07 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/2827/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області про відстрочення виконання рішення суду по справі за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області в особі Знам'янського відділу управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 зверталася до суду з позовом, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби (УДМС) України у Кіровоградській області в особі Знам'янського відділу УДМС України у Кіровоградській області щодо не оформлення та видачі паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року неповнолітньому на ім'я ОСОБА_2 , відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992р. № 2503-ХІІ;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби (УДМС) України у Кіровоградській області в особі Знам'янського відділу УДМС України у Кіровоградській області - оформити та видати паспорт громадянина України неповнолітньому на ім'я ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України затвердженого Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-ХІІ, з проставленою відміткою місця проживання (що передбачено пунктами 6, 7 Положення №2503-ХІІ ) - без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки її персональних даних.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправними дії Знам'янського відділу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області щодо відмови у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ. Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області особі Знам'янського відділу управління Державної міграційної служби у Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ. (а.с.85-89).
Вказане рішення суду 19.08.2023 набрало законної сили.
До суду 24.08.2023 надійшла заява представника Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області про відстрочення виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.07.2023 року по справі №340/2827/23 до закінчення дії воєнного стану на території України. Заява мотивована ти, що у зв'язку з дією воєнного стану бланки паспортів на вимогу Державної міграційної служби України передані відповідному державному органу. Стверджує, що не може виконати рішення суду з об'єктивних причин. (а.с.92-94)
Ухвалою суду від 30.08.2023 вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 07.09.2023 (а.с.100).
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 подані заперечення на заяву про відстрочення виконання рішення суду, де зазначає, що паспорт громадянина України необхідний для підтвердження особи її доньки в умовах воєнного стану та його відсутність впливає на права, свободи та інтереси ОСОБА_2 (а.с.108-112)
Представники сторін у судове засідання 07.09.2023 року не з'явилися. Від представника неповнолітньої надійшла заява про розгляд заяви у порядку письмового провадження.
Згідно з ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Таким чином, суд вважає за необхідне вирішити питання про відстрочення виконання судового рішення за відсутності учасників справи та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши заяву, суд дійшов до таких висновків.
Згідно з частинами 1, 3, 4, 5 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Отже, наведена норма пов'язує можливість розстрочення або відстрочення виконання рішення у виняткових випадках, за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
З 24 лютого 2022 року в країні діє воєнний стан.
Президентом України 24 лютого 2022 року прийнято Указ №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (далі - Указ).
Відповідно до присів пункту 1 Указу воєнний стан діє з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України продовжувався та діє на даний час.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Відповідно до ч.ч.1. 2 ст.20 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 р. №389-VIII правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону. В умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи людини і громадянина, передбачені частиною другою статті 64 Конституції України.
За приписами ч.1 ст.21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20.11.2012 р. №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Пунктом 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 р. №2503-ХІІ (далі за текстом - також Положення №2503) визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Отже, обмеження прав і свобод громадян в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та Закону України “Про правовий режим воєнного стану” і жодними нормативно-правовими актами не передбачено обмежень у праві отримати паспорт громадянина України, який є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Крім того, суд враховує, що відсутність паспорта створює для ОСОБА_2 перешкоди у реалізації конституційних і цивільних прав, про працевлаштування, вступу до навчального закладу, відкриття банківських рахунків, укладення правочинів, тощо.
Таким чином, запровадження воєнного стану не може бути підставою для обмеження права позивача на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, право на отримання якого встановлено рішенням суду, що набрало законної сили.
Окрім того, суд враховує, що відповідачем не доведено існування обставин, які унеможливлюють забезпечення доставки бланку паспорта громадянина України до відповідного територіального органу Державної міграційної служби України, для його видачі позивачу.
Оцінюючи співмірність негативних наслідків, які для позивача матиме відстрочення виконання рішення суду із додатковими заходами, вжиття яких необхідно для виконання відповідачем судового рішення, суд вважає, що вони є непропорційними та надмірними.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява представника Управління Державної міграційної служби України у Кіровоградській області про відстрочення виконання судового рішення задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.248, 256, 295-297, 378 КАС України, суд -
У задоволенні заяви представника Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про відстрочення виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 липня 2023 року у справі №340/2827/23 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк встановлений ст. 295 Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА