Справа № 643/8277/23
Провадження № 3/643/3427/23
12.09.2023 м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджану, який проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Московського районного суду м. Харкова від т.в.о. начальника Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції надійшов матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 516781 від 07.08.2023, 07.08.2023 о 20-31 год. ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ЗАЗ Lanos», державний номерний знак НОМЕР_1 , по вул. Гвардійців-Широрнінців біля буд. 50/28 в м. Харкові з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, почервоніння обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я - Комунальному некомерційному підприємстві Харківської обласної ради «Обласний наркологічний диспансер», ОСОБА_1 відмовився. Згідно вказаного протоколу, ОСОБА_1 своїми діями порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку щодо необхідності повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються зокрема, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 листопада 2015 року № 1376 (далі - Інструкція), до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, одним з його додатків є відео з бодікамери.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано два СД-диски - «ААД 516781 Гусейнов» та «АП 7681 ААД 516781».
Під час відтворення відеозапису, що міститься на СД-диску «ААД 516781 Гусейнов», судом встановлено, що на вказаному відеозапису тривалістю 11 сек. зафіксовано рух транспортних засобів, серед яких відсутній транспортний засіб, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення.
Під час спроби відтворення відеозапису, що міститься на СД-диску «АП 7681 ААД 516781», судом встановлено, що вказаний СД-диск не ідентифікується комп'ютером, у зв'язку з чим відтворення інформації, що міститься на вказаному диску, та з'ясування даних щодо вмісту вказаного диску, є неможливим.
Вказаний недолік позбавляє суд можливості повно та об'єктивно з'ясувати обставини даної справи та виконати завдання провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, додаток до протоколу про адміністративне правопорушення, а саме відеозапис з бодікамер працівників поліції, суду фактично не надано.
Положеннями ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожному гарантований розгляд його справи незалежним і безстороннім судом.
Європейський суд з прав людини в остаточному рішенні від 06.06.2018 року у справі «Михайлова проти України» зазначав, що в ситуації, коли суд за відсутності прокурора та особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, вимушений взяти на себе функцію пред'явлення та, що є більш важливим, нести тягар підтримки обвинувачення під час усного розгляду справи, можуть виникнути сумніви в наявності достатніх гарантій, здатних усунути обґрунтовані сумніви щодо негативного впливу такого процесу на безсторонність суду.
Враховуючи наведене, у суду відсутні підстави за власною ініціативою збирати докази у справі про адміністративне правопорушення.
Згідно роз'яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
В Постанові № 11 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» також зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, суд повертає протокол про адміністративне правопорушення разом з додатками для належного оформлення, оскільки вказаний протокол оформлений з порушенням вимог законодавства (відсутні додатки до протоколу).
Керуючись ст. 7, 254, 256, 277, 278, 283, 285 КУпАП
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 - повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.А. Крівцов