Справа № 2-6615/10
Іменем України
07 червня 2010 року Краснолуцький міський суд Луганської області
у складі: головуючого - судді Наваляного Т.Д.
при секретарі Кудіновій Л.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Красний Луч цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління ПФУ у м. Красний Луч про визнання дій УПФУ неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу згідно Закону України “Про соціальний захист дітей війни”,
У травні і 2010року позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій УПФУ незаконними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни .
В обґрунтування позову зазначив, що Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області в порушення вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп неправомірно відмовило йому в підвищенні пенсії як „ дитині війни ” за період 2007- 2008 року. Розмір невиплаченої соціальної допомоги за цей період складає 2150 ,90грн.
До суду від позивача надійшли заява про розгляд справи без його участі у зв'язку з похилим віком та поганим станом здоров'я.
У судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала. так як оскаржувані дії вчинені відповідно до Закону, в межах повноважень Управління Пенсійного Фонду України в м. Красний Луч, без порушення прав і інтересів позивача.
Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини по даному позову регулюються Конституцією України, законом України «Про державний бюджет на 2006 р.» «Про державний бюджет на 2007 р.» «Про державний бюджет на 2008 р.», Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (02 вересня 1945 року) було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни, що підтверджується посвідченням , виданим УП та СЗН в м. Красний Луч
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, що набрав чинності з 1 січня 2007 р. (із змінами від 15 березня 2007 р.), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн. Крім цього цією статтею передбачено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2007 р. застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн.06 коп., 415 грн.11 коп.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення статті 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнанні такими, що не відповідають Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний перерахувати та виплатити позивачу доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму на одну особу.
Розглядаючи позовні вимоги про визнання бездіяльності відповідача незаконними та зобов'язання здійснити підвищення пенсії як дитині війни у 2008 року суд виходить з наступного.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Таким чином, відповідач зобов'язаний був перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з 22 травня 2008 року по 31.12.2008 року з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, встановленого статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року.
На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановлених для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлених розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 147 Конституції України передбачено, що єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України. Лише Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії після винесення Конституційним судом рішень від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007.
Встановлені статтею 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни ” виплати встановлюють соціальні гарантії для позивача, тому відповідно до вимог ст. 92 Конституції України, суд не приймає до уваги розмір допомоги встановлений ст. 8 Постанови Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року.
Відповідно до ст. 46 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно до позовних вимог позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 2150грн.9 0 коп.. Разом з тим, оскільки способом вирішення спору є спонукання певних дій, суд вважає за необхідне не визначати конкретну суму.
В цій частині позовних вимог суд вважає необхідним позивачу відмовити за необґрунтованістю.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що позивач пропустив річний строк звернення до суду з адміністративним позовом з поважних причин, тому що він є особою похилого віку та про події стало відомо тільки після висвітлення них відомостей в засобах масової інформації, тому суд вважає за можливе цей строк поновити, а саме поновити позивачу пропущений строк звернення до суду.
Згідно ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Однак, відповідач не наполягає відмовити позивачу у задоволені адміністративного позову у зв'язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області щодо невиплати позивачеві підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, незаконною та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Красний Луч Луганської області донарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05. 2008 року по 31.12.2008 року.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 19.12.2006 року № 489-V, Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Законом України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05. 2008 року,-
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області про визнання дій УПФУ неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 пропущений процесуальний строк звернення до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Красний Луч Луганської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області неправомірними та зобов'язання нарахування та виплати щомісячної державної соціальної допомоги згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" .
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області щодо відмови у донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 надбавки до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07. 2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Красний Луч Луганської області донарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 надбавку до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12. 2007 рік та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року, з урахуванням раніш виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Краснолуцький міський суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: