Справа № 420/2140/23
06 вересня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області стосовно не включення ОСОБА_1 в коло осіб, яким він зобов'язаний проводити автоматичні масові перерахунки пенсії, не здійснення ним розрахунку суми поточної пенсії ОСОБА_1 , розрахунку суми боргу за період з 07.10.2009 року по 18.01.2022 рік, в порядку та спосіб не відповідному Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області від 18.01.2022 №212850008007 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 стосовно розрахунку поточної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 року без урахування обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст.28 та ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та виплату поточної пенсії ОСОБА_1 та суми боргу за період з 07.10.2009 року, з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст.28 та ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на момент фактичної виплати пенсії, за винятком сплачених сум.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона є громадянкою України та із 11.02.1998 року виїхала на постійне місце проживання до Держави Ізраїль. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року по справі № 540/3582/20 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити їй виплату пенсії, починаючи з 07.10.2009 року з компенсацією втрати частини доходів. 18.01.2022 року, на виконання вищезазначеного судового рішення відповідачем було прийнято рішення № 212850008007 про призначення пенсії ОСОБА_1 , зі змісту якого вбачається, що пенсія позивача не підлягала масовим перерахункам відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та призначена за рішенням суду в твердому розмірі, а саме у сумі 37,00 грн. Позивач вважає, що наведеним оспорюваним рішенням відповідачем порушено її права та інтереси, оскільки відповідачу для належного виконання рішення суду необхідно було автоматично здійснити перерахунок (індексацію) невиплаченої пенсії після її поновлення, так як це є похідним етапом пенсійних правовідносин після поновлення пенсії.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 28.08.2023 р. за вхід. № ЕП/33682/23), зазначаючи, що Рішення суду від 13.07.2021 по справі №540/3582/20, що залишено в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2021, не містить жодного посилання на норми чинного законодавства, в якому було б передбачено застосування Головним управлінням, при поновленні виплати пенсії Позивачки з 07.10.2009, норм Закону №1058. Пенсія ОСОБА_1 призначалась на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Отже, після поновлення пенсії на виконання рішення суду, Позивачка є отримувачем пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Відповідач зазначив, що Порядок, який затверджено Постановою №124 не передбачає проведення перерахунку пенсій, що призначені та обчислені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Також, відповідач вказав, що ОСОБА_1 просить здійснити перерахунок та виплату поточної пенсії за період з 07.10.2009 року, з урахуванням автоматичних перерахунків пенсії, в тому числі відповідно до положень ч.2 ст. 28 Закону №1058. Проте, норма права ч. 2 ст. 28 Закону №1058, а саме: “починаючи з 01 січня 2018 року особам, які досягли віку 65 років та не працюють, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом” підлягає застосуванню з 01.01.2018. Отже, за загальним правилом закон зворотної дії в часі не має, тому норма, яка стала чинною в 2018, не може бути застосованою до спірних правовідносин з 2009 року. Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими нормами чинного законодавства, а отже задоволенню не підлягають.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.
Ухвалою суду від 24 лютого 2023 року продовжено позивачеві - ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви. Повідомлено позивача - ОСОБА_1 про необхідність протягом п'яти днів, з дня отримання даного судового рішення, у повному обсязі, з урахуванням вище окреслених акцентів суду, усунути недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 06.03.2023 року продовжено позивачеві - ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви. Повідомлено позивача - ОСОБА_1 про необхідність протягом п'яти днів, з дня отримання даного судового рішення, у повному обсязі, з урахуванням вище окреслених акцентів суду, усунути недоліки позовної заяви.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/2140/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача - ОСОБА_1 .
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.05.2023 р. витребувано повторно від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача - ОСОБА_1 . Зупинено провадження по справі № 420/2140/23, - до отримання витребуваних судом письмових доказів.
Ухвалою суду від 06.09.2023 року поновлено провадження у справі №420/2140/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянкою України, та 14.10.1996 року по досягненні пенсійного віку та наявності 39 років страхового стажу, позивачці була призначена пенсія за віком, яка виплачувалась їй до виїзду за кордон.
11.02.1998 року ОСОБА_1 виїхала з України до Держави Ізраїль на постійне місце проживання, де була прийнята на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року по справі №540/3582/20 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 9 від 23.07.2020 року про відмову в поновленні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) провести ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) поновлення та виплату пенсії за віком з 07.10.2009 року шляхом поновлення її відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із компенсацією втрати частини доходів. В решті позовних вимог відмовлено.
На виконання вищенаведеного судового рішення, пенсійним органом було прийнято рішення №212850008007 від 18.01.2022 року, яким поновлено позивачу з 07.10.2009 року виплату пенсії у сумі 37,00 грн. Також у графі “Особливості” оскаржуваного рішення зазначено: “Не підлягає МП (масовим перерахункам), признач. за ріш.суду в тверд.розм. з 07.10.2009 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ” - з 07.10.2009 по довічно, що підтверджується копією відповідного рішення, наявного у матеріалах справи.
Вказана бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не здійснення розрахунку суми пенсії ОСОБА_1 в порядку та спосіб відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та без застосування автоматичних масових перерахунків пенсії, послугували підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно не включення ОСОБА_1 в коло осіб, яким він зобов'язаний проводити автоматичні масові перерахунки пенсії, не здійснення ним розрахунку суми поточної пенсії ОСОБА_1 , розрахунку суми боргу за період з 07.10.2009 року по 18.01.2022 рік, в порядку та спосіб не відповідному до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області від 18.01.2022 №212850008007 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 стосовно розрахунку поточної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 року без урахування обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст.28 та ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; зобов'язання відповідача здійснити розрахунок та виплату поточної пенсії ОСОБА_1 та суми боргу за період з 07.10.2009 року, з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, відповідно до ст.28 та ч.2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на момент фактичної виплати пенсії, за винятком сплачених сум, є такими, що підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Право на пенсію в Україні є конституційним правом громадянина України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
За приписами статті 1 Закону № 1058-ІV:
- мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом;
- пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;
- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.7 Закону №1058-ІV принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Частиною 1 ст.28 Закону №1058-IV від 09.07.2003 передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до ч.2 ст.49 Закону України №1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Згідно з ч.2 ст.46 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
У п. 2.8 розділу ІІ “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування””, затвердженого 25.11.2005 року Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 (у редакції Постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 за №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.02.2005 за №1566/11846 (надалі Порядок №22-1) зазначено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. У випадку поновлення виплати пенсії особі, якій не було проведено перерахунок відповідно до статті 43 Закону, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до статті 40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, призначених до 2004 року.
При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати: 1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення; 2) довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу; 3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо). При переведенні на пенсію по інвалідності з іншого виду пенсії орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про встановлення або зміну групи інвалідності. Орган, що призначає пенсію, додає одержані від органів, що призначають допомогу, відомості про розмір допомоги, строки її виплати.
Враховуючи наведене, поновлення виплати пенсії здійснюються за документами, що є в пенсійній справі. Подання позивачем додаткових документів при поновленні виплати пенсії є виключно його правом та не створює відповідного обов'язку щодо їх подачі.
За приписами ст. 42 Закону №1058 встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
З аналізу наведених правових норм вбачається, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, та у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону №1058, при цьому, перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.
Частиною першою статті 43 Закону №1058-ІV встановлено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до частини другої статті 43 Закону № 1058-ІV для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Згідно із частиною четвертою статті 45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
1) у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
2) у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Згідно статті 51 Закону № 1058-ІV, під час перебування пенсіонера за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Зауважуємо, що договір між Україною та Ізраїлем в галузі пенсійного забезпечення не укладено.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається із наявних у справі письмових доказів, Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року по справі №540/3582/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 9 від 23.07.2020 року про відмову в поновленні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) провести ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) поновлення та виплату пенсії за віком з 07.10.2009 року шляхом поновлення її відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із компенсацією втрати частини доходів. В решті позовних вимог відмовлено.
На виконання вищенаведеного судового рішення пенсійним органом 18.01.2022 року було прийнято Рішення №212850008007 від 18.01.2022 року, яким позивачеві з 07.10.2009 року поновлено виплату пенсії у фіксованій сумі 37,00 грн.
Водночас, суд акцентує, що з дня поновлення виплати пенсії (на підставі Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року по справі №540/3582/20- 07.10.2009 року) позивач користується усіма правами на підвищення та перерахунок пенсії згідно вимог Закону України № 1058-IV, при цьому, будь-яких обмежень її прав, як пенсіонера, якій призначено виплату пенсії за рішенням суду, наведенимЗаконом не встановлено.
Крім того, Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік передбачається зростання мінімальної заробітної плати, у зв'язку з чим, пенсійний орган в автоматичному режимі перераховує мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків, а тому, посилання відповідача на відсутність у рішенні суду про зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії у разі збільшення розмірів мінімальної пенсії позивачу є безпідставними.
Таким чином, перерахунок пенсій має здійснюватись автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій є обов'язком відповідача.
Відтак, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області допущено протиправну бездіяльність щодо невиплати позивачці пенсії за віком, у законодавчо встановлених розмірах, з урахуванням збільшення розмірів мінімальної пенсії за віком.
Твердження відповідача, що Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 13.07.2021 по справі №540/3582/20, котре залишено в силі Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26.10.2021, не містить жодного посилання на норми чинного законодавства, в якому було б передбачено застосування Головним управлінням, при поновленні виплати пенсії Позивачки з 07.10.2009, норм Закону №1058, є необґрунтованими і такими, що суперечать Конституції України та Закону №1058-IV від 09.07.2003, адже як відповідач зобов'язаний проводити автоматичні перерахунки пенсії.
Отже, оскільки позивач - ОСОБА_1 , отримала право на поновлення пенсії за віком, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов'язане відповідно це право реалізовувати, шляхом проведення послідуючих перерахунків, незалежно від того, призначена пенсія добровільно чи за рішенням суду.
Відтак, пенсія повинна бути нарахована та виплачена в розмірі не меншому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про перерахунок пенсії №212850008007 від 18.01.2022 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню, в частині напису у графі “Особливості” - “Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм. з 07.10.2009 по довічно”, оскільки визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення про поновлення позивачеві пенсії повністю, про що просить позивач у позовних вимогах, може призвести до подальшого припинення виплати такої пенсії, що не є припустимим.
Між тим, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача стосовно розрахунку поточної пенсії ОСОБА_1 , та розрахунку суми боргу за період з 07.10.2009 року по 18.01.2022 рік року в порядку та спосіб, не відповідному до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, та визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно не здійснення ним розрахунку суми поточної пенсії та суми боргу за період з 07.10.2009 року по 18.01.2022 року, відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії, задоволенню не підлягають, оскільки належним та достатнім способом захисту прав та інтересів позивача при вирішенні даного спору, є саме визнання протиправним та скасування спірного рішення суб'єкта владних повноважень, у відповідній частині, про що зазначено вище.
Також, з метою належного захисту та відновлення порушених прав та охоронюваних законом інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 з 07.10.2009 року перерахунок та виплату пенсії, без застосування до її пенсійних виплат напису, що міститься у спірному Рішенні, - Особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 07.10.2009 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ”, враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням раніше отриманих сум пенсії.
Таким чином, зважаючи на вище окреслене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №212850008007 від 18.01.2022 року, в частині напису у графі “Особливості” - “Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм. з 07.10.2009 року по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ”; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 07.10.2009 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без застосування до її пенсійних виплат особливості “Не підлягають МП, признач.за ріш.суду в тверд.розм. - з 07.10.2009 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ”, враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії, відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням раніше отриманих сум пенсії.
Вищевикладене спростовує твердження відповідача, наведені у письмовому відзиві на адміністративний позов.
Відповідно до ч. 1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №212850008007 від 18.01.2022 року, в частині напису у графі “Особливості” - “Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм. з 07.10.2009 року по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ”.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 07.10.2009 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без застосування до її пенсійних виплат напису у графі “Особливості” - “Не підлягають МП, признач. за ріш.суду в тверд.розм. з 07.10.2009 року по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ ”, - враховуючи автоматичні масові перерахунки пенсії відповідно до ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням раніше отриманих сум пенсії.
4. У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 88 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко