Справа №2-4795/2010р
07 вересня 2010 року Ленінський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого судді: Кротінова В.О.
при секретарі: Шелістової Ю.К.
за участю позивачки: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Донецька справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій неправомірними про зобов»язаня зробити перерахунок грошового утримання при народженні дитини,-
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій неправомірними про зобов»язаня зробити перерахунок грошового утримання при народженні дитини, посилаючись на те, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину ОСОБА_2. З грудня 2007 р. вона перебуває на обліку в УПСЗН Ленінської районної в м. Донецьку Ради та отримує одноразову допомогу при народженні дитини, але як вважає позивачка ця допомога сплачується їй не в повному обсязі. Крім того згідно до ст. 12 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми » розмір допомоги при народженні дитини у 2007 році встановлений у розмірі 22,6 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років. У 2007-2008 роках даний вид державної допомоги був виплачений їй відповідачем у розмірі нижче встановленого законодавством (8500 грн. з яких 3400 гривень у листопаді 2007 року та щомісячно з 01.12.2007 року по 30.11.2008 року по 425 гривень).
Вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради за заявою про перерахунок та доплату виплачених їй сум допомоги при народженні дитини виходячи з встановлених законом розмірів, а саме у розмірі 22,6 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років, але їй було відмовлено.
Вважає, що сума недоплати грошової допомоги при народженні дитини складає 2122 гривень.
Просила суд визнати дії відповідача неправомірними в частині відмови у перерахунку та виплаті недоотриманих сум держаної допомоги при народженні дитини у розмірі 22,6 прожиткових мінімумів для дитини віком до 6 років, та стягнути з відповідача недоотриману суму державної їй допомоги при народженні дитини у розмірі 2122 гривень.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, та просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача за дорученням Дорошева Г.І. у судове засідання не з'явилась, про час слухання справи була повідомлена належним чином, надала заперечення до позову де вказала, що позивачка перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради та отримувала допомогу при народженні дитини як застрахована особа у повному обсязі згідно з діючим законодавством. Допомога при народженні дитини була призначена позивачці згідно абзацу 2 частини 2 ст.56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», рішення Конституційного суду від 09.07.07 року №6-рп не конституційним не визнаний, тобто у розмірі 8500,00гривень (одноразово у розмірі 3400,00 грн., і по 425 гривень щомісячно протягом року з грудня 2007 року по листопад 2008 року. У зв'язку з наведеним просила у задоволенні позову позивачці відмовити та просила суд розглядати справу у її відсутність.
Суд, заслухав пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 здійснює догляд за малолітньою дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Ленінського РУЮ у м. Донецьку 11.12.2007р. (а.с.14).
Статтею 3 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно довідки УПСЗН Ленінської районної в м. Донецьку Ради ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної в м. Донецьку Ради з грудня 2007 р. та отримувала одноразову допомогу при народженні дитини
до 01.01.2008 року відповідно до вимог ст.. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», допомога при народженні дитини з 01.01.2008 року для осіб застрахованих у галузі загальнообов»язкового соціального страхування та осіб незастрахованих призначається на підставі ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 р. у редакції від 01.01.2008 року, а також на підставі ЗУ «Про Державний бюджет України за 2008 р.» у наступному розмірі у відповідності до довідки (а.с.10-11): з грудня 2007 року по листопад 2008 рік по 425 грн., щомісячно.
Органи праці та соціального захисту населення є розпорядниками бюджетних коштів при здійсненні наданих повноважень та приймають участь в бюджетному процесі на стадій виконання. Відповідно до ст.51 Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.
Відповідно до вимог Конституції України та ст..ст. 11, 34 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчі органи місцевих влад виконують надані їм Законом делеговані повноваження та є підконтрольними і підзвітними з питань здійснення цих повноважень відповідним органам виконавчої влади та вповноважені діяти лише в межах та на підставі Закону та наданих їм повноважень. Статтею 67 цього Закону передбачено, що Держава фінансує у повному обсязі здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади. Кошти, необхідні для здійснення органами місцевого самоврядування цих повноважень, щороку передбачаються в Законі України про Державний бюджет України. Рішення органів державної влади, які призводять до додаткових видатків органів місцевого самоврядування обов'язково супроводжуються передачею їм необхідних фінансових ресурсів, та виконуються органами місцевого самоврядування в межах переданих їм фінансових ресурсів.
Ст. 23 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік” та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007р. № 107-17 внесені зміни до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною та допомоги при народженні дитини.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 р.» № 489-V від 19.12.2006 р. було встановлено, що допомога при народжені дитини, здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 гривень, з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень та решти протягом 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і ця норма Закону не визнана неконституційною.
Враховуюче вищевикладене, управлінням праці і соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради під час здійснення своїх повноважень з виплати допомоги ОСОБА_1 були дотримані вимоги чинного законодавства, усі рішення та дії приймались та вчинялись у межах наданих повноважень, своєчасно та в повному обсязі, а вимоги позивачки щодо стягнення коштів та встановлення розмірів виплат щомісячної грошової допомоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки в судовому засіданні не встановлено будь-яких порушень прав позивачки з боку відповідача.
На підставі вищевикладеного і керуючись ст.. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, ЗУ „Про державний бюджет України на 2008 рік” , ст. ст. ст.ст. 10, 60, 209,212-215 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку Ради про визнання дій неправомірними в частині відмови у перерахунку та виплаті недоотриманих сум держаної допомоги при народженні дитини у розмірі 22,6 прожиткових мінімумів для дитини віком до 6 років - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через суд першої інстанції в 10-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя: