ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2023 року Справа № 160/17396/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЗахарчук-Борисенко Н. В.
за участі секретаря судового засіданняВасильченко Є.А.
за участі:
представника позивача представників відповідача представника третьої особи Бурлаченко О.Л. Баландін С.В., Котович Д.В. Порохняч М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Криворізької південної окружної прокуратури до Комунального підприємства "Швидкійсний трамвай", тертя особа: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
17.07.2023 року Криворізька південна окружна прокуратура звернулась з позовною заявою до Комунального підприємства «Швидкісний трамвай», в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Швидкісний трамвай» (ЄДРПОУ 30950099) щодо не приведення захисної споруди №14664, що знаходиться за адресою: вул. Тбіліська, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області у стан готовності;
- зобов'язати Комунальне підприємство «Швидкісний трамвай» (ЄДРПОУ 30950099) привести у стан готовності захисну споруду №14664, що знаходиться за адресою: вул. Тбіліська, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, з метою використання її за призначенням у відповідності до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом.
В обгрунтування позовних вимог представник позивача наголошує на такому. Відповідач, порушуючи вимоги ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, п.10 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку затвердженого Постановою КМУ від 10.03.2017 року №138, та, будучи балансоутримувачем зазначеного об'єкту цивільного захисту, належним чином не здійснює свій обов'язок щодо утримання захисної споруди цивільного захисту у готовності до використання за призначенням.
Разом з тим, у відповідь на лист окружної прокуратури від 07.09.2022 року щодо того чи вживались ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області відповідні заходи, у тому числі в судовому порядку, до відповідача з метою зобов'язання привести у стан готовності захисну споруду №14664 - контролюючий орган листом від 13.09.2022 року повідомив, що ще в 2021 році КП «Швидкісний трамвай» вручено розпорядчий документ про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, в тому числі щодо приведення захисної споруди №14664 у належний стан. Інших заходів ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області з цього приводу не вживалось. Та як показали подальші перевірки, отримані приписи підприємством виконані не були, порушення не усунуто. У подальшому окружною прокуратурою направлено повторного листа щодо аналогічних вищевказаних підстав до ГУ ДСНС, яке повідомило, що у 2023 році від балансоутримувача захисної споруди №14664 надійшло звернення щодо участі у проведенні комісійного обстеження стану готовності захисної споруди цивільного захисту, за результатами якого складено акт оцінки стану готовності, де ступінь готовності захисної споруду №14664 визначено - як «не готове» до використання за призначенням. Крім того контролюючий орган повідомив, що ст. 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено вичерпний перелік підстав для звернення до адміністративного суду. Неготовність захисних споруд до використання за призначенням не є підставою для звернення до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень. Отже, ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області не вжито належних заходів з метою зобов'язання КП «Швидкісний трамвай» привести у стан готовності захисну споруду №14664 до теперішнього часу.
Позивачем звертається увага на тому, що спір у даній справі стосується бездіяльності відповідача внаслідок чого захисна споруда ще з 2021 року є неготовою до використання за призначенням, що призводить до загрози життю та здоров'я населення, так як в даний час на території України проходять бойові дії та наносяться ракетні удари по об'єктам промисловості та житлової інфраструктури. Отже, зберігається реальна загроза для життя мешканців м. Кривого Рогу та Криворізького району. Таким чином, внаслідок протиправної бездіяльності відповідача у сфері цивільного захисту населення порушено інтереси держави та територіальної громади, що і є підставою для звернення із даним позовом прокурором.
Ухвалою від 19.07.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою від 31.08.2023 року залучено до участі у справі №160/17396/23 в якості третьої особи Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.
У судовому засідання 31.08.2023 року прокурором долучено до матеріалів справи пояснення, які просить врахувати під час розгляду справи. Окрім іншого, прокурор зазначає, що неготовність до використання захисної споруди цивільного захисту є надзвичайно важливим виключним випадком, за наявності якого, прокурор, виконуючи свої конституційні функції, зобов'язаний стати на захист інтересів держави та, насамперед, на захист життя і здоров'я людей. Також, є очевидним те, що з позовом про зобов'язання привести у готовність до використання захисної споруди цивільного захисту, в умовах відсутності належної реакції з боку органів контролю, може звернутись тільки прокурор (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 року по справі №820/4717/16). У доповнення зазначеному, прокурор може звернутися до суду в особі суб'єкта владних повноважень, коли у останнього відсутнє право на звернення до адміністративного суду для захисту порушеного права та в інтересах держави (Постанова Верховного Суду від 18.07.2018 року по справі №820/1382/17).
31.08.2023 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким не погоджується з твердженнями позивача щодо неналежного утримання захисної споруди та бездіяльності з боку балансоутримувача, так як останнім було вжито ряд заходів щодо усунення недоліків, зазначених в актах оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища №14664. Крім того, згідно із актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 04.08.2023 року КП «Швидкісний трамвай» усунено значну кількість недоліків, виявлених у попередніх перевірках, та, відповідно до рекомендацій необхідно виконати наступні заходи: - встановити фільтри - поглиначі в систему вентиляції, встановити протипилові фільтра; - провести випробування на герметичність споруди. Одночасно, відповідач звертає увагу, що станом на теперішній час підприємством через електронну систему закупівель «Прозоро» проведено процедуру закупівлі товару за предметом «вентиляційні установки для укриттів» і з переможцем даної процедури укладено договір про закупівлю на суму 988 776,98 грн. Так, згідно листа-повідомлення від переможця вентиляційне обладнання буде виготовлене та готове до відвантаження 09.10.2023 року. За таких умов, відповідач планує провести тимчасове укриття до стану готовності протягом вересня-жовтня 2023 року. Тому позовна заява підлягає частковому задоволенню, оскільки підприємством вживались всі можливі від нього заходи для приведення сховища у стан готовності.
07.09.2023 року позивачем долучено до матеріалів справи відповідь на відзив, відповідно до яких твердження відповідача не спростовують позицію прокурора щодо бездіяльності підприємства, оскільки останнім тривалий час не виконуються вимоги ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України та п. 10 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого ПКМУ №138 від 10.03.2017 року.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Керівник південної окружної прокуратури звернувся з листом №04/57-6490вих-22 від 07.09.2022 року до ГУ ДСН у Дніпропетровській області про надання інформації про вжиття останнім заходів, у т.ч. позовного характеру, щодо приведення у стан готовності захисної споруди №14664, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
13.09.2022 року ГУ ДСНС у Дніпропетровській області повідомило, що за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю) в 2021 році щодо дотримання суб'єктом господарювання - КП «Швидкісний трамвай», вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, вручено розпорядчий документ про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, в т.ч. щодо приведення захисної споруди №14664 у належний стан (лист №4401-5653/49).
Також, 07.09.2022 року Криворізька південна окружна прокуратура звернулась з запитом №04/57-6491вих-22 до Виконувача обов'язків начальника Управління цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо надання такої інформації:
- включення захисної споруди №14664, розташованої за адресою: вул. Тбіліська, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, до загальнодержавного електронного обліку захисних споруд;
- кому з суб'єктів господарювання передана на баланс захисна споруда №14664.
Управління цивільного захисту Дніпропетровської обласної державної адміністрації у листі №880/0/134-22 від 13.09.2022 року вказано, що сховище №14664 комунальної власності, яка знаходиться на балансі КП «Швидкісний трамвай».
02.06.2023 року Криворізька південна окружна прокуратура повторно звернулась до ГУ ДСНС у Дніпропетровській області з листом №04/57-4092вих-23 щодо надання інформації про вжиття останнім заходів, у т.ч. позовного характеру, щодо приведення у стан готовності захисної споруди №14664, розташованої за адресою: вул. Тбіліська, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська області.
ГУ ДСНС у Дніпропетровській області листом №5735-23 від 08.06.2023 року проінформувало позивача про таке. У 2023 році від балансоутримувача захисної споруди №14664 надійшло звернення щодо участі у проведені комісійного огляду стану готовності захисної споруди цивільного захисту, за підсумками якого за участі фахівця Криворізького районного управління Головного управління складено акт оцінки стану готовності, де ступінь готовності захисної споруди №14664 визначено як неготове до використання за призначенням. Повідомлено, що відповідно до ПКМУ №303 від 13.03.2022 року «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» на період воєнного стану, введеного Указом Президента України №64 від 24.02.2022 року ДСНС та його територіальні органи державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту, у т.ч. щодо приведення захисних споруд у стан готовності, не здійснює. Неготовність захисних споруд до використання за призначенням не є підставою для звернення до суду щодо застосування заходів реагування.
09.06.2023 року прокуратура звернулась з повідомленням у порядку ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» до ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області про наявність підстав для представництва інтересів держави в суді в особі ГУ ДСНС України в Дніпропетровській області та в особі Криворізької міської ради шляхом пред'явлення Криворізькою південною окружною прокуратурою до Дніпропетровського окружного адміністративного суду позову до КП «Швидкісний трамвай» про зобов'язання привести захисну споруду у стан готовності.
У матеріалах справи також наявні Акти оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 20.07.2022 року, від 31.03.2023 року від 04.08.2023 року, а саме: сховища №14664, відповідно до яких висновок про стан готовності захисної споруди №14664 - «неготове».
Головним інспектором відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Криворізького РУ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області Д. Коросташовим, провідним фахівцем з питань ЦЗ КП «Швидкісний трамвай» В. Великим, головним енергетиком КП «Швидкісний трамвай» А. Орлов, начальником служби Депо №1 КП «Швидкісний трамвай» В. Чабан, начальником ГД КП «Швидкісний трамвай» Л. Диби та у присутності головного інженера КП «Швидкісний трамвай» проведено оцінку стану готовності сховища №14664 та за її результатами рекомендовано: 1) встановити фільтри - поглиначі в систему вентиляції, встановити протипилові фільтри (ФЯР); 2) провести випробування на герметичність споруди зі складенням відповідного акту. Станом на 02.08.2023 року сховище (протирадіаційне укриття) №14664 оцінюється як «неготове».
З урахуванням вищевказаних обставин, Керівник Криворізької південної окружної прокуратури звернувся до суду із цим позовом в інтересах Держави в особі ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697-VII (далі Закон №1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
За змістом частини четвертої статті 23 Закону №1697-VII наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень. Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб'єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
Пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.05.2019 року у справі №820/4717/16 за позовом керівника Харківської місцевої прокуратури №5 в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Приватного акціонерного товариства Науково-виробниче підприємство Теплоавтомат, треті особи Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, про зобов'язання вчинити дії, дійшла висновку про те, що спірні правовідносини обумовлені реалізацією прокурором передбачених КАС України та Законом №1697-VII повноважень щодо захисту інтересів держави і спрямовані на усунення порушень законодавства у сфері обороноздатності держави, у тому числі на забезпечення захисту мирного населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей, для збереження їх життя та здоров'я в разі військової агресії. Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що спір у цій справі є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень, який реалізовує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції стосовно виявлення та усунення порушень у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме щодо стану готовності пунктів управління, захисних споруд і наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.
Судом також враховано, що згідно з частиною п'ятнадцятою статті 32 КЦЗ України контроль за створенням фонду захисних споруд цивільного захисту, готовністю його об'єктів до використання за призначенням забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та його територіальні органи спільно з місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
За змістом пункту 48 частини другої статті 17-1 КЦЗ України (зі змінами, внесеними Законом України від 06.10.2022 року №2655-ІХ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перших кроків дерегуляції бізнесу шляхом страхування цивільної відповідальності) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, має повноваження звертатися до адміністративного суду з позовами, крім застосування заходів реагування, також з інших підстав, визначених законом.
Разом з тим, суд звертає увагу на обґрунтованість доводів ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області щодо відсутності у ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області повноважень на звернення з позовом про зобов'язання балансоутримувача привести у стан готовності захисну споруду.
Суд зауважує, що згідно з пунктом 12 Порядку №138 здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями.
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану" припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 року №64 "Про введення воєнного стану в Україні".
Таким чином, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 13.03.2022 року №303 на період дії воєнного стану у Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області відсутні повноваження з перевірки сховища №14664 на стан придатності для використання за призначенням для захисту населення, а також застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
З-поміж іншого, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду. Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.
У постанові від 25.04.2018 року у справі №806/1000/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду вже зробив правовий висновок щодо застосування частини третьої статті 23 Закону №1697-VII, та у постанові від 12.08.2020 року у справі №820/1381/17 не знайшов підстав для відступу від такого висновку.
На додаток вказаному, суд звертає увагу на Постанову Верховного Суду від 29.11.2022 по справі №240/401/19, де суд відступив від раніше викладених висновків щодо права прокурора на звернення до адміністративного суду з позовом в інтересах держави, зазначивши таке.
…виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття інтерес держави.
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій.
Із врахуванням того, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, у чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах (пункт 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 року №3-рп/99).
Ці висновки Конституційний Суд України зробив у контексті офіційного тлумачення Арбітражного процесуального кодексу України, який уже втратив чинність. Однак, висловлене цим Судом розуміння поняття інтереси держави має самостійне значення і може застосовуватися для тлумачення цього ж поняття, застосованого у статті 23 Закону України Про прокуратуру.
Відтак, суд вважає, що інтереси держави охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація інтересів держави, особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 року у справі №806/1000/17, від 19.09.2019 року у справі №815/724/15, від 28.01.2021 року у справі №380/3398/20, від 05.10.2021 року у справі №380/2266/21, від 02.12.2021 року у справі №320/10736/20 та від 23.12.2021 року у справі №0440/6596/18.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що прокурор, звертаючись до суду в інтересах держави, обґрунтував у позовній заяві у чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту. Зокрема, звернення до суду з позовом у цьому випадку обумовлено тим, що захисна споруда №14664 є неготовою до використання за призначенням, що призводить до загрози життю та здоров'ю населення, з урахуванням того, що на території України проходять бойові дії, систематично наносяться ракетні удари по різним об'єктам. Внаслідок чого порушені інтереси держави та територіальної громади у сфері цивільного захисту, що є підставою для звернення до суду з цим позовом. Обраний прокурором спосіб захисту інтересів держави спрямований на захист країни в умовах збройної агресії, підвищення обороноздатності держави, а також на захист життя та здоров'я людей, спонукання відповідача належно виконувати покладені на нього законодавством зобов'язання щодо утримання захисних споруд цивільного захисту, які перебуваються на його балансі, у належному стані. Подання позовної заяви спрямоване на усунення порушень законодавства у сфері обороноздатності держави, на забезпечення захисту цивільного (мирного) населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоров'я у разі активних військових дій на території Криворізького району.
Крім того, прокурор дотримав приписів частини 4 статті 23 Закону №1697-VII, попередньо повідомивши листом від 09.06.2023 року №04/57-4277вих-23 ГУ ДСНС у Дніпропетровській області про пред'явлення позову (а.с.38), а наявність підстав для представництва не була оскаржена вказаним суб'єктом владних повноважень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений.
Востаннє Указом Президента України від 26.07.2023 року №451/2023 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні (затверджено Законом України від 27.07.2023 року №3275-IX) строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 року строком на 90 діб (тобто до 15.11.2023 року).
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оборону України» оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Згідно ст. 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
У розумінні ст.4 Кодексу цивільного захисту України цивільним захистом є функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Кодексу цивільного захисту України громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України для вирішення питань щодо укриття населення в захисних спорудах цивільного захисту центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання завчасно створюють фонд таких споруд.
У відповідності до ч.5 ст.32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку (затверджений постановою КМУ від 10.03.2017 року №138 (далі за текстом - Порядок №138) визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням.
Відповідно до ч.8 ст.32 Кодексу цивільного захисту України утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
Пунктом 9 Порядку №138 передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
У відповідності до п.3 Порядку №138 балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Згідно пункту 10 Порядку №138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд, конструкцій і обладнання, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення їх у готовність до використання за призначенням у строк, визначений паспортом захисної споруди, протягом від не більше 12 годин до не більше 24 годин.
Частиною 1 статті 20 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до завдань та обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.
Згідно пункту 11 Порядку №138 вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту» (затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 року №579; далі за текстом - Вимоги №579), споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Захисні пристрої призначені для захисту осіб, що переховуються у сховищах, від надмірного тиску повітряної ударної хвилі під час застосування звичайної зброї та засобів масового ураження. До захисних пристроїв, якими обладнуються сховища, належать захисно-герметичні і герметичні двері, віконниці (ставні), захисні секції, клапани-відтиначі, КНТ тощо (підпункт 1 пункту 2 розділу III Вимог №579).
Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (п. 6 Розділу VIII Вимог №579).
Відповідно до підпунктів 1, 2, 4 пункту 2 розділу VI Вимог №579, для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують «періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.
Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.
Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (підпункт 4 пункту 2 Розділу VI Вимог №579).
Підпунктами 5, 6 пункту 2 розділу VI Вимог №579 визначено, що залучення фахівців структурних підрозділів із питань цивільного захисту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, органів і підрозділів ДСНС до оцінки стану готовності, проведення інших обстежень захисних споруд (за винятком оцінки стану готовності під час нагляду) здійснюється за зверненням балансоутримувача.
Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Розділу VI Вимог №579 під час оцінки стану готовності перевіряються: загальний стан приміщень, входів, оголовків аварійних виходів, гідроізоляції, повітрозабірних і витяжних каналів, обвалування окремо розташованих і підсипки покриття у вбудованих захисних спорудах, покрівлі та бічних поверхонь гірничих виробок, кріплень і захисно-герметичних перемичок (зовнішнім оглядом); двері (ворота, ставні), механізми задраювання, захисні пристрої, системи вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, зв'язку, автоматики та іншого інженерного обладнання (випробуванням на працездатність); температура і відносна вологість повітря всередині захисної споруди; наявність і стан засобів пожежогасіння; герметичність захисної споруди.
За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.
У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням (підпункт 9 пункту 2 Розділу VI Вимог №579).
Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено п.8 ст.32 Кодексу цивільного захисту України та п. 9 Порядку №138.
Таке тлумачення змісту належних норм права є цілком релевантним правовій позиції, сформульованій у постанові Верховного Суду від 03.10.2018 року у справі №826/12192/16 та у постанові Верховного Суду від 25.07.2019 року у справі №820/5164/15.
Оскільки відповідач не подав до суду належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів виконання у повному обсязі приписів Криворізького районного управління ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області від 20.07.2022 року, від 31.03.2023 року, від 04.08.2023 року, спір склався з щодо приведення до стану готовності з метою експлуатації за призначенням захисної споруди, котра в умовах існування факторів військової загрози від збройної агресії російської федерації проти України здатна захистити життя та здоров'я дітей на інших категорій громадян, а територіальний орган системи ДСНС не має чітко визначених повноважень на звернення до суду із вимогою про спонукання комунального підприємства до виконання означеного вище рішення суб'єкта владних повноважень, то відповідна вимога у цілях забезпечення належного рівня правопорядку у сфері цивільного захисту населення в даному конкретному випадку правомірно була заявлена прокурором в інтересах Держави.
Форма реагування, як звернення до суду на виконання владних управлінських функцій, витікає безпосередньо з повноважень прокурора у відповідній сфері, в тому числі з передбачених п.16 ч.2 ст.17-1 Кодексу цивільного захисту України повноважень щодо реалізації державної політики з питань створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення обліку таких споруд.
Дослідивши та оцінивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, заслухавши доводи та аргументи сторін у судових засіданнях, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем не виконані обов'язки за діючим рішенням суб'єкта владних повноважень в частині належного утримання споруди цивільного захисту.
Разом з тим, прокурор просить визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства «Швидкісний трамвай» щодо не приведення у стан готовності захисної споруди №14664, що знаходиться за адресою: вул. Тбіліська, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області.
Суд зазначає, що така вимога задоволенню не підлягає та звертає увагу на такому.
За змістом правових позицій постанови Верховного Суду від 03.06.2020 року у справі №464/5990/16-а та постанови Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2022 року у справі №9901/276/19 протиправною бездіяльністю є зовнішня форма поведінки (діяння) органу/посадової особи у вигляді неприйняття рішення (нездійснення юридично значимих дій) у межах компетенції за наявності фізичної змоги реалізувати управлінську функцію.
Однак, відповідачем вчинялись активні дії щодо приведення захисної споруди у стан готовності, зокрема: за результатами проведення відкритих торгів №UA-2023-07-27-010065-а, КП «Швидкісний трамвай» уклало з переможцем, ПП «Вентскомплект», договір №7539 від 14.08.2023 року про закупівлю товару «Вентиляційні установки для укриттів» за кодом ЄЗС ДК 021-2015 (CPV):42520000-7 Вентиляційне обладнання. Як підтверджено матеріалами справи, ПП Вентскомплект» листом-повідомленням №16-08-2023/1 від 16.08.2023 року проінформувало КП «Швидкісний трамвай», що вентиляційне обладнання буде виготовлене та готове до відвантаження (поставки) 09.10.2023 року.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням наведеного, оскільки прокурор звернувся до суду з цим позовом в інтересах суб'єкта владних повноважень, підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.
Керуючись ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Криворізької південної окружної прокуратури (50000, м. Кривий Ріг, вул. Свято-Миколаївська, 27, код ЄДРПОУ 0290993827) до Комунального підприємства «Швидкісний трамвай» (50000, м. Кривий Ріг, Майдан Праці, 1, код ЄДРПОУ 30950099), третя особа: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Короленка, б. 4, код ЄДРПОУ 38598371), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Швидкісний трамвай» привести у стан готовності захисну споруду №14664, що знаходиться за адресою: вул. Тбіліська, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області, з метою використання її за призначенням у відповідності до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 21 вересня 2023 року.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко