61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
29 квітня 2010 р.Справа № 2-а-4533/09/1815
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.
за участю секретаря судового засідання Лаби О. П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 04.12.2009р. по справі № 2-а-4533/09/1815
за позовом ОСОБА_2 < Список > < Текст >
до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області < Текст > < 3 особи > < 3 особа > < за участю > < Текст >
про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії та стягнення суми недоотриманої пенсії,
Позивач, ОСОБА_2, звернулась до Роменського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області в якому просила суд визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень - УПФУ в м. Ромни про перерахування та призначення їй з 01.04.2009 року пенсії у розмірі 1239,36 грн.; зобов'язати відповідача у відповідності з вимогами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 р. зробити перерахунок та призначити їй з 01.04.2009 року пенсію у розмірі 1600 грн. 20 коп.; стягнути суму недоотриманої пенсії за період з 1 квітня 2009 р. по 31 серпня 2009 р. в розмірі 1804,20 грн.
Свої вимоги мотивувала тим, що вона є працюючим пенсіонером. У квітні 2009 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Згідно листа № К-30 від 17.07.2009 р., УПФУ з 01.04.2009 р. зроблений перерахунок її пенсії, згідно якого розмір пенсії складає 1239,36 грн., в тому числі: основний розмір - 1136,00 грн. та доплата за понаднормативний робочий стаж 19 років - 103,36 грн. При здійсненні такого перерахунку відповідачем в порушення вимог ст. ст. 26, 27, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проведено обчислення пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, у сумі 1197,91 грн., замість визначеного законом показника заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, у сумі 1573,99 грн., тим самим розмір перерахованої пенсії суттєво зменшено.
В наданих письмових запереченнях на позов відповідач, УПФУ в м. Ромни, позовні вимоги ОСОБА_2 не визнав і прохав відмовити в їх задоволенні. Свої заперечення, мотивував тим, що рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати в розмірі 1573 грн. 99 коп. та в порядку проведення перерахунку пенсії на 2008 рік визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми попередньої редакції в установленому порядку не приймалось. Тому до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, для перерахунку пенсії у 2009 році відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05. 2009 року № 530 показники заробітної плати застосовуються при обчисленні пенсії за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп. Також представники відповідача у судовому засіданні в обґрунтування своєї позиції посилалися на спільний лист Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03. 2009 року згідно якого до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп.
Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 04.12.2009 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_2 з 01 квітня 2009 року пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується за 2007 рік - в сумі 1197 грн. 91 коп.; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з 01 квітня 2009 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується за 2008 рік - у сумі 1573 грн. 99 коп. і виплачувати пенсію у відповідному розмірі; стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачену суму судового збору 1 грн. 70 коп.; в іншій частині в задоволенні позову - відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального права, а саме: Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2009 року, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5-6), 01 березня 2007 року досягла пенсійного віку - 55 років та отримала право на пенсію, 18.04.2007 року їй було видане пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.7).
Згідно заперечень відповідача на позов, позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в м. Ромни, отримує пенсію за віком розмір якої з 01.04.2009 року складає 1242,55 грн. (а.с. 18)
ОСОБА_2, перебуваючи на пенсії, продовжує працювати в Роменському УЕГГ (а.с. 11-14), набула 24 місяці страхового стажу, тому у квітні 2009 року звернулася до УПФУ в м. Ромни із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення пенсії.
УПФУ в м. Ромни було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, у сумі 1197,91 грн. (а.с. 15) замість показника заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, у сумі 1573,99 грн.
ОСОБА_2 не погодилася з проведеним перерахунком пенсії та звернулась з позовом до суду.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» було викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахування пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія... із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії...»
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/ 2008 (справа № 1-28/ 2008) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення, зокрема, внесених змін до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питань соціального захисту окремих категорій громадян», у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсі проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсі проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року в перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року № 4-4 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837) затверджено Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії.
Судом встановлено, що показник середньої заробітної плати (доходу) за 2008 рік в середньому на одну особу вцілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, складає 1573,99 грн. і цей показник застосовується при призначенні пенсій у 2009 році.
Листом Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №4014/02-20 орієнтовано підпорядковані органи про те, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на 1 особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році враховуються показники заробітної плати (доходу) за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп. Цей лист погоджено з Міністерством праці та соціальної політики України (а.с. 32).
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» ,страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» передбачено, що, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Ромни Сумської області, одержує пенсію за віком. При цьому, після призначення їй пенсії позивач продовжувала працювати, набула 24 місяці страхового стажу і звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії.
Якщо нормативно-правовий акт не відповідає або суперечить законові або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини, як акт законодавства вищої юридичної сили.
Такий висновок суду ґрунтується на положеннях ч. 4 ст. 9 КАС України та п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», які зобов'язують суд оцінювати на відповідність як Конституції, так і Закону нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу, в тому числі накази, інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ, організацій.
Спільний лист Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/39, № 4096/02-01 офіційно не опублікований і не зареєстрований Міністерством юстиції.
Пункти 1 і 3 Указу Президента України Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади № 493/92 від 03.10.1992 р. встановлюють, що нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. Нормативно-правові акти набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади №731 від 28.12.1992 р. зобов'язує міністерства, інші органи виконавчої влади, органи господарського управління та контролю своєчасно подавати на державну реєстрацію нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер; не допускати випадків направлення на виконання нормативно-правових актів, що не пройшли державну реєстрацію та не опубліковані в установленому законодавством порядку.
Пункт 4а Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи та інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №731 від 28.12.1992 р., вказує, що державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України. Пунктом 15 цього ж Положення встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, органи господарського управління і контролю направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. При направленні на виконання та опублікуванні нормативно-правового акта посилання на дату і номер державної реєстрації акта є обов'язковим.
З огляду на зазначене, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про те, що лист Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4014/02-20, яким орієнтовано підпорядковані органи про те, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році враховуються показники заробітної плати (доходу) за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп., є таким, що суперечить зазначеним вище Законам України та нормативним актам, а тому не підлягає застосуванню при розгляді цієї справи, а відтак відмова відповідача щодо перерахунку призначеної позивачеві з 01 січня 2009 року пенсії із застосуванням показника заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується за 2008 рік - у сумі 1573 грн. 99 коп. є протиправною.
Відповідно до ч. 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доказів щодо правомірності свого рішення відповідач суду не надав.
При цьому, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що в іншій частині позовних вимог слід відмовити, враховуючи, що вимоги про стягнення коштів з УПФУ в м. Ромни у визначеній позивачкою конкретній грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Роменського міськрайонного суду Сумської області від 04.12.2009 року по справі № 2-а-4533/09/1815 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 2 Закону України № 1691-VI, ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 04.12.2009р. по справі № 2-а-4533/09/1815 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України в порядку цивільного судочинства.
Головуючий суддя(підпис)Бенедик А.П.
Судді(підпис)
(підпис)Калиновський В.А. Кононенко З.О.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калиновський В.А.
Повний текст ухвали виготовлений 05.05.2010 р.