Справа № 676/6501/23
Номер провадження 2-о/676/251/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2023 р. Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.,
секретаря судового засідання Мазуркевич О.М.
за участю заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кам'янець-Подільський справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
встановив:
представник заявника ОСОБА_2 адвокат Ніколенко І.о. 19.09.2023 року звернулась через систему «Електронний суд» до суду з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, вказавши заінтересованою особою у справі Кам'янець-Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ). В обґрунтування представник заявника вказує, що заявник внаслідок збройної агресії Російської Федерації та окупації частини території України вимушено перемістився в серпні 2023 року із міста Гола Пристань Скадовського району Херсонської області до села Кам'янка Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 померла мати заявника - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) адреса реєстрації: АДРЕСА_2 . Родинний зв'язок між заявником та ОСОБА_3 підтверджується його свідоцтвом про народження від 29.08.2023 року серія НОМЕР_2 повторно виданого Кам'янець-Подільським відділом ДРАЦС у Кам'янець-Подільському району Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ). ОСОБА_3 померла від старості в присутності заявника, який організував поховання на цвинтарі в місті Гола Пристань, Скадовського району, Херсонські області. Після смерті матері Заявник отримав медичне свідоцтво про смерть виданЕ державним бюджетним закладом охорони здоров'я Херсонської області «Бехтерський центр первинної медико-санітарної допомоги» 08.07.2023 року №73. Зазначене медичне свідоцтво було видане окупаційною адміністрацією. Смерть ОСОБА_3 сталася на території Бехтерської сільської громади Скадовського району Херсонської області, яка станом на 07.07.2023 року була віднесена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309. На звернення із заявою до Кам'янець-Подільського відділу ДРАЦС у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про здійснення державної реєстрації смерті матері заявника ОСОБА_3 було отримано відмову від 29.08.2023 року №1581/31.2-40 в зв'язку із відсутністю визначених законодавством документів необхідних для державної реєстрації смерті. Через відсутність необхідних документів він не може отримати Свідоцтво про смерть ОСОБА_3 державного зразку, тому змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме - факту смерті своєї матері ОСОБА_3 . Встановлення факту смерті ОСОБА_3 породжує юридичні наслідки для нього, а саме можливість отримання допомоги на поховання та прийняття спадщини за заповітом. В даних обставинах встановити факт смерті іншим способом, окрім звернення до суду, неможливо. Просить суд встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 , причина смерті - старість. В суді заявник заяву підтримав, просить її задовольнити. Суду пояснив, що мати померла на окупованій території, похована мати в с. Бехтери Скадовського району Херсонської області, поховання здійснював він, допомагала дружина з матір'ю та далекі родичі по лінії померлої матері.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, начальник відділу направив суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, у вирішенні заявлених вимог покладаються на думку суду.
Заслухавши пояснення заявника, його пояснення в якості свідка, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Заявник є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Долгатівка Голопристанського району Херсонської області. Вказані обставини підтверджуються наданими суду заявником доказами: копіями свідоцтва про народження заявника, копією її паспорта громадянина України.
Факт смерті матері заявника ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 підтверджується копією медичного свідоцтва про смерть серії №73 від 08.07.2023 року (а.с.11-12), виданого державним бюджетним закладом охорони здоров'я Херсонської області «Бехтерський центр первинної медико-соціальної допомоги» мзіср рф, поясненнями заявника в якості свідка в судовому засіданні. Допитаний в якості свідка заявник суду пояснив, що мати померла ІНФОРМАЦІЯ_3 біля 15.00 год. в с.Бехтери по місцю тимчасового проживання від хвороби легенів, проживав там із нею, дружиною та тещею, мати похована на клодовищі в с.Бехтери.
За життя ОСОБА_3 склала заповіт від 15.04.2008 року, який посвідчений державним нотаріусом Голопристанської державної нотаріальної контори Негра О.А., зареєстрованого за № 1054. Чинність заповіту підтверджується Вигягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі за №14172412 від 15.04.2008 року (а.с.12-13).
Заявник звертався до органу ДРАЦСу в м.Кам'янець-Подільському з заявою про видачу свідоцтва про смерть матері ОСОБА_3 , однак листом від 29.08.2023 року за №1581/31.2-40 вказано, що пред'явлено документ форма якого не відповідає формі визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації яка засвідчує випадки народження і смерті» зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
П. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника..
Відповідно до ст. 1, п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається в т.ч. сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими Кабінетом Міністрів України. Ст. 4 Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Ч.2, 3 ст. 9 Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Постановою Кабінету міністрів України № 1364 від 06.12.2022 р. «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 р. № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що вся територія Скадовського району Херсонської області перебуває в тимчасовій окупації Російською Федерацією з 24.02.2022 р.
Встановлення факту смерті матері породжує юридичні наслідки для заявника. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
На підставі викладеного, суд знаходить доведеними заявлені вимоги та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 4, 10, 263-265, 268, 315, 317, 319, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, суд,
ухвалив:
заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Долматівка Голопристаньського району Херсонської області, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення учасниками судового розгляду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 21.09.2023 року.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В