Рішення від 14.09.2023 по справі 280/2080/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2023 року Справа № 280/2080/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

04.04.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивачка просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії без урахування архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 24.11.2022 №№ 04-25/П-1905, 04-25/П-1906, 04-25/П-1907, 04-25/1907/1, 04-25/П-1908 за періоди роботи в Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром»;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці перерахованої пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 24.11.2022 №№ 04-25/П-1905, 04-25/П-1906, 04-25/П-1907, 04-25/1907/1, 04-25/П-1908 за періоди роботи в Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром» з 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що у березні 2023 року відповідачем здійснено перерахунок її пенсії з 01.01.2023 без урахування раніше врахованих архівних довідок, оскільки у сумах заробітної плати за період з серпня 1979 по липень 1999 років містяться суми нарахувань, на які не нараховано страхові внески. Внаслідок чого пенсія позивачки зменшилась. З такими діями ГУ ПФУ в Запорізькій області позивачка не погоджується, тому що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Внаслідок невиконання страхувальником обов'язку по сплаті внесків працівник не може бути позбавлений гарантій соціального захисту, у тому числі, що обчислення пенсії з урахуванням нарахованої йому заробітної плати, оскільки це суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту. Просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 10.04.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

25.04.2023 від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що законодавством передбачено, що необхідною умовою для обчислення пенсії, згідно наданих довідок по заробітній платі, є сплата страхових внесків. Оскільки в сумах заробітної плати за період з серпня 1979р. по липень 1999р., які зазначені в довідках наданих позивачкою, містяться суми нарахувань на загальну суму 282606896,25 та на які не нараховані страхові внески - немає законних підстав для проведення перерахунку пенсії. В зв'язку з чим вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці перерахованої пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 24.11.2022 №№04-25/П-1905, 04-25/П-1906, 04-25/П-1907, 04-25/1907/1, 04-25/П-1908 за періоди роботи в Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром» з 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум є безпідставними та необґрунтованими. Отже, не підлягають задоволенню. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено, що позивачка з 25.03.2022 перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

Позивачкою надано архівні довідки про заробітну плату видані Архівним управлінням Запорізької міської ради від 09.03.2022 №04-25/П-328, 329, 330, 331 за періоди роботи на Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром».

За результатами проведеної управлінням контрольно-перевірочної роботи ГУ ПФУ в Запорізькій області перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату, було складено акт №0800-1001-1/3709 від 28.07.2022 в якому зазначено, що:

Інформація, яка вказана в архівних довідках від 09.03.2022 №04-25/Ш-437, за період з 01.02.1988 по 30.04.1993 на ім'я ОСОБА_1 , наданих архівним управлінням Запорізької міської ради, відповідає інформації зазначеній у первинних документах Запорізького виробничого взуттєвого об'єднання Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром» Міністерства легкої промисловості УРСР (Акціонерного товариства закритого типу «Комфорт»).

Але в архівних довідках містяться суми нарахувань на загальну суму 282606896,25 на які не нараховані страхові внески (компенсаційні виплати, матеріальна допомога та невиплачена заробітна плата за минулий місяць, які враховувались до загальної суми нарахувань), про що зазначено в таблиці.

У грудні 2022 року позивачка надала відповідачу нові архівні довідки про заробітну плату, видані Архівним управлінням Запорізької міської ради від 24.11.2022 №№04-25/П-1905, 04-25/П-1906, 04-25/П-1907, 04-25/П-1907/1, 04-25/П-1908, за періоди роботи на Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзутгяпром» для проведення перерахунку її пенсії.

На підставі вказаних довідок відповідачем у грудні 2022 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2023 і її розмір становив 5693,12 грн.

В подальшому відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2023.

Розмір пенсії ОСОБА_1 після перерахунку склав 4670,44 грн.

З листа відповідача від 24.03.2023 вбачається, що останнім у березні 2023 року здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.01.2023 без урахування раніше врахованих архівних довідок, оскільки у сумах заробітної плати за період з серпня 1979 по липень 1999 років містяться суми нарахувань, на які не нараховано страхові внески.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно із статтею 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду накладають на посадових осіб, які вчинили правопорушення, адміністративні стягнення у разі, зокрема, несплати або несвоєчасної сплати страхових внесків, у тому числі авансових платежів.

Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За змістом вищезазначених норм, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання Запорізьким виробничим взуттєвим об'єднанням Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного забезпечення за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 3 травня 1996 року, ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 1 лютого 2007 року, визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (п. 23 ч. I). Ратифікувавши вказану Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині I Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Отже, відсутність в архівних довідках інформації щодо нарахувань страхових внесків від суми 282606896,25 (відповідачем ця сума визначена без приведення до чинної грошової одиниці України - складені суми, виражені у радянських рублях, карбованцях та гривнях) та даних про сплату страхових внесків не є підставою для не врахування архівних довідок за період з серпня 1979 по липень 1999 років та, як наслідок, позбавлення позивачки частини її пенсії, яка була нарахована раніше.

Таким чином, позивачка не повинна відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків, а отже, ненарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивачку у спірні періоди, не може бути підставою для неврахування при призначенні застрахованій особі пенсії, заробітної плати з якої не нараховані страхові внески.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 23 березня 2020 року у справі №535/1031/16-а, від 09 жовтня 2020 року у справі №341/460/17, від 02 серпня 2022 року у справі №560/4616/20 та інших.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

При зверненні до суду позивачкою сплачений судовий збір у сумі 1073,60 грн., який належить стягнути з відповідача на її користь.

Інші судові витрати позивачкою до стягнення не заявлялись.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 24.11.2022 №№ 04-25/П-1905, 04-25/П-1906, 04-25/П-1907, 04-25/1907/1, 04-25/П-1908 за періоди роботи в Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром»;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії на підставі архівних довідок про заробітну плату, виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради від 24.11.2022 №№ 04-25/П-1905, 04-25/П-1906, 04-25/П-1907, 04-25/1907/1, 04-25/П-1908 за періоди роботи в Запорізькому виробничому взуттєвому об'єднанні Українського промислового взуттєвого об'єднання «Укрвзуттяпром» з 01.01.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 1073 грн. (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 (шістдесят) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано «14» вересня 2023 року.

Суддя Р.В. Кисіль