Справа № 515/819/23
Провадження № 2-а/515/1105/23
Татарбунарський районний суд Одеської області
іменем України
06 вересня 2023 року Татарбунарський районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Зубова О.С., за участю представника відповідача Воробйової А. (у режимі відеоконференції), секретар судового засідання Комерзан Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Татарбунари у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,
30 травня 2022 року ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Давиденка К.В. звернувся до суду з даним позовом, у якому просить визнати протиправними та скасувати постанови про адміністративні правопорушення серії АА №00007778 та серії АА №00007780 від 26 квітня 2023 року про накладення на нього адміністративного стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч.2 ст.132-1 КУпАП, відповідно до яких 01 березня 2023 року о 09:51 та 03 березня 2023 року о 10:29 по автодорозі Т 16-27, км 72+890, Одеська область, рухався на автомобілі Renault Premium державний номерний знак НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів, визначених п.22.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України): загальної висоти транспортного засобу на 5, 525 % (0.221 м), при дозволеній максимальній фактичній висоті 4 м,
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не було перевірено технічних даних транспортного засобу, відповідно до яких його автомобіль є спеціалізованим вантажним-спеціалізованим контейнеровозом - С, а отже його максимальна висота відповідно до п.22.5 ПДР України допускається може становити до 4, 35 м. Згідно з протоколом вимірювань №281 від 18 травня 2023 року, мінімальна висота автомобіля 4, 07 м, максимальна - 4, 13м.
12 червня 2023 року до суду надійшов відзив на адміністративний позов, у якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідно до поданого відзиву послалася на те, що в даному випадку здійснювалась не перевезення контейнерів, оскільки згідно з п.п.17.2. - 17.5. Наказу Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997 «Про затвердження правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» спеціальні контейнери та універсальні автомобільні контейнери, що належать перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: розпізнавальний знак, номер контейнера, найменування власника контейнера, вантажність і маса тари контейнера, кг, внутрішній об'єм контейнера, куб.м, місце, місяць і рік виготовлення контейнера, час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера; універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна, тому в даному випадку допустимий габарит транспортного засобу позивача, а саме максимальна фактична висота транспортного засобу не повинна перевищувати 4 м. Посилання позивача на протокол вимірювань №281 від 18 травня 2023 року не є належним доказом відсутності перевищення загальної висоти транспортного засобу під час руху, оскільки не підтверджує факт здійснення вимірювання транспортного засобу саме з тим вантажем, перевезення якого було зафіксовано 01 та 03 березня 2023 року та під час здійснення вимірювання 18 травня 2023 року конструкція транспортного засобу була ідентичною (вх. №ЕП-1170/23-вх. 12.06.2023).
У судове засідання позивач та його представник не з'явилися.
Представник відповідача позовні вимоги позивача не визнала з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
Дослідивши докази у справі, судом встановлені наступні фактичні обставини.
Відповідно до наданого позивачем свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 транспортний засіб марки Renault Premium 370.26 державний номерний знак НОМЕР_1 , належний йому, є спеціалізованим вантажним - спеціалізованим контейнеровозом - С (а.с.13).
Постановами про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху від 26 квітня 2023 року серії АА №00007778, винесеної заступником директора Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті - начальником відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень ОСОБА_2 та серії АА №00007780, складеної старшим державним інспектором відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Дорошенко О.В. позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі по 8500 грн, за те, що він 01 березня 2023 року о 09:51 та 03 березня 2023 року о 10:29 по автодорозі Т 16-27, км 72+890, Одеська область рухався на автомобілі Renault Premium 370.26 державний номерний знак НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів, визначених п.22.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України): загальної висоти транспортного засобу на 5, 525 % (0.221 м), при дозволеній максимальній фактичній висоті 4 м (а.с.14-15).
Правопорушення зафіксоване технічним автоматичним приладом для зважування дорожніх транспортних засобів в русі WIM80, WAGA-WIM40, CRUA-08-VVE зі строком дії останнього до 01 листопада 2023 року.
Виходячи з встановлених обставин суд прийшов до наступних висновків.
Відповідно до пп. «а» п.22.5 ПДР України рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують зовнішніх габаритів: за висотою від поверхні дороги - 4 м, а для транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Агентством відновлення, Укртрансбезпекою, Національною поліцією маршрутах - 4, 35 м.
За порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами передбачає відповідальність ст.132-1 КУпАП. При цьому, приписами ч.2 цієї статті визначено наступне: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 %; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, але не більше 30 %; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 %.
Із зазначених норм слідує що перевищення габаритів: за висотою від поверхні дороги - 4 м тобто до 4,35 м допускається тільки для транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), за умови що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, тобто тільки контейнерів.
Позивач не заперечує, що перевищення габариту по висоті мало місце, але воно мало місце на транспортному засобі спеціалізованого призначення - контейнеровозі, що на його думку допускається п.22.5 ПДР України, крім того показник перевищення навіть 4 м менш 5%, що допускається.
На підтвердження загальної висоти транспортного засобу під час руху позивачем надано протокол вимірювань №281 від 18 травня 2023 року, виконаних ПП «Науково-виробничий центр оцінки відповідальності», мінімальна висота автомобіля 4, 07 м, максимальна - 4, 13 м (а.с.16).
Однак, при цьому позивачем не надано доказів того, що мало місце перевезення саме контейнеру.
Відповідно до п. 17.4. Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997 універсальні автомобільні контейнери, що належать Перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: розпізнавальний знак; номер контейнера; найменування власника контейнера; вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об'єм контейнера, куб.м; місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера. Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера.
Є також спеціальні контейнери, які належать вантажовідправникам і вантажоодержувачам та призначаються для перевезення автомобільним транспортом певних видів вантажів, які потребують додержання особливих умов під час транспортування, тобто тіх які заборонено перевозити в універсальних автомобільних контейнерах, відповідно до п.17.2 зазначених Правил.
Відповідно до п.17.5. Правил універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м).
На фотознімках транспортного засобу позивача, зафіксованих технічним автоматичним приладом, не вбачається будь-яких даних того, що здійснюється перевезення саме контейнеру, тому незважаючи на те що перевозка здійснюється спеціалізованим вантажним - спеціалізованим контейнеровозом, але перевозиться не контейнер, а інша споруда, тобто позивач здійснював вантажні перевезення транспортним засобом, який не використовувався в момент зафіксованих порушень як контейнеровоз, а відтак максимально допустима висота для транспортного засобу позивача відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху є 4м, а не 4,35м.
Отже, факт перевищення позивачем нормативних параметрів транспортних засобів, визначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України доведено належними, допустимими та достовірними доказами, що пов'язано із правомірністю порядку проведення габаритно-вагового контролю, а також використання при проведенні останнього належного технічного приладу.
Перевищення параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України, було встановлено із врахуванням вимірів з урахуванням похибки вагових та габаритних параметрів зазначеного вище транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортного засобу на ділянці автомобільної дороги.
Із наведеного вбачається, що позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до діючого законодавства, адміністративне стягнення накладено органом, який має на це повноваження та в діях позивача наявний склад правопорушень, передбачених ч.2 ст.132 КУпАП, підстав для скасування постанов суд не встановив, а отже в позові необхідно відмовити.
Посилання позивача на зроблені заміри відповідно до протоколу вимірювань №281 від 18 травня 2023 року, виконаних ПП «Науково-виробничий центр оцінки відповідальності», згідно з якими мінімальна висота автомобіля 4, 07 м, максимальна - 4, 13 м (а.с.16) зроблені не акредитованою установою, а також не доводять того, що вимірювання здійснювалось транспортного засобу позивача саме з тим вантажем, перевезення якого було зафіксовано 01 та 03 березня 2023 року та під час здійснення вимірювання 18 травня 2023 року та конструкція транспортного засобу була ідентичною, що зафіксовано на фотозйомках відповідача, тобто без доробки на зниження показників його габариту висоти, та здійснено воно за відсутності представника відповідача, без його запрошення.
В той же час відповідач, на підтвердження правильності замірів, надав копії сертифікатів перевірки автоматичного приладу для зважування дорожніх транспортних засобів в русі WIM80, WAGA-WIM40, CRUA-08-VVE акредитованої установи ННЦ «Інституту метрології», в тому числі модулю підсистеми габаритного контролю транспортного засобу, встановлених за місцем фіксації правопорушення автодорога Т 16-27, км 72+890 (а.с.45-48).
В силу ст.139 КАС України та з огляду на відмову у задоволенні позову, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача понесених судових витрат.
Керуючись ст.ст. 241-243, 245-246, 250, 271, 286 КАС України, суд
Залишити без змін постанову про накладення адміністративного стягнення від 26 квітня 2023 року серії АА №00007778, заступника директора Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті - начальником відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень ОСОБА_2 та постанову від 26 квітня 2023 року серії АА №00007780, старшого державного інспектора відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Дорошенко О.В. про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, а позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування зазначених постанов - залишити без задоволення;
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Повне рішення складене 08.09.2023 року.
Головуючий суддя Зубов О.С.