233 № 233/4576/23
11 вересня 2023 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючої - судді Наумик О. О., за участі секретаря судового засідання Тевосової Л. Р., розглянувши цивільну справу окремого провадження за заявою Костянтинівської міської ради «про передачу безхазяйної речі у власність територіальної громади»,
Костянтинівська міська рада 17.08.2023 звернулася до суду із заявою «про передачу безхазяйної речі у власність територіальної громади», в якій просить:
- визнати гідротехнічну споруду в балці Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, на водному об'єкті 2,98 га, об'ємом 26,8 тис. м3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із технічними характеристиками: до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12 м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав; трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку; водоскидна споруда, розташована в тілі греблі, в правій її частині - безхазяйною;
-передати у комунальну власність Костянтинівської територіальної громади в особі Костянтинівської міської ради безхазяйну нерухому річ - гідротехнічну споруду в балці Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, на водному об'єкті 2,98 га, об'ємом 26,8 тис. м3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із технічними характеристиками: до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12 м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав; трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку; водоскидна споруда, розташована в тілі греблі, в правій її частині.
В обґрунтування заявлених вимог заявник послався на таке:
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
За приписами статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.
Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Згідно із частинами 1, 2, 8 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.
Відповідно до ч.2 ст.327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Отже, Костянтинівська міська рада є органом, уповноваженим управляти комунальним майном, задля захисту прав та інтересів територіальної громади.
Разом з тим, Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» від 12.06.2020 № 710-р затверджена Костянтинівська міська територіальна громада, до складу якої увійшло місто Костянтинівка Краматорського району.
Згідно із постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX, Костянтинівський район ліквідований та утворений Краматорський район, до складу якого увійшла Костянтинівська міська територіальна громада.
З метою проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, розташованих на території Костянтинівської міської територіальної громади, розпорядженням міського голови від 23.07.2021 № 334-р була створена комісія з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, розташованих на території Костянтинівської міської територіальної громади, обстеження технічного стану та визначення їх балансової належності (розпорядженням міського голови №530-р від 08.11.2021 внесено зміни до складу комісії з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, затвердженої розпорядженням міського голови №334-р від 23.07.2021) (далі - Комісія).
03.12.2021 Комісією на території міста Костянтинівка здійснено обстеження водного об'єкта балка Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, площа водного дзеркала 2,98 га, об'єм 26,8 тис.м3, що підтверджується Актом обстеження гідротехнічних споруд водного об'єкту від 03.12.2021.
За результатами обстеження Комісією встановлено, що до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав. Трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку. Водоскидна споруда розташована в тілі греблі, в правій її частині. Гребля просіла, в правій її частині гребінь розмитий, потребує ремонту. Рекомендовані заходи щодо поліпшення технічного стану та висновок щодо подальшої експлуатації гідротехнічної споруди.
Також, Комісією вирішено за вказаним об'єктом провести роботу щодо реєстрації права власності на гідротехнічну споруду згідно з вимогами діючого законодавства.
Процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна є поетапною, яка включає звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі - звернення до суду за переданням нерухомого майна у комунальну власність.
Відповідно до статті 335 Цивільного кодексу України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
На виконання вимог пункту 82 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127, Виконавчий комітет Костянтинівської міської ради звернувся до державного реєстратора Костянтинівської районної державної адміністрації для взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 189722322 від 21.11.2019 підтверджується взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме - гідротехнічної споруди в балці Лисяча басейн р. Кривий Торець, за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з листом МКП «Комунтранс» від 13.05.2019 № 74/1, гідротехнічна споруда в балці Лисяча басейн р. Кривий Торець знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В газеті «Знамя Індустрії» від 04.12.2019 № 49 опубліковане оголошення про виявлення та взяття на облік вказаного безхазяйного нерухомого майна гідротехнічної споруди в балці Лисяча басейн р. Кривий Торець, за адресою: АДРЕСА_1 .
З дня публікації оголошення про взяття на облік вищевказаної гідротехнічної споруди минув понад один рік. За зазначений період звернень з приводу визнання права власності на вказаний об'єкт безхазяйного майна не надходило.
Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї у встановлені законом терміни не заявили, що дає підстави для передачі судом цієї нерухомої речі у комунальну власність Костянтинівської міської територіальної громади.
Відповідно до статті 333 ЦК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 18.08.2023 відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті (а.с.23-24).
Представник заявника ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність з посиланням на підтримання заявлених Костянтинівською міською радою вимог (а.с.34-35).
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.
Статтею 145 Конституції України гарантовано захист прав місцевого самоврядування в судовому порядку.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» від 12.06.2020 № 710-р затверджена Костянтинівська міська територіальна громада із м. Костянтинівка як центром адміністративним територіальної громади.
Згідно із постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX, Костянтинівський район ліквідований та утворений Краматорський район, до складу якого увійшла Костянтинівська міська територіальна громада.
За ч.1 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста (ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечити виконання функцій місцевого самоврядування.
З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що державою гарантується належне функціонування місцевого самоврядування, матеріальною основою якого є, у тому числі, нерухоме майно, правомочності власника щодо якого від імені територіальної громади виконує відповідна рада.
Пунктом 7 ч.2 ст.293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.
Частинами 1, 2 ст.335 ЦК України передбачено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Відповідно до частини 1 статті 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
Відповідно до ст.333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Судом установлено, що гідротехнічна споруда в балці Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, на водному об'єкті 2,98 га, об'ємом 26,8 тис. м3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із технічними характеристиками: до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12 м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав; трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку; водоскидна споруда, розташована в тілі греблі, в правій її частині, - є безхазяйною.
Зазначена обставина підтверджена Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 189722322, сформованим 21.11.2019, згідно з яким на підставі акту обстеження, серія та номер: б/н, виданого 17.10.2019 Виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради; довідка, серія та номер: 74/1, видана 13.05.2019 Міським комунальним підприємством «Комунтранс», гідротехнічна споруда в балці Лисяча басейн р. Кривий Торець, за адресою: АДРЕСА_1 , площа водного дзеркала - 2,98 га, взята на облік як безхазяйна, про що на підставі Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна індексний номер: 49791616 від 21.11.2019 внесений відповідний запис (а.с.5).
У газеті «Знамя Індустрії» від 04.12.2019 № 49 опубліковане оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічної споруди в балці Лисяча, басейн р. Кривий Торець, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , площа водного дзеркала - 2,98 га (номер запису про взяття на облік 16804, індексний номер 49791616) (а.с.12-13).
З метою проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, розташованих на території Костянтинівської міської територіальної громади розпорядженням міського голови від 23.07.2021 № 334-р (розпорядженням міського голови №530-р від 08.11.2021 внесено зміни до складу комісії з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, затвердженої розпорядженням міського голови №334-р від 23.07.2021) була створена комісія з проведення інвентаризації гідротехнічних споруд, розташованих на території Костянтинівської міської територіальної громади, обстеження технічного стану та визначення їх балансової належності (далі - Комісія) (а.с.8-9,6-7).
03.12.2021 Комісією здійснено обстеження гідротехнічної споруди в балці Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, площа водного дзеркала 2,98 га, об'єм 26,8 м3, координати по центру водного об'єкта (широта, довгота) 48.510199/37.786985, що підтверджується Актом обстеження гідротехнічних споруд водного об'єкту від 03.12.2021 (а.с.14-15).
За результатами обстеження Комісією встановлено, що до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12 м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав. Трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку. Водоскидна споруда розташована в тілі греблі, в правій її частині.
Комісією вирішено за вказаним об'єктом провести роботи щодо реєстрації права власності на гідротехнічну споруду згідно з вимогами діючого законодавства.
Отже, з дня публікації оголошення про взяття на облік вищевказаної гідротехнічної споруди минув понад один рік. За зазначений період звернень з приводу визнання права власності на вказаний об'єкт безхазяйного майна не надходило.
Тож, встановивши, що вище згадувана гідротехнічна є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, суд приходить до висновку, що ця безхазяйна нерухома річ підлягає передачі у комунальну власність Костянтинівської міської ради, у зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.333 ЦПК України, суд
Заяву Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 34898855; адреса: 85114, Донецька область, Краматорський район, м. Костянтинівка, вул. Олекси Тихого,260) «про передачу безхазяйної речі у власність територіальної громади» задовольнити.
Визнати гідротехнічну споруду в балці Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, на водному об'єкті 2,98 га, об'ємом 26,8 тис. м3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із технічними характеристиками: до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12 м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав; трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку; водоскидна споруда, розташована в тілі греблі, в правій її частині - безхазяйною.
Передати у комунальну власність Костянтинівської територіальної громади в особі Костянтинівської міської ради безхазяйну нерухому річ - гідротехнічну споруду в балці Лисяча, басейн річки Кривий Торець, басейн річки Казенний Торець, на водному об'єкті 2,98 га, об'ємом 26,8 тис. м3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , із технічними характеристиками: до складу гідровузла входить гребля насипна земляна, гребінь проїжджий з ґрунтовим покриттям шириною 12 м, кріплення верхового та низового укосів - посів багаторічних трав; трубчатий водоскид із залізобетонної труби діаметром 500 мм в одну нитку; водоскидна споруда, розташована в тілі греблі, в правій її частині.
Повний текст рішення складено 11.09.2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: