Справа: № 3/403/08 (2-а-5717/08) (у 5-ти томах) Головуючий у 1-й інстанції: Блажівська Н.Є.
Суддя-доповідач: Межевич М.В.
Іменем України
"17" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого -судді Межевича М.В., суддів Глущенко Я.Б. та Федорової Г.Г., при секретарі Бурді Л.М., за участю представника апелянта Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту Власенко І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Всеукраїнської громадської організації «Українська федерація ушу»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2009 року у справі за позовом Всеукраїнської громадської організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України»до Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, треті особи: Всеукраїнська громадська організація «Українська федерація ушу», Спортивний комітет України про визнання протиправним та скасування рішення, -
Всеукраїнська громадська організація «Федерація ушу/гунфу та цігун України»звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту за участю Всеукраїнської громадської організації «Українська федерація ушу»та Спортивного комітету України про визнання протиправним та скасування пункту 1 Наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року в частині надання статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Українська федерація ушу»та в пункті 2 в частині відмови в наданні статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України».
В ході судового розгляду справи представником позивача було уточнено позовні вимоги. Виходячи з уточнених позовних вимог, позивач просив суд визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року в частині надання статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Українська федерація ушу»; визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року в частині відмови в наданні статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України»; визнати протиправним та скасувати пункт 1 наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року в частині надання статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Українська федерація ушу»; визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року в частині відмови в наданні статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2009 року позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач та третя особа - Всеукраїнська громадська організація «Українська федерація ушу»подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на неповне з'ясування судом 1-ої інстанції обставин, що мають значення для справи, на недоведеність обставин, які суд 1-ої інстанції вважає встановленими та на порушення судом 1-ої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони :1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, судом першої інстанції встановлено, що 2 березня 2008 року Чуканов О.В.(Президент Всеукраїнської громадської організації «Українська федерація ушу») звернувся до Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту із заявою про надання статусу національної спортивної федерації.
Як підтверджується матеріалами справи, до заяви про надання статусу національної спортивної федерації керівним органом Всеукраїнської громадської організації «Українська федерація ушу»було додано відповідні документі, які були досліджені судом 1-ої інстанції в повному обсязі.
Відповідно до заяви ВГО «Українська федерація ушу»у квітні 2008 року Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту було оголошено про проведення конкурсу щодо надання всеукраїнським спортивним організаціям фізкультурно-спортивної спрямованості статусу національної спортивної федерації (відповідне повідомлення оприлюднено у Спортивній газеті України (15-17 квітня 2008 року № 32) та на веб-сайті Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту.
3 квітня 2008 року Матулевським М.А. (президентом Федерації ушу/гунфу та цігун України) було подано документи на надання статусу національної спортивної федерації «Федерації ушу/гунфу та цігун України».
Як підтверджується матеріалами справи, до заяви про надання статусу національної спортивної федерації керівним органом Всеукраїнської громадської організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України»було додано відповідні документі, які були досліджені судом 1-ої інстанції в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 36-2 Закону України «Про фізичну культуру та спорт» надання спортивній федерації статусу національної здійснюється на конкурсних засадах відповідно до положення про порядок проведення конкурсу, що затверджується центральним органом виконавчої влади з фізичної культури і спорту.
Відповідно до частини 4 статті зазначеного закону 36-2 Закону заява про надання спортивній федерації статусу національної розглядається колегією центрального органу виконавчої влади з фізичної культури і спорту в місячний термін з дня надходження документів.
Частиною 5 статті 36-2 вказаного Закону передбачено, що питання про надання статусу національної спортивної федерації розглядаються в порядку, встановленому колегією центрального органу виконавчої влади з фізичної культури і спорту за участю представників цієї спортивної федерації.
Порядок проведення конкурсу про надання спортивній федерації статусу національної регулюється Положенням про порядок проведення конкурсу про надання спортивній федерації статусу національної спортивної федерації, затвердженого Наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 22 січня 2008 року № 107.
Відповідно до пункту 1.2 вказаного Положення аналіз документів, наданих всеукраїнською громадською організацією з відповідного виду спорту на отримання статусу національної спортивної федерації, здійснює структурний підрозділ Мінсім'ямолодьспорту, до повноважень якого належить координація розвитку відповідного виду спорту.
Пунктом 1.3 Положення передбачено, що проведення конкурсу про надання спортивній федерації статусу національної покладається на комісію, яка утворюється при центральному органі виконавчої влади з фізичної культури та спорту і є дорадчим органом.
Відповідно до частини 2 Положення клопотання про надання статусу національної спортивної федерації, що надійшли від спортивних федерацій, у триденний строк розглядаються структурним підрозділом Мінсім'ямолодьспорту, який: здійснює експертизу поданих на Конкурс документів щодо їх відповідності встановленим вимогам; забезпечує внесення на розгляд керівництву Мінсім'ямолодьспорту пропозицій щодо оголошення в засобах масової інформації про Конкурс. Структурний підрозділ Мінсім'ямолодьспорту, до повноважень якого належить інформаційне забезпечення діяльності сфери фізичної культури та спорту, у триденний строк оприлюднює у засобах масової інформації та на веб-сайті Мінсім'ямолодьспорту оголошення про Конкурс та умови його проведення. Клопотання приймаються протягом 15 днів від дня оголошення про Конкурс. Після закінчення строку подання Клопотань структурний підрозділ Мінсім'ямолодьспорту у триденний строк передає пакет документів, що надійшли від претендентів, до Національного олімпійського комітету України, або Національного комітету спорту інвалідів України, або Спортивного комітету України для розгляду в межах їх компетенції. Національний олімпійський комітет України (НКСІУ, СКУ) в п'ятиденний строк розглядають надані документи та надають структурному підрозділу Мінсім'ямолодьспорту відповідні рекомендації. За підсумками розгляду матеріалів структурний підрозділ Мінсім'ямолодьспорту: подає до Комісії з проведення Конкурсу (далі -Комісія) свої висновки та надає відповідні рекомендації НОК України (НКСІУ, СКУ), а також оригінали поданих вхідних документів; забезпечує організацію та проведення засідання Комісії; після отримання рекомендацій Комісії у триденний строк готує це питання для розгляду Колегією Мінсім'ямолодьспорту.
Задовольняючи позовні вимоги, суд 1-ої інстанції обґрунтовано виходив з наступного.
Листом № 12-08 від 8 травня 2008 року комісія Спортивного комітету України, повідомила Департамент фізичного виховання та неолімпійських видів спорту про підтримання клопотання щодо надання статусу національної спортивної федерації терміном до 31 грудня 2012 року наступним федераціям: Федерації кікбосингу України, Федерації спортивного більярду України, Федерації спортивного туризму України, Федерації кіокушин карате України та Федерації ушу/гунфу та цігун України.
У свою чергу Департамент фізичного виховання та неолімпійських видів спорту Комісії з розгляду документів, поданих спортивними федераціями для одержання статусу національної, рекомендував Комісії: утриматись від надання жодній із федерацій статусу національної спортивної федерації терміном на один рік; не надавати державної підтримки жодній федерації в частині фінансування спортивних заходів, а також підготовки та підпису положень про проведення всеукраїнських змагань.
Відповідно до пункту 3.5 Положення до повноважень Комісії належать: ознайомлення та аналіз одержаного від структурного підрозділу Мінсім'ямолодьспорту оригіналу пакета документів, що надійшли від претендентів для здобуття статусу національної та висновків до них, а також рекомендацій НОК України (НКСІУ, СКУ); Підготовка рекомендацій щодо надання статусу національної та терміну його дії для розгляду Колегією.
Згідно з пунктом 3.7.3 Положення у триденний строк після засідання Комісії оформлюють відповідний протокол та рекомендації Комісії, підписують зазначені документи у голови Комісії та разом з оригіналами вхідних документів повертають до відповідного структурного підрозділу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту. А рішенням комісії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, всупереч зазначеним вимогам, оформленого протоколом № 1 від 12 травня 2008 року, було рекомендовано надання статусу національної спортивної федерації ВГО «Українська федерація ушу».
Відповідно до пункту 4.1 Положення Колегія у відкритому режимі розглядає подання структурного підрозділу Мінсім'ямолодьспорту та приймає рішення про надання спортивній федерації статусу національної або відмову у наданні такого статусу. Рішення приймається на підставі висновку структурного підрозділу Мінсім'ямолодьспорту, рекомендацій Комісії та НОК України (НКСІУ, СКУ) з урахуванням інформації НОК України стосовно визнання спортивної федерації відповідною міжнародною організацією і НОКом України. При прийнятті Колегією рішення до відома беруться такі показники: кількість наявних у структурі спортивної федерації легалізованих у встановленому порядку місцевих осередків у регіонах України; кількість укладених договорів про співпрацю з відповідними структурними підрозділами з фізичної культури і спорту Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; кількість фізичних та юридичних осіб - членів спортивної федерації, які зареєстровані відповідно до власного статуту; кількість працюючих тренерів-викладачів - членів відповідної спортивної федерації, що підтверджується структурними підрозділами з фізичної культури і спорту Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також наявність у них спеціальної освіти; кількість спортивних клубів різної організаційно-правової форми, які ліцензовані як суб'єкти господарської діяльності, що здійснюють фізкультурно-оздоровчу або спортивну діяльність, та є членами відповідної спортивної федерації; кількість власних спортивних споруд, зареєстрованих в установленому порядку; кількість проведених спортивних заходів протягом останніх двох років та залучених до них учасників. Визначальними при прийнятті рішення є перші два показники.
Згідно з частиною 6 статті 36-2 Закону України «Про фізичну культуру та спорт»за результатами розгляду заяви колегія центрального органу виконавчої влади з фізичної культури і спорту приймає рішення про надання статусу національної спортивної федерації або про відмову в наданні цього статусу, про що заявникові повідомляється письмово у 10-денний термін.
Рішенням колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року було вирішено надати статус національної спортивної федерації Українській федерації ушу терміном на 2 роки з визначенням у договірних зобов'язаннях з Міністерством питань, пов'язаних із взаємодією з іншими громадськими об'єднаннями фізкультурно-спортивного спрямування з відповідного виду спорту (пункт 1) та відмовити у наданні статусу національної спортивної федерації відповідно до ст. 36-1, 36-2, 36-4 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» Федерації ушу/гунфу та цігун України (пункт 2).
Наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року було взято до відома та погоджено з рішенням Комісії з проведення конкурсу про надання спортивній федерації статусу національної спортивної федерації та надано статус національної спортивної федерації Українській федерації ушу терміном на 2 роки з визначенням у договірних зобов'язаннях з Міністерством питань, пов'язаних із взаємодією з іншими громадськими об'єднаннями фізкультурно-спортивного спрямування з відповідного виду спорту (пункт 1) та відмовлено у наданні статусу національної спортивної федерації Федерації ушу/гунфу та цігун України (пункт 2).
Згідно з частиною 3 статті 36-4 Закону відмова у наданні статусу національної спортивної федерації може бути оскаржена в судовому порядку.
Суд вважає за необхідне зазначити, що в рішенні колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року та в Наказі Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року причиною відмови у наданні статусу національної спортивної федерації ВГО «Федерації ушу/гунфу та цігун України»вказані підстави, передбачені статтями 36-1, 36-2 та 36-4 ЗУ «Про фізичну культуру і спорт».
В судовому засіданні суду 1-ої інстанції представник відповідача посилалася на те, що підставою відмови у наданні статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Федерації ушу/гунфу та цігун України»є підстава, передбачена абзацом 3 пункту 1 статті 364 Закону України «Про фізичну культуру та спорт», а саме -наявність національної спортивної федерації з відповідного виду спорту (версії).
При цьому суд 1-ої інстанції вірно зазначив, що зі змісту частини 7 статті 36-2 Закону у разі прийняття рішення про надання спортивній федерації статусу національної вона заноситься до Реєстру національних спортивних федерацій і їй у 10-денний термін видається відповідне свідоцтво, а станом на момент затвердження результатів конкурсу рішенням Колегії, статус ВГО «Українська федерація ушу»не був підтверджений відповідним Свідоцтвом.
Також судом 1-ої інстанції вірно зазначено, що рішення Колегії про надання статусу національної спортивної федерації набуває юридичного оформлення та чинності лише після видання відповідного наказу Міністерства (яким дане рішення проводиться в життя).
У спірних правовідносинах датою прийняття рішення Колегії та Наказу Міністерства є 15 травня 2008 року. Таким чином, прийняття рішення Колегії передує у часі прийняттю наказу Міністерства.
Так, Рішенням колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року було вирішено надати статус національної спортивної федерації Українській федерації ушу терміном на 2 роки з визначенням у договірних зобов'язаннях з Міністерством питань, пов'язаних із взаємодією з іншими громадськими об'єднаннями фізкультурно-спортивного спрямування з відповідного виду спорту (пункт 1) та відмовити у наданні статусу національної спортивної федерації відповідно до ст. 36-1, 36-2, 36-4 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» Федерації ушу/гунфу та цігун України (пункт 2).
Тобто, на момент прийняття рішення Колегією про відмову ВГО «Федерація ушу/гунфу та цігун України» у наданні статусу національної спортивної федерації рішення про надання вказаного статусу ВГО «Українська федерація ушу» не було впроваджено в життя Наказом Міністерства (оскільки зазначені рішення приймалися одночасно), так як і ВГО «Українська федерація ушу» не було отримано Свідоцтва про статус.
Колегія суддів погоджується з тим, що зазначена відповідачем підстава відмови ВГО «Федерація ушу/гунфу та цігун України»як «наявність національної спортивної федерації з відповідного виду спорту»є необґрунтованою, оскільки станом на час прийняття колегією рішення національної спортивної федерації з відповідного виду спорту, як підтверджується матеріалами справи та з огляду на вищенаведене, не було.
Також колегія суддів погоджується з тим, що Всеукраїнською громадською організацією «Українська федерація ушу» було порушено вимоги пункту 4 частини 3 статті 36-2 Закону, а саме -подано текст Конституції Міжнародної Федерації Ушу англійською та українською мовами, не завірені у встановленому законом порядку; водночас, всупереч вимогам пункту 4 ч. 3 ст. 36-2 Закону України «Про «Про фізичну культуру та спорт», ВГО «Українська федерація ушу»не було подано регламенту (правил змагань) Міжнародної Федерації Ушу, завіреному у встановленому законом порядку. Разом з тим, Позивачем також всупереч вимогам вищезазначеної статті, не було подано регламенту (правил змагань) Міжнародної Федерації Ушу, завіреному у встановленому законом порядку та належним чином завіреної Конституції МФУ.
Так як вірно зазначив суд 1-ої інстанції згідно з пунктами 3, 4 частини 1 статті 11 Консульської Конвенції між Україною та Китайською Народною Республікою (Конвенцію ратифіковано Постановою ВР N 2995-XII від 5 лютого 1993 року) від 31 жовтня 1992 року у відповідності до законів і правил акредитуючої держави консульська посадова особа має право перекладати документи на офіційну мову акредитуючої держави або держави перебування і засвідчувати правильність перекладу; легалізувати документи, що видані компетентнимиорганами акредитуючої держави або держави перебування.
22 грудня 2003 року для України набула чинності Гаазька Конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 року. Офіційні документи, які будуть використовуватись на території держав-учасниць Конвенції, мають бути засвідчені спеціальним штампом „Apostille” (далі -апостиль), проставленим компетентним органом держави, в якій був складений документ. Процедура проставлення апостиля на офіційних документах, складених на території України і призначених для використання на території інших держав, регулюється Правилами, затвердженими Наказом Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 05.12.2003 року №237/803/151/5.
Таким чином, судом 1-ої інстанції обґрунтовано зазначено про те, що Колегією Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту було прийнято рішення на основі неналежного пакету документів, які подавалися учасниками конкурсу про надання статусу національної спортивної федерації, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується про необхідність 1) визнати протиправним та скасувати пункт 1 рішення Колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року в частині надання статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Українська Федерація Ушу»; 2) визнати протиправним та скасувати пункт 2 рішення Колегії Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 3/3 від 15 травня 2008 року в частині відмови в наданні статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України»; 3) визнати протиправним та скасувати пункт 1 Наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року в частині надання статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Українська Федерація Ушу»; 4) визнати протиправним та скасувати пункт 2 Наказу Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту № 1946 від 15 травня 2008 року в частині відмови в наданні статусу національної спортивної федерації Всеукраїнській громадській організації «Федерація ушу/гунфу та цігун України» та 5) зобов'язати Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту повторно розглянути питання про надання статусу національної спортивної федерації відповідно до вимог чинного законодавства України.
Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2009 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
У задоволенні апеляційних скарг Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Всеукраїнської громадської організації «Українська федерація ушу» відмовити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2009 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: М.В Межевич
судді: Я.Б. Глущенко
Г.Г. Федорова