Ухвала від 15.09.2023 по справі 120/13982/23

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

15 вересня 2023 р. Справа № 120/13982/23

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, перевіривши в м. Вінниці матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), від імені та в інтересах якого діє адвокат Швець Дмитро Юрійович (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ЛВ № 000119 від 25.07.2014, адреса для листування: АДРЕСА_2 ), до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901, місцезнаходження: вул. Бориса Грінченка, буд. 1, м. Київ, 01001), про визнання незаконним та скасування наказу,

УСТАНОВИВ:

11.09.2023 поштою до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Швеця Д.Ю., подана від імені та в інтересах позивача ОСОБА_1 до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, про визнання незаконним та скасування наказу за № 287/9-03-ОС від 03.08.2023 "Про увільнення від роботи ОСОБА_1 ".

Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, приходжу до висновку, що таку заяву належить залишити без руху.

Частиною першою статті 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Водночас положення статей 160, 161 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недодержання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

У позовній заяві представник позивача вказує на те, що оскільки Окружний адміністративний суд м. Києва ліквідовано, а Київський міський окружний адміністративний суд ще не розпочав свою діяльність, позивач звертається з адміністративним позовом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем свого проживання (перебування).

Водночас таким зареєстрованим місцем проживання (перебування) позивач зазначає адресу: АДРЕСА_1 , що свідчить про підсудність адміністративної справи Вінницькому окружному адміністративному суду.

Разом з тим суд звертає увагу на відсутність у матеріалах позовної заяви жодного документального підтвердження факту реєстрації місця проживання (перебування) позивача за вищезазначеною адресою (копії паспорта громадянина України у формі книжечки з відповідної відміткою, довідки про зареєстроване місце проживання тощо).

Встановлені обставини є перешкодою для відкриття провадження у справі з огляду на те, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Так, згідно з ч. 1 ст. 125 Конституції України, ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.

За змістом пункту 3 статті 4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Отже, належним та компетентним судом в розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.

Частиною першою статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Таким чином, вказаною правовою нормою передбачено альтернативну територіальну підсудність справи за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.

Як видно з матеріалів справи, спір між сторонами стосується оскарження позивачем рішення Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, тобто органу влади із місцезнаходженням у м. Києві.

Водночас частина перша статті 25 КАС України передбачає підсудність адміністративної справи за вибором позивача, але лише за зареєстрованим місцем проживання (перебування) фізичної особи-позивача.

Отже, для вирішення питання щодо можливості відкриття Вінницьким окружним адміністративним судом провадження у цій справі позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог КАС України шляхом надання суду належних документів на на підтвердження свого зареєстрованого місця проживання у Вінницькій області (копії паспорта громадянина України в частині відмітки про зареєстроване місце проживання або ж іншого відповідного документа).

За змістом частини першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи невідповідність пред'явленого позову вимогам закону, позовну заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху з встановленням особі, яка її подала, достатнього строку для усунення виявлених недоліків.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 256, 293, 294 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів про визнання незаконним та скасування наказу.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині цієї ухвали, протягом 10 (десяти) днів з дня вручення (отримання) копії ухвали.

3. Копію ухвали надіслати представнику позивача, адвокату Щвецю Дмитру Юрійовичу, для відома та виконання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Сало Павло Ігорович