Справа № 420/13412/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючої судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання перерахувати пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату від 10.20.2005 № 169-3, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору:
Позивачка, ОСОБА_1 , звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просила суд:
(1).Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату виданою Мале підприємство «Дір» від 10.02.2005 № 169-3, починаючи з моменту призначення пенсії.
(2).Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату, виданою Мале підприємство «Дір» від 10.02.2005 № 169-3, починаючи з моменту призначення пенсії.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначає, що не погоджується з рішенням відповідача про відмову в перерахунку її пенсії з посиланням на відсутність первинних документів, оскільки її робота на підприємствах підтверджується довідкою, яка видана Малим підприємством «Дір» від 10.02.2005 № 169-3. При цьому, вказана довідка видана позивачці згідно з чинним законодавством на момент якого вона видавалась.
З урахуванням ч.9 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», позивачка звертає увагу, що позбавлена права на одержання первинних документів для можливості надання їх відповідачу, а тому просить задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
(б) Позиція Відповідача
22.06.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Зокрема, представник звернув увагу, що відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідки про заробітну плату потребують підтвердження первинними документами. Позивач копій первинних документів на підставі яких довідка була видана не надав, а тому її направлено на перевірку первинних документів.
Таким чином, відповідач зазначив, проведення перерахунку пенсії можливе після надходження акту перевірки довідки про заробітну плату, що свідчить, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим.
(в) Відповідь на відзив
05.07.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він зазначив, що в спірній довідці зазначене місце знаходження підприємства та відповідач не був позбавлений права направити запит на перевірку цієї довідки, однак в матеріалах справи відсутні будь-які намагання відповідача вчинити дії на проведення перевірки цієї довідки. Перевірка відомостей викладених у довідці про заробітну плату є обов'язком саме пенсійного органу, який відповідно до розділу IV Порядку №22-1, має право перевіряти обґрунтованість видачі документів, які надаються пенсіонерові для здійснення перерахунку пенсії. Також зазначеним розділом встановлений алгоритм дій пенсійного органу, який не пізніше 10 днів після надходження заяви про перерахунок пенсії має прийняти певне рішення, проте запит на проведення зустрічної звірки відповідач не направив. Також право вимагати від підприємств, установ та організацій відповідні документи та проводити обґрунтованість видачі довідок та їх достовірність, встановлене ст. 44 Закону №1058-IV, проте відповідач цю норму закону проігнорував.
ІІІ Процедура та рух справи
19.06.2023 ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Позивачці з 14.07.2022 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
22.05.2023 позивачка звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок її пенсії щодо «Зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000» у відповідності до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До вказаної заяви позивачка додала довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.02.2005 за № 169-3, яка видана Малим підприємством «Дір» за період 1993 - 1997 р.р.
Відповідач рішенням № 262540007244 від 26.05.2023 відмовив у перерахунку пенсії, зазначивши, що відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідки про заробітну плату потребують підтвердження первинними документами. Копій первинних документів на підставі яких вони були видані надано не було. Також відповідач зазначив, що спірну довідку направлено на перевірку первинних документів; проведення перерахунку пенсії можливе після надходження акту перевірки довідки про заробітну плату.
IV. Джерела права та висновки суду
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення. Свій висновок вмотивовує наступним чином.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч. 1 ст. 5 цього Закону).
Виключно цим Законом визначаються, зокрема: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням (ч. 2 ст. 5 цього Закону).
Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до ст. 40 Закону №1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-ІУ заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п. 4.7 розд. IV Порядку).
Згідно з пп. 3 п. 2.1 розд. II цього Порядку (який визначає документи, що додаються до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком), для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п. 2.10 розд. II зазначеного Порядку).
Обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року (тобто, по 30 червня 2000 року включно) є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Зазначену правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.
Поряд з цим, у постанові від 12.04.2021 року у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: «посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні».
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом в постанові від 26.10.2022 року у справі №808/1735/18.
З огляду на матеріали справи, суд встановив, що подана позивачем до відповідача довідка про заробітну плату за період роботи позивача з 1993 року по 1997 рік містить назви первинних документів, на підставі яких її видано (зазначено, що її видано на підставі особових рахунків за 1993-1997 роки). Довідка підписана відповідними посадовими особами та завірена печаткою підприємства, що її видало.
Отже, довідка відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Крім того, суд звертає увагу, що період роботи позивачки на Малому підприємстві «Дір» підтверджується довідкою від 10.02.2005 № 168-Д, яка видана їй про те, що вона дійсно працювала прибиральником з 09.01.1991 (наказ № 548/22 від 09.01.1991) по 28.11.1997 (наказ № 74/55 від 28.11.1997). Вказана довідка була врахована відповідачем при призначенні позивачці пенсії за віком.
Крім того, суд зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічні висновки містяться у Постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17(адміністративне провадження №К/9901/24469/18).
За таких обставин, враховуючи наведені правові висновки Верховного Суду, відповідач неправомірно не врахував подану позивачем довідку про заробітну плату та оскарженим рішенням відмовив в перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати, що зазначена в такій довідці, чим допустив порушив пенсійні права позивача.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та належать до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 77, 161,245, 255, 293, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату виданою Мале підприємство «Дір» від 10.02.2005 № 169-3, починаючи з моменту призначення пенсії.
3.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату, виданою Мале підприємство «Дір» від 10.02.2005 № 169-3, починаючи з моменту призначення пенсії.
4.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три),60 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач? - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя Оксана БОЙКО