ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2023 року Справа № 160/2467/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В.. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
10 лютого 2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку заборгованості по пенсії ОСОБА_1 за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року, в якому пенсія обмежена максимальним розміром і в якому не враховані: підвищення пенсії з 01.03.2022 року на коефіцієнт 1,14 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та щомісячна доплата з липня 2021 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року, без обмеження максимального розміру, з урахуванням: основного розміру пенсії: 90% грошового забезпечення, за період з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року - у розмірі: 20441,03 грн щомісяця; індексації базового розміру пенсії (з березня 2022 року по грудень 2022 року включно) - у розмірі 2861,74 грн щомісяця; щомісячної доплати за період з липня 2021 року по грудень 2022 року, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» - у розмірі 2000 грн.; загальної суми доплати за період з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року у розмірі 434321,87 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначається, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Так, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019р. на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2022р. у справі №160/12250/22, відповідачем при обчисленні заборгованості по пенсійним виплатам ОСОБА_1 за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року неправомірно застосовано обмеження максимальним розміром до суми перерахованої пенсії, а також безпідставно не здійснено підвищення пенсії з 01.03.2022 року на коефіцієнт 1,14 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та не включено нарахування щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, у зв'язку із чим позивач звернувся до відповідача з заявою, проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно відмовило йому листом від 16.01.2023 року №1387-31986/Ж-01/8-0400/23. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки, на його думку, перерахунок пенсії на підставі судового рішення не можна вважати підставою для перерахунку пенсії в загальному значенні, бо судове рішення не породжує додаткових прав, законом не передбачених, а слугує поновленню тих прав, які вже визначені законодавчо, і зобов'язує пенсійний орган вчинити ті дії, які він і так мав вчинити на підставі приписів чинного законодавства, водночас, у розумінні приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 перерахунок пенсії полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а у перерахунку у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії на підставі відповідного рішення Уряду. Натомість, такий перерахунок пенсії позивача у даному випадку не проводився, і з моменту перерахунку його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова КМУ №103) розмір пенсії позивача залишається незмінним, а тому відповідачем протиправно відмовлено у нарахуванні і виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713. Крім того обмеження відповідачем пенсії максимальним розміром є протиправним та порушує право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, оскільки норма, якою було передбачено обмеження пенсій військовослужбовців десятьма прожитковими мінімумами, а саме: частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ втратила чинність з часу проголошення Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016, яким ця норма визнана неконституційною, відтак, вона не підлягає застосуванню до спірних правовідносин. Водночас, у 2019-2022р.р. будь-яких змін до ст.43 Закону №2262-ХІІ не вносилося.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2023 року позов залишено без руху та надано позивачеві строк протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом надання до суду: уточненої позовної заяви, в якій вказати місце проживання чи перебування позивача та поштовий індекс, а також привести прохальну частину позову у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України, та надати докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів, у відповідності до положень ч. 9 ст. 44 КАС України.
10.03.2023 року через підсистему «Електронний суд» від позивача до суду надійшло клопотання про прискорення розгляду справи.
На виконання вимог ухвали суду від 24.02.2023 року через підсистему «Електронний суд» від позивача 17.03.2023 року надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, в якій вказано місце проживання позивача та поштовий індекс, надано докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів, та приведено прохальну частину позову у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.04.2023 року, прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/2467/23за цією позовною заявою, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) з 08.05.2023 року, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Крім того, вищезазначеною ухвалою суду витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427), належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
13.04.2023 року через підсистему «Електронний суд» від позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів.
05.06.2023 року через підсистему «Електронний суд» від позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів.
13.06.2023 року через підсистему «Електронний суд» від представника відповідача, на виконання вимог ухвали суду від 07.04.2023 року, до суду надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи.
