Рішення від 13.09.2023 по справі 300/3009/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2023 р. справа № 300/3009/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Гомельчука С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача: Коломийського відділу ДРАЦС у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, вул. А.Міцкевича, 8, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область,78205 про внесення змін до актового запису та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) ), в інтересах якого діє адвокат Голіней Лілія Дмитрівна (далі - представник позивача), звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийського відділу ДРАЦС у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач) про внесення змін до актового запису та зобов'язання вчинити певні дії.

Адміністративний позов обгрунтований тим, що висновком відповідача про внесення змін до актового запису відмовлено у виправленні імені позивача (дитини) з ОСОБА_2 на Маріан в актовому записі про народження №34 від 26.08.1983, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 , у зв'язку зі значними розбіжностями у документах, а також неможливістю з достовірністю встановити, що помилка допущена в актовому записі. Крім того, відмовлено у виправленні імені нареченого з ОСОБА_3 в актовому записі про шлюб №2 від 03.02.2004, складеному виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , в якому ім'я нареченого слід виправити з ОСОБА_2 на Маріан. Позивач вважає, що така відмова відповідача є незаконною та такою, що порушує його права.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просить суд:

- зобов'язати Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до:

- актового запису про народження № 34 від 26.08.1983, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 ; де ім'я дитини виправити з ОСОБА_2 на Маріан,

- актового запису про шлюб №2 від 03.02.2004, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , в якому ім'я нареченого виправити з ОСОБА_2 на ОСОБА_5 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.05.2023 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

31.05.2023 відповідачу надіслано ухвалу суду про відкриття провадження в цій адміністративній справі через підсистему "Електронний суд", що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету. Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов у строк, визначений частиною 5 статті 162, частиною 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України та встановленого ухвалою суду від 30.05.2023, не скористався.

У період з 26.06.2023 по 10.07.2023 включно головуючий суддя у справі перебував у відпустці.

Ухвалою суду від 23.08.2023 вирішено перейти до розгляду даної справи за правилами загального провадження та призначено підготовче засідання на 05.09.2023. Також зобов'язано Коломийський відділ ДРАЦС у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надати до підготовчого судового засідання:

- повний витяг з актового запису про народження №34 від 26.08.1983, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 ,

- повний витяг з актового запису про шлюб №2 від 03.02.2004, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_6

04.09.2023 на виконання ухвали суду відповідачем надано витребувані докази.

Ухвалою від 05.09.2023 закрито підготовче провадження у справі, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 13.09.2023.

13.09.2023 належним чином повідомлені сторони у судове засідання не з'явились, надали заяви щодо розгляду справи без їх участі, в порядку письмового провадження.

Згідно з ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Отже, наявні всі процесуальні підстави розглянути цю адміністративну справу в письмовому провадженні, без здійснення звукозапису технічними засобами. Потреби заслухати свідка чи експерта немає.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , видане 26.08.1983 Угорницькою сільською радою Коломийського району.

На основі свідоцтва про народження позивач в подальшому отримав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Коломиським РВ УМВС України в Івано-Франківській області, в якому його ПІБ зазначено, як ОСОБА_1 . Крім того, у справі наявна копія реєстраційного номера облікової картки платника податків, де ім'я позивача вказано, як Маріан.

Управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_3 позивачу видано посвідчення учасника бойових дій. серії НОМЕР_4 від 29.12.2020 на ім'я ОСОБА_1 .

У 2004 році ОСОБА_1 уклав шлюб з ОСОБА_7 , про що було зроблено відповідний актовий запис №2 від 03.02.2004 та видано свідоцтво про одруження серії НОМЕР_5 .

08.10.2020 Коломийською районною державною адміністрацією подружжю - ОСОБА_1 та ОСОБА_8 на п'ятьох дітей видано посвідчення багатодітної сім'ї № 001613.

На підставі свідоцтва про одруження подано позов до суду про розірвання шлюбу.

Заочним рішенням від 02.03.2023 Коломийським районним судом Івано-Франківської області розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_9 .

Отже, як з'ясовано судом, у всіх наявних у позивача документах, поданих до суду, вказане його ім'я, як ОСОБА_5 .

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, через наявність в актових записах зазначення його імені із апострофом, звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження від 26.08.1983 № 34 та актового запису про шлюб №2 від 03.02.2004, складених виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області шляхом виправлення його імені (дитини) та ім'я нареченого відповідно з ОСОБА_2 на Маріан.

Коломийським міськрайонним відділом ДРАЦС Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м.Івано-Франківськ) складено Висновок, яким відмовлено у виправленні імені дитини та нареченого з ОСОБА_2 на Маріан в актових записах про народження та шлюб у зв'язку із розбіжностями у документах, а також неможливістю з достовірністю встановити, що помилка допущена в актовому записі.

Позивач, не погоджуючись з таким висновком, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами 3 та 4 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за N 55/18793 (далі - Правила) внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.7 Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Пунктом 2.1 Правил встановлено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Відповідно до пунктів 2.6, 2.7, 2.18 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.

Підпунктом 2.13.2 п.2.13 розділу II Правил передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, постанова адміністративного суду.

Підпунктом 2.16.7 п.2.16 розділу II Правил передбачено, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Як встановлено судом вище, на підтвердження зазначення імені позивача - Маріан, надані, зокрема, наступні документи: свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 26.08.1983, копія паспорту громадянина України; копія реєстраційного номера облікової картки платника податків, копія свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 від 03.02.2004, копія посвідчення серії НОМЕР_6 від 29.12.2020, копія посвідчення багатодітної сім'ї № 00161 від 08.10.2010, копія рішення Коломийського міськрайонного суду від 02.03.2023.

Крім того, судом досліджено повний витяг з актового запису про народження №34 від 26.08.1983, складений виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на позивача та повний витяг з актового запису про шлюб №2 від 03.02.2004, складений виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_10 . У даних витягах зафіксовано внесення актових записів №34 від 26.08.1983 та №2 від 03.02.2004 із зазначенням імені позивача із апострофом, що суперечать вищевказаним документам, наявним у ОСОБА_1 .

Відтак, із врахуванням вищевикладених обставин, приймаючи до уваги, що в матеріалах справи міститься пакет основних документів (копії свідоцтва про народження, паспорту громадянина України, реєстраційного номера облікової картки платника податків, свідоцтва про одруження тв інших посвідчень), в яких ім'я позивача вказане " ОСОБА_5 ", тому суд вважає, що позовні вимоги є обгрунтованими.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29).

У пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява N 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які потрібно відшкодувати або оплатити відповідно до положень КАС України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_6 від 29.12.2020 та не поніс судовихвитрат зі сплати судового збору та за відсутності доказів понесення інших судових витрат у справі, керуючись частиною 1 статті 139 КАС України, відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43182151, вул. Міцкевича, 2, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область,78200) внести зміни до:

- актового запису про народження № 34 від 26.08.1983, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 ; де ім'я дитини виправити з ОСОБА_2 на Маріан;

- актового запису про шлюб №2 від 03.02.2004, складеного виконавчим комітетом Угорницької сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , в якому ім'я нареченого виправити з ОСОБА_2 на ОСОБА_5 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_7 , АДРЕСА_1 ),

представник позивача - адвокат Голіней Лілія Дмитрівна,

відповідач - Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 43182151, вул. Міцкевича, 2, м. Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область,78200).

Суддя Гомельчук С.В.