Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
про встановлення судового контролю
26 вересня 2023 року Справа №200/10579/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду по справі №200/10579/21 від 14.12.2021, за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року у справі №200/10579/21 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволений частково. Визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_2 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії від 21.12.2020 з урахуванням висновків суду. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про поновлення пенсії від 21.12.2020 з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог - відмовлено. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 14 грудня 2021 року. Повний текст рішення виготовлений та підписаний 21 грудня 2021 року.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/10579/21 від 24.05.2022 року апеляційні скарги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 - задоволено. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 - змінено. Абзац четвертий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 викладений в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок». Абзац п'ятий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 викладений в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок». В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21- залишено без змін. Постанова у повному обсязі складена та підписана 24 травня 2022 року.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/10579/21 від 21.11.2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 - залишено без змін. Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 21 листопада 2022 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст.328 КАС України. Повне судове рішення складено 21 листопада 2022 року.
Таким чином рішення суду по справі №200/10579/21 набрало законної сили 24.05.2022 року.
06 січня 2023 року були видані виконавчі листи.
03 квітня 2023 року, від представника позивачів до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/10579/21, яка обґрунтована тим, що 14.03.2023 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) направлено виконавчі листи. Представник позивачів просив розглянути заяву без його участі та участі позивачів; витребувати від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідки про нараховану та виплачену пенсію та виписки-розпорядження про призначення пенсії позивачам; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року по справі №200/10579/21.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2023 заяву представника позивачів, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 14.12.2021 по справі №200/10579/21.
У травні 2023 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт про виконання рішення суду по справі №200/10579/21 від 14.12.2021, в якому було зазначено наступне, що Головним управлінням означене рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: Рішенням 914190165386 від 07.06.2022 здійснено поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 (додається); Рішенням 914190880645 від 07.06.2022 здійснено поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 (додається). Рішення суду в частині виплати пенсії також виконано в повному обсязі. Відповідно до пункту 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1), поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, шо є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, шо діяло на дату призначення пенсії. Відповідно до пункту 1.2 Порядку №22-1, заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (далі - Порядок №1596), яким визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам в уповноважених банках. Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до пункту 4 Порядку №1596 здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо). Відповідно до пункту 10 Порядку №1596, заява про виплату пенсії з відкриттям рахунка подається одержувачем: особисто до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України; через установи уповноваженого банку; через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису. Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у серпні 2022 року було проведено нарахування ОСОБА_1 поточного розміру пенсії та доплати за період з 07.10.2009 по 31.07.2022 року шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі ПАТ КБ «Приватбанк» (далі - Банк), однак Банком повернуто перераховані пенсійні кошти на рахунок Головного управління по причині закриття рахунку за заявою власника. Листом Головного управління №0500-1515-8/52476 від 31.08.2022 повідомлено пенсіонера про необхідність надання реквізитів актуального поточного рахунку для подальшої виплати пенсії (додається). Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у жовтні 2022 року було проведено нарахування ОСОБА_2 поточного розміру пенсії шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі ПАТ КБ «Приватбанк» (далі - Банк), однак Банком повернуто перераховані пенсійні кошти на рахунок Головного управління по причині закриття рахунку за заявою власника. Листом від 10.10.2022 №15078-14305/А-15/8-0500/22 повідомлено адвоката Акерман Н.І. про порядок надання ОСОБА_2 заяви про виплату пенсії через банківську установу відповідно до норм чинного законодавства України (лист 2 додається). Отже, виплату пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на даний час здійснювати немає можливості у зв'язку з відсутністю актуальних реквізитів для перерахування пенсійних коштів. Водночас, Головне управління звернуло увагу суду, що заяви про виплату пенсії або грошової допомоги, які долучені представником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адресовані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Таким чином, Головне управління вжило конкретні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/10579/21. На підставі вищевикладеного Головне управління просить прийняти звіт про виконання рішення Донецького адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/10579/21.
Представником позивачів, адвокатом Акерманом О.М. на адресу суду засобами «Електронного суду» у червні 2023 року були надані заперечення на звіт відповідача, в якому він зазначив наступне, що у своєму звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стверджує, що рішення суду в частині виплати пенсії виконано в повному обсязі. В той же час зазначає, що виплату пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на даний час здійснювати немає можливості у зв'язку з відсутністю актуальних реквізитів для перерахування пенсійних коштів. Водночас, Головне управління звертає увагу, що заяви про виплату пенсії або грошової допомоги, які долучені представником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адресовані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Представник позивачів адвокат Акерман О.М. зазначив наступне, що 07.10.2022 представник позивачів звернувся до відділу обслуговування громадян № 12 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та просив: долучити до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 заяву про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП БАНК» від 15.09.2022; пенсійні виплати ОСОБА_1 здійснювати на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП БАНК»; надіслати на адресу представника довідку про розмір нарахованої пенсії за віком ОСОБА_1 з дати поновлення по жовтень 2022 року, та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії; повідомити дату та спосіб виплати; долучити до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_2 заяву про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП БАНК» від 15.09.2022; пенсійні виплати ОСОБА_2 здійснювати на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП БАНК»; надіслати на адресу представника довідку про розмір нарахованої пенсії за віком ОСОБА_2 з дати поновлення по жовтень 2022 року, та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії; повідомити дату та спосіб виплати. Листами від 10.10.2022 та 03.11.2022 управління повідомило заявників, що для зміни реквізитів банку для отримання пенсії необхідно надати заяву за формою, наведеною в Додатку 1 до Порядку №1596, про перерахування пенсії через рахунок у банку особисто до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, засобами вебпорталу Пенсійного фонду України або така заява може бути надіслана установою уповноваженого банку до органу Пенсійного фонду. Тобто, твердження УПФУ в Донецькій області не відповідають дійсності, тому що заявниками були надані актуальні банківські рахунки пенсіонерів для перерахування пенсії. Представник позивачів зауважив, що таким чином відповідач не виконав резолютивну частину рішення, крім того, відповідно до рішень ГУПФУ від 08.06.2022 про перерахунок пенсії в графі особливості зазначено, що не підлягають перерахунку пенсії призначені за рішенням суду. Територіальні органи ПФУ не наділені правом на власний розсуд визначати розмір пенсії. Розмір пенсії розраховується та змінюється в порядку, передбаченому ст. 27, 42 Закону 1058-ІV незалежно від того, чи особа постійно проживала на території України чи виплату пенсії поновлено за рішенням суду. Представник позивачів зауважив, що розмір пенсії розраховується та змінюється незалежно від того, чи було судом в резолютивній частині рішення суду покладено зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії. Отже, за змістом звіту управління не здійснює виплату пенсії та не має наміру виплачувати пенсію у передбаченому Законом розмірі. Представник позивачів закцентував свою увагу на тому, що Управління свідомо тривалий час знущається з пенсіонера, демонструючи неповагу до громадян України похилого віку та просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати новий звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року по справі № 200/10579/21, та накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Про надходження звіту на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, представник позивачів адвокат Акерман О.М. був повідомлений належним чином, про що свідчить наявний у нього кабінет «електронного суду» де в графі «Доставлено» стоїть відповідна відмітка, а в графі «дата встановлення статусу» зазначено 22.05.2023.
Відповідач про надходження заперечень на його звіт від представника позивачів адвоката Акермана О.М., був повідомлений належним чином, відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції № 164919 про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС, де зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області отримало зазначені заперечення 20.06.2023.
Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
На підставі зазначеного, з огляду на запровадження на території України воєнного стану, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи, сторони в судове засідання не викликались. Розгляд зазначеного звіту відповідача та наданих заперечень представника позивачів адвоката Акермана О.М. проводився у порядку письмового провадження.
Розглянувши звіт щодо виконання судового рішення та заперечення представника позивачів про накладення штрафу на керівника відповідача, зобов'язання відповідача подати новий звіт про виконання рішення суду, суд встановив наступне.Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року у справі №200/10579/21 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволений частково. Визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неналежного розгляду заяви 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_2 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення пенсії від 21.12.2020 з урахуванням висновків суду. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про поновлення пенсії від 21.12.2020 з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог - відмовлено. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь Державного бюджету України (Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/10579/21 від 24.05.2022 року апеляційні скарги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 - задоволено. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 - змінено. Абзац четвертий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 викладений в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок». Абзац п'ятий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21 викладений в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок». В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі №200/10579/21- залишено без змін. Постанова у повному обсязі складена та підписана 24 травня 2022 року.
Отже з урахуванням змін відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2022 року, визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42172734) щодо неналежного розгляду заяви від 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ); визнано протиправною бездіяльність Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42172734) щодо неналежного розгляду заяви від 21.12.2020 про поновлення пенсії ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ); зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок.
Відповідно до наданого на адресу суду звіту відповідача щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/10579/21 від 14.12.2021 з урахуванням змін внесених відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2022, з якого вбачається що відповідачем відповідно до рішень №914190165386 від 08.06.2022 «Про перерахунок пенсії» та №914190880645 від 08.06.2022 «Про перерахунок пенсії» був зроблений перерахунок пенсії, доказів щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до суду надано не було, що також вбачається з заперечень наданих на звіт відповідача, представником позивачів адвокатом Акерманом О.М.
В той же час відповідач зауважує, що рішення суду в частині виплати пенсії також виконано в повному обсязі, а саме відповідач зазначив, що відповідно до пункту 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, шо є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, шо діяло на дату призначення пенсії. Відповідно до пункту 1.2 Порядку №22-1 заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596 (далі - Порядок №1596), яким визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам в уповноважених банках. Виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до пункту 4 Порядку №1596 здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо). Відповідно до пункту 10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії з відкриттям рахунка подається одержувачем: особисто до органу Пенсійного фонду України за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України; через установи уповноваженого банку; через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису. Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у серпні 2022 року було проведено нарахування ОСОБА_1 поточного розміру пенсії та доплати за період з 07.10.2009 по 31.07.2022 року шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі ПАТ КБ «Приватбанк» (далі - Банк), однак Банком повернуто перераховані пенсійні кошти на рахунок Головного управління по причині закриття рахунку за заявою власника. Листом Головного управління №0500-1515-8/52476 від 31.08.2022 повідомлено пенсіонера про необхідність надання реквізитів актуального поточного рахунку для подальшої виплати пенсії (додається). Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у жовтні 2022 року було проведено нарахування ОСОБА_2 поточного розміру пенсії шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі ПАТ КБ «Приватбанк» (далі - Банк), однак Банком повернуто перераховані пенсійні кошти на рахунок Головного управління по причині закриття рахунку за заявою власника. Листом від 10.10.2022 №15078-14305/А-15/8-0500/22 повідомлено адвоката Акерман Н.І. про порядок надання ОСОБА_2 заяви про виплату пенсії через банківську установу відповідно до норм чинного законодавства України (лист 2 додається). Отже, виплату пенсії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на даний час здійснювати немає можливості у зв'язку з відсутністю актуальних реквізитів для перерахування пенсійних коштів. Таким чином, Головне управління вжило конкретні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/10579/21. На підставі вищевикладеного Головне управління просить прийняти звіт про виконання рішення Донецького адміністративного суду від 14 грудня 2021 року у справі № 200/10579/21.
В той же час, судом при винесенні ухвали про встановлення судового контролю від 17.04.2023 було встановлено, що позивачами на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області були надані заяви від 07.10.2022 року з проханням долучити до матеріалів пенсійної справи позивачів заяву про перерахування пенсійних виплат на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП БАНК» від 15.09.2022 року; пенсійні виплати позивачам здійснювати на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП БАНК»; надіслати на адресу представника позивачів довідку про розмір нарахованої пенсії за віком позивачів з дати поновлення по жовтень 2022 року та виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії; повідомити дату та спосіб виплати.
Відповідно до висновків викладених у постанові Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/10579/21 від 24.05.2022 де було зазначено, що - «частиною другою статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09 липня 2003 року (далі Закон №1058-ІV) встановлено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок - №22-1).
Відповідно до пункту 1.3 Порядку №22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Тобто, пунктом 1.5 Порядку №22-1 передбачено можливість подачі заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018р. у справі № 757/12134/14-а.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, до відповідача звертався представник позивача на підставі нотаріально завіреної довіреності з проставленим апостилем.
Згідно пункту 2.8. Порядку №22-1, поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
За приписами пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до положень пункту 4.3 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
За змістом Порядку № 22-1 (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), подання документу, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), необхідне для визначення територіальної підвідомчості органу уповноваженого для вирішення питання щодо призначення/поновлення пенсії, тобто відповідного органу ПФУ.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що оскільки позивач є громадянином України, який постійно проживає на території держави Ізраїль, відтак подання ним документу із зазначенням постійного місця проживання в Україні є неможливим, а тому не подання такого документу не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії.
Як і не може бути підставою для відмови у поновленні пенсії не пред'явлення паспорта, оскільки, як вже було зазначено, особі необов'язково надавати саме паспорт відповідно до Порядку №22-1, необхідно лише надати будь-який документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік, що було зроблено позивачами.»
Окрім цього, суд зауважує, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім того, пенсії за віком відповідають ознакам такої категорії як власність, а тому не залежать від місця проживання особи пенсіонера, а її протиправне позбавлення буде порушенням гарантій, передбачених частиною четвертою статті 41 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності; право приватної власності є непорушним.
Поряд з цим, відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-VI (далі - Закон № 1058).
Аналізуючи зазначені норми права, суд доходить висновку, що, за загальним правилом, право на призначення (перерахунок, поновлення) пенсії мають громадяни України незалежно від місця проживання та іноземці і особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, на умовах та порядку, передбачених законодавством або міждержавними угодами.
Зазначений підхід узгоджується із позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 30 січня 2020 року у справі №489/5194/16-а та від 30 вересня 2021 року у справі № 540/4060/20.
Згідно статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії виплачуються за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
Відповідно до інформації наявної на сайті Міністерства фінансів України за посиланням: https://mof.gov.ua/uk/upovnovazheni-banki-shhodo-obslugovuvannja-zarplatnih-proektiv, відповідно до вимог пункту 4 Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1231, Міністерство фінансів України публікує перелік уповноважених банків станом на 01.02.2022. На сьогодні уповноваженими є 46 банків, серед яких під номером 29 зазначений АТ КБ «ОТП Банк».
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що представником позивачів на адресу відповідача після набрання законною силою рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року по справі №200/10579/21 були скеровані заяви від 07.10.2022 з проханням пенсійні виплати здійснювати на банківський рахунок відкритий в АТ «ОТП Банк», що також не заперечується відповідачем але не зазначається жодним чином у його звіті щодо наявних актуальних рахунків позивачів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Метою продовження процесуального строку, встановленого судом, є сприяння особі у реалізації процесуального права та/або виконанні процесуального обов'язку. Доцільність продовження процесуального строку обумовлюється рівнем ймовірності, наскільки таке продовження буде ефективним у контексті не тільки реалізації особою процесуального права та/або виконанні процесуального обов'язку, а й правової визначеності учасників матеріально-правових відносин, спір між якими вирішується із застосуванням процесуальних засобів.
Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
При розгляді звіту про виконання судового рішення судом було встановлено, що позовні вимоги позивачів були не виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд дійшов висновку, що відповідачем було проігноровано висновки викладені в рішенні суду від 14.12.2021 року по справі №200/10579/21 з урахуванням змін внесених постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24.05.2022.
Суд зазначає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Окрім цього, слід наголосити, що статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до приписів частини другої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Суд звертає увагу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що управління зобов'язано виконати рішення суду шляхом поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок так само як і поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок, відповідно до висновків суду, викладених у даному рішенні, враховуючи також те, що позивачами на адресу відповідача були надані актуальні банківські рахунки позивачів відкритих в АТ «ОТП Банк».
Зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виконання та врахування висновків суду по справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, враховуючи, що по суті управлінням тільки була перерахована пенсія, що підтверджується відповідними доказами (рішеннями) але виплату пенсії позивачам не було поновлено, що підтверджується запереченнями представника позивачів адвокатом Акерманом О.М. та опосередковано вбачається зі звіту поданого відповідачем на виконання рішення суду, суд приходить до висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.05.2023 не підлягає прийняттю судом.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не реалізовано завершення судового процесу у даній справі, оскільки не досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення. Таким чином судом не приймається звіт відповідача від 19.05.2023 №0500-0902-7/42529, оскільки обставини, зазначені в ньому не є доказом виконання рішення суду.
З метою недопущення порушення прав позивачів, суд дійшов висновку про необхідність встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 у справі № 200/10579/21.
Суд звертає увагу відповідача, що відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічна норма закріплена в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Стосовно клопотання представника позивачів про накладення штрафу за невиконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Як вище зазначалось, відповідно до приписів частини другої статті 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу застосовується не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
В даному випадку, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вчинюються дії щодо виконання судового рішення, але такі дії не свідчать про повне виконання судового рішення, суд вважає за необхідне надати відповідачу додатковий строк для виконання судового рішення.
Враховуючи викладені обставини, суд також вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк, а саме 30 днів з дня набрання даною ухвалою законної сили для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду 14.12.2021.
Підсумовуючи вищенаведене суд дійшов висновку, що заява представника позивача про накладення штрафу за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду та зобов'язання подати новий звіт про його виконання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 9, 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача про накладення штрафу за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду та зобов'язання подати новий звіт про його виконання - задовольнити частково.
В затверджені звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.05.2023 №0500-0902-7/42529 про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року по адміністративній справі № 200/10579/21 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року по адміністративній справі №200/10579/21 протягом 30 днів з дня набрання законної сили цієї ухвали суду.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у 30-ти денний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.12.2021 року по адміністративній справі №200/10579/21.
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 та Берман Ельвіри Йосипівни про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Копію ухвали направити учасникам справи, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для виконання рішення.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя І.О. Голошивець