Рішення від 08.09.2023 по справі 440/8045/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/8045/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" до Полтавської митниці про визнання протиправними та скасування рішень і карток відмов,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" /надалі - позивач, ТОВ "Активбуд-М"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавської митниці /надалі - відповідач/ про:

- визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, прийнятого Полтавською митницею Державної митної служби України;

- визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000073 від 18 травня 2023 року, прийнятої Полтавською митницею Державної митної служби України;

- визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, прийнятого Полтавською митницею Державної митної служби України;

- визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000071 від 18 травня 2023 року, прийнятої Полтавською митницею Державної митної служби України;

- визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2, прийнятого Полтавською митницею Державної митної служби України;

- визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000072 від 18 травня 2023 року, прийнятої Полтавською митницею Державної митної служби України /а.с. 1-19/.

Позов обґрунтований тим, що при митному оформленні поставки товару (причіпів) до митного органу декларантом в інтересах позивача подано електронні митні декларації із документами, які підтверджують заявлену митну вартість товару та обраний позивачем метод визначення митної вартості (основний, за ціною договору). Втім, під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару відповідачем прийняті рішення про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2 та оформлені картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000073 від 18 травня 2023 року, №UA806070/2023/000071 від 18 травня 2023 року та №UA806070/2023/000072 від 18 травня 2023 року. З вказаними рішеннями та картками позивач не погоджується, вважаючи, що надані ним для митного оформлення документи в повній мірі підтверджують задекларовану митну вартість товарів, обраний метод та не містять жодних розбіжностей.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 138-152/ зазначив, що до Полтавської митниці ТОВ "Активбуд-М" подано митні декларації типу ІМ40ДЕ №23UA806070002329U3, №23UA806070002328U4 та №23UA806070002327U5 з метою митного оформлення поставки товару згідно зовнішньоекономічного контракту №993277 від 06 квітня 2023 року. Перевіркою поданих документів були встановлені невідповідності, а саме: відповідно до розділу 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року ціна товару включає мито і платежі та вартість навантажувальних робіт, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту, однак відсутні документи, в яких було б виділено ці складові, що унеможливлює перевірку складових митної вартості; банківський платіжний документ №37 від 19 квітня 2023 року не містить посилання на інвойс; у висновках експерта №75/1-23 від 18 травня 2023 року, № 75/2-23 від 18 травня 2023 року та №75/3-23 від 18 травня 2023 року при розрахунку вартості оцінюваного товару експертом використовується вартість причепів тієї ж марки та моделі та вартість причепів інших марок, а вартість причепів інших марок може бути відмінною від вартості оцінюваного товару. Декларанту запропоновано надати документи для підтвердження заявленої митної вартості товарів та він відмовився надати. Отже, за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару прийняті рішення про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2 та оформлені картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000073 від 18 травня 2023 року, №UA806070/2023/000071 від 18 травня 2023 року та №UA806070/2023/000072 від 18 травня 2023 року.

У відповіді на відзив /а.с.229-234/ позивачем зазначено, що згідно пункту 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" (покупець) та "A1 Truck GmbH" (продавець), загальна сума контракту склала 10900,00 євро. Ціни за товари, які купуються за цим контрактом, включають мито і платежі, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту в країні продавця, в тому числі оформлення митних документів, а також у вартість контракту включена вартість навантаження товарів (причепів), заявлених у пункті 1 контракту. Тобто в самому контракті сторонами чітко вказано, що у вартість придбаних трьох причепів, бувших у використанні, входять всі платежі, які пов'язані з виконанням цього контракту на території країни продавця, тобто і навантаження причепів на транспортні засоби, що мають їх перевозити до України.

У письмових поясненнях /а.с.238-240/ та доповненнях до них /а.с.247-249/ відповідач зазначив, що відомості про митну вартість і її складові повинні піддаватися обчисленню, тобто митний орган повинен мати можливість їх перевірити з метою здійснення контролю заявленої митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення. В той же час позивач не наводить жодних спростувань та пояснень щодо причин ненадання декларантом під час здійснення митних формальностей жодного документу, який би містив відомості про те, яким чином сформована ціна даного товару та чи всі складові вартості товару, що визначені договором, входять до ціни товару. Відсутність таких відомостей унеможливлює перевірку митним органом числового значення складових митної вартості (неможливість виділення із заявленої ціни товару вартості всіх її складових, не дає можливості перевірити й оцінити фактурну (дійсну) вартість товару, а також установити фактичний розмір витрат на митні платежі та інші витрати, з урахуванням яких було сформовано митну вартість оцінюваного товару). Згідно змісту листів від 18 травня 2023 року №1805/1, №1805/2, №1805/3 декларант свідомо відмовився надати додаткові документи та тим самим не використав своє право на підтвердження числового значення задекларованої митної вартості товару та не виконав покладений на нього приписами частини четвертої статті 53 МК України обов'язок щодо надання на вимогу митного органу додаткових документів.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" зареєстроване як юридична особа та одним із видів його економічної діяльності є: 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами.

11 листопада 2022 року між Приватним підприємством «Транзит-Сервіс» (Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" (Замовник) укладено договір про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні №11/11 від 11 листопада 2022 року /а.с. 43-46/, відповідно до якого Перевізник зобов'язується доставити ввірений йому Замовником вантаж до пункту призначення та видати його Вантажоодержувачу, уповноваженому Замовником на отримання вантажу, а Замовник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу плату, встановлену в заявці, яка є невід'ємною частиною даного договору (пункт1.1); конкретні умови кожного замовлення зазначаються у заявці Замовника і узгоджуються з Перевізником (пункт 1.3); підтвердженою вважається заявка, підписана представниками сторін і скріплена печатками Замовника і Перевізника. Підтверджена заявка обов'язкова для виконання сторонами і є невід'ємною частиною цього договору (пункт 1.4); ціни на послуги є договірними, узгоджуються сторонами в заявках і вказуються у рахунках-фактурах Перевізника. Рахунки виставляються станом на дату завантаження (пункт 3.1); розрахунки за цим договором здійснюються в українській гривні у безготівковій формі протягом 3-х календарних днів з дати розвантаження автомобіля. Днем здійснення платежу вважається день списання грошових сум з поточного рахунку Замовника (пункт 4.1); за фактом виконання перевезення сторони складають та підписують акт наданих послуг (пункт 4.2).

06 квітня 2023 року між "A1 Truck GmbH" (Bakum, Germany) (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" (Покупець) укладено контракт №993277 /а.с.23-25, 157-159/, яким визначено, що Продавець продав, а Покупець купив на умовах EXW Bakum, the Germany причепи у кількості 3:

1) марка Krone, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , рік випуску 2014, країна походження: Німеччина, ціна причепа становить 3000,00 євро;

2) марка Krone, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , рік випуску 2014, країна походження: Німеччина, ціна причепа становить 3700,00 євро;

3) марка Kogel, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , рік випуску 2015, країна походження: Німеччина, ціна причепа становить 4200,00 євро, які далі будуть називатися товаром (пункт 1);

загальна сума контракту становить 10900,00 євро. Ціни за товари, які купуються за даним контрактом, включають мито і платежі, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту в країні продавця, в тому числі оформлення митних платежів. У вартість контракту включена вартість завантаження товарів (причіпів), заявлених у пункті 1 контракту. Ціни на товари, придбані по даному контракту, зміні не підлягають (пункт 2);

загальна сума предоплати за цим контрактом становить 100% й повинна бути сплачена Покупцем наступним чином: будь-якими частинами в термін до 31 травня 2023 року (пункт 3);

приймання товару повинно бути здійснено в країні Продавця уповноваженими спеціалістами покупця до 30 червня 2023 року (пункт 4);

термін дії контракту починається з дати його підписання до 31 липня 2023 року (пункт 5).

Згідно платіжної інструкції в іноземній валюті №37 від 19 квітня 2023 року /а.с.160/ ТОВ "Активбуд-М" перераховано "A1 Truck GmbH" грошові кошти у сумі 10900,00 євро (призначення платежу: «передоплата за три причепи за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року»).

10 травня 2023 року Приватним підприємством «Транзит-Сервіс» та Товариством з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" оформлено заявку на надання послуг з доставки по договору №11/11 від 11 листопада 2022 року /а.с. 176/ стосовно маршруту: м. Бакум (Німеччина) - м. Кременчук (Україна) загальною вартістю 40000,00 грн.

Відповідно до рахунку-фактури №256 від 10 травня 2023 року /а.с. 48/ та довідки про транспортні витрати ПП «Транзит-Сервіс» від 10 травня 2023 року /а.с. 47/ вартість послуги з доставки вантажу за межами України з м. Бакум (Німеччина) до кордону України (пп Шегені-Медика) згідно договору про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні №11/11 від 11 листопада 2022 року становить 24000,00 грн (по 8000,00 грн за кожен причеп); вантаж не страхувався; доставка вантажу по території України (кордон України пп Шегені-Медика -м. Кременчук) становить 16000,00 грн.

На підставі платіжної інструкції №9644 від 01 червня 2023 року /а.с. 49/ ТОВ "Активбуд-М" перераховано ПП «Транзит-Сервіс» грошові кошти в сумі 40000,00 грн (призначення платежу: доставка вантажу згідно рахунку №256 від 10 травня 2023 року).

З метою митного оформлення поставки товару «причіп, марка Krone, шасі НОМЕР_1 - 1 шт. Був у використанні, рік випуску: 2014. Поз.65063, Марка: Krone, тип/модель: AZ, дата першої реєстрації 29 серпня 2014 року., ідентифікаційний номер шасі (VIN) НОМЕР_1 . Максимальна маса навантаження 18000 кг. Має сліди експлуатації, корозія на рамі та на кронштейнах осей, знос покришок 55-65%, відсутня комплектація військового призначення, без радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв» ТОВ "Активбуд-М" подано до митного органу митну декларацію типу "ІМ 40 ДЕ" №23UA806070002329U3 /а.с. 22/, в якій в графі 12 "Відомість про вартість" зазначено "126784,10"; у графі 20 "Умови поставки" зазначено "EXW DE Bakum"; у графі 22 "Валюта та загальна сума за рахунком" та у графі 42 "Ціна товару" зазначено "3000.00 EUR"; у графі «обмінний курс» - 39,5947; у лівому підрозділі графи 43 "Код МВВ" декларантом вказано метод визначення митної вартості товарів - "1"; у графі 45 "Коригування" вказано вартість товару "126784.10"; у графі 47 "Нарахування платежів" митної декларації зазначено види надходжень бюджету, що контролюються митними органами, за кодами 020 та 028, а також спосіб здійснення таких розрахунків за кодом "01".

