РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2023 року справа № 580/7115/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Плакущого С.В. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
09.08.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Плакущого С.В. ( АДРЕСА_1 ) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи зазначив, що після перерахунку пенсії за рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 у справі №580/1181/20 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020 відповідач припинив виплачувати щомісячну доплату відповідно до вказаної вище постанови Уряду. Позивач звернувся заявою до відповідача щодо проведення перерахунку та виплати йому вказаної вище доплати до пенсії. Відповідач листом від 20.07.2023 відмовив у задоволенні заяви з мотивів відсутності підстав для такої доплати, оскільки розмір пенсії після перерахунку на виконання рішення суду збільшилася більше ніж на 2000грн. Вважає, що такі дії відповідача суперечить нормам чинного законодавства. Повідомив, що позивач планує понести витрати на професійну правничу допомогу в ході розгляду зазначеного спору орієнтовно в розмірі 6000,00грн, які складаються з гонорару адвоката за складання позовної заяви, складання відповіді на відзив тощо. Докази понесення таких витрат при розгляді справи в Черкаському окружному адміністративному суді будуть надані згідно з ч.7 ст.139 КАС України до закінчення судових дебатів або протягом 5 днів після ухвалення рішення суду.
Ухвалою від 04.09.2023 суд заяву (вх. від 21.08.2023 № 35005/23) представника позивача задовольнив частково, прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі в частині позовних вимог про:
визнання протиправними дій щодо відмови нарахувати та виплатити йому з 21.12.2022 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорія осіб";
зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату з 21.12.2022 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн відповідно до вказаної вище постанови Уряду з урахуванням раніше виплачених сум.
У іншій частині позовних вимог повернув. Вказану ухвалу відповідач отримав 05.09.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.
27.09.2023 відповідач надав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.05.2020 у справі № 580/1181/20 провів перерахунок пенсії позивача з 28.02.2020 на підставі довідки від 27.02.2020 № 5121/23-00-05-040. Розмір пенсії після перерахунку збільшився більше як на 2000,00грн. Тому відсутні підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713. Приписами Постанови КМУ №713 не розмежовано та не виокремлено жодної підстави для перерахунку пенсії особи. Тобто, підстави перерахунку можуть бути різні: зміна грошового забезпечення та його складових, зміна правового врегулювання, наявність утриманців, винесення рішення суду тощо. Щодо аналогічних позовних вимог Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову від 01.03.2023 на його користь у справі №580/5126/22.
Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Відомостями автоматизованої системи Черкаського окружного адміністративного суду "Діловодство" підтверджується, що на його розгляді знаходилась адміністративна справа № 580/1181/20 між тими ж сторонами. Рішенням від 25 травня 2020 року зазначений суд позов задовольнив повністю. Визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 27.02.2020 №5121/23-00-05-040 відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі довідки ГУ ДФС у Черкаській області від 27.02.2020 №5121/23-00-05-040 (із супровідним листом від 28.02.2020 №1659/23-00-05-041) відповідно до ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 10 серпня 2020 року задовольнив апеляційну скаргу відповідача. Вказане вище рішення суду змінив, замінивши в другому та третьому абзацах дату «з 01.04.2019» на « 28.02.2020». В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 травня 2020 року залишив без змін.
На його виконання відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 28.02.2020 та з 01.09.2020, що підтверджується відповідними перерахунками пенсії в пенсійній справі позивача. Підсумок пенсії (з надбавками) з 28.02.2020 - 6570,24грн, з 01.09.2020 - 9880,59грн та з 01.03.2023 - 12763,87грн.
21.06.2023 позивач звертався заявою до відповідача, в якій серед іншого просив в разі не нарахування щомісячної доплати до пенсії вказати причину та правові висновки відмови у призначенні такої доплати.
Листом від 20.07.2023 № 8579-8057/Д-02/8-2300/23 відповідач повідомив, що для виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 травня 2020 року у справі № 580/1181/20 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду провів перерахунок пенсії позивача з 28.02.2020 на підставі вказаної вище довідки. Оскільки основний розмір пенсії згідно з перерахунком на виконання рішення суду збільшився більше, як на 2000,00грн, відсутні підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713.
Не погоджуючись зі вказаним позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено умови перерахунку раніше призначених пенсій.
Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (цією частиною доповнено згідно з Законом України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (далі - ЗУ №900-VIII) із змінами, внесеними згідно із Законом № 1150-IX від 28.01.2021)
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до п.1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713"Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - постанова КМУ №713) визначено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Отже, якщо пенсії осіб переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 вказана вище доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.
Відповідно до п.2 постанови КМУ №713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
Пунктом 3 постанови КМУ №713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з п.4 постанови КМУ №713 фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
У п.6 постанови КМУ №713 визначено, що вона набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої ст.43 та ст.63 Закону № 2262-XII.
Встановлені обставини свідчать, що позивач мав доплату 2000грн до пенсії до перерахунку для виконання рішення суду у справі № 580/1181/20. Після 01.03.2018 відповідач провів перерахунок пенсії позивача, а саме з 28.02.2020, внаслідок чогорозмір пенсії позивача збільшився більше як на 2000,00грн.
Згідно зі ст.95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України. Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.
До складу грошового забезпечення відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Доплата, передбачена постановою КМУ №713, не є складовою грошового забезпечення. Тому, враховуючи вказані вище норми, не є обов'язковою.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
У преамбулі постанови КМУ №713 вказано її мету - поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України.
Тобто, призначення доплати згідно з постановою №713 - усунути диспропорцію, а не збільшити (розширити) складові грошового забезпечення особи. При цьому перерахунком на підставі судового рішення пенсії особам з числа колишніх військовослужбовців за довідкою про грошове забезпечення військовослужбовців, у т.ч. із-за істотного збільшення за березень 2019 року розміру премії без урахування фактів того, чи були такі розміри в наступних місяцях нараховані працюючим військовослужбовцям, усунуті диспропорції, для вирішення яких прийнята постанова КМУ №713. У такий спосіб пенсії військовослужбовців прирівняні, оскільки для їх обчислення взяті всі (основні та додаткові) складові грошового забезпечення.
Державний бюджет України відповідно до ст.96 Конституції України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Кабінет Міністрів України згідно зі ст.97 Конституції відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України.
Отже, застосування постанови КМУ №713 виключно в частині визначеного нею розміру доплати - 2000,00грн без урахування її дійсного призначення та її диспозиції щодо умов такого нарахування, вільний розсуд відповідача з приводу підстав застосувати чи не застосувати чинну постанову Уряду, не відповідатиме принципу правової держави.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 щодо подібних правовідносин у пункті 46 наголосив, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Тобто, Верховний Суд саме так оцінив обставини спору за наявних фактичних обставин та доказів у матеріалах пенсійної справи відповідного позивача. Водночас не звертався, як передбачає вказаний вище абзац другий ч.4 ст.7 КАС України, для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.
Рішення про протиправність окремих норм постанови КМУ №713 відсутні. Водночас практика застосування її норм за обставин перерахунку пенсії на підставі рішення суду на час вирішення спору Верховним Судом набула статусу усталеної. Так, у постановах від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22 Верховний Суд у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду не знайшов підстав для відступу від правового висновку у вказаній вище справі. Застосовуючи висновки викладені у постанові від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 до обставин у справа: № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року. За таких обставин відмова органу Пенсійного фонду України у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії позивача в сумі 2000 грн згідно з постановою КМУ № 713 починаючи з 01 листопада 2021 року є протиправною, а позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню. Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21 та від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22.
Таким чином Верховний Суд, переглянувши численні касаційні скарги у подібних обставинах спору, дійшов висновку, що для вказаних спірних обставин норми абзаців третього і четвертого пункту 1 Постанови №713 не підлягають застосуванню.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Дотримуючись вказаних вимог суд дійшов висновку, що відмовляючи листом, що не є актом розпорядчого характеру, у виплаті доплати до пенсії на підставі вказаної вище постанови Уряду, відповідач порушив вказані вище вимоги законодавства, допустив бездіяльність щодо нарахування і виплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00грн. Дії щодо відмови нарахувати та виплатити щомісячну доплату, як оскаржує позивач, фактично є пасивною поведінкою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення з 21.12.2022 (шестимісячного строку до дати звернення до відповідача із зазначеним вище предметом спору). Належним і повним способом судового захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування і виплати з 21.12.2022 позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови КМУ №713 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити її з 21.12.2022 з урахуванням раніше виплачених сум.
Посилання відповідача на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.03.2023 у справі №580/5126/22 не враховано, оскільки вони стосуються інших правовідносин та учасників, не мають преюдиційного значення відповідно до ст.78 КАС України.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані у вказаних частинах та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд урахував.
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з ч.3 ст.132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу, 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду, 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз, 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів, 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 08.08.2023 в сумі 1073,60 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.
