Рішення від 21.09.2023 по справі 200/4525/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2023 року Справа№200/4525/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02 серпня 2023 року засобами поштового зв'язку позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача-1, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, відповідача-2, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення відповідача-1 від 14.07.2023 №914270165907 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати відповідача-2 здійснити переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням пільгового стажу роботи на ВП «Шахта «Міусинська» ДП «Донбасантрацит» у період з 23.02.1998 по 30.09.1998, на ДВАТ шахта «Краснолуцька» ДП ДХК «Донбасантрацит» у період з 12.10.1998 по 01.01.2004, та на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» у період з 09.03.2005 по 07.07.2023, починаючі з дня звернення до відповідача, а саме з 10.07.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що з 2009 року він отримував пенсію по інвалідності. 10 липня 2023 року він звернувся до органу Пенсійного Фонду України с заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням відповідача-1 від 14.07.2023 №914270165907 було відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку про відсутністю права на перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення за перерахунком вік заявника - 47 років, стаж на підземних роботах становить 17 років 10 місяців 17 днів.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відзиву на позовну заяву не подало.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало відзив на позовну заяву, в якому просило відмовити задоволенні позовних вимог, оскільки спірне рішення було прийнято за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Відповідно розрахунку стажу періоди роботи з 23.02.1998 по 30.09.1998 на посаді «горнорабочий подземный с полным рабочим днем» (мовою оригіналу), з 12.10.1998 по 22.01.2005 на посаді «горнорабочий подземный с полным рабочим днем» та «горнорабочий очисного забоя» (мовою оригіналу), з 09.03.2005 по 31.12.2008 на посаді «горнорабочий очисного забоя» (мовою оригіналу), внесені як «Список №1» (категорія стажу дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону №1058). Розрахунок стажу здійснено з урахуванням наданої пільгової довідки від 07.07.2023 №413, виданої ПАТ «Шахтоуправління «Покровське». Періоди роботи з 23.02.1998 по 30.09.1998, з 12.10.1998 по 31.12.2004, з 01.01.2005 по 22.01.2005 - категорія стажу «Список №1», періоди роботи з 09.03.2005 по 31.03.2023 зараховано до пільгового підземного стажу відповідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.04.2023 по 07.07.2023, оскільки відсутні суми нарахованої заробітної плати в СПОВ, а також в спецстажі відсутня інформація про пільговий характер роботи за цей період.

21 серпня 2023 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21 серпня 2023 року у відповідача витребувані докази.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 15 січня 2009 року та отримує пенсію, як особа з інвалідністю 3 групи, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 .

10 липня 2023 року ОСОБА_1 подав заяву про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

14 липня 2023 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг №914270165907 ОСОБА_1 відмовлено в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю правових підстав. Згідно з рішенням вік заявника: 47 років, стаж на підземних роботах 17 років 10 місяців 17 днів.

Згідно з формою РС-право стаж для розрахунку права ОСОБА_1 становить:

20.09.1995 - 22.02.1998 - 2 роки 5 місяців 3 дні

23.02.1998 - 30.09.1998 - список №1 - 0 років 7 місяців 8 днів

12.10.1998 - 31.12.2000 - список №1 - 5 років 2 місяці 20 днів

01.01.2004 - 22.01.2005 - список №1 - 1 рік 0 місяців 22 дня

23.01.2005 - 31.01.2005 - 0 років 0 місяців 9 днів

01.03.2005 - 08.03.2005 - 0 років 0 місяців 8 днів

09.03.2005 - 07.08.2008 - ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в - 3 роки 4 місяці 29 днів

08.08.2008 - 30.07.2014 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 3 років 11 місяців 23 дня

31.07.2014 - 31.07.2014 - 0 років 0 місяців 1 день

01.08.2014 - 03.08.2014 - 0 років 0 місяців 3 дні

04.08.2014 - 30.12.2014 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 7 років 4 місяці 2 дні

31.12.2021 - 31.12.2021 - 0 років 0 місяців 1 день

01.01.2022 - 20.01.2022 - ст. 14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 0 місяців 20 днів

21.01.2022 - 20.03.2022 - 0 років 2 місяці 0 днів

21.03.2022 - 28.09.2022 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 6 місяців 8 днів

29.09.2022 - 30.09.2022 - 0 років 0 місяців 2 дня

01.10.2022 - 31.03.2023 - ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в - 0 років 6 місяців 0 днів

Всього: 27 років 5 місяців 4 дні.

За інформацією, яка міститься в «Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5)» спеціальний стаж ОСОБА_1 облікований за період з 1998 рік - березень 2023 року:

1998 - ЗПЗ013А1 - 0 років 11 місяців 20 днів

1999 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2000 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2001 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2002 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2003 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2004 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2005 - ЗПЗ013А1 - 0 років 0 місяців 22 дня

2005 - ЗПЗ014А2 - 0 років 9 місяці 23 дня

2006 - ЗПЗ014А2 - 1 рік

2007 - ЗПЗ014А2 - 0 років 2 місяці 0 днів

2008 - ЗПЗ014А2 - 0 років 7 місяців 7 днів

2008 - ЗПЗ013А1 - 0 років 4 місяці 24 дня

2009 - ЗПЗ013А1 - 0 років 2 місяці 0 днів

2010 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2011 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2012 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2013 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2014 - ЗПЗ013А1 - 11 місяців 29 днів (серпень місяць з 3 по 31 число)

2015 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2016 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2017 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2018 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2019 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2020 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2012 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2022 - ЗПЗ013А1 - 1 рік

2023 - ЗПЗ013А1 - 0 років 3 місяці 0 днів

В трудовій книжці НОМЕР_2 , яка видана 20 вересня 1995 року на ім'я ОСОБА_1 , містяться наступні записи:

записи №1-2 - з 01 вересня 1991 року по 27 червня 1996 року навчання в ПТУ №64 м. Красний Луч за професією регулювальник радіоапаратури,

записи №3-5 - з 20 вересня 1995 року по 22 лютого 1998 року робота на поверхні у Відокремленому підрозділі "Шахта "Міусинська" Державного підприємства "Донбасантрацит",

записи №6, 7, 8 - з 23 лютого 1998 року по 30 вересня 1998 року робота гірничим робочим з повним днем під землею у Відокремленому підрозділі "Шахта "Міусинська" Державного підприємства "Донбасантрацит",

записи №9-16 - з 12 жовтня 1998 року по 22 січня 2005 року робота гірничим робочим та гірничим робочим очисного вибою з повним робочим днем під землею у ДВАТ шахта "Краснолуцька" дочірнє підприємство державної холдингової компанії "Донбасантрацит".

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України).

Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-ХІІ) та Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону №1058-ІV).

Закон №1788-ХІІ був введений в дію з 01 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 01 квітня 1992 року - в повному обсязі.

01 січня 2004 року набув чинності Закон №1058-ІV.

Відповідно до частини 2 статі 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Система персоніфікованого обліку була введена в дію 01 січня 2004 року на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 року №401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування» згідно постанов Кабінету Міністрів України №1854 від 12 грудня 2002 року та №303 від 12 березня 2003 року.

Отже, під час обчислення страхового стажу позивача за період 1991-2004 роки відповідач мав керуватися документами та порядком, визначеним законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058-ІV, а за періоди після 01 січня 2004 року - відповідно до вимог Закону№1058-ІV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами статті 56 №1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При призначенні пенсій на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 та пенсій за вислугу років відповідно до статті 55 цього Закону провадиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цими статтями, за умови, що зазначені роботи дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV Закону №1058-ІV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Частиною 3 статті 114 Закону №1058-ІV встановлено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Відповідно до довіднику кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (додаток 3 до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року №7-6 «Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за №1000/9599 та постанови правління Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року № 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152):

код ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

код ЗПЗ014А2 - працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Судом встановлено, що за інформацією, яка міститься в «Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5)» спеціальний стаж ОСОБА_1 за періоди роботи з 1998 року - березень 2023 року у Відокремленому підрозділі "Шахта "Міусинська" Державного підприємства "Донбасантрацит", ДВАТ шахта "Краснолуцька" Дочірнє підприємство державної холдингової компанії "Донбасантрацит", Приватному акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Покровське", "Вугільна компанія "Шахта "Красноармійська-західна №1", Відокремленому підрозділі "Шахта "Краснолуцька" Державного підприємства "Донбасантрацит", облікований за кодами ЗПЗ013А1 та ЗПЗ014А2, тобто у вказаний період часу позивач був безпосередньо зайнятий повний робочий день на підземних роботах.

Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202 (далі - Список).

Згідно зі Списком УСІ РОБІТНИКИ, ЗАЙНЯТІ ПРОТЯГОМ ПОВНОГО РОБОЧОГО ДНЯ НА ПІДЗЕМНИХ РОБОТАХ, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) терміном не менше 25 років, мають право на пенсію незалежно від віку.

Таким чином, весь спеціальний стаж, набутий позивачем за час роботи з 1998 року - березень 2023 року у Відокремленому підрозділі "Шахта "Міусинська" Державного підприємства "Донбасантрацит", ДВАТ шахта "Краснолуцька" Дочірнє підприємство державної холдингової компанії "Донбасантрацит", Приватному акціонерному товаристві "Шахтоуправління "Покровське", "Вугільна компанія "Шахта "Красноармійська-західна №1", Відокремленому підрозділі "Шахта "Краснолуцька" Державного підприємства "Донбасантрацит", надає право на пенсію незалежно від віку за наявності не менше 25 років такого стажу.

Згідно зі спірним рішенням стаж позивача на підземних роботах становить 17 років 10 місяців 17 днів.

З аналізу «Форми РС-право стаж для розрахунку права ОСОБА_1 » вбачається, що відповідач-1 не включив до стажу, що дає право на призначення пенсії незалежно від віку, наступні періоди роботи:

23.02.1998 - 30.09.1998 - список №1 - 0 років 7 місяців 8 днів

12.10.1998 - 31.12.2000 - список №1 - 5 років 2 місяці 20 днів

01.01.2004 - 22.01.2005 - список №1 - 1 рік 0 місяців 22 дня.

23.01.2005 - 31.01.2005 - 0 років 0 місяців 9 днів

01.03.2005 - 08.03.2005 - 0 років 0 місяців 8 днів

31.07.2014 - 31.07.2014 - 0 років 0 місяців 1 день

31.12.2021 - 31.12.2021 - 0 років 0 місяців 1 день

21.01.2022 - 20.03.2022 - 0 років 2 місяці 0 днів

29.09.2022 - 30.09.2022 - 0 років 0 місяців 2 дня.

За інформацією, яка міститься в «Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5)» спеціальний стаж ОСОБА_1 за вказані періоди обліковані за кодом ЗПЗ013А1.

Суд звертає увагу на те, що спеціальний страховий стаж позивача, який облікований в «Індивідуальних відомостях про застраховану особу (форма ОК-5)» за кодом ЗПЗ013А1 в інших періодах, був врахований відповідачем-1 як стаж на підземних роботах з повним робочим днем за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що дає право на пенсію незалежно від віку.

Отже, відповідач-1 протиправно не включив до стажу, що дає право на призначення пенсії незалежно від віку, наступні періоди роботи:

23.02.1998 - 30.09.1998 - список №1 - 0 років 7 місяців 8 днів

12.10.1998 - 31.12.2000 - список №1 - 5 років 2 місяці 20 днів

01.01.2004 - 22.01.2005 - список №1 - 1 рік 0 місяців 22 дня.

23.01.2005 - 31.01.2005 - 0 років 0 місяців 9 днів

01.03.2005 - 08.03.2005 - 0 років 0 місяців 8 днів

31.07.2014 - 31.07.2014 - 0 років 0 місяців 1 день

31.12.2021 - 31.12.2021 - 0 років 0 місяців 1 день

21.01.2022 - 20.03.2022 - 0 років 2 місяці 0 днів

29.09.2022 - 30.09.2022 - 0 років 0 місяців 2 дня.

Обчислення страхового стажу та визначення розміру пенсії є дискреційними повноваженнями відповідного територіального органу ПФУ; суд не є органом, уповноваженим на призначення пенсії, а лише має компетенцію на здійснення судового контролю за відповідністю чинному законодавству оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта владних повноважень (постанови Верховного Суду від 1 жовтня 2019 року у справі № 804/3646/18 та від 21 грудня 2019 року у справі № 663/574/17).

Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 у справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд враховує вказані висновки Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України)).

Під час судового розгляду даної справи не встановлено необхідних умов, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а тому вимога про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV задоволенню не підлягає.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За приписами статті 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг №914270165907 від 14 липня 2023 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Оскільки права позивача порушені, але прийняття рішення на користь останнього, в тому числі щодо зарахування періодів роботи до відповідного стажу належить до безпосередніх повноважень територіального органу Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити шляхом зобов'язання відповідача-1 повторно розглянути заяву позивача від 10 липня 2023 року про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, за результатом розгляду якої прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В задоволенні позовних вимог до відповідача-2, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, слід відмовити повністю з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1) заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію, за місцем проживання заявника.

Пунктом 4.2 Порядку №22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

З огляду на вказані положення Порядку №22-1 відповідачем-2 було розглянуто заяву позивача та прийнято спірне рішення.

Пунктом 4.10 Порядку №22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Порядком №22-1 не врегульована ситуація як слід діяти в разі скасування судом рішення органу, що призначає пенсію, за результатами розгляду заяви про призначення пенсії.

З системного аналізу положень КАС України можна дійти висновку, що наслідком скасування індивідуального акту суб'єкта владних повноважень є зобов'язання саме цього суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У даній справі таким суб'єктом владних повноважень є відповідач-1.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Зважаючи на те, що у спірних правовідносинах відповідач-1, як суб'єкт владних повноважень, не використав надані йому дискреційній повноваження для вирішення питання про призначення пенсії, про які було зазначено в рішенні, що змусило позивача звернутися до суду із даним позовом, судовий збір, сплачений останнім, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (частина 1 статі 139 КАС України).

Оскільки позов задоволений, витрати по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 (стаття 139 КАС України).

Доказів понесення інших судових витрат сторонами не подано.

Керуючись статтями 2, 3-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 ( місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , телефон: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (юридична адреса: 36014 м. Полтава, вул. Соборності, 66, телефон: 21708, код ЄДРПОУ 13967927, електронна адреса: poltava@pfoond.pl.ua) задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг №914270165907 від 14 липня 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», подану 10 липня 2023 року, за результатом розгляду якої прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , телефон: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Соборна, 3, телефон: (0626) 622594, код ЄДРПОУ 13486010, електронна адреса: gu@dn.pfu.gov.ua) відмовити повністю.

Повний текст рішення складено 21 вересня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя А.І. Циганенко