Справа № 476/409/23
Провадження № 3/476/303/2023
06.09.2023 року суддя Єланецького районного суду Миколаївської області Чернякова Н.В., за участю секретаря Козаченко Л.М., захисника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділення поліції № 1 Вознесенського районного управління поліції ГУ НП в Миколаївської області
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого по АДРЕСА_1
за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
29.05.2023 року на розгляд до Єланецького районного суду Миколаївської області надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 104531/8401 від 18.05.2023 року ОСОБА_2 по вул. Соборна в смт. Єланець Вознесенського району Миколаївської області керував автомобілем ВАЗ 2121 н/з НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). Від проходження тесту на предмет вживання алкоголю на місці за допомогою газоаналізатора алкотест Драгер 6810 або проїхати до КНП "Єланецька лікарня" відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_2 в судові засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Захисник Вишневський А.А. в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_2 не визнає себе винним у вчиненні вищевказаного правопорушення. Зазначив, що в діях його підзахисного відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_2 не керував транспортним засобом. Працівниками поліції порушено порядок проходження медичного огляду, передбачений ст. 266 КУпАП, так як в матеріалах справи відсутнє направлення на проходження медичного огляду, підстави для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку, ОСОБА_2 не роз'яснено його права та не надано можливості скористатися правовою допомогою. Крім того суть адміністративного правопорушення, викладена в протоколі не відповідає диспозиції ч. 2 ст. 130 КУпАП та не містить повторності вчиненого правопорушення. Посилаючись на викладені обставини захисник надав суду клопотання про закриття провадження у справі та просив його задовольнити.
Вислухавши захисника Вишневського А.А., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до слідуючого.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Виходячи зі змісту ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Відповідно до статті 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний зокрема з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення ознак стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння регламентована Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України та Мінохорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, а також положеннями ст. 266 КУпАП.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідальність за ч. 2 ст. 130 КУпАП настає у разі повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 104531/8401 від 18.05.2023 року ОСОБА_2 по вул. Соборна в смт. Єланець Вознесенського району Миколаївської області керував автомобілем ВАЗ 2121 н/з НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме мав запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки з використанням технічного приладу алкотест Драгер 6810 чи в закладі охорони здоров'я відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
При цьому дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Проте, однією із складових об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП є саме повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто повторне протягом року керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Із викладеного слідує, що суть адміністративного правопорушення, викладена в протоколі серії ААД № 104531/8401 від 18.05.2023 року не відповідає диспозиції ч. 2 ст. 130 КУпАП, а дії ОСОБА_2 не утворюють складу інкримінованого йому правопорушення.
Крім того, з дослідженого в судовому засіданні відеозапису з місця події не можливо встановити факту керування ОСОБА_2 автомобілем ВАЗ 2121 н/з НОМЕР_1 та момент його зупинки працівниками поліції за порушення Правил дорожнього руху.
Інші належні та допустимі докази, які б вказували на вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП в матеріалах справи відсутні.
В зв'язку з викладеним вину ОСОБА_2 , враховуючи приписи ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП, суд вважає не доведеною.
На підставі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, враховуючи зазначені норми Закону, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 2 ст. 130 КУпАП слід закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого даною статтею.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Н.В. Чернякова