Постанова від 22.09.2010 по справі 2-а-942/10/2370

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-942/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко В.П.

Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" вересня 2010 р. м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Костюк Л.О., Попович О.В.,

при секретарі: Приходько Є.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року у справі за їх позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення економічних санкцій, -

ВСТАНОВИЛА:

Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулися до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ФОП ОСОБА_2 про стягнення економічних санкцій за порушення у сфері формування, встановлення та застосування цін в сумі 5006,61 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року в позові відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову.

В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення Черкаським окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Черкаський окружний адміністративний суд в своєму рішенні прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.

Апеляційна інстанція не може погодитись з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:

Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (18016, АДРЕСА_1) зареєстрована виконавчим комітетом Черкаської міської ради 23.02.2005 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).

Розпорядженням Черкаської обласної державної адміністрації від 23.10.2008р. № 315 «Про встановлення граничних торговельних надбавок (націнок) на продукцію громадського харчування»встановлено граничну торговельну надбавку (націнку) на продукцію громадського харчування власного виробництва, що реалізується суб'єктами господарювання незалежно від організаційно-правової форми і форми власності в загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у розмірі не вище 40%.

Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області, відповідно до плану на І півріччя 2010, затвердженого наказом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 25.12.2009 № 80, здійснено перевірку ОСОБА_2, за результатами якої на підставі акту перевірки № 0028 від 29.01.2010 прийняте рішення від 02.02.2010 № 15 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 1668 грн. 87 коп., штраф у сумі 3337 грн. 74 коп., на загальну суму 5006 грн. 61 коп.

Відмовляючи в позові, Черкаський окружний адміністративний суд виходив з того, що акт Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 29.01.2010 року являється необґрунтованим, оскільки складений з порушенням норм чинного законодавства щодо порядку та підстав проведення перевірки, не містить посилання на нормативно-правові акти при проведенні розрахунків, а отримані відомості, що містяться в акті перевірки, не можуть бути підставою для застосування економічних санкції.

При цьому, судом першої інстанції не повно з'ясовано всі обставини справи, з огляду на наступне:

Основним завданням Державної інспекції з контролю за цінами, у відповідності до п. 3 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, є організація та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.

Частина 1 статті 8 Закону України "Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІ визначає, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення:

- державних фіксованих цін (тарифів);

- граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.

Стаття 4 Закону України " Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІ вбачає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення:

- забезпечує здійснення в республіці державної політики цін;

- визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління;

- визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Відповідно до ст. 13 Закону України " Про ціни та ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ, державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2008р. № 1548, з внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008р. № 276 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ»в Черкаській області видано розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 23.10.2008р. № 315 «Про встановлення граничних торговельних надбавок (націнок) на продукцію громадського харчування», зареєстроване в Головному управлінні юстиції у Черкаській області від 13.11.2008р. № 26/1507, яким встановлено граничну торговельну надбавку (націнку) на продукцію громадського харчування власного виробництва, що реалізуються суб'єктами господарювання незалежно від організаційно - правової форми і форм власності в загально - освітніх, професійно - технічних та вищих навчальних закладах, у розмірі не вище 40 відсотків.

Аналізом собівартості обідів по нормах закладки та цінах придбання продуктів харчування для приготування страв згідно калькуляційних карток на виготовлені страви встановлено, що:

собівартість меню на понеділок для харчування учнів віком від 6 до 10 років складає 1,97 грн. При цьому рівень торговельної націнки становить 103,0%, замість гранично встановленого рівня не вище 40,0%;

собівартість меню на понеділок для харчування учнів віком від 10 років і старше складає 2.31 грн., при визначеній згідно тендеру ціні в розмірі 5,00 грн. При цьому рівень торговельної націнки становить 116,5 %, замість гранично встановленого рівня не вище 40%.

Аналогічні порушення встановлено по інших щоденних наборах страв, що входять в меню.

В порушення вимог п.1 розпорядження Чернігівської обласної державної адміністрації від 23.10.2008р. № 315 «Про встановлення граничних торговельних надбавок (націнок) на продукцію громадського харчування»застосовувалась торговельна надбавка ( націнка ) понад установлений граничний розмір на продукцію громадського харчування власного виробництва від 103,0 до 116,5 відсотка за період з 29.01.2009р. до 29.01.2010р. Реалізовано 1646 страв.

Загальна сума необгрунтовано отриманої виручки за період з 29.01.2009 по 29.01.2010 року склала 1668,87 грн.

Факт порушення зафіксовано в акті Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 29.01.2010 року № 0028.

Згідно ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.

У відповідності до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001 року № 298/519, підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки.

За матеріалами перевірки, керуючись пунктами 1.3, 1.4, 2.1 вказаної Інструкції, Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 02.02.2010 року №15 на загальну суму 5006,61 грн., в т.ч. штраф 3337,74 грн. Лист-вимогу щодо усунення виявлених порушень від 02.02.2010 року № 375 та претензію від 02.02.2010 року № 376 надіслано ФОП ОСОБА_2

Апеляційна інстанція не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності доказів отримання необґрунтованої виручки, оскільки в матеріалах справи міститься достатньо документів, які свідчать про наявність підстав для висновку щодо правомірності заявлених вимог.

Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що судом першої інстанції зроблено неправильний висновок щодо відсутності підстав для задоволення позову, встановивши правові обставини для скасування рішення суду першої інстанції та постановлення нового про відмову в позові.

Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року та постановлення нової про задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 99, 100,101, 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області -задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року -скасувати.

Постановити нову, якою позов задовольнити.

Стягнути з ФОП ОСОБА_2 в дохід держави економічні санкції в сумі 5006,61 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 27.09.2010 року.