До митної декларації додано такі документи: 0380 (Рахунок-фактура (інвойс) / Commercial invoice) №46119 від 10 травня 2023 року, 0730 (Автотранспортна накладна / Road consignment note) №335172 від 10 травня 2023 року, 0862 (Декларація про походження товару / Declaration of origin) №46119 від 10 травня 2023 року, 2800 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) ЕН412025 від 15 квітня 2014 року, 2800 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) НОМЕР_4 від 29 серпня 2014 року, 3001 (Банківський платіжний документ, що стосується товару) платіжна інструкція №37 від 19 квітня 2023 року, 3004 (Рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги) №256 від 10 травня 2023 року, 3007 (Документ, що підтверджує вартість перевезення товару) довідка про транспортні витрати б/н від 10 травня 2023 року, 3016 (Висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією) висновок експерта №75/1-23 від 18 травня 2023 року, 4100 (Зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів (крім позначеного кодом 4104), подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів) №993277 від 06 квітня 2023 року, 4203 (Доповнення до внутрішнього договору (контракту)) заявка на надання послуг доставки б/н від 10 травня 2023 року, d4207 (Договір про надання послуг митного брокера) №38 від 18 листопада 2022 року, m4301 (Договір (контракт) про перевезення) №11/11 від 11 листопада 2022 року, 9000 (Інші некласифіковані документи) лист 1805/01 від 18 травня 2023 року, 9610 (Копія митної декларації країни відправлення) №23DE535506287811E0 від 11 травня 2023 року.

18 травня 2023 року Полтавською митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № UA806000/2023/000018/2 /а.с. 60-62/, згідно з яким митна вартість товару: «причіп, марка Krone, шасі НОМЕР_1 - 1 шт. Був у використанні, рік випуску: 2014. Поз.65063, Марка: Krone, тип/модель: AZ, дата першої реєстрації 29 серпня 2014 року., ідентифікаційний номер шасі (VIN) НОМЕР_1 . Максимальна маса навантаження 18000 кг. Має сліди експлуатації, корозія на рамі та на кронштейнах осей, знос покришок 55-65%, відсутня комплектація військового призначення, без радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв», яка визначена декларантом в митній декларації №23UA806070002329U3, з урахуванням: загальної суми за розрахунком (фактурна вартість товару) у сумі у валюті - 3000,00 EUR, сума у гривні - 118784,10 грн (курс валюти 1 EUR - 39,59 грн); заявлених декларантом складових митної вартості нарахування до ціни договору- 8000,00 грн; розрахованої декларантом митної вартості товару у валюті - 3202,05 EUR, сума у гривні - 126784,10 грн (курс валюти 1 USD - 39,5947 грн), яка визначена декларантом за кодом МВВ - 1; відкоригована митним органом за кодом МВВ 6 (з урахуванням вартості за одиницю 5600,00 EUR при кількості ввезеного товару 1) на загальну суму митної вартості товару - 5600,00 EUR.

У графі 33 вказаного рішення зазначено, що у відповідності до статті 337 МКУ при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження митної вартості, було виявлено наступне: відповідно до розділу 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року ціна товару включає мито і платежі та вартість навантажувальних робіт, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту, однак відсутні документи, в яких було б виділено дані складові, що унеможливлює перевірку складових митної вартості (неможливість виділення із заявленої ціни товару вартості всіх її складових, не дає можливості перевірити й оцінити фактурну (дійсну) вартість товару, а також установити фактичний розмір витрат на митні платежі та інші витрати, з урахуванням яких було сформовано митну вартість оцінюваного товару). Виходячи з цього невідомо, яким чином сформована ціна даного товару та чи всі складову вартості товару входять до ціни товару. Надано банківський платіжний документ №37 від 19 квітня 2023 року, але в ньому відсутнє посилання на інвойс. Надано висновок експерта №75/1-23 від 18 травня 2023 року. При розрахунку вартості оцінюваного товару експертом використовується вартість причепів тієї ж марки та моделі та вартість причепів інших марок. Вартість причепів інших марок може бути відмінною від вартості оцінюваного товару. В рамках проведення консультацій декларанта зобов'язано протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: - договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; - рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); - виписку з бухгалтерської документації; - каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; - висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини). Запропоновані документи для підтвердження заявленої митної вартості товарів декларант відмовився надати.

Також Полтавською митницею оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA806070/2023/000073 /а.с. 64/, якою відмовлено у митному оформленні (випуску) товару за митною декларацією № ІМ40ДЕ №23UA806070002329U3 від 18 травня 2023 року та інших документів, наданих відповідно до Митного кодексу України, з причини: порушено вимоги статей 52, 58, 64 Митного кодексу України в частині заявлення митної вартості товару.

З метою митного оформлення товару «причіп, марка Krone, шасі НОМЕР_2 - 1 шт. Був у використанні, рік випуску: 2014. Поз.65850, Марка: Krone, тип/модель: AZ, дата першої реєстрації 18 грудня 2014 року., ідентифікаційний номер шасі (VIN) НОМЕР_2 . Максимальна маса навантаження 18000 кг. Має сліди експлуатації, корозія на рамі та на кронштейнах осей, знос покришок 55-65%, відсутня комплектація військового призначення, без радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв» ТОВ "Активбуд-М" подано до митного органу митну декларацію типу "ІМ 40 ДЕ" №23UA806070002328U4 /а.с. 66/, в якій в графі 12 "Відомість про вартість" зазначено "154500,39"; у графі 20 "Умови поставки" зазначено "EXW DE Bakum", у графі 22 "Валюта та загальна сума за рахунком" та у графі 42 "Ціна товару" зазначено "3700,00 EUR", у лівому підрозділі графи 43 "Код МВВ" декларантом вказано метод визначення митної вартості товарів - "1"; у графі 45 "Коригування" вказано вартість товару "154500,39"; у графі 47 "Нарахування платежів" митної декларації зазначено види надходжень бюджету, що контролюються митними органами, за кодами 020 та 028, а також спосіб здійснення таких розрахунків за кодом "01".

До митної декларації додано такі документи: 0380 (Рахунок-фактура (інвойс) / Commercial invoice) №46120 від 10 травня 2023 року, 0730 (Автотранспортна накладна / Road consignment note) №335172 від 10 травня 2023 року, 0862 (Декларація про походження товару / Declaration of origin) №46120 від 10 травня 2023 року, 2800 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) ЕК412886 від 08 грудня 2014 року, 2800 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) НОМЕР_5 від 18 грудня 2014 року, 3001 (Банківський платіжний документ, що стосується товару) платіжна інструкція №37 від 19 квітня 2023 року, 3004 (Рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги) №256 від 10 травня 2023 року, 3007 (Документ, що підтверджує вартість перевезення товару) довідка про транспортні витрати б/н від 10 травня 2023 року, 3016 (Висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією) висновок експерта №75/2-23 від 18 травня 2023 року, 4100 (Зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів (крім позначеного кодом 4104), подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів) №993277 від 06 квітня 2023 року, 4203 (Доповнення до внутрішнього договору (контракту)) заявка на надання послуг доставки б/н від 10 травня 2023 року, d4207 (Договір про надання послуг митного брокера) №38 від 18 листопада 2022 року, m4301 (Договір (контракт) про перевезення) №11/11 від 11 листопада 2022 року, 9000 (Інші некласифіковані документи) лист 1805/01 від 18 травня 2023 року, 9610 (Копія митної декларації країни відправлення) №23DE535506286748E6 від 11 травня 2023 року.

18 травня 2023 року Полтавською митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № UA806000/2023/000016/2 /а.с. 83-85/, згідно з яким митна вартість товару: «причіп, марка Krone, шасі НОМЕР_2 - 1 шт. Був у використанні, рік випуску: 2014. Поз.65850, Марка: Krone, тип/модель: AZ, дата першої реєстрації 18 грудня 2014 року., ідентифікаційний номер шасі (VIN) НОМЕР_2 . Максимальна маса навантаження 18000 кг. Має сліди експлуатації, корозія на рамі та на кронштейнах осей, знос покришок 55-65%, відсутня комплектація військового призначення, без радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв», яка визначена декларантом в митній декларації №23UA806070002328U4, з урахуванням: загальної суми за розрахунком (фактурна вартість товару) у сумі у валюті - 3700,00 EUR, сума у гривні - 146500,39 грн (курс валюти 1 EUR - 39,59 грн); заявлених декларантом складових митної вартості нарахування до ціни договору у сумі у валюті - 8000,00 грн; розрахованої декларантом митної вартості товару у валюті - 3902,05 EUR, сума у гривні - 154500,39 грн (курс валюти 1 USD - 39,5947 грн), яка визначена декларантом за кодом МВВ - 1; відкоригована митним органом за кодом МВВ 6 (з урахуванням вартості за одиницю 5600,00 EUR при кількості ввезеного товару 1) на загальну суму митної вартості товару - 5600,00 EUR.

У графі 33 вказаного рішення зазначено, що у відповідності до статті 337 МКУ при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження митної вартості, було виявлено наступне: відповідно до розділу 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року ціна товару включає мито і платежі та вартість навантажувальних робіт, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту, однак відсутні документи, в яких було б виділено дані складові, що унеможливлює перевірку складових митної вартості (неможливість виділення із заявленої ціни товару вартості всіх її складових, не дає можливості перевірити й оцінити фактурну (дійсну) вартість товару, а також установити фактичний розмір витрат на митні платежі та інші витрати, з урахуванням яких було сформовано митну вартість оцінюваного товару). Виходячи з цього невідомо, яким чином сформована ціна даного товару та чи всі складову вартості товару входять до ціни товару. Надано банківський платіжний документ №37 від 19 квітня 2023 року, але в ньому відсутнє посилання на інвойс. Надано висновок експерта №75/2-23 від 18 травня 2023 року. При розрахунку вартості оцінюваного товару експертом використовується вартість причепів тієї ж марки та моделі та вартість причепів інших марок. Вартість причепів інших марок може бути відмінною від вартості оцінюваного товару. В рамках проведення консультацій декларанта зобов'язано протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: - договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; - рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); - виписку з бухгалтерської документації; - каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; - висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини). Запропоновані документи для підтвердження заявленої митної вартості товарів декларант відмовився надати.

Також Полтавською митницею оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA806070/2023/000071 /а.с. 87/, якою відмовлено у митному оформленні (випуску) товару за митною декларацією № ІМ40ДЕ №23UA806070002328U4 від 18 травня 2023 року та інших документів, наданих відповідно до Митного кодексу України, з причини: порушено вимоги статей 52, 58, 64 Митного кодексу України в частині заявлення митної вартості товару.

З метою митного оформлення товару «причіп, марка Kogel, шасі НОМЕР_3 - 1 шт. Був у використанні, рік випуску: 2015. Поз.65785, Марка: Kogel, тип/модель: АМ18, дата першої реєстрації 18 червня 2015 року, ідентифікаційний номер шасі (VIN) НОМЕР_3 . Максимальна маса навантаження 18000 кг. Має сліди експлуатації, незначна корозія на кронштейнах осей, знос покришок 50-60%, відсутня комплектація військового призначення, без радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв» ТОВ "Активбуд-М" подано до митного органу митну декларацію типу "ІМ 40 ДЕ" №23UA806070002327U5 /а.с. 89/, в якій в графі 12 "Відомість про вартість" зазначено "174297,74"; у графі 20 "Умови поставки" зазначено "EXW DE Bakum", у графі 22 "Валюта та загальна сума за рахунком" та у графі 42 "Ціна товару" зазначено "4200,00 EUR", у лівому підрозділі графи 43 "Код МВВ" декларантом вказано метод визначення митної вартості товарів - "1"; у графі 45 "Коригування" вказано вартість товару "174297,74"; у графі 47 "Нарахування платежів" митної декларації зазначено види надходжень бюджету, що контролюються митними органами, за кодами 020 та 028, а також спосіб здійснення таких розрахунків за кодом "01".

До митної декларації додано такі документи: 0380 (Рахунок-фактура (інвойс) / Commercial invoice) №46121 від 10 травня 2023 року, 0730 (Автотранспортна накладна / Road consignment note) №335172 від 10 травня 2023 року, 0862 (Декларація про походження товару / Declaration of origin) №46121 від 10 травня 2023 року, 2800 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) WP734729 від 26 травня 2015 року, 2800 (Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу) НОМЕР_6 від 18 червня 2015 року, 3001 (Банківський платіжний документ, що стосується товару) платіжна інструкція №37 від 19 квітня 2023 року, 3004 (Рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспортно-експедиційні послуги) №256 від 10 травня 2023 року, 3007 (Документ, що підтверджує вартість перевезення товару) довідка про транспортні витрати б/н від 10 травня 2023 року, 3016 (Висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією) висновок експерта №75/3-23 від 18 травня 2023 року, 4100 (Зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі-продажу товарів (крім позначеного кодом 4104), подання якого для митного оформлення не супроводжується поданням пов'язаних з ним посередницьких (зовнішньоекономічних та/або внутрішніх) договорів) №993277 від 06 квітня 2023 року, 4203 (Доповнення до внутрішнього договору (контракту)) заявка на надання послуг доставки б/н від 10 травня 2023 року, d4207 (Договір про надання послуг митного брокера) №38 від 18 листопада 2022 року, m4301 (Договір (контракт) про перевезення) №11/11 від 11 листопада 2022 року, 9000 (Інші некласифіковані документи) лист 1805/03 від 18 травня 2023 року, 9610 (Копія митної декларації країни відправлення) №23DE535506285317E0 від 11 травня 2023 року.

18 травня 2023 року Полтавською митницею прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № UA806000/2023/000017/2 /а.с. 105-108/, згідно з яким митна вартість товару: «причіп, марка Kogel, шасі НОМЕР_3 - 1 шт. Був у використанні, рік випуску: 2015. Поз.65785, Марка: Kogel, тип/модель: АМ18, дата першої реєстрації 18 червня 2015 року., ідентифікаційний номер шасі (VIN) НОМЕР_3 . Максимальна маса навантаження 18000 кг. Має сліди експлуатації, незначна корозія на кронштейнах осей, знос покришок 50-60%, відсутня комплектація військового призначення, без радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв», яка визначена декларантом в митній декларації №23UA806070002328U4, з урахуванням: загальної суми за розрахунком (факторна вартість товару) у сумі у валюті - 4200,00 EUR, сума у гривні - 166297,74 грн (курс валюти 1 EUR - 39,59 грн); заявленої декларантом складових митної вартості нарахування до ціни договору у сумі у валюті - 8000,00 грн; розрахованої декларантом митної вартості товару у валюті - 4402,05 EUR, сума у гривні - 174297,74 грн (курс валюти 1 USD - 39,5947 грн), яка визначена декларантом за кодом МВВ - 1; відкоригована митним органом за кодом МВВ 6 (з урахуванням вартості за одиницю 5600,00 EUR при кількості ввезеного товару 1) на загальну суму митної вартості товару - 5600,00 EUR.

У графі 33 вказаного рішення зазначено, що у відповідності до статті 337 МКУ при проведенні перевірки документів, які надані у підтвердження митної вартості, було виявлено наступне: відповідно до розділу 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року ціна товару включає мито і платежі та вартість навантажувальних робіт, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту, однак відсутні документи, в яких було б виділено дані складові, що унеможливлює перевірку складових митної вартості (неможливість виділення із заявленої ціни товару вартості всіх її складових, не дає можливості перевірити й оцінити фактурну (дійсну) вартість товару, а також установити фактичний розмір витрат на митні платежі та інші витрати, з урахуванням яких було сформовано митну вартість оцінюваного товару). Виходячи з цього невідомо, яким чином сформована ціна даного товару та чи всі складову вартості товару входять до ціни товару. Надано банківський платіжний документ №37 від 19 квітня 2023 року, але в ньому відсутнє посилання на інвойс. Надано висновок експерта №75/3-23 від 18 травня 2023 року. При розрахунку вартості оцінюваного товару експертом використовується вартість причепів тієї ж марки та моделі та вартість причепів інших марок. Вартість причепів інших марок може бути відмінною від вартості оцінюваного товару. В рамках проведення консультацій, декларанта зобов'язано протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: - договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; - рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); - виписку з бухгалтерської документації; - каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; - висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини). Запропоновані документи для підтвердження заявленої митної вартості товарів декларант відмовився надати.

