 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України на 2022 рік”, у сумі не менше 15708 гривень, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Копію рішення направити сторонам по справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного тексту судового рішення.
Суддя Петро ПАЛАМАР