З приводу професійної правничої допомоги суд установив, що 08.08.2023 позивач уклав з адвокатом Плакущим С.В. договір-доручення про надання правничої допомоги, предметом якого є надання адвокатом усіма законними методами та способами правової допомоги позивачу у всіх справах, які пов'язані чи можуть бути пов'язані із захистом та відновленням порушених, оспорюваних, невизнаних його прав та законних інтересів. Відповідно до підп.2.3.1 п.2.3 договору позивач зобов'язується сплатити адвокату гонорар у розмірі та в строки, які погоджені ними. Згідно з п.п.4.1., 4.2. п.4 договору на визначення розміру гонорару адвоката впливають строки та результати вирішення спірних правовідносин, ступінь важкості справи, обсяг правових послуг, необхідних для досягнення бажаного результату та належного виконання окремих доручень позивача. Обсяг правової допомоги враховується при визначенні обґрунтованого розміру гонорару. Гонорар адвоката погоджується за взаємною угодою сторін та оформляється додатковою угодою до цього договору.
У позовній заяві представник позивача повідомив, що сторона позивача очікує понести витрати під час розгляду зазначеного спору в розмірі 6000,00грн. Відповідно до додаткової угоди №21 від 08.08.2023 до договору-доручення від 08.08.2023 про надання правничої допомоги, серед іншого визначено вартість (фіксовану суму. Ціну за один документ) - складання позовної заяви/відзиву на позовну заяву/відповіді на відзив/заперечення/пояснення третьої особи щодо позову або відзиву - 6000,00грн.
Докази понесення таких витрат при розгляді справи в Черкаському окружному адміністративному суді будуть надані згідно з ч.7 ст.139 КАС України до закінчення судових дебатів або протягом 5 днів після ухвалення рішення суду.
На дату вирішення спору позивач не надав до суду доказів сплати ним витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно до ч.3 вказаної статті КАС України для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною п'ятою вказаної статті КАС України встановлено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Отже, компенсації за рахунок іншої сторони підлягає не будь-яка правова допомога, а саме професійна правнича, виконавцем якої є адвокат.
Відповідно до ч.7 ст.134 КАС України обов'язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Суд врахував, що відповідач клопотання щодо зменшення суми витрат на професійну правничу допомогу адвоката суду не подав. Позовна заява позивача підписана, завірена та подана вказаним вище адвокатом Плакущим С.В. Щодо зазначеної категорії справ наявна усталена судова практика (постанови Верховного Суду 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22). Особливостей іншого застосування норм права заявлені у цій справі спірні правовідносини не мають. Справа розглянута правилами спрощеного письмового провадження, як того вимагає ст.263 КАС України. Зміст позовної заяви свідчить, що її складено фахівцем в галузі права. Отже, представник позивача зобов'язаний знати норми процесуального законодавства для належного представництва інтересів, у т.ч. щодо строків та порядку вирішення судом цієї категорії справ.
Під час ухвалення рішення суд згідно з п.5 ч.1 ст.244 КАС України вирішує як розподілити між сторонами судові витрати. У пункті 2 ч.5 ст.246 КАС України встановлений обов'язок суду зазначити у резолютивній частині рішення розподіл судових витрат.
Згідно з ч.3 ст.143 КАС України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Поважні причини неможливості до закінчення вирішення справи надати докази понесення витрат на професійну правничу допомогу ані позивач, а ні його представник суду не повідомили. Договірні умови клієнта з адвокатом не передбачають оплати послуг після ухвалення рішення суду. Натомість у підп.2.3.1 п.2.3 їх Договору встановлений обов'язок клієнта сплатити гонорар в погодженому розмірі та строки. Сума 6000,00грн передбачена в Додатковій угоді саме за складання позовної заяви. У ній же наступним видом послуг є складання апеляційної і касаційної скарг або відзивів на них, а також представництво безпосередньо в судових засіданнях, ознайомлення з матеріалами справи в суді та підготовка заяв на стадії виконавчого провадження, - які фактично у цій справі не реалізовані.
Зважаючи на відсутність доказів понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу та поважних причин їх надати суду до завершення встановленого законом строку розгляду цієї справі, відсутні підстави для їх розподілу.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Задовольнити частково адміністративний позов адвоката Плакущого С.В. від імені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нарахування та виплати з 21.12.2022 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) нарахувати з 21.12.2022 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 536,80грн (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 27.09.2023.