Рішення від 11.09.2023 по справі 200/3669/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2023 року Справа№200/3669/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду через свого представника - адвоката Бахарєва М.А., який діє на підставі ордеру від 13.07.2023, звернувся із позовною заявою ОСОБА_1 (далі-позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі- відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за роботу як працівника, що видобуває вугілля і зайнятого на підземних роботах повний робочий день з урахуванням довідки від 06.02.2023 №99, архівних виписок № № 101, 101 від 06.02.2023 щодо спусків-виїздів у шахту;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити перерахунок пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 , призначеної йому з 16.01.2023 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період роботи як працівника, що видобуває вугілля і зайнятого на підземних роботах повний робочий день, з 28.01.1991 по 20.05.1991 та з 04.08.1993 по 29.02.1996 на Шахті імені Челюскінців Донецького виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Донецьквугілля» з урахуванням служби у армії з 30.05.1991 по 08.05.1993.

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як внутріщньо переміщена особа та з 16.01.2023 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Згідно поданої заяви від 16.01.2023 та на підставі довідки МСЕК (серія 12ААВ №781515) ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю II групи загального захворювання. При цьому, при розрахунку пенсії не зараховано періоди пільгового стажу з 28.01.1991 по 20.05.1991 та з 04.08.1993 по 29.02.1996 на Шахті імені Челюскінців Донецького виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Донецьквугілля» з урахуванням служби у армії з 30.05.1991 по 08.05.1993.

Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 18 липня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху, надано особі, яка звернулась із позовною заявою, строк для усунення її недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду позовної заяви оформленої у відповідності до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та з урахуванням вказаних судом положень Інструкції користувача підсистеми «Електронний суд» Єдиної телекомунікаційної системи, затвердженої наказом ДП «ЦСС» від 22.09.2021 № 74-ОД, а саме у разі подання позовної заяви як представником певної особи із зазначенням даної обставини у відповідній графі підсистеми «Електронний суд» («особисто» або «як представник (захисник)»), а також із застосуванням вбудованого текстового редактору підсистеми «Електронний суд» шляхом заповнення форм документів або ж надання позовної заяви до суду у паперовій формі з дотриманням правил її подачі, визначених Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 01 серпня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останнє просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як внутрішньо переміщена особа та з 16.01.2023 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Згідно поданої заяви від 16.01.2023 та на підставі довідки МСЕК (серія 12ААВ №781515) ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю ІІ групи загального захворювання. На підставі наданих документів (трудової книжки, військового квитка) та даних персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_1 склав 26 років 1 місяць 26 днів. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 36 років 1 місяць 3 дні, в тому числі додатково зарахований період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 9 років 11 місяців 7 днів та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.01.2007, з 01.10.2007 по 31.03.2015, з 01.08.2016 по 31.03.2020, з 01.12.2020 по 31.05.2021. Відповідно до частин 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідачем протиправно не зараховано оспорювані періоди саме до пільгового стажу позивача, наполягав на задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, як внутрішньопереміщена особа, отримує з 16.01.2023 та на підставі довідки МСЕК (серія 12ААВ №781515) пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІ групи загального захворювання в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.06.2023 №2600-0202-8/124456 на адвокатський запит, позивачеві згідно поданої заяви від 16.01.2023 та на підставі довідки МСЕК (серія 12ААВ №781515) призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю II групи загального захворювання.

На підставі наданих документів (трудової книжки, військового квитка) та даних персоніфікованого обліку страховий стаж ОСОБА_1 склав 26 років 1 місяць 26 днів.

Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 36 років 1 місяць З дні, в тому числі додатково зарахований період з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку - 9 років 11 місяців 7 днів та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.01.2007, з 01.10.2007 по 31.03.2015, з 01.08.2016 по 31.03.2020, з 01.12.2020 по 31.05.2021.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 встановлено, що до 01.12.2014 забезпечено переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Відповідно до частин 2, З статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною 2 цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Оскільки довідка від 06.02.2023 № 99 про підтвердження пільгового стажу роботи, видана організацією, що знаходиться на території, непідконтрольній українській владі, взяти до уваги зазначену довідку неможливо.

Відповідач зауважує, що порядок подання заяви про перерахунок пенсії визначено статтею 44 Закону №1058, положення якої кореспондуються із пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), відповідно до якого заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1 (далі - Положення №13-1).

Прийом та обслуговування здійснюються в органах Пенсійного фонду незалежно від територіальної належності.

До того ж відповідно до частини четвертої статті 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Жодної заяви про перерахунок пенсії від позивача не надходило, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон 1058-IV).

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закон № 1058.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Частиною 5 цієї статті передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.3. Порядку № 22-1 встановлено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Пунктом 10 зазначеного Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку.

Відповідно до пункту 4.5 Порядку №383, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Зазначена позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 17 березня 2015 року у справі №21-585а-14, від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1203а-15, яка підлягає обов'язковому застосуванню відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 244-2 КАС України, згідно якого, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Так, з трудової книжки позивача НОМЕР_2 вбачаються наступні записи:

-28.01.1991 позивача прийнято електрослюсарем третього розряду підземним з повним робочим днем під землею на Шахту імені Челюскінців Донецького виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Донецьквугілля» (наказ шахти від 28.01.1991 № 15-к).

-20.05.1991 позивача звільнено до армії (наказ шахти від 24.05.1991 № 85-к).

-з 30.05.1991 по 08.05.1993 проходив службув армії, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 .

- 04.08.1993 позивача прийнято електрослюсарем четвертого розряду підземним з повним робочим днем під землею на Шахту імені Челюскінців Донецького виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Донецьквугілля» (наказ шахти від 05.08.1993 № 132-к).

-25.02.1994 переведено прохідником п'ятого розряду підземним з повним робочим днем під землею (наказ шахти від 28.02.1994 № 34-к).

- 29.02.1996 позивача звільнено за власним бажанням (наказ шахти від 01.03.1996 №34-к).

Пункт 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого 18 листопада 2005 наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 передбачає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період роботи, а у разі відсутності в трудовій книжці таких відомостей уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.

Таким чином, лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тому збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись лише у випадках неправильного, неповного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.

Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, тому надання позивачем довідок на підтвердження пільгового стажу не має бути обов'язковою умовою для такого підтвердження.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що до пільгового стажу позивача при розгляді заяви від 16.01.2023 та на підставі довідки МСЕК (серія 12ААВ №781515) про призначення пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю ІІ групи загального захворювання безпідставно не зараховано періоди роботи з 28.01.1991 по 20.05.1991 та з 04.08.1993 по 29.02.1996 на Шахті імені Челюскінців Донецького виробничого об'єднання по видобутку вугілля «Донецьквугілля», які підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача у повному обсязі.

Щодо зарахування до пільгового стажу позивача періоду проходження служби в армії, суд зазначає наступне.

Як установлено судом, у період з 30.05.1991 по 08.05.1993 позивач проходив строкову військову службу в армії.

Дані обставини підтверджені копією військового квитка позивача серії НОМЕР_3 та відомостями, наявними у записі № 2 трудової книжки позивача.

Відповідно до приписів ст. 2 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. При цьому час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ) час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Як вбачається зі змісту зазначеної норми Закону № 2011-ХІІ, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до ч. 3 ст. 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується, зокрема, військова служба, незалежно від місця проходження служби.

Отже, судом встановлено, що на момент призову на строкову військову службу позивач працював на посаді електрослюсаря третього розряду підземним з повним робочим днем під землею, яка передбачала право на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, та після закінчення військової служби продовжив працювати на цій же роботі.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що до пільгового стажу позивача при розгляді його заяви від 16.01.2023 про призначення пенсії по інвалідності як особі з інвалідністю ІІ групи загального захворювання безпідставно також не зараховано період служби в армії з 15.05.1990 року по 27.05.1992 року.

Разом з цим, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, органом, який призначає пенсії є Пенсійний фонд.

Як вказувалось судом вище, порядок подання заяви про перерахунок пенсії визначено статтею 44 Закону №1058, положення якої кореспондуються із пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), відповідно до якого заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через вебпортал або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1 (далі - Положення №13-1).

Таким чином, саме до повноважень Пенсійного органу віднесено вирішення питання щодо зарахування пільгового стажу для призначення або перерахунку пенсії.

Виходячи з аналізу вищезазначених норм закону, слід зазначити, що суд не є тим органом, якому надані повноваження в сфері призначення або перерахунку пенсій. Суд не може підміняти компетентний орган, не може перебирати на себе функції призначення або перерахунку пенсії та самостійно зарахувати пільговий стаж для перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”, оскільки такі повноваження не входять до компетенції судів.

Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб'єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.

Згідно позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови йому у перерахунку пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити такий перерахунок, однак доказів того, що позивач або його представник у встановленому порядку звертались до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до суду не надано, а судом такі обставини не встановлені.

Оскільки позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, суд приходить до висновку, що відсутні також підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , так само, як і для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити такий перерахунок.

Таким чином, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

При цьому, суд зауважує, що позивач не позбавлений права звернутися до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням встановлених обставин у цьому рішенні суду.

Відповідно до норм статті 139 КАС України, судові витрати розбоділу не підлягають.

Керуючись 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 11 вересня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.В. Зінченко