Рішення від 27.09.2023 по справі 480/6873/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2023 року Справа № 480/6873/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6873/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №184250007589 від 09.05.2023, про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю пільгового стажу роботи та недосягненням пенсійного віку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах (список №1), у відповідності до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 07 березня 2022 року, провести нарахування та здійснити виплату призначеної пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10.02.2022 вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як працівник, зайнятий на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці по Списку № 1. Звернення про призначення пенсії було обумовлено тим, що 06.03.2022 позивачці виповнюється 45 років, вона мала необхідний для призначення пенсії за віком на пільгових умовах страховий стаж та пільговий стаж роботи на посадах зі шкідливими та важкими умовами праці, передбаченими Списком № 1. Проте, ГУ ПФУ в Харківській області за результатами розгляду заяви прийняло рішення від 17.02.2022 за № 184250007589, яким було відмовлено у призначенні пільгової пенсії з тих підстав, що позивачка не досягла віку необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах (50 років).

Не погодившись з таким рішенням ГУ ПФУ в Харківській області, позивачка звернулася до Сумського окружного адміністративного суду, який своїм рішенням від 28.02.2023 у справі №480/3341/22 позовні вимоги задовольнив частково: визнав протиправним та скасував рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 17.02.2022 за № 184250007589 та зобов'язав ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 10.02.2022 та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 у справі №480/3341/22 за результатами повторного розгляду заяви від 10.02.2022 ГУ ПФУ в Харківській області прийняло рішення від 09.05.2023 №184250007589 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. При цьому відповідач у рішенні зазначив, що з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі №1-5/20189746/15) відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України №1788, в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 №213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" обчислено пільговий стаж роботи за Списком №1 (набутий на 01.04.2015), який склав 04 роки 07 місяців 18 днів. Страховий стаж на дату звернення за призначенням пенсії за віком склав 33 років 04 місяці 13 днів.

Вказане рішення відповідача, на думку позивачки, є протиправним, оскільки воно суперечить вимогам п. «а» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 2 березня 2015 року № 213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", та рішенню Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі №1-5/20189746/15, а тому порушує її право на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду від 10.07.2023 відкрито провадження у справі, розгляд якої вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало до суду відзив на позов, у якому, заперечуючи проти позову, вказує, що згідно з п. 100 мотивувальної частини рішення Верховного Суду від 21.04.2021 у справі 360/3611/20 та висновку Верховного Суду у цій справі від 25.11.2021 за № 1907/0/58-21, до категорії осіб, на яких поширюється дія Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 року № 1-р/2020 і які, відповідно, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за положеннями Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення" після 23.01.2020 (дата набрання законної сили Рішення КСУ № 1-р/2020), належать особи, які працювали до 1 квітня 2015 року, були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, мали стаж роботи, визначений ст. 13 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення" в редакції, яка діяла до 01 квітня 2015 року, та досягли віку, визначеного цією статтею, на момент звернення до пенсійного органу за призначенням пенсії, необхідний пільговий стаж становить 7 років 06 місяців.

Пільговий стаж ОСОБА_1 станом на 01.04.2015 становить 4 роки 07 місяців 18 днів, що є не достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України № 1788 "Про пенсійне забезпечення", у редакції яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 року № 213-УІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення".

Тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 09.05.2023 №184250007589 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 по заяві від 10.02.2022 відповідно до пункту "а" статті 13 Закону №1788 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи за Списком №1 станом на 01.04.2015.

Суд, дослідивши надані сторонами письмові докази, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5) звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою від 10.02.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах як працівник, зайнятий на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці по Списку № 1 (а.с. 6).

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 прийняло рішення від 17.02.2022 за № 184250007589, яким відмовлено у призначенні пільгової пенсії з тих підстав, що позивачка не досягла віку необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах (50 років) (а.с. 7).

Не погодившись з таким рішенням ГУ ПФУ в Харуівській області, позивачка звернулася до Сумського окружного адміністративного суду, який своїм рішенням від 28.02.2023 у справі №480/3341/22 позов задовольнив частково: визнав протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 184250007589 від 17.02.2022; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 10.02.2022 та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду (а.с. 8-9).

За результатами повторного розгляду заяви від 10.02.2021 ГУ ПФУ в Харківській області прийняло рішення від 09.05.2023 №184250007589 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого пунктом "а" статті 13 Закону України №1788, в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення". Так відповідач, зарахував до страхового стажу позивача 33 роки 4 місяці 13 днів, однак посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020 по справі №1-5/20189746/15, обчислив пільговий стаж роботи ОСОБА_1 станом на 01.04.2015, який склав 04 роки 07 місяців 18 днів.

Вважаючи рішення відповідача від 09.05.2023 №184250007589 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправним, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

3 жовтня 2017 року Верховною Радою України було ухвалено Закон № 2148-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", що доповнив Закон № 1058-ІV розділом XIV-1, який містить пункт 1 частини другої статті 114 такого змісту: "На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах".