Також Полтавською митницею оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA806070/2023/000072 /а.с. 111/, якою відмовлено у митному оформленні (випуску) товарів за митною декларацією № ІМ40ДЕ №23UA806070002327U5 від 18 травня 2023 року та інших документів, наданих відповідно до Митного кодексу України, з причини: порушено вимоги статей 52, 58, 64 Митного кодексу України в частині заявлення митної вартості товару.

Не погодившись з рішеннями про коригування митної вартості товарів Полтавської митниці від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2 та картками відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000073 від 18 травня 2023 року, №UA806070/2023/000071 від 18 травня 2023 року та №UA806070/2023/000072 від 18 травня 2023 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з частиною третьою статті 7 Митного кодексу України від 13 березня 2012 року №4495-VI /надалі - МКУ/ засади митної справи, зокрема, правовий статус митних органів, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються Митним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до частини першої статті 3 МКУ при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.

За змістом статті 318 МКУ митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Статтею 49 МКУ визначено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно з положеннями статті 51 МКУ митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу. Визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України у митних режимах, відмінних від митного режиму імпорту, здійснюється згідно з положеннями статей 65, 66 цього Кодексу.

Статтею 52 МКУ встановлено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; 2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право: 1) надавати митному органу (за наявності) додаткові відомості у разі потреби уточнення інформації; 2) на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі визнання митним органом заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю; у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої статті 55 цього Кодексу; 3) проводити цінову експертизу договору (контракту) шляхом залучення експертів за власні кошти; 4) оскаржувати у порядку, визначеному главою 4 цього Кодексу, рішення митного органу щодо коригування митної вартості оцінюваних товарів та бездіяльність митного органу щодо неприйняття протягом строків, встановлених статтею 255 цього Кодексу для завершення митного оформлення, рішення про визнання митної вартості оцінюваних товарів; 5) приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів; 6) отримувати від митного органу інформацію щодо підстав, з яких митний орган вважає, що взаємозв'язок продавця і покупця вплинув на ціну, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари; 7) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від митного органу надання письмової інформації про причини, за яких заявлена ними митна вартість не може бути визнана; 8) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, вимагати від митного органу надання письмової інформації щодо порядку і методу визначення митної вартості, застосованих при коригуванні заявленої митної вартості, а також щодо підстав для здійснення такого коригування.

Відповідно до частини першої статті 53 МКУ у випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

За змістом частини другої статті 53 МКУ документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:

1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);

4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;

5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;

6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Згідно з частиною третьою статті 53 МКУ у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:

1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;

2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);

3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);

4) виписку з бухгалтерської документації;

5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;

6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;

7) копію митної декларації країни відправлення;

8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Частинами п'ятою та шостою статті 53 МКУ передбачено, що забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті. Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

Частинами першою та другою статті 54 МКУ передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 54 МКУ за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Згідно з частиною п'ятою зазначеної статті митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право, зокрема: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів.

Частиною шостою вказаної статті встановлено, що митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: 1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості; 2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари; 3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу; 4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

Згідно з частиною першою статті 55 МКУ рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

За приписами частини другої статті 55 МКУ прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Відповідно до частини першої статті 57 МКУ визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Згідно з частинами другою та третьою статті 57 МКУ основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

За приписами частини другої статті 58 МКУ метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.

Частинами четвертою та п'ятою статті 58 МКУ встановлено, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

Ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця.

Частинами восьмою та дев'ятою цієї статті передбачено, що термін "ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті" стосується лише ціни оцінюваних товарів. Дивіденди або інші платежі покупця на користь продавця, не пов'язані з оцінюваними товарами, не є частиною митної вартості. Додавання, якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, згідно з цією статтею робляться лише на основі об'єктивних даних, що підтверджуються документально та піддаються обчисленню.

Розрахунки згідно із цією статтею робляться лише на основі об'єктивних даних, що підтверджуються документально та піддаються обчисленню.

Згідно з частиною десятою статті 58 МКУ при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:

1) витрати, понесені покупцем:

а) комісійні та брокерська винагорода, за винятком комісійних за закупівлю, що є платою покупця своєму агентові за надання послуг, пов'язаних із представництвом його інтересів за кордоном для закупівлі оцінюваних товарів;

б) вартість ящиків тари (контейнерів), в яку упаковано товар, або іншої упаковки, що для митних цілей вважаються єдиним цілим з відповідними товарами;

в) вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов'язаних із пакуванням;

2) належним чином розподілена вартість нижчезазначених товарів та послуг, якщо вони поставляються прямо чи опосередковано покупцем безоплатно або за зниженими цінами для використання у зв'язку з виробництвом та продажем на експорт в Україну оцінюваних товарів, якщо така вартість не включена до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:

а) сировини, матеріалів, деталей, напівфабрикатів, комплектувальних виробів тощо, які увійшли до складу оцінюваних товарів;

б) інструментів, штампів, шаблонів та аналогічних предметів, використаних у процесі виробництва оцінюваних товарів;

в) матеріалів, витрачених у процесі виробництва оцінюваних товарів (мастильні матеріали, паливо тощо);

г) інженерних та дослідно-конструкторських робіт, дизайну, художнього оформлення, ескізів та креслень, виконаних за межами України і безпосередньо необхідних для виробництва оцінюваних товарів;

3) роялті та інші ліцензійні платежі, що стосуються оцінюваних товарів та які покупець повинен сплачувати прямо чи опосередковано як умову продажу оцінюваних товарів, якщо такі платежі не включаються до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті.

4) відповідна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу товарів, що оцінюються, їх використання або розпорядження ними на митній території України, яка прямо чи опосередковано йде на користь продавця;

5) витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України;

6) витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України;

7) витрати на страхування цих товарів.

Використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об'єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально (частина двадцять перша статті 58 МКУ)

З аналізу наведених норм слідує, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. При визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються витрати, понесені покупцем, якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті (складові митної вартості), а саме: витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України. У випадках, передбачених цим Кодексом, декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є, зокрема: транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. Під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган зобов'язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. На письмову вимогу митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); виписку з бухгалтерської документації, тощо. При цьому митний орган має право витребовувати додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості в разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо правильності визначення декларантом митної вартості товарів. У разі, якщо митним органом під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, митний орган у письмовій формі приймає Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів. Прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, зокрема, обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано та наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом.

Судовим розглядом встановлено, що за змістом пунктів 1 та 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року, укладеного між "A1 Truck GmbH" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" (Покупець), Продавець продав, а Покупець купив на умовах EXW Bakum, the Germany причепи у кількості 3 шт. Загальна сума контракту становить 10900,00 євро. Ціни за товари, які купуються за даним контрактом, включають мито і платежі, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту в країні продавця, в тому числі оформлення митних платежів. У вартість контракту включена вартість завантаження товарів (причіпів), заявлених у пункті 1 контракту. Ціни на товари, придбані по даному контракту, зміні не підлягають.

Отже, з аналізу цих умов контракту слідує, що до ціни товару (10900,00 євро) включено витрати продавця ( "A1 Truck GmbH") на навантаження причепів (3шт) та інші платежі, в тому числі митні, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту в країні продавця (Німеччина).

Водночас за змістом Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати базис поставки EXW (англ. Ex Works), або (Франко завод (…назва місця)) означає, що продавець вважається таким, що виконав свої зобов'язання з постачання, коли він надасть товар у розпорядження покупця на своєму підприємстві чи в іншому названому місці (наприклад: на заводі, фабриці, складі тощо). Продавець не відповідає за навантаження товару на транспортний засіб, а також за митне очищення товару для експорту. Імпортер (покупець) повинен укласти договір з перевізниками товару і сплатити перевезення від підприємства продавця до пункту призначення, включаючи вантаження, отримати експортні ліцензії, виконати і сплатити митні процедури, а також податки і збори, сплатити товар продавцеві за ціною виробника. Всі ризики випадкового псування і загибелі товару, починаючи з моменту надання його продавцем (експортером), несе покупець.

Таким чином, умови поставки EXW передбачають, що будь-які витрати, в тому числі і витрати на навантаження товару на підприємстві продавця чи в іншому названому ним місці (як-то складі тощо), покладаються на покупця та до ціни товару за зовнішньоекономічним контрактом не включаються.

З огляду на те, що умовами контракту №993277 від 06 квітня 2023 року витрати на навантаження товару та інші витрати, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту в Німеччині, було покладено на продавця, а не на покупця, та вартість цих витрат включена до ціни товару за зовнішньоекономічним контрактом, а не до вартості послуг за договором покупця з третьою особою суд вважає, що відсутність у цьому контракті чітких положень щодо видів витрат (платежів), які фактично поніс продавець та які було включено до ціни товару за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року, обґрунтовано зумовило виникнення у митного органу сумнівів в правильності визначення позивачем митної вартості товарів та в необхідності отримання від позивача додаткових документів, в яких було б зазначено складові ціни товару (види платежів продавця).

Так, неможливість застосування основного методу визначення митної вартості товару (за ціною договору (контракту) щодо товару, який імпортується) за митними деклараціями №23UA806070002329U3, №23UA806070002328U4 та №23UA806070002327U5 у рішеннях про коригування митної вартості товарів №UA806000/2023/000018/2, №UA806000/2023/000016/2, №UA806000/2023/000017/2 митним органом обґрунтована тим, що:

1) відповідно до розділу 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року ціна товару включає вартість навантажувальних робіт, мито і платежі, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту, однак відсутні документи, в яких було б виділено ці складові, що унеможливлює перевірку складових митної вартості;

2) банківський платіжний документ №37 від 19 квітня 2023 року не містить посилання на інвойс;

3) у висновках експерта №75/1-23 від 18 травня 2023 року, № 75/2-23 від 18 травня 2023 року та №75/3-23 від 18 травня 2023 року при розрахунку вартості оцінюваного товару експертом використовується вартість причепів тієї ж марки та моделі та вартість причепів інших марок, а вартість причепів інших марок може бути відмінною від вартості оцінюваного товару.

Надаючи оцінку доводам митного органу, покладеним в основу оскаржуваних рішень про коригування митної вартості товарів, суд виходить з наступного.

1) Згідно з пунктом 2 контракту №993277 від 06 квітня 2023 року загальна сума контракту становить 10900,00 євро; ціни за товари, які купуються за даним контрактом, включають мито і платежі, які пов'язані з виконанням формальностей по контракту в країні продавця, в тому числі оформлення митних платежів. У вартість контракту включена вартість завантаження товарів (причіпів), заявлених у пункту 1 контракту.

У зв'язку з цим суд зазначає, що продавцем придбаного позивачем товару є компанія "A1 Truck GmbH". Відповідно саме ця компанія визначає ціну продажу товару, види та розмір її складових, однак положення контракту чітко не визначають які саме види витрат (платежів) включені до ціни товару та не дозволяють достеменно встановити витрати покупця, враховуючи, що умовами поставки товару згідно контракту є EXW.

В ході судового розгляду справи позивач надав суду лист "A1 Truck GmbH" від 25 травня 2023 року, в якому німецька компанія повідомила, що завантаження причепів проводилось її власним транспортом та до вартості поставлених за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року причепів включено вартість їх завантаження: до причепу вартістю 3000 євро включено вартість витрат на його навантаження -150 євро; до причепу вартістю 3700 євро включено вартість витрат на його навантаження -150 євро, до причепу вартістю 4200 євро включено вартість витрат на його навантаження -150 євро.

Вказаний лист складений 25 травня 2023 року, тобто вже після прийняття оскаржуваних рішень про коригування митної вартості товарів Полтавської митниці від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2.

Таким чином, обставину того, що до ціни товару за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року включено лише вартість завантаження товару, а понесення інших витрат було покладено на позивача, як покупця за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року, підтверджено позивачем лише в ході судового розгляду справи.

2) Суд погоджується із твердженням відповідача, що банківський платіжний документ №37 від 19 квітня 2023 року не містить посилання на інвойс, проте платіжна інструкція в іноземній валюті № 37 від 19 квітня 2023 року містить призначення платежу: «передоплата за три причепи за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року», що дозволяє ідентифікувати зміст господарської операції, за яку компанії "A1 Truck GmbH" перераховані грошові кошти в сумі 10900,00 євро.

Отже, сама по собі відсутність у банківських документах посилання на інвойс чи проформу, за умови наявності вказівки на контракт та товари, які оплачуються, не може ставити під сумнів числове значення ціни товару та правильність визначення митної вартості товару.

Такий висновок суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 22 серпня 2019 року у справі №810/2784/18 та від 11 квітня 2022 року у справі № 1.380.2019.006980.

3) Як слідує зі змісту висновків експерта №75/1-23 від 18 травня 2023 року, № 75/2-23 від 18 травня 2023 року та №75/3-23 від 18 травня 2023 року, експертом досліджувалася ринкова вартість причепів, поставлених позивачу за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року, а не види платежів, які включені до ціни товару згідно цього контракту, що має значення для перевірки правильності визначення позивачем митної вартості товарів.

Митними деклараціями підтверджується, а відповідачем не заперечується, що при визначенні митної вартості товарів за основним методом (за ціною договору) до ціни товару (відповідного причепу) за контрактом №993277 від 06 квітня 2023 року позивачем на виконання частини десятої статті 58 МК України додано витрати на транспортування такого причепу за межами України з м. Бакум (Німеччина) до кордону України (пп Шегені-Медика) згідно договору про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні №11/11 від 11 листопада 2022 року (в сумі 8000,00 грн за кожен причеп).

Частинами другою та третьою статті 57 Митного кодексу України встановлено, що основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Згідно з частиною третьою статті 58 Митного кодексу України у разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 цього Кодексу.

Статтею 64 Митного кодексу України встановлено, що у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58-63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GAТТ).

Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) митними органами митних вартостях.

Отже, основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту є метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції) і підставою його незастосування є обставини, визначені частиною першою статті 58 Митного кодексу України, та якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірно та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.

Оскільки використані позивачем відомості щодо митної вартості товарів в повній мірі підтверджено позивачем документально лише в ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що у відповідача були наявні підстави для прийняття рішень про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2.

Відтак, оскаржувані рішення, хоч і в певній лише частині мотивів, але були правомірними, а тому у суду відсутні підстави для визнання їх протиправними.

Проте, в ході судового розгляду справи позивач довів, що наявність оскаржуваних рішень порушує його права на визначення задекларованої митної вартості товарів за основним методом, а тому такі рішення підлягають скасуванню судом як такі, що наразі порушують права позивача.

Крім цього, суд враховує те, що відповідно до частини 12 статті 264 МК України у разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою органу доходів і зборів заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Таким чином, картка відмови у прийнятті митної декларації є документом, що формалізує негативне для декларанта рішення посадової особи митного органу про завершення процедури декларування товарів, заявлених до митного оформлення на підставі конкретної митної декларації.

У цій справі суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення про коригування митної вартості товарів були прийняті відповідачем правомірно, проте підлягають скасуванню судом як такі, що наразі порушують права позивача, а тому оскаржувані картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення також сформовані відповідачем законно, проте з метою повного відновлення порушеного права позивача підлягають скасуванню судом як такі, що наразі порушують права позивача.

Отже, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною восьмою цієї статті встановлено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

За подання цього позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 10736,00 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 9587 від 30 травня 2023 року та № 9836 від 27 червня 2023 року.

Враховуючи те, що передумовою для виникнення цього спору стали неправильні дїї позивача (неповне документальне підтвердження митної вартості товарів під час митного оформлення товарів) та у відповідача були наявні підстави для прийняття рішень про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2 та складання карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000073 від 18 травня 2023 року, №UA806070/2023/000071 від 18 травня 2023 року та №UA806070/2023/000072 від 18 травня 2023 року, суд вважає за необхідне покласти на позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Активбуд-М" (пров. Льва Толстого, буд. 40, м. Кременчук, Полтавська область, 39617, ідентифікаційний код 44678428) до Полтавської митниці (вул. Анатолія Кукоби, буд. 28, м. Полтава, 36022, ідентифікаційний код 43997576) про визнання протиправними та скасування рішень та карток відмови задовольнити частково.

Скасувати рішення про коригування митної вартості товарів від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000018/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000016/2, від 18 травня 2023 року №UA806000/2023/000017/2.

Скасувати картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA806070/2023/000073 від 18 травня 2023 року, №UA806070/2023/000071 від 18 травня 2023 року та №UA806070/2023/000072 від 18 травня 2023 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк