Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
25 вересня 2023 року Справа №200/1213/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., ознайомившись із заявою представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса 84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 у справі №200/1213/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності відповідача, що є правонаступником прав та обов'язків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, виражену у відмові в призначенні ОСОБА_1 , дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , щомісячних страхових виплат у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», протиправною; зобов'язання відповідача повторно переглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення їй щомісячних страхових виплат у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» задоволено частково. Вирішено:
Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови в призначенні позивачу страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 , та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №200/1213/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 у справі № 200/1213/23 залишено без змін.
20.09.2023 на адресу Донецького окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду.
Згідно з ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 378 КАС України).
Ст.378 КАС України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту заяви про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення та питання щодо залишення без руху вказаних заяв.
Відповідно до ч. 10 ст. 169 КАС України заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки дії суду в разі надходження заяви про відстрочення і розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення КАС України окремо не врегульовано, суд вважає за можливе на підставі ч.6 ст.7 КАС України застосувати до вказаних правовідносин за аналогією закону положення ст. 160, 161, 169, 171 КАС України.
За приписами п.6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08.07.2011 № 3674-VI “Про судовий збір” (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно з ч.1 ст.3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Ч.1 ст. 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із п.п. 6 п.3 ч.2 ст.4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення сплачується судовий збір у розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому необхідно звернути увагу на те, що норма п.п.6 п.3 ч.2 ст. 4 Закону № 3674-VI має більш нову редакцію, ніж норма п.3 ч.2 ст.3 Закону № 3674-VI, на підставі якої судовий збір не справляється за подання заяви про заміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік” від 03.11.2022 №2710-IX визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становить 2684 гривень.
При цьому згідно з ч.3 ст. 4 цього Закону при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Заявником судовий збір за подання до адміністративного суду заяви про відстрочення виконання рішення суду не сплачений.
У зв'язку з чим, заявнику необхідно сплатити судовий збір у розмірі 805,20 гривень х 0,8 = 644,16 гривень за подачу заяви про відстрочення виконання рішення суду до Донецького окружного адміністративного суду.
Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.dn.court.gov.ua) в розділі "Судовий збір".
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги приписи ч.6 ст.7 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність застосування у даному випадку положення ст.169 КАС України щодо залишення без руху заяви про відстрочення виконання рішення суду.
Також слід роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений строк, відповідно до п.1 ч. 4 ст. 169 КАС України заява буде повернута позивачеві без розгляду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 7, 161, 169, 241, 248, 256, 293, 294, 370, 378 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 у справі № 200/1213/23 - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом семи днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху, шляхом надання доказів сплати судового збору у розмірі 644,16 гривень, роз'яснивши при цьому заявнику, що у разі не усунення недоліків заява буде вважатись неподаною та повернута судом без розгляду.
У зазначений строк позивач повинен надіслати суду документи на виконання ухвали через особистий кабінет в системі “Електронний суд” або електронною поштою на е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.В. Шинкарьова