За приписами статті 12 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки -після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Натомість згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом України № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Законом № 213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років.

Відповідно до пункту 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020 (далі також Рішення № 1-р/2020 ) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом № 213-VIII (пункт 1 рішення).

Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» - «г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: "На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

Таким чином, Рішенням № 1-р/2020 Конституційний Суд України визнав неконституційними окремі положення Закону № 1788-ХІІ, у зв'язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII.

У зв'язку з цим на час виникнення спірних правовідносин Закон № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).

Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020 з одного боку, та Законом № 1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах. Перший із цих законів визначав такий вік для жінок у 45 років, тоді як другий - у 50 років.

Так, за позицією Великої Палати Верховного Суду, сформованою в постанові від 03 листопада 2021 року у зразковій справі № 360/3611/20 за подібних правовідносин:

"Оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV".

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 16 грудня 2021 року у справі №500/1879/20.

Таким чином суд приходить до висновку, що при розгляді даної справи, застосуванню підлягають саме норми Закону № 1788-ХІІ з урахуванням Рішення КСУ № 1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.

З оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в Харківській області вбачається, що відповідач відмовляючи у призначенні пенсії ОСОБА_1 , обчислив її пільговий стаж в 4 роки 07 місяців 18 днів станом на 01.04.2015, а не на дату звернення за призначенням пенсії.

При цьому відповідач посилається на Рішення КСУ № 1-р/2020, в якому зазначено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону №1788 в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 №213-VIII для осіб, які працювали до 01.04.2015 на посадах, визначених у вказаних нормах.

Таке тлумачення відповідачем Рішення Конституційного Суду України є помилковим, оскільки воно суперечить пункту 3 резолютивної частини Рішення КСУ № 1-р/2020, який передбачає, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б»-«г» статті 54 Закону №1788 в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 №213-VIII для осіб, які працювали до 01.04.2015 на посадах, визначених у вказаних нормах.

Тобто, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення роз'яснив порядок його виконання, зокрема що застосуванню підлягає стаття 13 Закону №1788 в редакції до внесення змін Законом України від 02.03.2015 №213-VIII до осіб, які до внесення змін в Закон №1788 (до 01.04.2015) вже працювали на відповідних посадах.

Проте, це не означає, що пільговий стаж таким особам необхідно обчислювати станом на 01.04.2015, а не на момент звернення за призначенням пільгової пенсії, оскільки обчислення пільгового стажу станом на 01.04.2015 буде суперечити змісту пункту 3 резолютивної частини Рішення КСУ № 1-р/2020, а само Рішення КСУ втратить сенс.

Щодо наявності у позивача необхідного страхового та пільгового стажу для призначення пенсії, суд зазначає наступне.

Так, ГУ ПФУ в Харківській області своїм попереднім рішенням від 17.02.2022 № 184250007589 визначило страховий стаж ОСОБА_1 25 років 04 місяці 14 днів, а пільговий стаж за Списком 1 - 8 років 09 місяців 12 днів.

Після скасування вказаного рішення ГУ ПФУ в Харківській області в судовому порядку відповідачем було прийнято рішення від 09.05.2023 №184250007589 згідно з яким страховий стаж ОСОБА_1 складає 33 роки 04 місяці 13 днів. Пільговий стаж нараховувався станом на 01.04.2015 та становить 04 роки 07 місяців 18 днів.

В межах даної справи позивач не оскаржує зарахування відповідачем до її страхового стажу 33 роки 04 місяці 13 днів, проте не погоджується з тим, що її пільговий стаж за Списком 1 обраховано відповідачем станом на 01.04.2015, а не на дату звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.

Згідно з довідкою про підтвердження трудового стажу, для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів ОСОБА_1 працювала повний робочий день у ПрАТ "Шосткинський завод хімічних реактивів" з 29.06.2010 по 13.06.2019 та її пільговий стаж за Списком 1 становить 8 років 9 місяців 28 днів (а.с. 14).

Таким чином, на момент звернення позивачки до відповідача із заявою про призначення пенсії від 10.02.2022 позивачка мала понад необхідних 15 років стажу роботи та понад необхідних 7 років 6 місяців пільгового стажу роботи в умовах зайнятості повний робочий день на роботах (посадах), які віднесені до Списку №1, що було достатнім для призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2023 №184250007589 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах (список №1), у відповідності до п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 07 березня 2022 року, слід зазначити наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до п. 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 , 45 років вона досягла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Із заявою про призначення пенсії позивачка звернулася до органу Пенсійного фонду 10.02.2022.

Відтак, ОСОБА_1 звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії в межах місяця до досягнення пенсійного віку 45 років, тому вона має право на призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 07.03.2022.

За таких обставин, суд вважає, що з метою ефективного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 07.03.2022.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судові витрати в розмірі 1073,60 грн, сплачених за чеком від 27.06.2023.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.05.2023 №184250007589 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 07.03.2022.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар