Справа № 405/5024/23
Провадження №3/405/1080/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Плохотніченко Л.І. за участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Кривенка М.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ГУ ДПС у Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка працює продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що належить ФОП ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: по АДРЕСА_1 , заміжня, має на утриманні неповнолітню дитину 2009 року народження,
за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №000907 від 13.07.2023, 13.07.2023, о 13 год. 30 хв., при фактичній перевірці господарської одиниці -, магазину Черняхівські ковбаси» за адресою: АДРЕСА_2 , який належить ФОП « ОСОБА_3 продавець ОСОБА_1 порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків, а саме: роздрукування розрахункових документів не встановленої форми, відсутність обов'язкових реквізитів фіскального чеку, відсутній код товарної категорії згідно УКТ ЗЕД та цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої (згідно додатку №1), чим порушено п. 2. п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 яка про день, час та місце розгляду справи, що призначався на 19.09.2023 була повідомлена належним чином шляхом отримання 04.08.2023 судової повістки засобами телефонного зв'язку (SMS-повідомлення), - в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, клопотання від ОСОБА_1 про перенесення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності до суду не надходили.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Кривенко М.П. в судовому засіданні 19.09.2023 заявив про можливість розгляду справи за відсутності його підзахисної, яка свою вину у вчиненні 13.07.2023 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП, за обставин зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, - не визнає. Також підтримала письмові пояснення, які нею подані через канцелярію суду. Просила провадження по справі закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП. Крім того, просив звернути увагу суду, що не встановлено такого обов'язку ОСОБА_1 як внесення обов'язкових реквізитів до фіскального чеку, внесення до нього коду товарної категорії згідно УКТ ЗЕД та цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої чи обов'язку контролю за їх внесенням.
Заслухавши пояснення захисника - адвоката Кривенка М.П., вивчивши протокол про адміністративне правопорушення № 000907 від 13.07.2023 та додані до нього матеріали, в тому числі письмові пояснення по суті складеного протоколу, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.ст.251,252,280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 встановлено, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в ст. 62 Конституції України, презумпції невинності.
Диспозицією ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачається адміністративна відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначаються ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 року зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до п. б ч. 2 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця .
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.
Обов'язок щодо збирання доказі покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Головним державним інспектором відділу фактичних перевірок управління податкового аудиту ГУ ДПС у Кіровоградській області Пєтковим Ю.В. не було перевірено посадові інструкції осіб, які працюють у магазині, та складений протокол про адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 , яка не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 155-1 КУпАП.
Наведене дає підстави для висновку, що достатніх, повних і об'єктивних доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, не здобуто і на розгляд не подано.
Так, ч.1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який … встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку». А згідно з положеннями ч.3 ст.6 Конвенції кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту; захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя, тощо.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , до відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 7, 155-1, 247, 283-291 КпАП України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Леонід Іванович Плохотніченко