Рішення від 31.08.2023 по справі 160/13350/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2023 року Справа № 160/13350/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЗахарчук-Борисенко Н. В.

за участі секретаря судового засіданняВасильченко Є.А.

за участі:

представник позивача: представник відповідача: Саідова М.В. Ринденко М.С., Озацька О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНАЙТЕД ТАБАКО» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

УСТАНОВИВ:

14.06.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНАЙТЕД ТАБАКО» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 17.02.2023 року №90/3500040540930346.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку із військової агресією російської федерації проти України та оголошення в Україні воєнного стану з 24.02.2022 року, судно із тютюновими виробами, яке йшло згідно з коносаментом №HLCUDX3220138258 не могло потрапити в Україну та відповідно до повідомлення компанії VK Tobacco FZE у травні 2022 року було направлено до порту Туреччини, з якого повернене в Об'єднані Арабські Емірати. м Поставка тютюнових виробів, відповідно до договірних відносин та фактичних обставин повинна бути здійснена у лютому 2022 року, однак через форс-мажорні обставини, тютюнові вироби були поставлені (імпорт) у жовтні 2022 року та були продані Товариством контрагенту у жовтні 2022 року, оскільки через форс-мажорні обставини Товариство не змогло виконати договірні домовленості та продати продукцію у березні 2022 року.

28.02.2022 року Торгово промислова палата України, листом № 2024/02.0-7.1 засвідчили засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стали підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року та підтвердила, що зазначені обставини з 24.02.2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили). Також позивач звертає увагу на те, що з 24.02.2022 року позивач знаходився у простої та не здійснював виробничу діяльність. Тому, на день поставки імпортованих тютюнових виробів (у жовтні 2022 року), яка була затримана через об'єктивні обставини, які в Україні визнані форс-мажорними, та здійснена не у лютому 2022 року, як було би аби не війна в України, яка розпочалась саме тоді, коли судно з тютюновими виробами прямувало до порту Одеса, а у жовтні 2022 року, декларація акцизного податку була подана позивачем без застосування коефіцієнта 1,5. Позивач здійснив розрахунок, сплату та декларування акцизного податку у розмірі, у якому мав здійснити, з урахуванням форс-мажорних обставин.

На дату поставки тютюнових виробів, аби не війна (форс-мажорна обставина), це був би лютий 2022 року, у позивача не було податкових зобов'язань, визначених в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні. Позивач виконав всі свої зобов'язання, а перерахунок грошових зобов'язань та нарахування штрафних санкцій здійснено контролюючим органом без урахування обставин, незалежних від платника податків, а спричинених форс-мажорними обставинами. Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню оскільки прийняте на підставі акту, в якому відображені необґрунтовані висновки, без урахування форс-мажорних обставин, які спричинили виникнення даної ситуації.

Ухвалою від 19.06.2023 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження

17.07.2023 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позовних вимог, у повному обсязі. Представник Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків вказує, що лист ТПП від 28.02.2022 року № 2024/02.0-7.1, на який посилається позивач не є належним документом, який відповідно до законодавства засвідчує наявність форс-мажорних обставин та не може бути підставою для підтвердження неможливості виконання податкових обов'язків відносно платника податків ТОВ «Юнайтед Табако», у зв'язку з тим, що у вказаному документі не визначено конкретного заявника, окремого договору, окремого податкового та/чи іншого зобов'язання/обов'язку, виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та аргументи сторін у судовому засіданні, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

20.12.2022 року відповідачем складено акт про результати камеральної перевірки щодо виявлення помилок (порушень) у Декларації акцизного податку № 335/35-00-04-05-13/40930346.

Згідно якого встановлено порушення пункту 16 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України віл 30.01.2015 року № 105/26550 (зі змінами).

17.02.2023 року на підставі акту перевірки від 20.12.2022 року № № 335/35-00-04-05-13/40930346 Північним міжрегіональним управління ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення № 90/3500040540930346 про перерахунок грошових зобов'язань (податкових зобов'язань та/або штрафних санкцій (фінансових санкцій, штрафів), у тому числі штрафних санкцій або пені у розмірі 8 705 232,50 грн.

Позивач, не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням оскаржив в адміністративному порядку до Державної податкової служби України

03.05.2023 року рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги № 10779/6/99-00-06-03-02-06 податкове повідомлення-рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 17.02.2023 року № 90/3500040540930346 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Згідно п.п. 20.1.4. п.20.1 ст. 20 ПК України, контролюючим органам надано право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути:

1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);

2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;

3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;

4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні";

5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу;

6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;

7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу;

8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2 статті 44-1 цього Кодексу;

9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2 цього Кодексу;

10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;

11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти.

Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено, що Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Камеральні перевірки з питань, визначених статтею 39-3 цього Кодексу, проводяться з урахуванням вимог статті 39-3 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 86.2 статті 82 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Північним міжрегіональним правлінням ДПС по роботі з великими платниками податків була здійснена перевірка щодо виявлення помилок (порушень) у декларації акцизного податку, за результатами якої складено акт від 20.12.2022 року № 335/35-00-04-05-13/40930346.

Камеральною перевіркою встановлено факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Табако» пункту 16 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14, зареєстрованого в міністерстві юстиції України від 30.01.2015 рок за № 105/26550 (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження акцизного податку за жовтень 2022 року на суму 6 964 186,00 грн.

Відповідно до пункту 16 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України протягом трьох звітних місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, з обсягів реалізації на внутрішньому ринку тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну виробниками та/або ввезення на митну територію України імпортерами, що перевищує 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на внутрішньому ринку такої продукції або її ввезення таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев'ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, акцизний податок сплачується із застосуванням коефіцієнта 1,5.

11.02.2023 року Північним міжрегіональним правлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі акта № 335/35-00-04-05-13/40930346 від 20.12.2022 року винесено податкове повідомлення-рішення від 17.02.2023 року № 90/3500040540930346.

Позивач вважає, що податкове повідомлення рішення є протиправним та підлягає скасуванню оскільки прийнято на підставі акту, в якому відображені необґрунтовані висновки без урахування форс-мажорних обставин, які спричинили виникнення даної ситуації.

Доводи позивача зводяться до настання форс-мажорних обставин, що спричинили неможливість здійснення поставки продукції у лютому 2022 року, та як наслідок поставленої на адресу позивача у жовтні 2022 року.

Суд не погоджується з вищевказаними доводами позивача з огляду на наступне.

Наявність форс-мажорних обставин позивач доводить єдиним доказом, а саме, листом Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року.

Відповідно до пункту 1.1. Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) затвердженого рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 року № 44(5) (далі - Регламент) Регламент засвідчення Торгово-промисловою палатою України (ТПП України) форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (далі - Регламент) встановлює порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили)в системі ТПП України.

Пунктом 3.3. розділу 3 Регламенту визначено, що Сертифікат (у певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) - документ, за затвердженими Президією ТПП України відповідними формами, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.

Згідно з пунктом 6.2 розділу 6 Регламенту форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

За результатами розгляду заяви і наданих документів та прийняття рішення уповноваженою особою щодо можливості засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за наявністю підстав, видає Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (пункт 6.10 розділу 6 Регламенту).

Відповідно до пункту 6.11.3 розділу 6 Регламенту Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) підлягає обов'язковій реєстрації в Реєстрі сертифікатів відповідно до вимог п. 5.3. цього Регламенту.

Частиною першою статті 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» передбачено, що торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Отже, для засвідчення форс-мажорних обставин ТПП України видається сертифікат. Водночас, лист Торгово-промислової палати України № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, на який посилається позивач про посвідчення форс-мажорних обставин, не можна вважати сертифікатом у розумінні статті 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а також такий лист не є документом, який був виданий за зверненням відповідного суб'єкта, для якого могли настати певні форс-мажорні обставини.

Суд зазначає, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку.

Таким чином, в разі наявності певних обставин (форс-мажорних), які засвідчені для конкретної особи відповідним сертифікатом ТПП України, суд має оцінити зазначений доказ у сукупності з іншими доказами.

Позивачем не надано до матеріалів справи Сертифікату Торгово-промислової палати України, яким би було засвідчено настання форс-мажорних обставин для позивача.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так зокрема, принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що є одночасно і орієнтиром при реалізації повноважень владного суб'єкта, який вимагає від останнього діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.

Враховуючи, вищевикладене, суд приходить до висновку про дотримання відповідачем вищезазначеного принципу прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.

Керуючись ст. 243-246 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Табако» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 11 вересня 2023 року.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко