Справа: № 2-а-1451/08/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Новікова Т.В.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
"25" серпня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Федорової Г.Г.
Літвіної Н.М.
при секретарі: Демченко Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Черкаської міської ради на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року у справі за позовом прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області до Черкаської міської ради, третя особа П.П. ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення, -
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року позов прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області до Черкаської міської ради, третя особа П.П. ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення було задоволено.
На вказану постанову суду, відповідач -Черкаська міська рада, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду, а провадження у справі закрити, у зв»язку з тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши, суддю доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, рішенням Черкаської міської ради від 22.12.2005р. № 8-867 «Про надання приватному підприємцю ОСОБА_5 земельної ділянки в оренду по вул. Дахнівській, 61\4 надано ОСОБА_5 земельну ділянку площею 1041 кв.м в оренду на 49 років (без права передачі її в суборенду) та віднесено виділену земельну ділянку до земель рекреаційного призначення та зобов'язано в двохмісячний термін укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою, із здійсненням відповідної державної реєстрації. Іншим рішенням Черкаської міської ради від 24.11.2005р, № 8-808 «Про погодження приватному підприємцю ОСОБА_5 місця розташування оздоровчого центру-пансіонату сімейного типу для інвалідів війни, учасників бойових дій та осіб, до них прирівняних, по вул. Дахнівській, 61\4 з наданням дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки»погоджено ПП ОСОБА_5 розташування оздоровчого центру-пансіонату на земельній ділянці площею 1089 кв.м за рахунок земель з зеленими насадженнями загального користування Черкаської міської ради та встановлення меж в натурі (на місцевості).
19.03.2007 року Прокурором міста Черкаси заявлено протест № 07/1-483 вих.07 на рішення Черкаської міської ради від 22.12.2005р. № 8-867 щодо порушення органом місцевого самоврядування вимог чинного законодавства та не отримання позитивних висновків Державного управління екології та природних ресурсів в Черкаській області при погодженні місця розташування об'єкту та при розробленні проекту відведення земельної ділянки в оренду під розташування оздоровчого центру. В протесті прокурора викладена вимога про приведення у відповідність до законодавства рішення органу місцевого самоврядування від 22.12.2005р. № 8-867 та зупинено дію опротестованого акту, з його обов'язковим розглядом в 10-денний термін відповідним органом чи посадовою особою.
Так, Черкаська міська рада рішенням від 26.04.2007 року № 2-593 відхилила протест прокурора з посиланням на ст. 12 Земельного кодексу України та п. 3.3.1 Порядку надання в користування та безоплатної передачі у власність земельних ділянок у м. Черкаси затверджений рішенням Черкаської міської ради від 31.03.2005р. № 8-67. На думку відповідача, ПП ОСОБА_5 відповідно до зазначеного Порядку було погоджено проект відведення земельної ділянки з усіма зазначеними службами, а саме: землекористувачем (землевласником); Черкаським міським управлінням земельних ресурсів; управлінням містобудування та архітектури міськвиконкому; відділом екології та раціонального природокористування виконавчого комітету Черкаської міської ради; Черкаською міською санітарно-епідеміологічною станцією; органом охорони культурної спадщини.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України від 25.10.2001р. № 267-ІІІ, проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до чинного законодавства, проект відведення земельної ділянки повинен погоджуватись з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Як встановлено судом першої інстанції, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області є єдиним природоохоронним органом, який має право надавати позитивні висновки при погодженні місця розташування об'єкта та при розробленні проекту відведення земельної ділянки, оскільки функції по здійсненню державного управління у галузі охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, захисту населення та навколишнього природного середовища від негативного впливу господарської діяльності суб'єктів усіх форм власності покладено на Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, яке є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління і є місцевим органом державної виконавчої влади
Таким чином, відповідно до Порядку погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, затвердженого наказом Мінприроди України від 05.11.2004р. № 434, ПП ОСОБА_5 повинна була погодити розташування зазначеного об'єкту та проекту відведення земельних ділянок щодо розташування оздоровчого центру-пансіонату на земельній ділянці з територіальним природоохоронним органом Мінприроди - Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області. Механізм погодження природоохоронними органами щодо надання земельних ділянок відноситься до усіх категорій земель незалежно від форм власності чи користування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що посилання апелянта про наявність відповідних повноважень у відділі екології та раціонального природокористування Черкаського міськвиконкому про надання необхідних висновків не підтверджується доказами, оскільки, Положення про структурний відділ виконавчого комітету місцевої ради, як спеціально уповноваженого природоохоронного виконавчого органу Черкаської міської ради, не забезпечує реалізацію загальнодержавної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища та не здійснює комплексного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища, яким наділене Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області, відповідно до зазначеного Положення.
Крім цього, колегія суддів з доводами апелянта про те, що вказана справа повинна розглядатися в порядку цивільного судочинства - не погоджується. З рішення Конституційного суду України від 01 квітня 2010 року вбачається, що положення пунктів „а“, „б“, „в“, „г“ статті 12 Земельного кодексу України у частині повноважень сільських, селищних, міських рад, відповідно до цього Кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом розгляду є виділення земельної ділянки, а тому враховуючи вищенаведене - вказана справа повинна розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, суд першої інстанції при прийнятті рішення дав належну оцінку всім обставинам справи та вірно застосував законодавство, що регулює дані правовідносини, доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду, яке відповідає нормам матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому скасуванню чи зміні не підлягає.
Відповідно до ст. 200 КАС України , суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Черкаської міської ради - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05 березня 2009 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: Вівдиченко Т.Р.
Судді: Федорова Г.Г.
Літвіна Н.М.