16 вересня 2010 р.Справа № 2-а-12925/09/2170
Категорія:6.13Головуючий в 1 інстанції: Ковбій О.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді - Турецької І.О.
суддів -Стас Л.В., Косцової І.П.
за участю секретаря -Скоріній Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у м. Херсоні про зобов'язання вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності, внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання та витрати на доставку адресної допомоги за серпень 2009 року, -
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона, звернувшись до Херсонського окружного адміністративного суду в уточнених позовних вимогах просило зобов'язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено адресну допомогу, як одержувачам пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та витрати на доставку адресної допомоги за серпень 2009 р.
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», витрати понесені ними у зв'язку із виплатою пенсій по інвалідності, внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання потерпілим, які отримали травми на території держав колишнього СРСР підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року позов задоволений.
Суд зобов'язав відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Херсоні підписати акт щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено адресну допомогу як одержувачам пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та витрати на доставку адресної допомоги за серпень 2009 року.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції посилався на «Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасного випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України і правління ФССНВВПЗ N 5-4/4 від 04.03.2003 р. та зареєстрований у Міністерстві юстиції України за N 376/7697 від 16.05.03 р..
Суд вважав, що згідно з цим Порядком, органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа наступного за звітним повинні проводити з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих на підставі списку осіб, яким виплачено пенсію.
Враховуючи, що виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, апелянт, в особі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні подав апеляційну скаргу, в якої просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове - про відмову у задоволенні позову.
Підставою для скасування рішення апелянт зазначав порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Так, апелянт зазначав, що немає передбачених Законом підстав для зобов'язання їх вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання та витрати на доставку адресної допомоги.
В суд апеляційної інстанції сторони не з'явилися.
Апелянт надав суду заяву з проханням розглядати справу у його відсутність, позивач про причини неявки суд -не повідомив.
Згідно до ч.1 п.2 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
З'ясувавши обставини справи, проаналізувавши доводи апелянта та постанову суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню на наступних підставах.
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постановлено рішення без дотриманням норм матеріального права, виходячи зі наступного.
Так, судом першої інстанції встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона є органом державної влади, якій підвідомчий головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області і уповноважений державою на реалізацію державної політики в сфері забезпечення збору страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Управлінням Пенсійного фонду в Дніпровському районі м. Херсона, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 р., була виплачена адресна допомога одержувачам пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за серпень 2009 р. у сумі - 26 210,21 грн., особам, нещасний випадок з якими стався у країнах СНД у розмірі - 917,16 грн., та здійснені витрати на доставку даної допомоги в сумі 116,93 грн.
У відповідності з п.5 «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій, у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.03 № 5-4/4 (надалі Порядок №5-4/4), позивач, за вказаний період, включив в акти щомісячної звірки витрати по особових справах даних потерпілих, однак, відповідач, відмовляється включити до заліку в актах щомісячної звірки, мотивуючи це відсутністю вказаних осіб на обліку у відділенні Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з позицією суду першої інстанції про правомірність заявлених вимог позивача, виходячи із наступного.
Так, підпунктами «г»і «д»пункту 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»N 1105-XIV від 23.09.1999 р., який набрав чинності з 1 квітня 2001 р., передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з частиною 2 статті 7 Закону «Про страхові тарифи на страхування від нещасного випадку»N 2272-III від 22.02.2001 р. Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком N 5-4/4.
В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків України (пункт 6). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7). Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України, незалежно від того чи є предметом спору стягнення понесених витрат у зв'язку з виплатою пенсій чи спонукання до прийняття до відшкодування сум понесених витрат.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов хибного висновку про те, що Порядок № 5-4/4 врегульовує спірні відносини, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків відноситься до випадків, коли відсутній спір.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, шляхом пред'явлення позову про стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.
Обраний у цій справі спосіб захисту порушеного права, колегія суддів вважає таким, що не відповідає змісту прав позивача щодо відшкодування понесених ним витрат.
Підставами для скасування судового рішення й ухвалення нового рішення, згідно до вимог ч.1 п.4 ст. 202 КАС України є порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. ст. 195 - 196, ч.1 п. 2 ст. 197, ч.1 п.3 ст. 198, ч. 1. п.4 ст. 202, ч.2 ст. 205, 207, 254 КАС України, склад колегії суддів, -
Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року -задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у м. Херсоні про зобов'язання вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання та витрати на доставку адресної допомоги за серпень 2009 року - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у м. Херсоні про зобов'язання вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або профзахворювання та витрати на доставку адресної допомоги за серпень 2009 року -відмовити.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання отримання її сторонами.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова