07 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/2507/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку письмового позовного провадження справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Департаменту захисту економіки Національної поліції України, вул. Богомольця,10, м. Київ,01601
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить
1)визнати протиправною відмову Департаменту захисту економіки Національної поліції України внести зміни в Наказ №105о/с від 17.04.2019 про його звільнення /0068003/, вказавши повну вислугу років, включивши пільгову вислугу років за весь період служби в календарну вислугу;
2)зобов'язати Департамент захисту економіки НПУ здійснити перерахунок та зарахувати йому до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 14.08.2001 по 25.04.2019 з розрахунку 1,5 за 1 рік служби, про що внести відповідні зміни в наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України №105 від 17.04.2019 про його звільнення в частині календарної вислуги років.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що позивач проходить службу в поліції, однак йому протиправно не зараховано до стажу в пільговому обчисленні стаж роботи в розрахунку 1,5 за кожен рік службу /стаж служби в ОВС на посадах в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю/.
Ухвалою суду від 08.05.2023 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача надано відзив на вказаний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні (а.с.15-20).
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.24-25).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що в період з 14.08.2001 по 25.04.2019 позивач проходив службу в ОВС та ГУНП в Кіровоградській області.
Відповідно до наказу Департаменту захисту економіки НПУ №105 о/с від 17.04.2019, позивач з 25.04.2019 позивач звільнений з посади старшого оперуповноваженого відділу протидії злочинам у паливно-енергетичному комплексі, сфері природних ресурсів та екології управління захисту економіки в Кіровоградській області. Станом на день звільнення стаж служби склав - 17 років 08 місяців 11 днів, вислуга років на пільгових умовах - 02 роки 11 місяців 29 днів.
В березні 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив внести зміни до наказу Департаменту захисту економіки НПУ від 17.04.2019 №105 о/с, а саме - зарахування пільгової вислуги років до календарної та стажу служби в поліції.
Листом від 28.03.2023 №Р.41/39-2023 позивачу повідомлено про відсутність підстав для зарахування вислуги років в пільговому обчисленні за весь період служби в поліції до календарної вислуги років та загального стажу в поліції, оскільки це не передбачено законодавством України (а.с.7).
Позивач, не погоджуючись з вказаними діями відповідача, звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Предметом цього позову є відмова Департаменту у зарахуванні позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, наявної у нього вислуги в пільговому обчисленні.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон №2262-ХІІ), відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до пункту а частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Згідно пункту б частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині 3 статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Водночас частиною 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині 2 статті 17 цього Закону.
Частиною 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно частини 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Разом з цим, статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ, обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
При цьому, згідно частини 2 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ, перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393 (далі Постанова № 393).
Так, пунктом 3 Постанови № 393 (у редакції чинній на розгляду справи у суді) визначено перелік посад (робіт), час перебування на яких (виконання яких) зараховується на пільгових умовах до вислуги років для призначення пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ.
Вирішуючи справу №805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03.03.2021р. дійшов наступного висновку: ……основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку…
При цьому, Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.
У свою чергу, Верховний Суд у постанові від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18 сформував правову позицію щодо застосування норм права, яку в силу положень частини 5 статті 242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин. Так, Верховний Суд вказав на те, що існуюче правове регулювання та наведені висновки Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Статтею 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
При цьому, на переконання Верховного Суду, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Таким чином, за наслідками розгляду справи №480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зробив наступні правові висновки:
- в цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
- для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
При цьому, з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступив від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018р. у справі №161/4876/17, від 15.08.2019р. у справі №281/459/17, від 27.03.2020р. у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.
Судом у цій справі встановлено, що згідно наказу Департаменту захисту економіки №105 о/с від 17.04.2019 року стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції складає 17 років 08 місяців 11 днів; вислуга років на пільгових умовах - 02 роки 11 місяців 29 днів.
З огляду на формулювання, яке наведено у вказаному наказів, стаж 17 років 08 місяців 11 днів варто розцінювати як вислугу років у календарному обчисленні, що враховується для призначення пенсії згідно Закону №2262-ХІІ. Таким поняттям оперують і сторони у заявах по суті справи.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13 травня 2021 року у справі №140/1753/19.
Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж: роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2006 року №722.
Пунктом 2 Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2006 року №722 передбачено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року №497 (497-2005-п), при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця:
- начальник Департаменту; перший заступник начальника Департаменту; заступник начальника Департаменту; начальник управління; перший заступник начальника управління; заступник начальника управління; начальник відділу; заступник начальника відділу; начальник відділення, сектору (крім режимно-секретного); заступник начальника відділення; головний оперуповноважений-інспектор; старший оперуповноважений в особливо важливих справах; старший оперуповноважений; оперуповноважений; помічник оперуповноваженого; начальник Головного управління; перший заступник начальника Головного управління; заступник начальника Головного управління; старший інспектор в особливо важливих справах; старший інспектор; інспектор; молодший інспектор.
Примітка: назви посад визначені з урахуванням штатних розписів підрозділів Державної служби боротьби з економічною злочинністю, захисту економіки від злочинних посягань, боротьби з розкраданням соціалістичної власності органів внутрішніх справ.
Наказом МВС України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МВС" від 12.08.2011 №546, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.08.2011 за №1024/19762 (Наказ №546), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 №780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства, вирішено:
- пункт 1: визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС від 20.07.2006 № 722 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31.07.2006 за № 896/12770;
- пункт 5: цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Наказ № 546 офіційно опублікований в виданні «Офіційний вісник України», 2011, № 72 (26.09.2011), ст. 2721, та набрав чинності 26.09.2011.
Таким чином, періоди служби ОСОБА_1 з 28.07.2005 по 09.12.2016 на посадах оперуповноваженого ОВС, повинні бути зараховані до вислуги років на пільгових умовах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
Суд, з урахуванням послужного списку позивача, дійшов висновку щодо наявності підстав для зарахування до календарної вислуги років позивача, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" вислугу років у пільговому обчисленні:
за період з 28 липня 2005 року по 24.02.2009 року служби в органах по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми органів внутрішніх справ (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);
за період з 24.02.2009 року по 21.06.2011 року служби в органах по боротьбі з економічною злочинністю органів внутрішніх справ (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);
за період з 21.06.2011 року по 09.12.2016 року служби у відділах розкриття майнових злочинів в ОВС (посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5).
При цьому, відповідач зазначає про передчасність заявленого позову, оскільки спірне питання може виникнути виключно після звільнення позивача зі служби та під час підготовки документів для подання їх органам Пенсійного фонду, які повноважні приймати рішення про призначення пенсії, зокрема на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.
Окремо відповідач наполягає, що у чинній редакції Постанови №393 зарахування певних періодів служби на пільгових умовах застосовується виключно для визначення розміру пенсії, однак не для обчислення вислуги років, необхідної для встановлення наявності або відсутності права на призначення пенсії за Законом №2262-ХІІ.
Слід зазначити, що особливістю спірних правовідносин є те, що у разі календарного обчислення вислуги років (без врахування пільгового) позивач на час розгляду справи не матиме вислугу 25 років, яка є основною умовою для виникнення права на пенсію поліцейського відповідно до пункту «а» абзацу 1статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(№2262-ХІІ).
При врахуванні під час календарного обчислення вислуги років (шляхом додання) вислуги років у пільговому обчисленні, позивач відповідатиме критеріям, визначеним пунктом «а» абзацу 1статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (№2262-ХІІ), а саме матиме вислугу років 25 і більше.
Відповідно до пунктів «б» статті 17 Закону № 2262-ХІІ (Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії) особам зазначеним у пунктах «б» - «д», «з» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховується, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, поліції з дня призначення на відповідну посаду.
Пунктом 1наказу МВС України від 20.07.2006 № 722 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.07.2006 за № 896/12770, затверджено Перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, серед вказаних посад визначено «оперуповноважений».
Поряд із цим, пунктом 3 Наказу №722 визначено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 №497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
В подальшому, пунктом 1наказом МВС України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МВС" від 12.08.2011 № 546, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.08.2011 за № 1024/19762, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства, вирішено: визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС: від 20.07.2006 №722.
Наказ № 546, офіційно опублікований в виданні «Офіційний вісник України», 2011. № 72 (26.09.2011), ст. 2721, та набрав чинності 26.09.2011.
Постановою КМУ № 119 від 16.02.2022 (яка набрала чинності 19.02.2022) "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992", абзац 1 пункту 3 Постанови №393 викладено в такій редакції «До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах».
Оскільки позивач у період з 28.07.2005 р. по 09.12.2016 р. набув право на пільгове обчислення вислуги років, та такий кратно обчислений період має бути включеним у календарну вислугу років, таке право не може бути звужено або виключено, у тому числі із подальшими змінами у законодавстві.
На думку суду, у розглянутому спорі повинні бути застосовані норми статті 17-2 Закону №2262-ХІІ, як нормативного акту вищої юридичної сили у порівнянні із Постановою №393, яка є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого - конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема й на пільгових умовах.
Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (№2262-ХІІ).
Пільгове обчислення періоду проходження служби на відповідних посадах в органах внутрішніх справ є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою №393, Наказом МВС №722.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується насамперед зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, визначеної в законодавчому порядку.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваних дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 КАС України.
Суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
При цьому, суд зазначає, що достатнім способом захисту порушених прав позивача стане спосіб зобов'язального характеру, однак без зазначення конкретної кількості пільгової вислуги років, розрахунок якої повинен здійснити відповідач з врахуванням висновків суду.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту захисту економіки Національної поліції України внести зміни в Наказ №105о/с від 17.04.2019 про звільнення майора поліції ОСОБА_1 /0068003/, вказавши повну вислугу років, включивши пільгову вислугу років за період служби з 28.07.2005 року по 09.12.2016 року в календарну вислугу.
Зобов'язати Департамент захисту економіки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати майору поліції ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 28.07.2005 року по 09.12.2016 року з розрахунку 1,5 за 1 рік служби, про що внести відповідні зміни в наказ Департаменту захисту економіки Національної поліції України №105 від 17.04.2019 про звільнення ОСОБА_1 в частині календарної вислуги років.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту захисту економіки Національної поліції України (код - 40111732).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО