Постанова від 29.04.2010 по справі 2-а-6300/09/1870

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2010 р. Справа № 2-а-6300/09/1870

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Лаби О. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2009р. по справі № 2-а-6300/09/1870

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Техкомресурси" < Список > < Текст >

до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >

про визнання акту №131 від 29.04.2009 року, припису №59 від 29.04.2009 року та рішення №34 від 08.05.2009 року протиправними та нечинними,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Техкомресурси", звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області, в якому просив визнати акт Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області № 131 від 29.04.2009 року, припис Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін № 59 від 29.04.2009 року та рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін" № 34 від 08.05.2009 року - протиправними та нечинними.

В обгрунтування позову зазначив, що, згідно п.2 розпорядження міського голови м. Суми «Про затвердження результатів проведення конкурсу по утриманню житлових будинків та при будинкових територій» від 01.10.2001 року № 668-Р, Товариство з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» визнано переможцем конкурсу по житлових будинках ВЖРЕУ - 5, дільниця № 6, 81 житловий будинок загальною площею 215543 кв. м.

Відповідно до п.1, додатку № 1 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 25.10.2005 року № 570 «Про визначення балансоутримувачів та виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Суми», Товариство з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» визначено балансоутримувачем та виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності, як підприємство, яке на конкурсній основі отримало право на виконання цих послуг у 82-ох житлових будинках, що знаходяться по вулицям: Привокзальній, Горького, Леваневського, Новомістенській, Рибалко, Супруна; провулкам: Суджанському, Промисловому та проспекту Шевченко в місті Суми.

В період часу з 22 квітня 2009 року по 29 квітня 2009 року відповідачем було проведено позапланову перевірку товариства, про що складений акт № 131 від 29.04.2009 року. Зі змісту акту вбачається, що проведеною перевіркою товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та при будинкових територій відповідно до вимог діючого законодавства встановлено порушення державної дисципліни цін при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за рахунок включення у вартість послуг виконаних не в повному обсязі робіт по поточному ремонту, дератизації та дезинсекції за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року по житловому будинку № 8, вул. Рибалко на суму 29775,36 гривень. Тим самим Товариство з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» порушило п.п. 3 п.2 ст.22 Закону «Про житлово-комунальні послуги», п.8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 485 від 04.09.2006 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» та рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 275 від 29.05.2007 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 31.10.2006 року № 580 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності», що призвело до стягнення із споживачів послуг зайвих коштів, тобто їх обрахування. В результаті товариство одержало необгрунтовану виручку в сумі 6254,69 грн., розрахунок якої проведено відповідно пункту 2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519.

29.04.2009 року відповідачем був виданий припис №59 Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін № 59 від 29.04.2009 року, в якому від Товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» вимагалося: в місячний термін усунути порушення щодо застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій шляхом приведення їх до вимог Закону України від 24.06.2004 року № IV «Про житлово-комунальні послуги», п.8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 04.09.2006 року № 485 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій»; провести перерахунки плати за послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій з мешканцями будинку № 8, вул. Рибалко за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року; в місячний термін з моменту отримання припису повідомити Державну інспекцію з контролю за цінами в Сумській області про вжиті заходи з обов'язковим наданням підтверджуючих документів.

08.05.2009 року за наслідками перевірки відповідачем було прийняте рішення «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін» № 34, яким вирішено вилучити у дохід Державного бюджету м. Суми 6254,69 гривень та стягнути штраф у дохід Державного бюджету м. Суми 12509,38 гривень.

Позивач не погоджується висновками, викладеними в акті перевірки, приписом та рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області та просить визнати їх протиправними і скасувати, оскільки, згідно п.6 ч.2 ст.21, п.5 ч. 1 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІУ, виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі. Споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі в порядку, визначеному договором або законодавством.

У відповідності до п.10, п.п.4 п.14 Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» від 12.07.2005 року № 560, у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, виконавець здійснює перерахунок розміру плати. Виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживача і проводити відповідний перерахунок розміру плати за послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.

Пунктом 8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 04.09.2006 року № 485 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій» (із змінами та доповненнями) - встановлено, що у разі невиконання житлово-експлуатаційним підприємством окремих робіт, що входять до складу технічного та санітарного обслуговування домогосподарства, здійснюється перерахунок корегування загального тарифу по будинку на вартість робіт, що не виконуються; житлово-експлуатаційне підприємство щорічно, за результатами роботи за рік, складає звітність щодо вартості наданих послуг з поточного ремонту кожного будинку, розрахованої на фактичний обсяг виконаних робіт відповідно до державних будівельних норм та правил; у разі зменшення фактичної вартості проти врахованої у тарифі здійснює перерахунок плати мешканцям будинку у порядку, встановленому чинним законодавством.

Пунктами 2.3.1 та 2.3.2 договору № 58 на надання комунального замовлення на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій 04.10.2006 року передбачено, що виконавець зобов'язується: забезпечити якісне обслуговування населення, утримання житлових будинків та прибудинкових територій в межах затвердженого тарифу, відповідно до вимог законодавства, нормативних документів та умов договору, а також комунального замовлення. Виконувати комунальне замовлення з утримання житлових будинків і прибудинкових територій в межах затвердженого тарифу, відповідно прийнятого рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 485 від 04.09.2006 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій».

Строків та порядку здійснення перерахунку плати споживачами, у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі, зазначений договір у своєму змісті не містить, також не існує жодного законодавчого акту або нормативно-правового акту місцевого самоврядування, який встановлює порядок та строки здійснення виконавцем житлово-комунальних послуг перерахунку плати мешканцям будинку у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі. Протягом 2009 року позивачем поступово здійснюється перерахунок плати мешканцям будинку, про що він листом повідомив відповідача.

Представник відповідача проти позову заперечила, в обгрунтування заперечень пояснила, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, проведеною перевіркою Товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» м. Суми, пр. Шевченко, 4, встановлено порушення при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинку та прибудинкових територій за 2008 рік за рахунок включення у вартість послуг фактично не виконаних робіт з дератизації та дезінсекції, всупереч вимог пп. 3 п. 2 ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 485 від 04.09.2006 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» та рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 275 від 29.05. 2007 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 31.10.2006 року № 580 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для балансоутримувачів та виконавців послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності».

В ході перевірки фактичного виконання товариством робіт з поточного ремонту, дератизації та дезінсекції за 2008 рік встановлено, що згідно наданих актів приймання виконаних підрядних робіт, встановлені факти недовиконання робіт по поточному ремонту, а також невиконання в повному обсязі робіт з дератизації та дезінсекції підвальних приміщень.

Так, по житловому будинку № 8 по вул. Рибалко, загальна площа якого 8250,65 м2, відповідно до розміру складової тарифу «Поточний ремонт», який встановлений рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 275 від 29.05.2007 року в розмірі 0,302 грн. товариству необхідно було виконати робіт по поточному ремонту в обсязі 29900,40 грн. Відповідно до наданих товариством актів приймання виконаних підрядних робіт, фактичне виконання обсягів по поточному ремонту за 2008 рік становить 4283,40 грн., недовиконання складає 25617,0 грн. Інших актів виконаних робіт, других первинних документів, що свідчать про виконання поточного ремонту по будинку № 8, вул. Рибалко товариством до перевірки не надавалось.

При перевірці стану виконання робіт з дератизації та дезінсекції за 2008 рік по будинку а адресою: вул. Рибалко, 8 встановлено, що по складовій «дератизація» невиконання за 2008 рік складає 1782,12 грн., а по дезінсекції невиконання робіт за минулий рік дорівнює 2376,24 грн.; всього 4158,36 грн. В результаті товариство одержало необгрунтовану виручку в сумі - 6254,69 грн.

Відповідно до п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 включення в рівень тарифу, який регулюється, виконаних не в повному обсязі послуг (робіт) є порушенням державної дисципліни цін.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» від 03.12.1990 р. № 507-ХІІ, Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області до ТОВ «Техкомресурси» м. Суми було винесено рішення № 34 від 08.05.2009 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 18764 грн. 07 коп., в тому числі штраф - 12509 грн. 38 коп., які підлягають зарахуванню в дохід Державного бюджету м. Суми.

Порядок та строк у відповідності до яких здійснюється виконавцем житлово-комунальних послуг перерахунок плати мешканцям у разі ненадання або надання не в повному обсязі цих послуг передбачений п.8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 04.09.2006 р. № 485 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій», відповідно до якого житлово-експлуатаційне підприємство щорічно за результатами роботи за рік у разі невиконання житлово-експлуатаційним підприємством окремих робіт, що входять до складу технічного та санітарного обслуговування домогосподарства, здійснюється перерахунок загального тарифу по будинку на вартість робіт, що не виконується.

Також представник відповідача зазначила, що акт перевірки не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, не містить владних управлінських приписів, він не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не породжує для позивача будь-яких прав та обов'язків, тому він не може бути предметом оскарження в адміністративному судочинстві.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2008 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Техкомресурси" задоволено частково, а саме: визнано протиправним та нечинним припис Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №59 від 29.04.2009 року та рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області №34 від 08.05.2009 року "Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін"; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено за необгрунтованістю.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 298/519, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду, відповідно до ч. 1ст. 195 КАС України, в межах апеляційної скарги, та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно п.2 розпорядження міського голови м. Суми «Про затвердження результатів проведення конкурсу по утриманню житлових будинків та при будинкових територій»від 01.10.2001 року № 668-Р - товариство з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси»визнано переможцем конкурсу по житлових будинках ВЖРЕУ - 5, дільниця № 6, 81 житловий будинок загальною площею 215543 кв. м. (а.с. 54-55).

Відповідно до п.1, додатку № 1 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 25.10.2005 року № 570 «Про визначення балансоутримувачів та виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Суми», товариство з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси»визначено балансоутримувачем та виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності, як підприємство, яке на конкурсній основі отримало право на виконання цих послуг у 82-ох житлових будинках, що знаходяться по вулицям: Привокзальній, Горького, Леваневського, Новомістенській, Рибалко, Супруна; провулкам: Суджанському, Промисловому та проспекту Шевченко в місті Суми.( а.с. 59-64).

В період часу з 22 квітня 2009 року по 29 квітня 2009 року відповідачем було проведено позапланову перевірку товариства з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановлені та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та при будинкових територій будинку №8 по вул.Рибалка в м.Суми, про що складений акт №131 від 29.04.2009 року. ( а.с.14-21).

Зі змісту акту вбачається, що під час перевірки встановлено порушення державної дисципліни цін при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за рахунок включення у вартість послуг виконаних не в повному обсязі робіт по поточному ремонту, дератизації та дезинсекції за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року по житловому будинку № 8, вул. Рибалко на суму 29 775,36 гривень. Тим самим товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси»порушило п.п.3 п.2 ст.22 Закону «Про житлово-комунальні послуги», п.8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 485 від 04.09.2006 року «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» та рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 275 від 29.05.2007 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 31.10.2006 року № 580 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності», що призвело до стягнення із споживачів послуг зайвих коштів, тобто їх обрахування. В результаті товариство одержало необгрунтовану виручку в сумі 6254,69 грн., розрахунок якої проведено відповідно пункту 2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року № 298/519.

29.04.2009 року відповідачем був виданий припис №59 Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін № 59 від 29.04.2009 року, в якому від товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» вимагалося: в місячний термін усунути порушення щодо застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій шляхом приведення їх до вимог Закону України від 24.06.2004 року № IV «Про житлово-комунальні послуги», п.8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 04.09.2006 року № 485 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій»; провести перерахунки плати за послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій з мешканцями будинку № 8, вул. Рибалко за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року; в місячний термін з моменту отримання припису повідомити Державну інспекцію з контролю за цінами в Сумській області про вжиті заходи з обов'язковим наданням підтверджуючих документів. ( а.с. 22).

08.05.2009 року за наслідками перевірки відповідачем було прийняте рішення «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін»№ 34 , яким вирішено вилучити у дохід Державного бюджету м. Суми 6 254,69 гривень та стягнути штраф у дохід Державного бюджету м. Суми 12509,38 гривень ( а.с.24).

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що аналіз нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування свідчить про те, що питання про порядок здійснення перерахунків за ненадані послуги знаходиться на стадії опрацювання ( а.с. 81,82-83, 84). Таким чином на думку суду першої інстанції, відповідачем передчасно прийняте рішення щодо застосування до позивача фінансових санкцій, оскільки за відсутності порядку здійснення перерахунків за ненадані послуги та, виходячи зі змісту пункту 8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 04.09.2006 року № 485 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій», позивач мав зробити відповідний перерахунок протягом наступного звітного періоду. А відтак, і припис №59 Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області щодо усунення порушень державної дисципліни цін в місячний термін суперечить зазначеним вище нормам, відповідно є протиправним.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області, проведеною перевіркою Товариства з обмеженою відповідальністю «Техкомресурси» м. Суми, пр. Шевченко, 4 (акт перевірки від 29.04.2009 № 131), встановлено порушення при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинку та прибудинкових територій за 2008 рік за рахунок включення у вартість послуг фактично не виконаних робіт з дератизації та дезінсекції, всупереч вимог пп. 3 п. 2 ст. 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 275 від 29.05. 2007 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 31.10.2006 року № 580 «Про затвердження тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для балансоутримувачів та виконавців послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій житлового фонду, що перебуває у комунальній власності».

В ході перевірки фактичного виконання товариством робіт з поточного ремонту, дератизації та дезінсекції за 2008 рік встановлено, що згідно наданих актів приймання виконаних підрядних робіт, встановлені факти недовиконання робіт по поточному ремонту, а також невиконання в повному обсязі робіт з дератизації та дезінсекції підвальних приміщень.

Так, по житловому будинку № 8 по вул. Рибалко, загальна площа якого 8250,65 м2, відповідно до розміру складової тарифу «Поточний ремонт», який встановлений рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 275 від 29.05.2007 року в розмірі 0,302 грн. товариству необхідно було виконати робіт по поточному ремонту в обсязі 29900,40 грн. Відповідно до наданих товариством актів приймання виконаних підрядних робіт, фактичне виконання обсягів по поточному ремонту за 2008 рік становить 4283,40 грн., недовиконання складає 25617,0 грн. Інших актів виконаних робіт, других первинних документів, що свідчать про виконання поточного ремонту по будинку № 8, вул. Рибалко товариством до перевірки не надавалось.

При перевірці стану виконання робіт з дератизації та дезінсекції за 2008 рік по будинку за адресою: вул. Рибалко, 8 встановлено, що по складовій «дератизація» невиконання за 2008 рік складає 1782,12 грн., а по дезінсекції невиконання робіт за минулий рік дорівнює 2376,24 грн.; всього - 4158,36 грн.

В результаті товариство одержало необгрунтовану виручку в сумі - 6254,69 грн.

Відповідно до п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519 включення в рівень тарифу, який регулюється, виконаних не в повному обсязі послуг (робіт) є порушенням державної дисципліни цін.

З наявністю невиконання в повному обсязі робіт з дератизації та дезінсекції підвальних приміщень та обрахування споживачів суд першої інстанції погоджується. А, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі.

В своїй постанові суд першої інстанції посилається на те, що Кабінетом Міністрів України не встановлено порядок перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги.

Разом з тим, на думку суду першої інстанції позивач мав зробити перерахунок протягом наступного звітного періоду, тобто протягом наступного року, хоча в жодному нормативному акті про це не зазначено.

Відповідно п.8 рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 04.09.2006 р. № 485 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій», житлово-експлуатаційне підприємство щорічно за результатами роботи за рік у разі невиконання житлово-експлуатаційним підприємством окремих робіт, що входять до складу технічного та санітарного обслуговування домогосподарства, здійснюється перерахунок загального тарифу по будинку на вартість робіт, що не виконується.

Тобто за результатами роботи за 2008 рік позивач повинен був скласти звітність щодо вартості наданих ним послуг і зробити відповідні перерахунки.

Що стосується порядку проведення перерахунків, то в м. Суми розрахунки за послуги з утримання житла та прибудинкових територій здійснюється населенням через відповідну комп'ютерну базу, яку обслуговує ПП «Лекон». Вказані послуги ПП «Лекон» надає на підставі укладених договорів з підприємствами, що обслуговують житловий фонд міста. Отже, безпосередньо провести відповідні перерахунки з населенням за перевіряємий період позивач не міг.

Для того, щоб їх здійснити ТОВ «Техкомресурси» повинно було відкоригувати за допомогою ПП «Лекон» особові рахунки кожного споживача в комп'ютерній базі даних. І тільки після того, як в базі даних на особовому рахунку споживача буде зменшено плату за утримання будинків та прибудинкових територій - це буде вважатися дійсним проведенням перерахунку.

Але, на момент перевірки за період з 01.01.08 р. по 31.12.08 р. товариство не проводило вищевказані перерахунки споживачам.

А відповідно п. 1.8. Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. N298/519 (далі - Інструкція), у разі повернення суб'єктами господарювання суми необгрунтовано отриманої виручки споживачам до початку перевірки факти завищення цін і тарифів як порушення державної дисципліни цін не розглядаються. В даному випадку до початку перевірки (22.04.2009) і на момент перевірки перерахунки підприємством зі споживачами не були проведені.

Проте, судом першої інстанції даному факту не було надано належної оцінки. Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення відповідача про застосування економічних санкцій від 08.05.2009 р. № 34 до ТОВ „Техкомресурси" та припис від 29.04.2009 № 59 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін прийняті у повній відповідності до вимог чинного законодавства, і підстави для їх скасування відсутні.

Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2009 року по справі № 2-а-6300/09/1870 прийнята з порушенням норм чинного процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Сумській області задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2009р. по справі № 2-а-6300/09/1870 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Техкомресурси" відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис) Бенедик А.П.

Судді(підпис)

(підпис)Калиновський В.А. Кононенко З.О.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.

Повний текст постанови виготовлений 05.05.2010 р.