Постанова від 08.09.2023 по справі 233/4770/23

Код суду 233 № 233/4770/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2023 року суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Леміщенко О.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Любимівка Гуляйпільського району Запорізької області Донецької області, громадянку України, не працює, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області 24.08.2023 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №909196 від 15 серпня 2023 року, складений ст. ДОП ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області капітаном поліції Павликом І.Ю.

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що «15 серпня 2023 року о 12-30 год. ОСОБА_1 , продала ОСОБА_2 2 пляшки горілки «Хортиця» об'ємом 0,5 л за 440 грн та 3 пляшки пива 2Старопрамен» обємом 0,5 л за 10 грн, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території Донецької області, де заборонено торгівлю спиртними напоями згідно з Наказом командувач оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №16од від 09.07.2022 року».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 156 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася з невідомої суду причини, про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином, телефонограмою. Про причини неявки ОСОБА_1 суду не повідомила. Клопотань про відкладення розгляду справи або про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції від неї не надходило.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь у всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 року у справі «Пономарьова проти України» зазначено, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 , достовірно знаючі про те, що відносно неї здійснюється провадження про притягнення її до адміністративної відповідальності, свідомо ухилялася від участі у цьому провадженні, не вживала заходів для реалізації своїх передбачених законом прав та обов'язків як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, умисно ухилилася від явки до суду, визнано за можливе розглянути справу у її відсутність.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суддя приходить до таких висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що необхідноюумовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Положеннями статей 251, 252 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконання, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні обставин справи у їх сукупності, керуючись законом, правосвідомістю.

Зважаючи на принципи змагальності та диспозитивності даного виду судочинства, відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього кодексу.

Судовий розгляд повинен провадитися в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення.

З письмового пояснення ОСОБА_1 від 15.08.2023 року вбачається, що вона проходить стажування на посаді продавця у ФОП « ОСОБА_3 » у барі-їдальні за адресою: АДРЕСА_2 , де займається реалізацією продуктів харчування та алкогольних напоїв. 15.08.2023 року приблизно о 12-30 год. до приміщення закладу зайшов невідомий чоловік, якому вона продала 2 пляшки горілки за 440 грн та 3 пляшки пива «Старопрамен» 0,5 л за 210 грн. В цей час до закладу зайшли працівники поліції та зафіксували правопорушення. Про заборону реалізації алкогольних напоїв на території Донецької області їй було відомо, алкогольні напої до закладу привозить його власник - ОСОБА_4 . Де він бере спиртне, їй не відомо. В подальшому працівниками поліції у закладі було виявлено та вилучено алкогольні, слабоалкогольні напої та пиво відповідно до переліку.

З письмового пояснення ОСОБА_4 від 15.08.2023 року вбачається, що він фізичною особою підприємцем, у нього в користуванні є бар-їдальня за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснюється реалізація продуктів харчування та алкогольних напоїв. Алкогольні напої він забирає в обумовлених місцях без особистих зустрічей з поставниками, поставників не знає. Про заборону реалізації алкоголю на території Донецької області знає.

З письмового пояснення ОСОБА_2 від 15.08.2023 року вбачається, що він цього ж дня приблизно о 12-30 год. зайшов до приміщення бару за адресою: АДРЕСА_2 , де придбав у невідомої жінки 2 пляшки горілки «Хортиця» по 0,5 л за 220 грн/шт та 3 пляшки пива «Старопрамен» по 0,5 л за 210 грн..

Таким чином, долученими до справи доказами підтверджується, що ОСОБА_1 фактично без оформлення трудових відносин працює на посаді продавця у ФОП « ОСОБА_3 » у барі-ідальні за адресою: АДРЕСА_1 , тобто є найманим працівником.

Диспозиція ч. 3 ст. 156 КУпАП України встановлює адміністративну відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Зазначена норма закону передбачає, що суб'єкт даного правопорушення здійснює самостійну господарську діяльність, а саме - торгівлю.

Суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, а також змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.

Оскільки ОСОБА_1 фактично є найманим працівником, вона не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, а тому в її діях відсутній склад цього правопорушення, в зв'язку з чим провадження по справі підлягає закриттю.

Формально в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП, -порушення працівником підприємства (організації) торгівлі правил торгівлі пивом, а саме: торгівля пивом на територіях, заборонених законом, але суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, а також змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Окремо необхідно звернути увагу на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення міститься посилання на те, що «проведено особистий огляд та огляд речей, передбачені ст. 264 КУпАП, що були у ОСОБА_1 та згідно зі статтею 265 КУпАП виявлені речі вилучені для тимчасового зберігання».

Однак, зазначені норми КУпАП регламентують порядок адміністративного затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, строки такого затримання, порядок проведення особистого огляду і огляду речей, але протокол адміністративного затримання ОСОБА_1 не складався.

До протоколу долучено заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , в якій вони надають дозвіл на проведення огляду приміщення закусочної за адресою: АДРЕСА_2 , але не долучено протоколу огляду приміщення або вилучених речей.

Проведення огляду приміщення встановлює ст. 237 КПК України, і цією нормою передбачено, що огляд приміщення може проводити виключно слідчий або прокурор.

Таким чином, суддя вважає, що огляд приміщення закусочної (бару-їдальні) 15.08.2023 року був проведений невповноваженою на це особою в порушення вимог як КУпАП, так і КПК України, а тому інформація (предмети, речі), отримані в результаті його проведення, є доказами, що отримані НЕ у визначеному законом порядку, тобто недопустимими, в зв'язку з чим вилученінапої необхідно повернути власнику.

Крім того, діючим законодавством не передбачено адміністративної відповідальності за зберігання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або пива, до протоколу не долучено доказів того, що вилучене майно було предметом торгівлі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 266, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу інкримінованогоадміністративного правопорушення.

Вилучені 15.08.2023 року

- 1 поліетиленовий мішок, в якому знаходиться 14 пляшок пива «Львівське» об'ємом 2,25 л;

- 1 поліетиленовий мішок, в якому знаходиться 2 пляшки горілки на розлив об'ємом 10 л;

- 1 поліетиленовий мішок, в якому знаходиться 8 пляшок алкогольних напоїв «Рево» 0,5 л, 4 пляшки пива «Старопрамен» об'ємом0,48 л, 10 пляшок горілки «Хортиця» об'ємом 0,5 л, 2 пляшки горілки «Хортиця» об'ємом 0,7 л;

- 1 поліетиленовий мішок, в якому знаходиться 9 пляшок коньяку «Казбек» об'ємом 0,5 л, 7 пляшок пива «Львівське» об'ємом 2,25 л;

- 1 поліетиленовий мішок, в якому знаходиться горілка на розлив 5 л;

- 1 поліетиленовий мішок, в якому знаходиться 11 пляшок пива «Львівське» об'ємом 2,25 л;

- 1 картонний коробок, в якому знаходиться 6 пляшок шампанського «Фраголіно» об'ємом 0,7 л;

- 1 картонний коробок, в якому знаходиться 9 пляшок горілки «Хортиця» об'ємом 0,7 л;

- 1 картонний коробок, в якому знаходиться 19 пляшок горілки «Хортиця» об'ємом 0,7 л;

- 6 поліетиленових упаковок, в яких знаходиться 144 пляшки пива «Старопрамен» об'ємом 0,48 л;

- 2 поліетиленові упаковки, в яких знаходиться 48 пляшок алкогольного напою «Рево» об'ємом 0,5 л;

- 1 поліетиленова упаковка, в якій знаходиться 21 пляшка пива «Жажківський кабан» об'ємом 0,5 л;

- 1 поліетиленова упаковка, в якій знаходиться 24 пляшки пива «Туборг» об'ємом 0,5 л;

- 1 поліетиленова упаковка, в якій знаходиться 21 пляшка алкогольного напою «Шейк» об'ємом 0,5 л;

- 1 поліетиленова упаковка, в якій знаходиться 18 пляшок алкогольного напою «Гараж» об'ємом 0,48 л;

- 1 поліетиленова упаковка, в якій знаходиться 20 пляшок горілки «Козацька рада» об'ємом 0,5 л

- 1 поліетиленова упаковка, в якій знаходиться 16 пляшок горілки «Хортиця» об'ємом 0,7 л (квитанція КЗ ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області №522 від 15.08.2023) повернути власнику - ОСОБА_4 .

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.

Суддя О.О. Леміщенко