Рішення від 15.09.2023 по справі 420/6385/23

Справа № 420/6385/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 березня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій представник позивача просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії з часу ї призначення, а саме з 30.10.2017 року ОСОБА_1 з зарахуванням розрахунку пенсії заробітну плату за період з липня 1985 року по грудень 1986 року, включно, з березня 1987 року по червень 1993 року, включно, відповідно до довідок від 03.02.2017 року за №102, №104, №106;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу призначення пенсії, з 30.10.2017 з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа №420/6385/23 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 03.04.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно ст. 262 КАС України; витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з 30 жовтня 2017 року. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі №1540/4078/18 від 26.09.2018 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області включити до пільгового стажу позивача періоди роботи на шахті імені «Известий» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» за професіями підземного гірника та підземного прохідника та періоди навчання в НКК за вказаними професіями з 10.07.1985 року по 05.12.1986 та 23.03.1987 по 27.05.1993 року. Проте, під час призначення пенсії відповідачем не було взято до уваги та не включено у розмір пенсії довідок про заробітну плату від 03.12.2017 року № 102, №104, №106 виданих окупаційною квазіреспублікою лнр за період роботи встановлений рішенням суду, хоча такі довідки подавалися ще у 2017 році.

Представник позивача звертає увагу, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати отриманої за вказані періоди зі страховими виплатами, однак 16.02.2023 року листом № 3107-2443/Ш-02/8-1500/23 отримав відмову, що і стало підставою звернення до суду.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог та у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Також представник пенсійного органу стверджує, що цей позов ОСОБА_1 є аналогічним адміністративному позову, який вже розглядався Одеським окружним адміністративним судом у 2022 року (справа № 420/10456/22) та позивачу було відмовлено у задоволенні позовних вимог, рішення набрало законної сили.

Крім того, представник відповідача вказувала, що підстав для нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати немає, також і з тих підстав, що із такою заявою позивач не звертався.

19 квітня 2023 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив у якому зазначалося, що посилання відповідача на факт правонаступництва підприємства в умовах військової окупації рф території України є недоречним, оскільки всі перетворення, що відбувалися щодо підприємства після 2014 року є незаконними. Також представник позивача вказувала на відсутність тотожності адміністративних позовів, оскільки у даній справі та у справі № 420/10456/22 різні предмети спору.

Інших процесуальних заяв по суті спору, які визначені статтею 159 КАС України, від сторін до суду не надходило.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є внутрішньо-переміщеною особою, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 30 жовтня 2017 року (а.с. 19).

Рішенням Іллічівського міського суду від 30.06.2017 року по справі №501/926/17 за заявою ОСОБА_1 (зацікавлена особа Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України), яке набрало законної сили 11.07.2017 року, встановлено факт того, що ОСОБА_1 в період часу з 29.07.1985 року по 19.09.1985 року, з 08.10.1985 року по 16.12.1985 року навчався, та в період з 01.01.1992 року по 27.05.1993 року працював на посаді «підземний прохідник шахти імені «Известий» ДП «Донбасантрацит».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2018 року (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 22.01.2019 року) у справі №1540/4078/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено у повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 04.05.2018 року № 8 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язано Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи на шахті імені «Известий» виробничого об'єднання «Донбасантрацит» за професіями підземного гірника та підземного прохідника та періоди навчання в НКК за вказаними професіями з 10.07.1985 по 05.12.1986 та з 23.03.1987 по 27.05.1993 роки.

Зобов'язано Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 30 жовтня 2017 року з урахуванням страхового стажу 31 рік 2 місяці 2 дні та з урахуванням довідок про заробітну плату від 30.01.2017 року № 82, № 83 та № 84.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачений судовий збір у розмірі 704,80грн.

Представник ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із зверненням щодо пенсійного забезпечення позивача, на що отримала лист №9350-7688/Ш-02/8-1500/22 від 09.06.2022 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 з 30.10.2017 oтpимує пенсію за віком за Списком № 1 згідно рішення суду, яку обчислено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) при страховому стажі 42 роки 3 місяці (стаж враховано по 31.12.2021), в тому числі 7 років за Списком 1, середньомісячній заробітній платі 6815,96 грн, визначеній за період з 01.07.2000 по 31.10.2019 за даними персоніфікованого обліку. При розрахунку страхового стажу враховано періоди роботи з 20.09.1985 по 07.10.1985, з 17.12.1985 по 05.12.1986 та з 23.03.1987 по 27.05.1993 за Списком № 1. Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії врегульовано ст.40 Закону. Відповідно до ст. 40 Закону обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Направити запит та підтвердити довідки про заробітну плату первинними документами неможливо, оскільки підприємство знаходиться на території тимчасово непідконтрольній Україні.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2022 року по справі № 420/10456/22 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною та скасування відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Представник ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із повторним зверненням щодо пенсійного забезпечення позивача, на що отримала лист №3107-2443/Ш-02/8-1500/23 від 16.02.2023 року, в якому зазначено, що по суті порушеного питання у зверненні надавалися роз'яснення листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.06.2022 року № 9350-7688/Ш-02/8-1500/22. Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії врегульовано ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 40 Закону обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Направити запит та підтвердити довідки про заробітну плату первинними документами неможливо, оскільки підприємство знаходиться на території тимчасово непідконтрольній Україні.

Не погоджуючись із такими діями, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регламентовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (надалі - Закон №1058).

Частиною 1 статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Статтею 41 Закону № 1058 передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;

4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 4, 5 ст. 45 Закону № 1058, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року (надалі Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - веб-портал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Отже форма заяви та порядок її подання про перерахунок пенсії визначені вищезазначеним Порядком.

Згідно із п.п.2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (п.4.1 Порядку №22-1) .

Згідно із п.4.7 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

З матеріалів справи слідує, що представник позивача у 2023 році повторно звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із зверненням щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 , на що пенсійним органом було надано відповідні роз'яснення із посиланням на попередні роз'яснення від 09.06.2022 року (а.с.7).

Разом із тим, суд звертає увагу, що звернення представника позивача щодо пенсійного забезпечення у даному випадку не може вважатися заявою про перерахунок пенсії, оскільки форма та зміст такої заяви є чітко визначеною. По-друге, із листа № 3107-2443/Ш-02/8-1500/23 від 16.02.2023 не вбачається ані того, що звернення стосувалося саме проведення перерахунку пенсії, ані того, що за результатом його розгляду пенсійним органом приймалося рішення про відмову в здійсненні перерахунку як це зокрема мало місце у 2020 році при наданні відповіді листом № 5047-4927/Ш-02/8-1500/20 від 18.06.2020 року (а.с. 21). По-третє, надана суду належним чином засвідчена копія матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 не містить заяви про перерахунок пенсії, яка за твердженням представника позивача, подавалася ним у 2023 році.

Тобто, за відсутності копії такого звернення, відсутності рішення про відмову у перерахунку пенсії встановленої форми, з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів, суд кваліфікує звернення представника позивача як інформаційний запит, в якому відсутня вимога до відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії позивача. Суд звертає увагу, що у даному випадку, за відсутності заяви встановленої форми стосовно перерахунку пенсії позивача, пенсійний орган не наділений повноваженнями діяти на власний розсуд та вчиняти дії з перерахунку пенсії або відмовляти у такому перерахунку із прийняттям відповідного рішення.

Враховуючи вищевикладені висновки суду, суд вважає, що ці позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідач діяв на підставах, встановлених законом, а позивачем не подавалася заява про перерахунок пенсії за формою, визначеною Порядком №22-1.

Щодо вимоги позивача про нарахування компенсації втрати частини доходів, суд враховує наступне.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-ІІІ (далі Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 року (Порядок №159).

Відповідно до ст.ст.1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Дія Порядку №159 поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи) (п.1 Порядку №159).

Згідно з п.2-3 Порядку № 159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, а саме: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення), сума індексації грошових доходів громадян, суми відшкодування шкоди заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 16.11.2022 року по справі №674/22/17, аналізуючи Закон №2050-ІІІ та Порядок №159, дійшов висновку, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів. При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

З урахуванням висновків суду про відмову у задоволенні позовних вимог, правових підстав для задоволення вимоги про компенсацію втрати частини доходів в межах спірних правовідносин не убачається.

Стосовно доводів представника відповідача про вирішення аналогічного спору між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.

Також, п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Отже, процесуальним законодавством забороняється здійснювати розгляд спорів між тими ж сторонами, того ж самого предмета та підстав по суті за наявності судового рішення, що набрало законної сили.

Згідно відомостей автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.10.2022 року (справа № 420/10456/22) у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною та скасування відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Так, у цій справі ОСОБА_1 просив суд визнати протиправним та скасувати відмову Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у перерахунку пенсії номер № 9350-7688/Ш- 02/8-1500/22 від 09.06.2022 року;

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, (код ЄДРПОУ 20987385. місцезнаходження юридичної особи: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), включити до трудового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ), для обчислення пенсії період роботи з 20.09.1985 року по 07.10.1985 року, з 17.12.1985 року по 05.12.1986 року, та з 23.03.1987 року по 27.05.1993 року, а також суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при обчисленні пенсії за довідками: від 03.02.2017 року № 102, № 104 та № 106, виданими ГУП ЛНР «Донбасантрацит» філія шахта імені «Известий».

При цьому, підставою для звернення до суду став лист ГУ ПФУ в Одеській області № 9350-7688/Ш- 02/8-1500/22 від 09.06.2022 року, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі цих довідок.

Рішення набрало законної сили.

У даній справі позивач звернувся до суду з підстав отриманого його представником листа № 3107-2443/Ш-02/8-1500/23 від 16.02.2023 та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійснені перерахунку пенсії з часу ї призначення, а саме з 30.10.2017 року ОСОБА_1 з зарахуванням розрахунку пенсії заробітну плату за період з липня 1985 року по грудень 1986 року, включно, з березня 1987 року по червень 1993 року, включно, відповідно до довідок від 03.02.2017 року за №102, №104, №106;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з часу призначення пенсії, з 30.10.2017 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд зазначає, що в доктрині процесуального права під предметом позову розуміють вимогу позивача до відповідача про захист права, свободи чи інтересу, яка заявлена до суду. Позов складається із таких трьох основних елементів як: предмет, підстава та зміст. Предметом позову є безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, що випливає зі спірних матеріально-правових відносин. Підставою позову, як правило, слугують обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. При цьому, зміст вимог позову слід розглядати як спосіб захисту порушених прав позивача.

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що доводи представника відповідача стосовно вирішення аналогічного спору між тими ж самими сторонами, про той самий предмет та з тих самих підстав є необґрунтованими, оскільки як предмет, так і підстави позову у певній частині є відмінними. При цьому, вчинення суб'єктом владних повноважень нових дій, які можуть свідчити про порушення прав позивача у спірних правовідносинах є, насамперед, свідченням зміни підстав позову, а відтак звернення з новим позовом не може трактуватися як звернення з аналогічними позовними вимогами попри їх відносну схожість за прохальними частинами відповідних позовних заяв.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд зазначає, що покладений на суб'єкта владних повноважень тягар доказування правомірності своїх дій не звільняє позивача від обов'язку доказування своїх тверджень чи заперечень.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторони доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Проте, позивачем не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог у зв'язку із чим суд приходить висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Враховуючи те, що суд прийшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, то судові витрати розподілу на користь позивача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян

.