16.06.2023 року через підсистему «Електронний суд» до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивач, відповідно до Порядку передачі органам ПФУ функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). 20.12.2022 року на адресу Головного управління надійшло рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі № 160/12250/22, на виконання якого Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90% від грошового забезпечення, яке зазначено у довідці від 09.09.2021 за № 33/24/С-4664, яка надана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області". Оскільки зазначеним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, тому обчислення розміру пенсії та доплати на виконання рішення суду проведено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону №2262. 16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №118, якою встановлено, що з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (у розмірі 1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ №118 передбачено, що пенсії військовослужбовцям та іншим особам, які мають право на отримання пенсії згідно із Законом №2262 підвищуються на коефіцієнт збільшення, тобто на 1,14, у межах максимального розміру пенсії. У зв'язку з тим, що пенсія на виконання рішення суду обчислена у максимальному розмірі перерахунок відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" не призвів до збільшення розміру пенсійної виплати. Отже, з 01.01.2023 виплата пенсії Позивача здійснювався у розмірі 20930,00 грн, який обчислено на виконання рішення суду та з урахуванням вимог Постанови №118. На виконання Постанови № 168 розмір пенсії Позивача проіндексовано у межах максимального розміру пенсії, визначеного статтею 43 Закону № 2262 та він склав з 01.03.2023 - 20930,00 грн. Також враховуючи той факт, що розмір пенсії Позивача після 01 березня 2018 року переглядався (перераховувався), хоча перерахунок пенсії і здійснено на виконання рішення суду, однак нормами Постанови №713 не розмежовано підстави таких перерахунків (перегляду) пенсій. Вказаною постановою чітко та однозначно передбачено, що у разі, коли пенсія особам переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим пункту 1 цієї постанови, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Такий висновок узгоджується з метою прийняття Постанови № 713, яка полягає у зменшенні диспропорцій в розмірах пенсій, призначених згідно із Законом № 2262- XII, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону (ст. 13 пенсія за вислугу років, ст. 21 пенсія по інвалідності, ст. 36 пенсія в разі втрати годувальника). Вказана диспропорційність у розмірах пенсії усувається шляхом здійснення спірної доплати лише тим пенсіонерам, розмір пенсії яких не переглядався (не перераховувався) або внаслідок такого перерахунку розмір пенсії збільшився на суму меншу від 2000,00 грн, що є підставою для часткового здійснення доплати. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2022 у справі № 160/6841/22 та ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 07.03.2023 Позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.07.2021 у розмірі у розмірі 90% від грошового забезпечення 22712,26 грн, яке зазначено у довідці від 09.09.2021 за № 33/24/С-4664, яка надана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області», та нараховано щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Окрім цього, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2022 у справі №160/6841/22 не зобов'язано провести обчислення пенсії Позивача без обмеження максимальним розміром. Оскільки з 01.07.2021 розмір пенсії вже було обчислено у максимальному розмірі з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону №2262 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі № 160/12250/22, тому перерахунок пенсії на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.08.2022 у справі №160/6841/22 не призвів до збільшення розміру пенсії та доплата пенсії відсутня. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області діє в межах та спосіб передбачений законодавством.
19.06.2023 року через підсистему «Електронний суд» від позивача до суду надійшло клопотання про долучення доказів.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2022р. у справі №160/12250/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправними дії (відмову) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.12.2019 року з 90% на 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.12.2019 року, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2022р. у справі №160/12250/22 набрало законної сили 17.11.2022 року.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року у справі № 160/12250/22 відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у розмірі 90 % від грошового забезпечення 22712,26 грн, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» №33/24-/С-4664 від 09.09.2021 року, проте, на думку позивача, відповідачем при обчисленні заборгованості по його пенсійним виплатам за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року неправомірно застосовано обмеження максимальним розміром до суми перерахованої пенсії, а також безпідставно не здійснено підвищення пенсії з 01.03.2022 року на коефіцієнт 1,14 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та не включено нарахування щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713.
18.11.2022 року та 20.12.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо добровільного виконання рішення суду.
Листом від 16.01.2023 №1387-31986/Ж-01/8-0400/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивачеві, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі № 160/12250/22 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90% від грошового забезпечення 22712,26 грн., яке зазначено у довідці від 09.09.2021 за № 33/24/С-4664, яка надана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області". Оскільки зазначеним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, тому обчислення розміру пенсії та доплати на виконання рішення суду проведено з урахуванням обмеження, передбаченого статтею 43 Закону №2262. У зв'язку з тим, що пенсія на виконання рішення суду обчислена у максимальному розмірі перерахунок відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" не призвів до збільшення розміру пенсійної виплати. Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 31.12.2022 становить 63944,54 грн., яку буде здійснено після надходження бюджетних асигнувань, виділених на цю мету в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили. Отже, з 01.01.2023 виплата пенсії Позивача здійснювався у розмірі 20930,00 грн, який обчислено на виконання рішення суду та з урахуванням вимог Постанови №118.
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача при здійсненні обчислення заборгованості по його пенсійним виплатам за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року, а саме застосування обмеження максимального розміру суми перерахованої пенсії, а також не здійснення підвищення пенсії з 01.03.2022 року на коефіцієнт 1,14 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та не включення нарахування щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000,00грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713, звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом шостим частини першої статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХII).
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.
Так, статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону №2262-ХІІ).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 року по справі №160/9733/19 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , із розрахунку 90% від суми, вказаної в Довідці №83/32862 від 14.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, наданій Ліквідаційною комісією ГУ МВС України Дніпропетровської області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, визначених у Довідці ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області від 14.03.2018 року № 83/32862, з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2022 у справі № 160/21453/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково; визнано протиправною відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки наданої Державною установою Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області №33/24-/С-4664 від 09.09.2021, викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11 жовтня 2021 р. №35607-29176/Ж-01/8-0400/21; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01 грудня 2019 року та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області №33/24-/С-4664 від 09.09.2021, з урахуванням раніше виплачених сум; в іншій частині заявлених позовних вимог відмовлено.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2022р. у справі №160/13958/22 позовну заяву ОСОБА_1 було задоволено повністю, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до Довідки, виданої Міністерством внутрішніх справ України за № 49/7587 від 17.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку, станом на 05.03.2019 року, з урахуванням окладу за посадою, спеціального звання, відсоткової надбавки за вислугу років, премії та додаткових видів грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок з 01 квітня 2019 року та виплату пенсії ОСОБА_1 , без обмеження максимального розміру пенсії, на підставі Довідки Міністерства внутрішніх справ України за №49/7587 від 17.06.2022 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку, станом на 05.03.2019 року з урахуванням окладу за посадою, окладу за спеціальне звання, відсоткової надбавки за вислугу років, премії та додаткових видів грошового забезпечення, яке складається з: посадового окладу- 3100,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 2400,00 грн.; 50% надбавки за стаж служби - 2750,00 грн.; 48,84 % надбавки за специфічні умови проходження служби- 4029,30 грн.; 15% надбавки за службу в умовах режимних обмежень 465,00 грн.; 5% надбавки за науковий ступінь кандидата наук 155,00 грн.; 90,56% премії 11681,61 грн.; грошового забезпечення - 24580,91 гривень.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі №160/13958/22, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було залишено без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.11.2022р. у справі №160/13958/22 - залишено без змін.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.01.2022р. у справі №160/12250/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправними дії (відмову) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.12.2019 року з 90% на 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.12.2019 року, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд зазначає, що у справі, яка розглядається, встановлено, що перерахунок пенсії позивача був зумовлений набранням законної сили рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2019 року у справі №160/9733/19, від 19.01.2022 у справі № 160/21453/21, від 19.01.2022р. у справі №160/12250/22, від 07.11.2022р. у справі №160/13958/22. Разом з цим, суд наголошує на тому, що законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000,00грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000, 00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000, 00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00грн відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 р. у справі №420/2473/22, яка відповідно до приписів ч.5 ст.242 КАС України враховується судом при ухваленні цього рішення.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не включенні при перерахунку заборгованості по пенсії ОСОБА_1 за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року, з липня 2021 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Щодо обмеженням пенсії позивача максимальним розміром, суд зазначає наступне.
Так, спірнім в цій справі є питання наявності правових підстав для застосування відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача обмеження її максимальним розміром, передбаченого ст.2 Закону України від 08.07.2011р. №3668-VII «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі Закон №3668-VII).
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом №3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Відповідно до положень статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України (92-15), законів України "Про державну службу" (3723-12), "Про прокуратуру" (1789-12), "Про статус народного депутата України" (2790-12), "Про Національний банк України" (679-14 ), "Про Кабінет Міністрів України" (2591-17), "Про дипломатичну службу" (2728-14), "Про службу в органах місцевого самоврядування" (2493-14), "Про судову експертизу" (4038-12 ), "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (796-12 ), "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" (540/97-ВР), "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12), "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), "Про пенсійне забезпечення" (1788-12), "Про судоустрій і статус суддів" (2453-17), Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (379/95-ВР), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас, Законом №3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону №3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.
Таким чином, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
При цьому, положення статті 2 Закону №3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
На момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд доходить висновку, що вони суперечать одна одній.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 та постанові від 22.01.2022р. у справі №240/7087/20.
За приписами частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи зазначене, дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, при перерахунку його пенсії з 01.12.2019р. на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 р. у справі №160/12250/22, є протиправними.
Щодо нездійснення відповідачем з 01.03.2022 індексації пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з посиланням на те, що розмір пенсії позивача, обчислений на виконання рішення суду, перевищує максимальний розмір визначений статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то суд зазначає наступне.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118).
Пунктом 1 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
Пунктом 2 Постанови №118 установлено, зокрема що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом;
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Аналіз наведеної Постанови надає суду підстави для висновку, що з 1 березня 2022 року проводиться перерахунок пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14. Однак, п. 2 Постанови № 118 містить застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Стосовно наявності у п. 2 цієї Постанови положення про підвищення пенсій з 01.03.2022 у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, то суд звертає увагу, що за загальним правилом вирішення колізій, передбаченим ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020р. у справі №520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
У спірних правовідносинах наведені положення постанови № 118 від 16.02.2022, суперечать приписам Закону № 2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, які є спеціальними та підлягають застосуванню відповідачем.
Окрім того, безпідставним слід вважати надання суб'єктом владних повноважень переваги найменш сприятливому для позивача підходу та застосування положень ст. 2 Закону № 3668-VI.
Крім цього, законодавець не уповноважував пенсійний орган на власний розсуд визначати підстави та умови для обмеження пенсійних виплат.
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 у справі № 160/12250/22 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 у розмірі 90% від грошового забезпечення 22712,26 грн., яке зазначено у довідці від 09.09.2021 за №33/24/С-4664, яка надана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області", що підтверджується листом від 16.01.2023 №1387-31986/Ж-01/8-0400/2.
Відповідач відмовляючи в проведенні індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,14 на підставі Постанови № 118, посилався на те, що розмір пенсій ОСОБА_1 обчислений на виконання рішення перевищує максимальний розмір визначений ст. 43 Закону № 2262.
Однак, за встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, зважаючи на визнання неконституційними положень частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону № 3668-VI, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, у зв'язку із застосуванням Постанови № 118, є протиправними.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2022 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, на підставі Постанови № 118 без обмеження пенсійних виплат максимальним розміром.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За наведених обставин, враховуючи встановлення судом протиправності дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача при її перерахунку за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року максимальним розміром, а також без урахування щомісячної доплати з липня 2021 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та без застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, на підставі Постанови № 118, з метою відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року з урахуванням: основного розміру пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, індексації базового розміру пенсії з 01.03.2022 року, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. з липня 2021 року, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії в конкретних сумах (434321,87 грн.), суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії пенсійним органом ще не проведений і спір з цього питання - відсутній, такі вимоги є передчасними і задоволенню не підлягають.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на те, що відповідачем в ході розгляду справи не було доведено правомірність своїх дій та прийняття відповідних рішень, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) щодо проведення перерахунку заборгованості по пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) за період часу з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року, з обмеженням її максимальним розміром та без врахування підвищення пенсії з 01.03.2022 року на коефіцієнт 1,14 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та щомісячної доплати з липня 2021 року у розмірі 2000 грн, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) заборгованості по пенсії за період з 01.12.2019 року по 31.12.2022 року з урахуванням: основного розміру пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, індексації базового розміру пенсії з 01.03.2022 року, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. з липня 2021 року, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривен 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева