Рішення від 13.09.2023 по справі 380/15435/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2023 рокусправа № 380/15435/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянула у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Чупринки, 85, код 04056121), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради №362 від 29.05.2023 «Про примусовий демонтаж встановленого кондиціонера на фасаді будинку АДРЕСА_2 ».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 29.05.2023 Франківська районна адміністрація Львівської міської ради винесла розпорядження №362 про примусовий демонтаж влаштованого кондиціонера на фасаді будинку АДРЕСА_2 . Зазначене розпорядження відповідача позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що він є власником будинку з 2005 року. На момент набуття права власності на згаданий будинок, кондиціонер вже був улаштований. Таким чином, кондиціонер встановлений не позивачем, а відповідач виніс оскаржуване розпорядження про його примусовий демонтаж буцімто через самовільні дії саме позивача. Позивач вказує, що на момент встановлення кондиціонера на його будинку не діяв жоден нормативний акт, котрий би забороняв таке встановлення. У зв'язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.

Ухвалою від 10.07.2023 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив позовні вимоги та зазначив, що на підставі звернення мешканця Львова на «Гарячу лінію міста» від 23.09.2022 №69300 та відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 19.10.2022 №952 «Про Порядок утримання фасадів будівель і споруд на території історичного ареалу м. Львова та будівель і споруд, що є об'єктами культурної спадщини поза межами історичного ареалу м. Львова», 05.04.2023 працівниками ЛКП «Вулецьке» було проведено комісійне обстеження за адресою: АДРЕСА_2 , (приватний), стосовно встановленого технічного пристрою на головному фасаді будинку. Складений акт, який скеровано листом до Франківської адміністрації від 05.04.2023 за №2-5951-Ф-35, що підтверджує факт встановлення кондиціонеру на головному фасаді двоповерхового будинку, розташованому в історичному ареалі, а додані документи стверджують, що ОСОБА_1 - є власником цього житлового будинку. Враховуючи це, позивачеві було надіслано попередження №35-вих-49499 від 25.04.2023 щодо добровільного демонтажу кондиціонера до 25.05.2023. Також роз'яснено, що у разі невиконання вимог попередження у зазначений термін, буде прийняте розпорядження про примусовий демонтаж кондиціонера з подальшим здійсненням демонтажу та стягненням з позивача коштів, витрачених на примусовий демонтаж технічного пристрою. Керуючись Положенням про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08.10.2021 №914, п.3.2.7 «Правил благоустрою Львівської міської територіальної громади, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376» та п.9.3.2., 10.1, 10.2, 10.4 Порядку утримання фасадів будівель і споруд на території історичного ареалу м. Львова та будівель і споруд, що є об'єктами культурної спадщини поза межами історичного ареалу м. Львова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 19.10.2022 №952, видано розпорядження від 29.05.2023 № 362 «Про примусовий демонтаж встановленого кондиціонера на фасаді будинку АДРЕСА_2 », яким доручено директору ЛКП «Вулецьке»: здійснити примусовий демонтаж кондиціонера, встановленого на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 , що розміщений в межах історичного ареалу міста Львові. Однак станом на подаання відзиву кондиціонер на фасаді буд. АДРЕСА_2 в примусовому порядку не було демонтовано, а власник не змінив місцерозташування кондиціонера. Відповідно до рішення виконкому Львівської міської ради від 09.12.2005 №1311 «Про затвердження меж історичного ареалу та зони регулювання забудови міста Львова» будинок АДРЕСА_3 знаходиться у межах історичного ареалу м. Львова. Історичний ареал - територія площею 2311,95 га, визначена рішенням виконавчого комітету від 22.10.2021 № 924 «Про погодження меж історичного ареалу м. Львова». Положення №952 регулює порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади та порядок їх демонтажу. Таким чином, норми вказаного Положення є обов'язковими для врахування під час оцінки правомірності розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах усіх будинків і споруд на території Львівської міської територіальної громади. Позивач обґрунтовує правомірність розміщення спірного кондиціонера тим, що такий встановлений на фасаді будинку згідно з пунктом 5.5. (Положення №952), де допускається встановлення пристроїв системи кондиціювання повітря за умови відповідного маскування, а саме на невидимих зі сторони вулиці фасадах, крім будинків і споруд, які знаходяться а території, включені до історичної спадщини ЮНЕСКО та пам'ятках архітектури (5.5.2). Як вбачається з фото будинку на АДРЕСА_3 , кондиціонер не є замаскованим, та суперечить вказаним умовам. Відповідач підсумовує, що оскаржуване розпорядження прийняте ним у межах наданих йому повноважень відповідно до чинного законодавства, із урахуванням всіх обставин та належних документів. У зв'язку з вищенаведеним просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач відповіді на відзив не надав.

Також, інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право власності від 14.01.2005, виданого Франківською РДА згідно з розпорядження №32, що підтверджується відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.01.2005.

На підставі звернення мешканця ОСОБА_2 на «Гарячу лінію міста» від 23.09.2022 №69300 та відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 19.10.2022 №952 «Про Порядок утримання фасадів будівель і споруд на території історичного ареалу м. Львова та будівель і споруд, що є об'єктами культурної спадщини поза межами історичного ареалу м. Львова», 05.04.2023 працівниками ЛКП «Вулецьке» було проведено комісійне обстеження за адресою: АДРЕСА_2 , (приватний), стосовно встановленого технічного пристрою на головному фасаді будинку. Складений акт, який скеровано листом до Франківської адміністрації від 05.04.2023 за №2-5951 -Ф-35, що підтверджує факт встановлення кондиціонеру на головному фасаді двоповерхового будинку, розташованому в історичному ареалі, а додані документи стверджують, що ОСОБА_1 - є власником цього житлового будинку.

ОСОБА_1 було надіслано попередження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради №35-вих-49499 від 25.04.2023 щодо добровільного демонтажу кондиціонера до 25.05.2023. Також роз'яснено, що у разі невиконання вимог попередження у зазначений термін, буде прийняте розпорядження про примусовий демонтаж кондиціонера з подальшим здійсненням демонтажу та стягненням з позивача коштів, витрачених на примусовий демонтаж технічного пристрою.

29.05.2023 Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, розглянувши лист Львівського комунального підприємства «Вулецьке» щодо демонтажу кондиціонера, влаштованого на фасаді будинку на АДРЕСА_2 , що знаходиться в межах історичного ареалу міста Львова, подані документи, враховуючи те, що ОСОБА_1 , власником будинку добровільно не виконане попередження Франківської районної адміністрації №35-вих-49499 від 25.04.2023, керуючись Положенням про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08 грудня 2021 року №914, від 19.10.2022 №952 «Про Порядок утриання фасадів будівель і споруд на території історичного ареалу м.Львова та будівель і споруд, що є обєктами культурної спадщигши поза межами історичного ареалу м.Львова» прийняла розпорядження №362 «Про примусовий демонтаж встановленого кондиціонера на фасаді будинку АДРЕСА_2 » згідно з яким:

1. Директору Львівського комунального підприємства «Вулецьке»:

1.1 Здійснити примусовий демонтаж кондиціонер, встановленого на головному фасаді будинку №з порушенням п. 3.1 Положення на фасаді будинку АДРЕСА_2 , що знаходиться в межах історичного ареалу міста Львова. Скласти акт про проведений примусовий демонтаж технічного пристрою.

1.2 Звернутись до Львівського районного управління поліції №2 ГУ НП у Львівській області для забезпечення громадського порядку під час проведення демонтажних робіт.

1.3 Повідомити ОСОБА_1 :

1.3.1 Про прийняте розпорядження шляхом вручення копії розпорядження чи скерування поштою;

1.3.2. Про те, що компенсацію коштів ина примусовий демонтаж технічного пристрою, його транспортування, розвантаження та зберігання відшкодовує власник, у наступних розмірах:

- за демонтаж, транспортування та розвантаження демонтованого технічного пристрою - у розмірі фактичних витрат;

- за зберігання технічного пристрою - у розмірі неоподаткового мінімуму доходів громадян (без ПДВ) за кожен демонтований технічний пристрій за кожну добу зберігання;

1.3.3 Примусово демонтований кондиціонер буде зберігатись в ЛКП «Вулецьке» впродовж шести місяців з часу його демонтажу, а після завершення вказаного терміну демонтований технічний пристрій підлягає утилізації відповідно до п.10.6 Порядку.

Вважаючи таке розпорядження протиправним, позивачк звернувся з цим позовом до суду з вимогами про його скасування.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно зі статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначає Закон України від 06 вересня 2005 року №2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі Закон №2807-IV, в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).

Статтею 5 вищевказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону №2807-IV до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів віднесено забезпечення реалізації державної політики у цій сфері.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів у розумінні частини першої статті 12 Закону №2807-IV є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до Положення про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 08 жовтня 2021 року №914, до основних завдань та повноважень Франківської районної адміністрації Львівської міської ради віднесено, зокрема, виконання рішень виконавчого комітету Львівської міської ради, забезпечення благоустрою району у межах, визначених Львівською міською радою.

Відповідно до підп. 3.6.5 п. 3.6 Положення, голова районної адміністрації у порядку, визначеному законодавством: видає у межах компетенції районної адміністрації розпорядження, вносить в них зміни та доповнення, організовує їх виконання.

З метою реалізації повноважень органів місцевого самоврядування виконавчим комітетом Львівської міської ради затверджено Порядок утримання фасадів будівель і споруд на території історичного ареалу м. Львова та будівель і споруд, що є об'єктами культурної спадщини поза межами історичного ареалу м. Львова від 19.10.2022 №952 (далі Порядок №952).

Згідно з п. 1.3 цього Порядку, історичний ареал - територія площею 2311,95 га, визначена рішенням виконавчого комітету від 22.10.2021 №924 «Про погодження меж історичного ареалу м. Львова».

Зона ЮНЕСКО територія ансамблю історичного центру, що складається зі 150 га середньовічної та ренесансної частини міста Львова та території собору святого Юра на Святоюрській горі, визначена рішенням комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО від 05.12.98 про внесення центральної частини Львова до Списку всесвітньої культурної спадщини.

Фасад зовнішня (лицева) сторона будинку, споруди, утворена огороджувальними конструкціями, з усіма елементами від покрівлі до мощення. За орієнтуванням фасади поділяються на головний, бічний, вуличний, дворовий тощо (п. 2.1 Порядку №952).

Розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків та споруд визначено у розділі 5 Порядку №952.

Так, згідно з підп. 5.1.3 п. 5.1 цього розділу до технічних елементів (пристроїв), що розміщуються ззовні на фасадах будівель та споруд належать, зокрема: пристрої та устаткування інженерного забезпечення будівель та споруд (системи опалення, вентиляції, кондиціювання повітря тощо).

Відповідно до п. 5.2 та п. 5.3, забороняється встановлення на будинках пам'ятках архітектури технічних елементів (пристроїв), вказаних у п. п. 5.1.2.-5.1.6.

Забороняється розміщення на будинках та спорудах у межах історичного ареалу на головних фасадах та бічних фасадах видимих зі сторони вулиці, технічних елементів (пристроїв), вказаних у п. п. 5.1.2.-5.1.5.

Згідно з підп. 5.5.2 п. 5.5 Порядку №952, допускається встановлення пристроїв системи кондиціонування повітря за умови відповідного маскування з обов'язковим відведенням конденсату, що утворюється при охолодженні повітря до системи дощової каналізації у таких місцях, зокрема: на невидимих зі сторони вулиці фасадах, крім будинків і споруд, які знаходяться на території, включеній до історичної спадщини ЮНЕСКО та пам'ятках архітектури.

Відповідно до п. п. 10.1, 10.2 Порядку №952, технічні елементи (пристрої), які не були демонтовані власником/користувачем будинку/споруди у терміни, зазначені у приписі чи письмовому попередженні Уповноваженого органу, демонтуються примусово районною адміністрацією, або, на її замовлення, підрядною організацією. Районна адміністрація впродовж десяти робочих днів після закінчення терміну, вказаного в попередженні (приписі), видає розпорядження про примусовий демонтаж технічних елементів (пристроїв).

Як встановив суд, 29.05.2023 Франківська районна адміністрація Львівської міської ради видала розпорядження №362 про примусовий демонтаж встановленого кондиціонера на фасаді будинку АДРЕСА_2 , власником якого є ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 є власником будинку АДРЕСА_2 з 2005року на підставі свідоцтва про право власності від 14.01.2005, виданого Франківською РДА згідно з розпорядження №32, що підтверджується відостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 26.01.2005.

Суд встановив, що на фасаді житлового будинку АДРЕСА_2 було встановлено кондиціонер.

Вказане також підтверджується фотографією будинку АДРЕСА_2 , на якій зображено спірний кондиціонер та яка знаходиться у матеріалах справи.

Сторонами визнається факт відсутності дозвільних документів, які надають право на встановлення вказаного кондиціонера.

Позивач обґрунтовує правомірність розміщення спірного кондиціонера тим, що такий встановлений попереднім власником квартири, а Порядок №952 затверджений пізніше.

Водночас, межі історичного ареалу м. Львова погоджені рішенням Львівської міської ради від 22.10.2021 № 924. Згідно з описом меж цих території та додатку до рішення, будинок АДРЕСА_2 входить до історичного ареалу м. Львова та до території світової спадщини ЮНЕСКО. Аналогічні відомості містяться на геопорталі відкритих даних Львівської міської ради (https://map.city-adm.lviv.ua/map/unesko#map=14//49.84086091094119//24.034824371337894&&layer=9635585433681688-1,100//1998583931150010351-1,100//1998580168607664105-1,100//2140053118992254870-1,100).

З наведеного видно, що норми Порядку №952 є обов'язковим для врахування під час оцінки правомірності розміщення кондиціонера на фасаді будинку.

Між тим, для з'ясування наявності підстав щодо демонтажу кондиціонера не має значення ким саме такий встановлений (попереднім чи актуальним власником квартири), і можливе встановлення кондиціонера попереднім власником квартири не може слугувати обставиною, яка перешкоджає усуненню порушень Порядку №952.

Отже, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, тож задоволенню не підлягають.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідно до правил статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.Чупринки, 85, код 04056121) про скасування розпорядження відмовити повністю.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом

Суддя Лунь З.І.