Справа № 420/19373/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань: № 9/3-1637 від 30.12.2021 р. починаючи з 01.04.2019 р., № 9/3-1460 від 11.07.2023 р. починаючи з 01.02.2020 р., № 9/3-1461 від 11.07.2023 р. починаючи з 01.02.2021 р. № 9/3-1462 від 11.07.2023 р. починаючи з 01.02.2022 р., № 9/3-1463 від 11.07.2023 р. починаючи з 01.02.2023 р. з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Департаментом з питань виконання кримінальних покарань виготовлено довідки № 9/3-1637 від 30.12.2021 р., № 9/3-1460 від 11.07.2023 р., № 9/3-1461 від 11.07.2023 р., № 9/3-1462 від 11.07.2023 р., № 9/3-1463 від 11.07.2023 р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 р., на 01.01.2020 р., на 01.01.2021 р., на 01.01.2022 р., на 01.01.2023 р., які надано відповідачу для здійснення перерахунку. Проте, листами від 26.06.2023 р. № 2100-0209-8/18963 та від 26.07.2023 р. № 2100-0209-8/23249 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку, оскільки нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262. Вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує його право на належний рівень пенсійного забезпечення.
Ухвалою від 02.08.2023 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
10.08.2023 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що відповідно до приписів ч.4 ст.63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України та з урахуванням положень п.1 Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019 р. № 804. 05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними, зокрема, п.п.1, 2 Постанови № 103. До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови № 103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалась в попередньо встановлених розмірах. Зауважує, що у 2018 році проведено перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, а надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено. Стверджує, що ГУ ПФУ в Херсонській області діяло у межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства. Також вказує на порушення позивачем строків звернення до суду.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
30.12.2021 р. Департаментом з питань виконання кримінальних покарань виготовлено довідку № 9/3-1637 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019 р.
17.06.2023 р. представник позивача звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із адвокатським запитом, в якому просила повідомити чи здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 р. № 9/3-1637.
Листом від 26.06.2023 р. № 2100-0209-8/18963 відповідач повідомив, що 05.03.2019 р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, п.п.1, 2 Постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалось. Враховуючи зазначене, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.12.2021 р. № 9/3-1637.
Також Департаментом з питань виконання кримінальних покарань виготовлено довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 11.07.2023 р. № 9/3-1460 за нормами, чинними на 01.01.2020 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1461 за нормами, чинними на 01.01.2021 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1462 за нормами, чинними на 01.01.2022 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1463 за нормами, чинними на 01.01.2023 р.
17.06.2023 р. представник позивача звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області із адвокатським запитом, в якому просила повідомити чи здійснено ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463.
Листом від 26.07.2023 р. № 2100-0209-8/23249 відповідач повідомив, що право на перерахунок пенсії, призначеної за Законом № 2262, пов'язане із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а механізм надання довідок для перерахунку пенсій визначено Порядком № 45. Діючим військовослужбовцям не підвищувались посадові оклади та оклади за спеціальним (військовим) званням після 01 січня 2018 року. Крім цього, відсутнє відповідне рішення Уряду про зміну посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців. Враховуючи зазначене, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9 Закону № 2011).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011).
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст.43 Закону № 2262 міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" від 13.02.2008 р. №45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Таким чином, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз.4 пп.1 п.5 Постанови № 704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 Постанови № 704).
При цьому пп.2 п.5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05.03.2019 р. - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону № 2011.
Як вбачається із довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-1637 від 30.12.2021 р., її складові зазначені за нормами, чинними на 05.03.2019 р.
Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок пенсії за довідкою Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 р. № 9/3-1637, оскільки ОСОБА_1 дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов.
Що стосується підстав для перерахунку пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463, суд зазначає наступне.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року.
Згідно з пунктом 2 Постанови № 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції на дату прийняття) передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21.02.2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: 4. "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
Постанова № 103 набула чинності 24 лютого 2018 року.
Отже, станом на 01.03.2018 р. пункт 4 Постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.
Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, яким були внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст.1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст.6 Закону № 2017-III).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Кабінет Міністрів України визначив як розрахункову величину обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу саме прожитковий мінімум для працездатних осіб. При внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704 пунктом 6 Постанови № 103 було змінено тільки дату визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Пунктом 3 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1774-VІІІ від 06.12.2016 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2017 р. визначено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Враховуючи, що пунктом 6 Постанови № 103 були внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704 і ці зміни визнанні судом протиправними та скасовані, з 01.01.2020 р. положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законами України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік" у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Вищевказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 02.08.2022 р. у справі № 440/6017/21, від 09.05.2023 р. у справі № 380/5158/22, від 08.05.2023 р. у справі № 520/12159/21, від 11.04.2023 р. у справі № 240/21362/21, від 04.04.2023 р. у справі № 120/5264/22, від 30.03.2023 р. у справі № 320/9431/21, від 16.03.2023 р. у справі № 500/8486/21, від 28.02.2023 р. у справі № 380/18850/21, від 06.02.2023 р. у справі № 160/2775/22, від 16.11.2022 р. у справі № 160/648/22-а, від 22.09.2022 р. у справі №500/3840/21, від 14.09.2022 р. у справі № 500/1886/21, від 12.09.2022 р. у справі № 500/1813/21, від 31.08.2022 р. у справі №120/8603/21-а, від 22.06.2023 р. у справі №500/1995/21.
Як встановлено судом, Департаментом з питань виконання кримінальних покарань з урахуванням листа Міністерства юстиції України від 06.03.2023 р. № 27024/16.3.2/32-23 складено довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 11.07.2023 р. № 9/3-1460 за нормами, чинними на 01.01.2020 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1461 за нормами, чинними на 01.01.2021 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1462 за нормами, чинними на 01.01.2022 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1463 за нормами, чинними на 01.01.2023 р.
Вказані довідки для перерахунку пенсії позивача видані Департаментом з питань виконання кримінальних покарань станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022 р., 01.01.2023 р., оскільки у 2020, 2021, 2022, 2023 роках відбулися зміни в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, в сторону його збільшення.
Відтак, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", "Про Державний бюджет України на 2021 рік", "Про Державний бюджет України на 2022 рік", "Про Державний бюджет України на 2023 рік", виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону № 2262, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
У довідках від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463 Департамент з питань виконання кримінальних покарань здійснив розрахунок посадового окладу та окладу за військове звання позивача з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 01 січня відповідного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.
Як наслідок, в довідках зазначено перерахований розмір надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, які розраховуються з огляду на розмір посадового окладу та окладу за військове звання. Також вказано розмір премії за прирівняною посадою станом на 01.01.2020 р., 01.01.2021 р., 01.01.2022, 01.01.2023 р.
Суд зауважує, що в порівнянні з розміром грошового забезпечення на 05.03.2019 р., розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2020 р., з 01.01.2021 р., з 01.01.2022 р., з 01.01.2023 р. збільшився (з 8111,60 грн. до 9316,10 грн.; з 9316,10 грн. до 10132,94 грн.; з 10132,94 грн. до 10853,71 грн.; з 10853,71 грн. до 11367,53 грн.).
Таким чином, у зв'язку з отриманням довідок від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463 у ГУ ПФУ в Херсонській області виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Згідно із пунктом 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч.2, 3 ст.51 Закону № 2262. В силу приписів ст.51 Закону № 2262-ХІІ пенсія позивача підлягає перерахунку з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 0102.2020 р., 01.02.2021 р., 01.02.2022 р., 01.02.2023 р.
З огляду на викладене, бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463, виданих Департаментом з питань виконання кримінальних покарань, є протиправною.
Підсумовуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення від 30.12.2021 р. № 9/3-1637, від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463, виданих Департаментом з питань виконання кримінальних покарань, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 р. № 9/3-1637, починаючи з 01.04.2019 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, починаючи з 01.02.2020 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, починаючи з 01.02.2021 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, починаючи з 01.02.2022 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1463, починаючи з 01.02.2023 р. з урахуванням виплачених сум.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо пропуску позивачем шестимісячного строку звернення до суду, оскільки спірним при розгляді справи є правомірність не проведення перерахунку пенсії на підставі заяви позивача за довідками Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 р. № 9/3-1637, від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463, про що повідомлено листами від 26.06.2023 р. № 2100-0209-8/18963 та від 26.07.2023 р. № 2100-0209-8/23249, при цьому позивач звернувся до суду 31.07.2023 р., тобто в межах строку, передбаченого ст.122 КАС України.
При цьому суд враховує позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 02.03.2021 р. у справі № 758/7700/17, згідно якої у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, з моменту отримання грошових виплат, при отриманні від органу Пенсійного фонду України повідомлення про призначення пенсії, відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду адміністративної справи суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, то з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 858,88 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 р. № 9/3-1637, від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, від 11.07.2023 р. № 9/3-1463.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 30.12.2021 р. № 9/3-1637, починаючи з 01.04.2019 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1460, починаючи з 01.02.2020 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1461, починаючи з 01.02.2021 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1462, починаючи з 01.02.2022 р., від 11.07.2023 р. № 9/3-1463, починаючи з 01.02.2023 р. з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 88 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко