Ухвала від 13.09.2023 по справі 200/9316/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

13 вересня 2023 року Справа №200/9316/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення у справі №200/9316/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення компенсації за несвоєчасну виплату страхових виплат задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат з січня 2016 року. Зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з щомісячних страхових виплат, що виникла за період з січня 2016 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01 лютого 2022 року по справі № 200/9316/21 апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року в справі № 200/9316/21 залишено без змін.

Ухвалою суду від 04 травня 2023 року замінено боржника у виконавчому листі, виданому 17 березня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року по справі № 200/9316/21 щодо зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з щомісячних страхових виплат, що виникла за період з січня 2016 року, з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3).

Головне управлiння Пенсiйного фонду України в Донецькiй областi не погодившись iз ухвалою суду від 04 травня 2023 року звернулося з апеляційною скаргою до Першого апеляційного адміністративного суду.

23 травня 2023 року Першим апеляційним адміністративним судом зареєстровано апеляційне провадження.

19 травня 2023 року до суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення.

Ухвалою суду від 25 травня 2023 року повернуто заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення у справі №200/9316/21, без розгляду, оскільки заява подана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не було учасником справи. Ухвала суду від 04 травня 2023 року про заміну божника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області, на момент подання заяви, не набрала законної сили.

Ухвала суду від 04 травня 2023 року якою замінено боржника у виконавчому листі, виданому 17 березня 2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року по справі № 200/9316/21 набрала законної сили 15 серпня 2023 року на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2023 року.

25 серпня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області через підсистему ЄСІТС “Електронний суд” надіслано заяву про відстрочення виконання судового рішення у справі №200/9316/21 до 01 грудня 2023 року. Заява обґрунтована тим, що продовжує діяти затверджений Постановою правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 року за № 27 «Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для внутрішньо переміщених осіб», відповідно до якого потерпілий на виробництві або особа, що має право на страхові виплати, надає справу про страхові виплати, на підставі якої йому (їй) були призначені страхові виплати (за наявності), а у випадку відсутності у внутрішньо переміщеної особи оригіналу справи про страхові виплати, робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення за фактичним місцем проживання (перебування) одержує відомості з інформаційно-аналітичної системи Фонду про розмір щомісячних страхових виплат для продовження страхових виплат.

Водночас, заявник зазначає, що на теперішній час страхова справа ОСОБА_1 залишилася на тимчасово окупованій території, позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не звертався, необхідні документи для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі 200/9316/21 не надав, поряд з цим, ані дані щодо нарахування та строків виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України, ані безпосередньо інформаційно-аналітична система Фонду соціального страхування України, Пенсійному фонду України не передана. Для поновлення ОСОБА_1 нарахування та виплати заборгованості зі страхових виплат у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні будь-які дані, що дають змогу визначити розмір та строки виплати щомісячної страхової виплати, що в свою чергу робить неможливим виконання рішення суду до вирішення питання наявності у Пенсійного фонду України даних, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України.

06 вересня 2023 року через підсистему «Електронний Суд» до суду надійшли заперечення представника ОСОБА_1 - адвоката Пинзіної Юлії Олександрівни, у яких просили суд відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області у заяві про відстрочення виконання рішення. Свою позицію обґрунтували тим, що заява сторони про відстрочку виконання рішення суду може бути задоволена лише у виняткових випадках, які суд визначає з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. У будь-якому випадку закон пов'язує відстрочку виконання рішення у судовому порядку з об'єктивними, непереборними, виключними обставинами, що ускладнюють вчасне виконання судового рішення. Надання відстрочки без дотримання балансу інтересів стягувача та боржника порушує основи судового рішення, яке ухвалене іменем України, позбавляє стягувача можливості захистити свої права, знижує авторитет судового рішення. 01 січня 2023 року набув чинності Закон України від 21.09.2022 № 2620-Х «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до Прикінцевих та Перехідних положень Закону припинено Фонд Соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізовано їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України 01.01.2023. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Тобто, вже 9 місяців ПФУ є уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону № 1105-ХІV. Вважають, що зазначені боржником доводи не можуть бути розцінені в якості виключних обставин, які б стали ґрунтовною підставою для надання відстрочки виконання рішення суду.

Розгляд заяви призначено на 9-30 13 вересня 2023 року.

Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені належним чином, однак у судове засідання не з'явились, причин неявки у судове засідання суду не повідомлено.

Відповідно до положень частини 2 статті 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд враховує наступне.

Згідно з статтею 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.

Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності за її межами.

У цьому контексті важливо також зазначити, що відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Водночас, за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторона справи може звернутися до адміністративного суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення. Фактично, відстрочення виконання рішення є однією з процесуальних гарантій виконання рішення.

Стаття 378 КАС України передбачає загальну процедуру відстрочення і розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Зокрема, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

При цьому, частина 5 статті 378 КАС України визначає, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Отже, нормами КАС України не встановлено вичерпного переліку обставин, за наявності яких суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може за заявою сторони відстрочити або розстрочити виконання судового рішення.

Із аналізу вказаної норми вбачається, що підставою для відстрочення виконання рішення є звернення із заявою до суду про відстрочення з обумовленням причин неможливості виконати судове рішення у встановлений законом строк, тобто за доведеністю обставин, що ускладнюють його виконання, або роблять його неможливим.

Верховний Суд у постанові від 11.10.2019 у справі № 810/4643/18 зазначив, що нормами КАС не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення на спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.

Звертаючись до суду із заявою про відстрочення виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року у справі №200/9316/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії зазначає наступні причини неможливості виконання судового рішення у встановлений Законом строк:

- справа позивача залишилась на тимчасово окупованій території;

- позивач не надав необхідні документи для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/9316/21;

- відсутні документи, що містяться у страховій справі потерпілого, відомості з Єдиної інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України;

- виконання функцій за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням виконуються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, як правонаступником, з 01 січня 2023 року, організаційні заходи (передача даних, документів, інформаційно - аналітичної бази) тривають натепер.

01 січня 2023 року набув чинності Закон України від 03.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №1105-XIV), викладений в новій редакції.

Відповідно до статті 4 Закону №1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

В свою чергу, Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01 січня 2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» припинено з 01 січня 2023 року, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Пунктом 3 вищезазначеної постанови доручено Пенсійному фонду України з 02 січня 2023 року забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

Таким чином повноваження Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області передані Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області з січня 2023 року.

Враховуючи викладене вище, суд приходить висновку, що фактично, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить відстрочити виконання рішення суду у зв'язку із затримкою виконання суб'єктами владних повноважень процедури щодо передачі даних від первісного відповідача до його правонаступника, що, на думку суду, не є підставою для відстрочення виконання рішення суду в розумінні ст. 378 КАС України.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не заявлені виняткові обставини, які ускладнюють виконання рішення, та які підтверджені належними та допустимими доказами.

Разом з цим, пенсійний орган просить відстрочити виконання судового рішення до 01 грудня 2023 року, однак, суду не надано доказів, що саме з 01 грудня 2023 року у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області буде наявна в повному обсязі інформація, документи, інформаційно-аналітичні бази Фонду соціального страхування України для виконання рішення по даній справі.

При цьому, суд враховує і те, що організаційні заходи щодо прийняття функції здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону № 1105-ХІV від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Пенсійного органу підлягали закінченню саме до січня 2023 року, як передбачено вищезазначеними нормами законодавства.

З огляду на викладене вище, суд доходить до висновку, що заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення у справі №200/9316/21 до 01 грудня 2023 року за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до положень частини 8 статті 378 КАС України ухвалу суду за результатами розгляду питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Враховуючи викладене та керуючись статями 243, 256, 294, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення у справі №200/9316/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвалу постановлено та підписано 13 вересня 2023 року.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її року проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов